Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tom Bombadil Çıkmazı

Belki de orta dünyanin tanrisi odur.biraz ucuk oldu ama aklima ilk o geldi.eger daha ilk yagmur damlasinda ve nehirleri akmadan once oradaysa,belki de tanridir :)

'Tolkien'in kendisi olduğudur.'bu yanlış diye biliyorum.
Tolkien'in kendisi Berendir.
Altınyemişe Frodo "o kim hanımım?" şeklinde sorduğunda "kendisi" cevabını veriyor.Artık burdan ne çıkar bilemiyoruz.Ben kendisinin ormanın perisi olduğunu düşünüyorum.Çünkü sınırlarının dışına çıkamıyor.Altınyemiş zaten nehrin kızı olarak çağırılıyor.Böylece birbirlerini tamamlıyorlar.

'Tolkien'in kendisi olduğudur.'bu yanlış diye biliyorum.
Tolkien'in kendisi Berendir.
Altınyemişe Frodo "o kim hanımım?" şeklinde sorduğunda "kendisi" cevabını veriyor.Artık burdan ne çıkar bilemiyoruz.Ben kendisinin ormanın perisi olduğunu düşünüyorum.Çünkü sınırlarının dışına çıkamıyor.Altınyemiş zaten nehrin kızı olarak çağırılıyor.Böylece birbirlerini tamamlıyorlar.
Beren, mezar taşının üzerinde yazan isim. Bilbo tam olarak Tolkien'dir. Çünkü Bilbo yazar, yazdıkça yaşlanır ve gerektiğinde maceraya atılır. Ancak bir kahraman değildir.

bir cok teori var valla.herkez farklı bir sey söylüyor ve kesin birseyde yok.silmarillionda, illuvatarın huzurunda, valar sarkı söyledikten,gimli ile legolas gemiyle yolculuga cıkana kadar, tüm yüzüklerin efendisi tarihini okudum bilirim.ama bombadil kadar hakkında az sey bilinen ve güçlü baska bir sey yok.hani entlerin hanımları bile bu kadar gizemli degil :D

elflere göre, en eski ve babasız olan...şimdi burdaki tanımda söyle düsünülebilir.elflerin ilkleri var ve kalanı onların soyundan geliyor.keza cücelerinde, yedi babası var.yani onlarında ilkleri var.insanlardanda ilkler var, ama genelde, edain insanların atası olarak kabul edilir.bu sartlar dahilinde...elfler orta dünyada uyandıgında,bombadil hala ortalarda olmalı.ve bu durum dahilinde olabilecegi seyler sınırlı.

illuvatarın gücü, o kadar büyük ki dünyaya sıgmaz.ya valardan diyecegiz.ya maiadan.illuvatarın dünyadaki hali, yada ainurun müziginin ruhu teorileride dönüyor.ama bir kere müzik, aslında kaderin kendisi.illuvatar, müzikte melkorla kapısırken,yükselen sesler...elflerin ve insanların yükselişini, yani hep kaderi anlattı.bombadil, müzikten bagımsız bir varlık.bu teori gitti.illuvatarın kendisi olsa.manwe veya varda bilir, gelir önünde egilirlerdi.hepsinin yaratıcısıyken, orta dünyanın kıcı kırık ormanında işi ne ?

maia olma olasılıgı yüksek, ama söyle bir durum var.sauronun yüzügü, maiarın ötesinde bir güç.yani sauron, gorthaurda denen, melkorun en güçlü hizmetkarı,lüthiene yenilir seviyeden,yüzük ve celebrimborun maharatiyle,maianın gücünün ötesine gecti.bu sartlar dahilinde bombadil,curufin,yada mithrandir gibi maiaysa nasıl yüzüge karsı koydu ? söyle bir durum var,yanlıs hatırlamıyorsam,bombadil kendi kendisinin efendisi yani,iradesiyle övünüyor.belki maiada olsa böylelikle yüzügü hiç arzulamamıstır.

ikinci güclü secenek, valardan olması.aslında nehir temalı eşinide, düsünürsek doga gücüyle alakalı ve belki yeryüzünün ruhu diyecegim ama ,suyun efendisi ulmo ve yeryüzünün efendiside yavanna.bombadile kalan yer yok.benim mantıgıma göre, en güçlü ve bilge maiadan biri.öyleki iradesine, hiç birsey etki etmez cinsten.

zaten elflerin en uluları bile maiaların yanında anlamsızlardı,eger gidipte, yokolmadan önceki agacların ısıklarını görmeselerdi...orta dünyada kalan, bütün gri elflerin, ona babasız demesi dogal.çünkü muhtemel bombadil...valar dünyaya indiginde,kendi kendisine dünyaya inen ve kendi kendisinin efendisi olan bir maiadır bence ;)

Ben ağaçsakalın açıklamasını kaale almışım sanırım.Benim hafızamda hep ilk yaratılan olarak yer etmiş Tom Bombadil.Kendisinede yakıştırıyorum açıkcası.Maia olduğunu düşünmüyorum.Şimdi eren olsaydıda aydınlatsaydı bizi ya :(

Orta Dünya'nın temeli Hobbit'den önce atılmaya başlanmıştı.Bilbo Hobbit ile ortaya çıkan bir kahraman.Beren&Luthien aşkı ise Edith&Tolkien aşkının seriye yansımasıdır.Tolkien'in Bilbo olduğunu ilk defa duydum.

bir cok teori var valla.herkez farklı bir sey söylüyor ve kesin birseyde yok.silmarillionda, illuvatarın huzurunda, valar sarkı söyledikten,gimli ile legolas gemiyle yolculuga cıkana kadar, tüm yüzüklerin efendisi tarihini okudum bilirim.ama bombadil kadar hakkında az sey bilinen ve güçlü baska bir sey yok.hani entlerin hanımları bile bu kadar gizemli degil :D

elflere göre, en eski ve babasız olan...şimdi burdaki tanımda söyle düsünülebilir.elflerin ilkleri var ve kalanı onların soyundan geliyor.keza cücelerinde, yedi babası var.yani onlarında ilkleri var.insanlardanda ilkler var ama genlde edain insanların atası olarak biliniyor.bu sartlar dahilinde.elfler orta dünyada uyandıgında,bombadil hala ortalarda olmalı.ve bu durum dahilinde olabilecegi seyler sınırlı.

iluvatarın gücü o kadar büyük ki dünyaya sıgmaz.ya valardan diyecegiz.ya maiardan.iluvatarın dünyadaki hali yada ainurun müzigi teorileride dönüyor.ama bir kere müzüik aslında kaderin kendisi.iluvatar müzikte melkorla kapısırken,yükselen sesler.elflerin ev insanların yükselişini yani hep kaderi anlattı.bombadil müzikten bagımsız bir varlık.bu teori gitti.iluvatarın kendisi olsa.manwe veya varda bilir gelir önünde egilirlerdi.hepsinin yaratıcısyken orta dünyanın kıcı kırık ormanında işi ne ?

maiar olma olasılıgı yüksek ama söyle bir durum var.sauronun yüzügü mairın ötesinde bir güç.yani sauron gorthaur denen melkorun en güçlü hizmetkarı,lüthine yenilir seviyeden,yüzük ve celebrimborun maharatiyle,maiarın gücünün ötesine gecti.bu sartlar dahilinde bombadil,curufin,yada mithrandir gibi maiarsa nasıl yüzüge karsı koydu ? söyle bir durum var,yanlıs hatırlamıyorsam,bombadil kendi kendisinin efendisi yani,iradesiyle övünüyor.belki maiarda olsa böylelikle yüzügü hiç arzulamamıstır.

ikinci güclü secenek valardan olması.aslında nehir temalı eşinide düsünürsek doga gücüyle alakalı ve belki yeryüzünün ruhu diyecegim ama ,suyun efendisi ulmo ve yeryüzünün efendiside yavanna.bombadile kalan yer yok.benim mantıgıma göre en güçlü ve bilge maiardan biri.öyleki iradesine hiç birsey etki etmez cinsten.

zaten elflerin en uluları bile mairaın yanında anlamsızlardı,eger gidipte yokolmadan önceki agacların ısıklarını görmeselerdi.orta dünyada kalan bütün gri elflerin ona babasız demesi dogal.çünkü muhtemel bombadil.valar dünyaya indiginde,kendi kendisine dünyaya inen ve kendi kendisinin efendisi olan bir maiardır bence ;)

Maiar ihtimali bana da çok yakın geliyor, ancak bu nasıl bir boşvermişliktir ki Tek Yüzük'ten asla etkilenmeyecek seviyeye çıkmış? Yine ne olduğunu sadece kendisi ve karısı biliyor. Bu bağlamda, bildiğimiz tüm şeylerden önce var olduğu söyleyenebilir. Yine de Valar olma ihtimali yok. Kendi tabiri ile Vala ve Valie daha Arda'ya gelmeden önce, hatta Arda bile tam şekillenmemişken o varmış.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık