Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Sakazuki

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Severim

    Kullanılan: 147 57.0%
  • Sevmem

    Kullanılan: 111 43.0%

  • Kullanılan toplam oy
    258

Sakazuki, Sengoku'nun istifasının ardından onun yerine geçen yeni Filo Amirali'dir, Daha çok lakabı olan Akainu ismiyle bilinir. Serinin ilk yarısında Denizciler'in sahip olduğu üç Amiral'den biriydi ve en son tanıtılanıydı. Filo Amirali olabilmek için eski meslektaşı Kuzan ile Punk Hazard'da on günlük bir kavga yapmıştır ve bu dövüşü kazanmıştır. Göreve geldikten sonra ilk yaptığı şey, Yeni Korsan Çağı'na hazırlık yapabilmek adına Denizci Karargâhı'nı Yeni Dünya'ya taşımak olmuştur.

Mangada Sakazuki'den ilk kez Nico Robin, Kuzan ile karşılaşmalarında bahsetmiştir. Animede ise filler olarak sayılan G-8 Arkı'nda Kor-Amiral Jonathan tarafından adı zikredilmiştir (Bu bölümler, mangada açıklandığı yerin öncesindedir).

Sakazuki, Mutlak Adalet kavramına sıkı sıkıya bağlı bir adamdır. Onun bu katı adalet tavrı, Kuzan gibi kendine denk güçte birinin istifa etmesine yol açmıştır. Bir insanın soy hattının gelecek nesilleri etkilediğini düşündüğü için, Marineford Savaşı'nda Portgas D. Ace ve Monkey D. Luffy'yi öldürmeye çalışmıştır. Ace'i öldürmüş, Luffy'yi ise göğsünden ağır yaralayıp, elinden kaçırmıştır.

Görünümü

Sakazuki son derece uzun boylu, soluk tenli ve aşırı kaslı (Eski üç Amiral içerisinde en kaslı olanıydı) bir adamdır. Kare şeklinde olan yüzünün hatları çok belirgindir. Kısa siyah saçları vardır. Genellikle standart bir Denizci şapkası takar ve koyu kırmızı renkte bir kruvaze takım elbise giyerdi. Elbisesinin sol kısmına güle benzeyen pembe bir süs takardı. Birçok rütbeli Denizci subayının aksine kravat kullanmaz. Takım elbisenin içinde geniş yakalı, üzerinde çiçek deseni olan açık renkli bir gömlek vardır. Gömleğinin yakası açık olduğundan vücudunun sol kısmında duran ve uçları boynuna kadar ulaşan dövmesi görünür. Eldivenleri ve ayakkabıları siyahtır. Filler bir sahnede 3.01'lik boya sahip olan Jinbe'den daha uzun olduğu görülmüştür.

Sakazuki'nin sağ omzunu ve göğsünün sağ kısmını kaplayan büyük, siyah renkte (Animede açık mavidir) bir dövmesi vardır. Dövmenin üzerinde birçok çiçek deseni mevcuttur ve uçları alev şeklindedir. Tüm omzunu kaplamakla birlikte, kaburgalarına ve sırtının bir kısmına da ulaşmaktadır. Ayrıca sağ kol kasının üzerinde de küçük bir kılıç dövmesi vardır. Animede ve renkli mangada gözleri kahverengidir

Sakazuki çocukken eski püskü elbiseler giyiyordu ve elinde büyük bir bıçak vardı. Belindeki kemeri sarı renkteydi ve ucu aşağı sarkıyordu. Yine sert bir yüzü vardı. Kafasındaki parçalanmış şapkanın üzerine "Adalet" yazıyordu.

Denizciler'e ilk katıldığında üzerinde önü açık kırmızı bir gömlek vardı ve sırtında bir katana taşıyordu. Şimdi bile giydiği standart Denizci şapkası kafasındaydı ve yine sert bakışlara sahipti.

Yirmi yıl önce gerçekleşen Ohara Olayları'nda kafasına bir Denizci şapkası vardı ve üstüne de kapüşonu koyu gri renkte olan bir Denizci ceketi giymişti. O bölümlerde Sakazuki'nin yüzü gösterilmemiştir ve Marineford Savaşı'na kadar yüzü hep şapkanın altında gizli kalmıştır.

Zaman atlamasının ardından, Kuzan ile yaptığı savaşın izlerini taşıdığı görülmüştür. Yüzünün ve boynunun sağ tarafında derin yara izleri vardır. Ayrıca sağ kulağının bir kısmı kopmuştur. Yara izlerinin yanı sıra ince bir bıyığı ve keçi sakalı vardır. Kırmızı takım elbisesini değiştirerek, Sengoku gibi beyaz bir takım elbise giymiştir. Ancak gömleği halen çiçek desenlidir. Ağzında da bir puro vardır.

Kişiliği


"Bir işi yapıyorsak, tam yapmalıyız! O gemide bir tane bile bilgin varsa, boş yere bu kadar kayıp vermişiz demektir! Bu "kötülüğün" kökünü kesin olarak kazımamız gerekiyor!!"​

- Sakazuki'nin Ohara'da sivilleri vurduktan sonra yaptığı konuşmadan bir bölüm.
Sakazuki, tamamen Mutlak Adalet adına yaşayan bir kişidir. Kendi mottosu olan "Mükemmel Adalet" (Jap. Tetteiteki na Seigi, İng. Thorough Justice) uygulamak için gerektiğinde çok acımasız olabilmektedir. Kendi adalet anlayışını uygulama pahasına her şeyi yapabilir. Sert, ölü, ciddi, duygusuz ve acımasız bir tavrı olduğu için eski üç Amiral içinde en gaddar olanıdır. Bu özelliklerine rağmen, Sakazuki de, Eustass Kid gibi yeri geldiğinde kendini durdurabilmektedir. Karasakal Korsanları ile ayarlanmış olan sözde anlaşmayı yapmaya kendi gitmiştir. Tüm tayfasını alıp kaçan Marshall D. Teach'in peşine düşmediği gibi, Jewelry Bonney'nin hayatını da bağışlamıştır. Filo Amirali olabilmek için Kuzan'la yaptığı ölüm-kalım dövüşünün ardından, eski meslektaşını öldürmemiş, gitmesine izin vermiştir.

Sakazuki'nin başarısızlığa ve hataya tahammülü yoktur. Ohara Olayları'nda olayla ilgisi olmayan bir gemi dolusu sivil insanı, gemine bir bilgi olma olasılığını düşünerek havaya uçurmuştur. Sakazuki'nin bunu yaparken ki mantığı, bir bilginin bile kaçmasının görevi başarısız yapmaya yeteceğini düşünmesindendir.. Kuzan onun bu hareketini onaylamamış ve yaptığı şeyi aptalca bulmuştur. Kendi mantığına ve bakış açısına sahip olmayanları düşünmeden öldürebilir. Coby savaşı durdurmaya çalışınca onun üzerine yürümüştür.

Sakazuki, adalet uğruna kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Sevmediği şeylere ve bu tarz davranan kişilere kesinlikle tölerans göstermez. Ölmekten korkup savaştan kaçmaya çalışan bir askeri anında ortadan kaldırmıştır. Caesar Clown, Sakazuki'nin onun yaptığı kitle imha silahlarını ve mahkumlar üzerinde gerçekleştirdiği deneyleri destekleyeceğine inanmaktadır. Onu Sengoku'dan daha faydacı biri olarak tanımlamıştır. Sakazuki'ye göre adalet için savaşmayanlar değersiz kişilerdir ve Denizci olma hakları yoktur. Buna rağmen nedendir bilinmez, eski arkadaşı Kuzan'ı öldürmemiştir.

Sakazuki bir Filo Amirali olarak Denizciler'den büyük bir gurur duyar ve bu konuda son derece hassastır. Fujitora'nın Dressrosa'da neler olduğunu dünyaya duyuracağını öğrendiğinde aşırı derecede sinirlenmiştir. Bu konudaki gururu o kadar fazladır ki, Denizciler'in Mutlak Adalet kavramından taviz verdiği görülmesin diye bu olayı örtbas etmeye çalışmıştır.

Sakazuki Amiral olduğu dönemde savunduğu adaleti uğruna Usopp'tan bile daha iyi yalan söyleyebilirdi. Manipülasyonları o kadar başarılıdır ki, Sengoku'nun planı doğrultusunda Squard' kandırmıştır. Bunun dışında manipülatif kişiliğine, Ace'in kaçmasını engellemek için Edward Newgate hakkında kötü konuşarak onu kışkırtmasını da örnek verebiliriz. Hedefi ile arasına engel girmesinden hoşlanmaz. Luffy'yi kovaladığı esnada araya sürekli birilerinin girmesi onu çileden çıkarmıştır. Ayrıca eski efsanelerden korkmaz. Beyazsakal adamlarını Garp konusunda motive ederken, Sakazuki ikisinin de eski çağlardan kalma antikalar olduğunu söylemiştir. Sengoku ve Garp gibi diğer Denizciler'in çoğu rakiplerine saygı duyarken, Sakazuki kesinlikle empati yapmaz. Yaptığı şeylerden dolayı asla yüzü kızarmaz ve amacına ulaşabildiği sürece kimseyi umursamaz. Eline geçen fırsatı hemen değerlendirmeye çalışır

Sengoku dünyaya Luffy'nin Monkey D. Dragon'un oğlu olduğunu duyurmadan önce Sakazuki bu bilgiden haberdar olan az sayıda kişiden biriydi. Dragon ile eskiden bir husumeti olduğundan mı, yoksa bu bilginin diğer yüksek rütbeli Denizciler tarafından da mı bilindiği açıklanmamıştır. Sakazuki'ye göre Luffy köyünde sessiz sakin oturuyor olsa bile sırf Dragon'un oğlu olduğu için öldürülmesi gerekmektedir. Luffy'nin varlığı dünya için potansiyel bir tehdittir ve oradan kaldırılmalıdır.

Sakazuki hedeflerinden şaşmayan bir adamdır. En başta beri Ace ve Luffy'yi öldüreceğini söylemiş, Ace'i öldürdükten sonra savaşın sonuna dek Luffy'nin peşinden gitmiştir. O sıralarda Marineford'u yerle bir eden Teach'e dönüp bakmamıştır.

Yetenek ve Güçleri

Filo Amirali olan Sakazuki tüm Denizci organizasyonu üzerinde söz sahibidir. Kurumdaki bütün askerlere emir verebilir ve istediği bir adaya Buster Call gönderebilir. Herhangi bir Shichibukai'nin unvanını alabilir. Uygun gördüğü Denizci askerlerine rütbe verebilir ya da hak etmeyen kişilerin rütbelerini düşürebilir. Kısacası organizasyon içerisinde istediği her şeyi yapabilir. Sadece Dünya Hükümeti Şef Komutanı Kong ve Gorosei'den emir alır.

Sakazuki geçmişte yaptıklarından ve acımasız kişiliğinden dolayı, Yeni Dünya da bile çok güçlü göründen bir adamdır. Birçok korsanın ve Denizci askerinin korktuğu biridir. Van Augur, anlaşma için gemiyle gelen kişinin Sakazuki olduğunu söylediği zaman, Teach onunla kapışmanın sonuçlarını bildiğinden Gura Gura no Mi'nin güçlerine ve Impel Down'ın en güçlü suçlularına sahip olmasına rağmen anında kaçmıştır.

Sengoku'nun yeni Filo Amiralliği için önerdiği kişi Kuzan iken, Dünya Hükümeti'ndeki birçok üst düzey yetkili bu göreve Sakazuki'nin gelmesini istemiştir. Jinbe'nin söylediğine göre Denizciler, Sakazuki önderliğinde öncekinden çok daha güçlü hale gelmiştir. Sengoku, Monkey D. Garp ve Kuzan gibi güçlü kişilerin istifalarına rağmen organizasyonun güçlenmesi, Sakazuki'nin askeri açıdan iyi bir lider olduğunun kanıtıdır.

Sakazuki, çok yetenekli bir manipülatördür. Bilgisi ile rakibini zayıf karnından yakalar.Squard'ın Gol D. Roger'a olan nefretini bildiğinden onu bu şekilde kandırmış ve sadık olduğu Newgate'e ihanet etmesini sağlamıştır. Ace'in Newgate olan sevgisini bildiğinden, Newgate'i aşağılayarak Ace'i kışkırtmış ve onun araya gireceğini bildiğinden Luffy'ye saldırmıştır. Bunun sonucunda da Ace'i hiç uğraşmadan öldürmüştür.

Fiziksel Yetenekleri
Sakazuki'nin inanılmaz bir süperinsan dayanıklılığı vardır. Biri Marineford'u ikiye ayıran iki deprem yumruğu yemesine rağmen, kısa süre sonra ayağa kalkmış, Beyazsakal Korsanları ile eski Shichibukiler'den olan Crocodile ve Jinbe ile kapışmıştır. Ayrıca yorulmak nedir bilmez. Sürekli sayıca çok olan rakiplerle dövüşmesine rağmen herhangi bir yorgunluk belirtisi göstermemiştir.

Jinbe, Emporio Ivankov ve Inazuma'yı kolayca yenmiştir. Her ne kadar Newgate'in Haki'li deprem yumruklarını yemiş olsa da, Marco ve Vista'nın Haki tabanlı saldırılarından etkilenmemiştir.

Sakazuki, hayal edilemez bir güce sahiptir. Newgate'in bisento ile yaptığı vuruşu tek bacağı ile durdurmuştur. İşitme duyusu çok iyidir. Savaş başlamadan önce korsanların su altından geldiğini duymuştur. Eski bir Amiral olan Kuzan ile on gün boyunca savaşıp, galip gelmiştir. Fakat bu dövüşte kendisi de ağır yaralanmıştır.

Şeytan Meyvesi
Sakazuki, Logia türü bir meyve olan Magu Magu no Mi'yi yemiştir. Bu meyve sayesinde magmaya dönüşebilir ve magmayı kontrol edebilir. Bir Logia olduğu için Sakazuki'ye normal saldırılar işlemez. Gerçek bedenine ulaşmak için Kairoseki ya da Haki kullanmak gerekmektedir. Ayrıca dikkati dağınıkken ya da elementsel açıdan zayıf olduğu güçlere karşı da zarar görebilir.

"Benim meyve gücüm, seninkinden daha üstün!"​

- Sakazuki, Ace'e onu nasıl yendiğini söylüyor.

Sakazuki'nin yeteneği doğal yönden Ace'in ateş tabanlı gücünden üstündür. Bu sayede Ace'e, o Logia savunmasını kullandığı halde onu öldürebilmiştir. Yüksek sıcaklık ve patlama gücü, Sakazuki'nin yürüyen bir yok edici olmasını sağlar. Ivankov ve Jinbe gibi görece güçlü adamları minimum efor harcayarak yenmiştir. Punk Hazard'da gerçekleşen on günlük dövüşte, Sakazuki'nin meyvesinin ne kadar çılgın bir şey olduğu açıkça görülmüştür. Adanın bir yarısının iklimi kalıcı olarak değişmiş, volkanik dağlar ortaya çıkmıştır.

Haki
Tüm Kor-Amiraller'de bulunan bu güçten Sakazuki'de de vardır.

Newgate'den gelen yıkıcı deprem saldırısına karşı diğer Amiraller'le birlikte yaptığı Haki kalkanında Busoshoku Haki kullanmıştır.

Silahları
Sakazuki çocukken bir bıçak, genç bir Denizci iken de bir katana kullanıyordu.

Ek Bilgiler

- Sakazuki'nin karakter dizaynı ünlü Japon aktör Bunta Sugawara'dan esinlenilmiştir (Aşağıda görebilirsiniz). Sakazuki adı da, bu aktörün filmlerinden gelmektedir. Doğum günleri de aynı gündür.


- Diğer Amiral lakapları gibi, Akainu ismi de Momotaro efsanelerinden gelmektedir
- 2014 yılının ortalarında Oda ile yapılan bir röportaja göre, eğer Sakazuki serinin ana karakteri olsaydı, aşırı güçlü olduğu için One Piece'i bir yıl içerisinde bulurdu.
- Sakazuki 5.One Piece Popüler Karakterler sıralamasında 47. sıradadır

Künye

Adı: Sakazuki
Okunuşu: Sakazuki
İngilizce Adı: Sakazuki
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 397, Anime 278
Bağlantısı: Denizciler
Unvanları: Filo Amirali, Amiral (Eski), Kor-Amiral (Eski)
Lakabı: Kırmızı Köpek (Jap. Akainu, İng. Red Dog)
Yaşı: 55
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 16 Ağustos

Şeytan Meyvesi
Adı:
Magu Magu no Mi (Tr. Magma Magma Meyvesi, İng. Magma Magma Fruit)
Anlamı: Magma
Türü: Logia

Hak sahibi

Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Sakazuki
Çeviren : Smoker
Yayınlayan : www.korsanfan.com
Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
adam lav-adam olabilir logia türü
meyvesi lav-lav olabilir tahminen ama oda'nın ne yapıcağı belli olmaz
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık