Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Tayfanın Yeni Üyesi Momonosuke

Teoriyi nasıl buldunuz? Sizce tutar ve Momo tayfaya gelir mi?

• Kullanılan toplam oy
    73
Herkese iyi günler. Momo'nun tayfaya yeni üye olarak gelmesi uzun süredir düşündüğüm bir şeydi. Esasında Dressrossa zamanlarında dahi bu düşünceye sahip olduğumu belirtmek isterim. Gelişen olaylar neticesinde de bu düşüncem kuvvetlendi ve bu konuyla alakalı ayrıntılı bir analiz ortaya koymak istedim.

Konuya geçmeden önce hatırlatmak istediğim bir mevzu var. Pek çokları Jimbei'den sonra artık tayfaya üye alımının kapandığı görüşüne sahip. Ancak Luffy taa serinin en başında en az 10 kişi bulurum umarım demişti. Şuanda tayfada Luffy hariç 9 kişi var. Dolayısıyla 10. kişi kontejanı hala açıkta. Başka bir mesele ise artık serinin sonuna yaklaşmamız. Yani bu saatten sonra yeni bir kişinin tanıtılıp malum süreçlerden geçip tayfaya dahil olması zor. Yani bir sürpriz olmazsa tayfanın 10. üyesi halihazırda bildiğimiz karakterlerden birisi olacak.

Şimdiye kadar tayfaya katılan her üyenin istisnasız bir alanı oldu. Jimbei bile tayfaya dümenci kontenjanından dahil oldu. Zoro'nun alanı spesifik olarak tayfa tarafından belirtilmese de gayriresmi sağ kol durumu var hepinizin bildiği üzere. Şuan ise tayfada açıkta kalan bir konum var: miçoluk.

Daha önce miço muhabbeti sadece Shanks ve Buggy ile sınırlıydı. Ancak Oda Marco ve Karasakalı miço yaparak, hatta Kaido'nun bile geçmişte miço olduğunu belirterek bu konsepti unutmadığını bizlere belirtti. Ayrıca Tama'nın Ace ile denizlere açılmak istemesi bu konuya bir gönderme olabilir. Yani bir miço kontenjanı var tayfada. Bizim tayfanın Roger tayfasıyla özdeşleştirildiğini düşünürsek bir miço olmaması için sebep yok. Momo ise bu kontenjan için en ideal aday. Şimdi sebeplerine gelelim.

1. Tıpkı diğer tayfa üyeleri gibi kendisi de karakteri de uzun zamandır işleniyor ve bizim tayfayla öyle ya da böyle kaynaştı. Oda tayfaya katacağı insanları genelde uzun bir yoldan geçiriyor. Arc başında tanıtıyor, bizimkilerle beraber savaşıyor ve sonunda dahil oluyor. Mesela ben Yamatoyu bu yüzden düşük ihtimalli buluyorum. Arc başında tanıtılabilirdi. Ortam hazırdı. Ama bunun yerine aniden tepeden indi. O yüzden rolü daha farklı olabilir. Gene de söz konusu Oda olunca farklı şeyler dönme ihtimali olsa da Momo bu konsepte uygun.

2. Acıklı ve geniş geçmiş. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Momo'da bu konuda şimdiden pek çok tayfa üyesinden bile önde.

3. Güçler. Her ne kadar küçük bir çocuk olsa da potansiyelli bir meyvesi var. Zaten Momo'nun özel bir meyve yemiş olabileceği PH'den beri konuşulan bir şey. Son bölümlerde CP0'ın Kaido baz alınarak korkunçlu bir meyve yaratılmış olmasından bahsetmesi ve kadraja Momo'nun girmesi bu teoriyi güçlendirdi. Ayrıca Yamato tıpkı babam gibi diyerek işareti verdi. Şimdilik kendisi çocuk ama illa çok güçlü olacak diye bir kaide yok. Meyvesini kontrol etmeyi öğrense biraz da bizimkilerden bir şeyler kapsa kendini ezdirmeyecek konuma gelebilir. Hızlı power uplar son zamanlarda serinin bir gerçeği oldu zaten.

4. Şuanda bahsettiğim tarza yakın olacak şekilde Luffy ile bir mentor ilişkisi var az çok. Zou'da Luffy'nin verdiği ayarlar bunun göstergesi olabilir. Diğerleri Momonosuke-sama diye gezerken Luffy ona nazlı prens muhabbeti yapmayan tek isim. Verdiği ayarın içeriği ise Momo'nun daha kararlı olup unvanların arkasına sığınmaması, çocuk olup pasif kalmayı kabullenmek yerine daha aktif olmasıydı. Yani doğrudan kişisel gelişimle alakalı.

5. Momo hakkında şafağa kılavuzluk edecek kişi dendi. Ne anlama geldiğini bilmiyoruz ama son savaşla direkt bağlantılı bir şey ki zaten Oda Wano'nun finalle bağlantısı üzerinde pek çok kez durdu. Dolayısıyla zaten tayfaya katılmasa da rolü önemli olacak. Bu rolünü bizzat son savaşın ana kuvvetlerine eşlik ederken gerçekleştirmesi pek sakıncalı olmasa gerek.

–İyi güzel hoş da Wano kurtulduktan sonra neden ayrılsın çocuk? Shogun olmak varken?

Bunun basit ve tatmin edici iki olası bağlanma şekli var.

1. Eğer CP0'ın bahsettiği meyve cidden Momo'nun meyvesiyse(bana göre kesine yakın ihtimal) hükümet savaş sonrası bu ortaya çıktığında Momo'ya takabilir. Ayrıca şu kılavuz muhabbetinin bağlanma şekline göre tıpkı Vivi gibi özel öneme sahip olabilir. Zaten şimdiden Zunisha'ya emir verebilmek, sesleri duymak gibi mistik güçleri var ve bunun öneminin fazla olma ihtimali bir hayli yüksek. Tabi hükümet Wano'dan çekiniyor ama bu biraz da ne idüğü belirsiz olmasından kaynaklı. Şuanda ise adada CP0 var ve adamlar savaşı analiz ediyorlar. Dolayısıyla hükümet belli nedenler doğrultusunda Momo'yu almak için savaşı göze alabilir ki zaten arc sonu Wano savaştan yeni çıkmış ve yıpranmış olacak. Böyle bir durumda henüz çocuk olan Momo Wano'ya yük olacak. Dolayısıyla kendisi bu süreç zarfında halkının iyiliği için uzaklaşmayı ve bizimkilerle takılmayı isteyebilir.

2. Gene kılavuz muhabbetinden kaynaklı bizimkilerle yolculuk etmesi gerekli görülebilir. Yani zaten Wano'da shogun olup ne gibi bir ekstra katkı sunabilir ki? Çocuk yaşta büyükler gibi önderlik mi edecek? Ne yapabilir? Sadece sembolik monark o kadar. Yani en azından şu kılavuzluk şeysinin Wano'da kalmayı gerektirmediği konusunda şüphem yok.

Bu sebeplerin ikisi de aynı anda gerçekleşebilir bence. Ayrıca az önce özellikle bahsetmediğim bir tayfa üyesi kriteri daha oturur. Bir hayale sahip olmak. Tüm bunların sona ermesi ve ardından Shogun olmak. Tıpkı diğer tayfa üyelerinin hayalleri gibi Luffy'nin amacına doğrudan bağlı bir hayal. Zaten Luffy korsanlar kralı olacağım dediğinde Momo da buna karşılık Shogun olacağım diye kendi hayalini belirtmişti. Oda'nın bu Wano mevzusuna yüklediği önemi düşünürsek önemli bir işaret olarak görebiliriz bunu.

Momo'ya ben dahil olmak üzere çoğumuz pek ısınamasak ve bu ihtimalden hoşlanmasak da kurgu gereği Momo'nun 10 numaralı tayfa üyesi olma adayları içinde en güçlüsü olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Alternatif teori: Yorumlar geldiğinde aklıma bir olasılık daha geldi, ondan da bahsedeyim dedim. Bir de Mugiwara no ichimi teorisi var. Bu teori en başta belirttiğimiz en az 10 üye lafındaki en az kısmından hareketle 10 üyeden fazlası olabileceğini işaret eden, bu sayıyı da tayfanın Japonca ismi olan Mugiwara no ichimi'deki ichi mi(1 3)'nin kelime oyunuyla sınırlandıran bir teori. Yani İchimideki kelime oyunundan hareketle Tayfa Luffy dahil 13 kişi olabilir. Eğer teori doğruysa gelmesine düşük ihtimal versem de Momo'dan sonraki adaylar içinde kötünün iyisi olan(ihtimal anlamında) Yamato da gelebilir Momo ile beraber. 13. üye olarak kast edilen de pek sebebini anlamasam da eski tayfa üyesi sayılan(hem seri içi konuşmalarda hem resmi bilgilerle) teyitli olan Vivi olabilir. Zaten en son başı biraz beladaydı. Yollar tekrar kesişir belki. Kesişmese de Oda öyle saymak istemiş olabilir. Her neyse böyle bir durumda tayfa epey kalabalık olacağından(işlenmesi zor olur o kadar kişiyi) daha iyi işlenmesi adına bir kontejanın çocukla doldurulması işleri kolaylaştırabilir. Yeri gelmedikçe arkaplanda kalması sırıtmaz. Neyse çok emin olamadığım bir düşünce olsa da köşede dursun.

Son düzenleme:
Tayfada Miço olacağını düşünmüyorum . Olsada bu momo olmayacaktır. O kalıp ülkede 9 kızılkın ile birlikte wano ve zou arasında önemli bir figür olan Shogun rolüne bürünecektir. Ben Yamatonun geleceğinden %100 eminim . Tayfada erkek sayısına oranla fazladan 1 kız karakter daha iyi olacaktır. Yamatonun hikayesinde Ace ile gitmek istediğini gördük ama kelepçeler vardı ve bu zamana kadar özgür değildi. Kendisini Ace' in küçük kardeşi Luffy kurtardı. Luffyi biliyor ve tanıyor , gelişini bekliyordu zaten. Elinde Odenin günlüğünü hatim etmiş bir Yamoto mu yoksa korkak bebek Momo mu daha iyi kılavuz olur bilemiyorum. Vakti zamanı gelince Momonun son savaşta rol alma ihtimali daha fazla ama gönül isterki Yamato , Momo , Tama tayfaya gelsin . Hem 2 miço olur hem güçlü bir kız karakterimiz olurdu.

Açıkçası başlığı görünce "Yok canım, Momo tayfaya gelmez herhalde." diye düşündüm ama okuduktan sonra mantıklı geldi. Miço muhabbeti falan aklıma yattı. Diğer maddeler de tabi. Bu arada Yamato'nun tayfaya geleceğini de düşünüyorum ben. Artık ikisi birlikte mi gelir yoksa Momo yerine Yamato mu gelir bilmem. Momo tayfaya gelirse bu çok hoşuma giden bir durum olmaz çünkü sapık karakterleri sevmiyorum. Aslında karakteri değil de sapıklık özelliğini sevmiyorum diyelim. Son olarak Momo'nun Oden'i geçecek potansiyeli olduğuna %100 eminim. Gelecek neslin önde gelen isimlerinden birisi olacağı kesin benim gözümde.

Son düzenleme:
Daha önce farklı bir kaç yerde belirtmiştim. Tayfaya hem Wano hem de Mink Kabilesini temsil eden iki ayrı üye katılmalı ve Laugtale'e kadar eşlik etmeli. En azından 1 kişi.

Oden Kozuki Hanesi ve Minklerin kayıp yüzyıldaki yerini öğrendi ama günlüğüne detayları yazmadı. Yeni nesilde bu iki kabile bunu net olarak öğrenmeli. Bu açıdan Laughtale yolculuğunda bu iki topluluğu temsil eden birileri şart. Bu Carrot+X kişi olacak muhtemelen. X kişi Momo olur, Yamato olur, Tama olur hiç olmadı kınlardan biri olur. Ya da bu iki haneyi de temsil eden sadece Carrot, Momo, Yamato ve Tama da katılabilir. Bu kişiler direkt iki topluluğu temsil etmese de dolaylı yoldan temsil edebilirler. Ama bence en mantıklısı Carrot+Tama veya Carrot+Momo'nun tayfa katılması. Yamato da kendisi Oden olarak gördüğü için Carrot+Yamato da makul.

Bu açıdan teorinin olma ihtimali benim için en baştan mümkün. Yani Momo çıkıp ben de babam gibi ülkemin tarihteki yerini kendim öğrenmek istiyorum deme ihtimali gayet yüksek. Üstüne bir de konuda değindiğin Momo'nun meyvesi konusu var. Bu meyvenin zamanla seviye atlamasını tayfayla birlikte okuyabiliriz.

Oda Roger tayfasına benzer bir tayfa çizmek istiyorsa Tama+Momo bile olabilir. Shanks ve Buggy gibi sürekli didişen iki Miço : ))

Bir tarafta oden’in oglu diger tarafta ben yeni odenim diye gezen karakter yoksunu bir ablamiz var. Yamato suanlik daha guclu duruyor ama momo’nun potansiyeli daha yuksek gibi. Momo’yu da yamato gibi cok sevmem gerci daha yamato’nun karakterini savas meydaninda daha net gormedik. Ben yamato gelecegi taraftariyim ama belli olmaz oden’in oglu da oden’in roger ile seyahat etmesi ve sonunda kk olmasi gibi luffy-momo olabilir

Yamato , Momo , Tama tayfaya gelsin . Hem 2 miço olur hem güçlü bir kız karakterimiz olurdu.
Artık ikisi birlikte mi gelir yoksa Momo yerine Yamato mu gelir bilmem
Daha önce farklı bir kaç yerde belirtmiştim. Tayfaya hem Wano hem de Mink Kabilesini temsil eden iki ayrı üye katılmalı ve Laugtale'e kadar eşlik etmeli. En azından 1 kişi.
Siz böyle deyince aklıma daha önce okuduğum bir teori daha geldi. Tayfanın 11 değil 13 kişi olacağına dair. Bir bakın isterseniz. Yani her ikisinin de katılması gibi bir orta yol da var. Arada belirtmiş olayım :D

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık