Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Shanks, Yeraltı Dünyasının Patronu (Alıntı)

Teori hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    70
Öncelikle teori bana ait değil. Ünlü bir teori aslında, kesin konusu açılmıştır deyip küçük bir arama yaptım ancak forumda bulamadım o yüzden kendi yorumlarımla kendi bakış açımdan bu teoriyi size aktarmak istedim.

İddia, Shanks'ın yeraltı dünyasının patronu olduğuyla ilgili.

Yeraltı dünyası deyince aklımıza gelen şeylerin birisi Yakuza. Yakuzalar bir hata ve ya suçu affettirmek için sol serçe parmaklarını keserler, buna Yubitsume denir. Yubitsumenin kökeni ise eski japon kumarbazlarına dayanıyor. Parmağını kesmek, kumarda ödeyecek bir şeyin olmadığı zaman bahsi çözmenin bir yolu. Shanks sol kolu ile ödemeyi yaparak, Luffy üzerine bahse giriyor. Bu bahse girmeyi de sık sık dile getiriyor.

Şimdi asıl mevzulara girelim. Shanks gibi güçlü birinin bir deniz canavarına kolunu kaybetmesini hep tuhaf bulmuştum. Belki Oda ilk bölümü çizerken güç seviyelerinin bu kadar yükseğe çıkacağını düşünmediğini söyleyebilirsiniz ama sanmıyorum. Oda ilk bölümden nerdeyse her şeyi düşünen bir adam. Shanks gibi denize hükmeden bir Yonkou'nun öyle cılız bir yaratığa (Luffy bile çocuk haliyle tek attı) kolunu kaybetmesinin tek açıklaması olabilir, bunu bilerek yapması. Shanks, Luffy'nin önünde onu kurtarmak için bilerek sol kolunu kaybediyor, çünkü gelecekte çok büyük bir adam olacağını anlıyor. Luffy'nin üzerinde büyük bir etki bırakarak adeta onun kahramanı oluyor. Bunun ileride Shanks'a getireceği yararların çok büyük olduğu kesin.

Shanks'ın şerefiz bir kötü karakter çıkacağını ya da final boss olacağını düşünmüyorum ama düşündüğümüz kadar iyilik meleği olmaması ve anti hero çıkması beni mutlu ederdi.

Bildiğiniz gibi Shanks'ın tayfası Shanks'a "kaptan" değil, "kashira" yani patron diyor. Teoride denizcilerin de Shanks'a "ogashira" (kashira ile aynı anlamda) dediği söylenmiş ama hatırlamadığım ve arayıp bir şey bulamadığım için koymadım. Bu ifadeler, gerçek hayattaki Yakuza'nın kullandıklarıyla benzer.

Yakuza, organizasyon yapısını ve sadakatini güçlendirmek için sake ile baba-oğul ritüeli yapar. Bizim Büyük Filo, bu ritüelden sonra Luffy'i "ogashira" diye çağırmaya başlamıştı. Kyoshiro'nun ailesi de bu ritüeli sadakat yemini etmek için kullanıyordu. Yani gerçek Yakuza ile One Piece arasında bir bağ görebiliyoruz. Shanks, tayfasını oluştururken bu baba-oğul ritüelini yapmış ve tayfayı bu temellerde oluşturmuş olabilir. Aşağıya örnek teşkil etmesi amacıyla Shanks'ı "baba" sake tabağıyla gördüğümüz bir sahneyi koydum. Oda-sensei tabağın üzerine de güzel sakura motifleri iliştirmiş.

Shanks West Blue'dan geliyor. Shanks'ın Beyazsakala ikram ettiği sake de West Blue'dan geliyor. West Blue bildiğimiz üzere 5 adet mafya ailesinin kontrolü altında ve yeraltı dünyasını orada onlar kontrol ediyor. Sake imalatı da mutlaka onların elinden geçiyordur. Bu da Shanks'ın yeraltı dünyasıyla bağlarını bizim için güçlendiriyor.

Yeraltı dünyasının dünya hükümetinin tepelerine kadar gittiğini biliyoruz. Shanks kolayca kutsal topraklara girebiliyor ve Gorosei ile istediği gibi konuşabiliyor. Yeraltı dünyasının Dünya Hükümeti, Yonkou, silah tüccarları ve suçlular için bir aracı görevi gördüğünü biliyoruz. Biz Doflamingo'yu yeraltındaki en etkili adam olarak biliyorduk, ancak Dressrosadan sonra öğrendik ki yeraltı dünyası düşündüğümüzden çok daha büyük ve Doflamingo sadece bir simsar yani aracı. Whole Cake Arc da Du Feld, Umit, Morgans gibi yeraltı dünyasının büyük isimlerini, başındaki kişileri gördük. Ama bu insanların böyle büyük bir organizasyonu kontrol edecek düzeyde olduklarını sanmıyorum. Hepsi ayrı kafada, hepsi ayrı manyak. Yani tepede, ipleri elinde tutan birisi olması lazım.

Akagami (Kızıl Saç) Japoncada "赤髪" olarak yazılıyor. Ama bildiğiniz gibi Japonların alfabeleri bir garip,"垢神" böyle de yazınca Akagami diye okunuyor. Anlamı ise "Kirli Tanrı"(Dirty God). Kirli işler yapan Shanks için güzel bir isim.
Shanks'ın ödülü 4,048,900,000 Berry. İçinde 489(shi-ya-ku) rakamları var. 師役(shiyaku) ise öğretmen/usta'yı oynayan, canlandıran gibi bir anlama geliyormuş.

Son olarak Shi hecesiyle Yakuza bağlantısını araştırdığımızda bir Yakuzaya denk geliyoruz.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Shimizu_Jirocho

Bu Yakuzayı araştırırken cidden çok şaşırdım. Büyük paralellikler var.

-En ünlü Yakuza
-Yeraltı dünyasında saygı duyulan birisi
-Yetim
-Eski bir kumarbaz, sonradan Yakuza oluyor
-Haydutlarla bolca çatışması var
-Bir donanma inşa etmeye başlıyor
-Hem Devrimci Ordusu, hem hükümet ondan yararlanmak istiyor.
-Bir süre Shogun'a(Hükümet) eskort muhafızlık yapıyor. Yani hükümetin tarafında.
-Ardından devrim güçlerini destekliyor. Yani ikili oynuyor.
-Bir savaşta ise, Jirocho (şu an bahsettiğim şahıs) ve Devrim ordusunun birleşik güçleri ile hükümetin gemide kalan bütün ordusu öldürülüyor. Kim bilir, belki de bu bir spoilerdır.
-Savaştan sonra, savaşta ölen mürettebat üyelerinin denizde sürüklenen cesetleri çürümeye bırakılıyor. Ancak Jirocho bu duruma müsaade etmiyor ve cesetleri toplamak için bir tekneye binip uygun bir cenaze töreni yapılmasını sağlıyor.
-Jirocho'nun meşru bir konumu vardı, ancak yine de gizli işlerle uğraşıyordu.
- Anlaşmazlıkları zayiat vermeden çözecek kadar zekice davrandı.

Yukarıda listelediğim her şey attığım linkte yazıyor. Ben ikna oldum.

Ayrıca bu teori ile de Shanks'ın Marineford'a giden Kaido'yu savaşmadan nasıl durdurduğu da açıklanmış oluyor. Yeraltı dünyasında büyük işleri olan Kaido oranın patronu Shanks ile savaşmak istemez ve usul usul geri çekilir.

Son düzenleme:
Adamın özellikleri bence güzel uyuyor. Ama tutar mı bilmem. Mesela anlaşmazlıkları çözmek için araya girmesi bana bizim kızılsaç için baya uygun geldi. Böyle sahneleri var. (beyazsakal, Marineford ve 5 ihtiyar ile)
Jirocho'nun meşru bir konumu vardı, ancak yine de gizli işlerle uğraşıyordu.
Bu da aynı çıkarsa bizim ki yetim de olsa bir krallık veya onun gibi birşey üzerinde bir etkisi olmalı.

Adamın özellikleri bence güzel uyuyor. Ama tutar mı bilmem. Mesela anlaşmazlıkları çözmek için araya girmesi bana bizim kızılsaç için baya uygun geldi. Böyle sahneleri var. (beyazsakal, Marineford ve 5 ihtiyar ile)
Jirocho'nun meşru bir konumu vardı, ancak yine de gizli işlerle uğraşıyordu.
Bu da aynı çıkarsa bizim ki yetim de olsa bir krallık veya onun gibi birşey üzerinde bir etkisi olmalı.
Meşru konumu yonkou olması olarak düşündüm ben ama kutsal ejder olduguyla ilgili teorilere de bağlanabilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık