Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Spoiler] Sabo'nun Durumu

'Tartışma ve İnceleme Arşiv' forumunda Safa6 tarafından 13 Haz 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.
 1. Safa6 Üye

  Safa6 (Üye)
  Mesaj Sayısı 252
  Üyelik Tarihi18 Tem 2011
  Başlığı gören hemen trol demesin. Sabo öldücüler kadar ben de sıkıldım bu durumdan. Ama en azından bu konudan yüzde yüz emin olunmamasını istiyorum. En azından Sabo ölmedi diyenler yerin dibine sokulmasın.

  Amaç Sabo'nun yaşadığına ikna etmek değil. Öldüğünden emin olanları, yaşayabilme ihtimalinin varlığına inandırmak.

  Konuya gireyim, öncelikle kimsenin olmadığı gibi benim de %100 diyebileceğim bir kaynağım yok. Oda yazmış green data bok reröröre demeyin lütfen. Green data denen şeyi elinize alıp, ana dilinde %100 çevirmediğiniz sürece inanmayın. Ki wikiyi hiç hiç %100 doğru kaynak kabul etmeyin. Tek bir %100 doğru kaynağımız var o da manga (bence). Hatta mangada mezarın ya da ölüm anının gözükmesi. Çünkü acı bir arabasta tecrübemiz var bu konuda.

  Kendime göre %100 kabul ettiğim kaynaklarda Sabo'nun öldüğü geçmiyor. Şimdi başkalarının %100 kabul ettiği databook olayını çürütmeye çalışayım.

  Sabo öldü diyenlerin tek kaynağı wikide yazan sabo öldü yazısıdır, bunun kaynağı ise dördüncü databook olan one piece green'dir. (söylenene göre)

  İlk önce kendi silahınızla vurayım sizi :) wikideki efsaneler konusundan bir alt başlık;

  The Revolutionaries saved Sabo
  Myth: The Revolutionaries saved an unknown person, it's obviously Sabo.
  Fact: After the chapter where Sabo was shot in cold blood by the World Noble, Revolutionaries can be heard saying they managed to save someone who was seriously injured. However, in the new databook, it is officially confirmed that Sabo has died. Althought the book was not written by Oda, so there is a possibility that Sabo is not dead and is with the Revolutionaries.

  Kendimce kısa bir çevirisini vereyim; databook a göre sabo öldü, ama databook'un yazarı Oda değil. Sabo'nun ölmemiş olma ihtimali var.

  Şimdi diğer kaynaklarıma geçeyim, bunlar ilk kaynağımla çelişebilir ama yine de paylaşmak istiyorum. Yabancı bir forumdan aldığım mesajı aynen yapıştırıyorum;
  ''I actually HAVE the green data book.. It's commonly mistaken regarding WHAT such books have..
  It is put together based on knowledge FROM the show, and not through a statement from Oda himself.
  In volume 68, someone asked Oda a priticular question regarding whether Sabo is dead or alive.
  And Oda, rather than confirming the scene in the anime/manga when he was shot "Dead", he said, "I'll leave it to the fans to decide whether he is dead or alive."
  Yabanci forum diye doğrudur demiyorum. Sadece onların bu konularda ellerine daha doğru bilgiler geçiyor. En azından birinci kaynaktan direk yayınevi çevirileri geliyor. Neyse yine kendimce kısa bir çevirisini yapayım. Adamda green databook varmış. Dediğine göre birisi Odaya sormuş Sabo öldü mü yaşıyo mu diye. Oda da ölüp ölmediğine takipçiler karar versinler demiş.

  Son olarak bu konuyu herhangi bir kimseye cevap olarak açmadım. Sadece nette gezinirken denk geldim ve paylaşmak istedim. Ayrıca bu kaynaklar ara ara tartışmalarda da kullanılmış olabilir. Benden önce paylaşan arkadaşlar kusura bakmasınlar, bu konuyu kaynakların toplanmış hali olarak kabul edip beni maruz görsünler.

  Kendimce yaptığım çeviriler çok aceleye geldi sözlük kullanamadım, ölümcül hatalar varsa da kusura bakmayın. Yine ingilizcesi iyi olan arkadaşlar çevirsinler hepimiz ayrıntılı ayrıntılı okuyalım.

  Kaynak
   
 2. Funky Üye

  Funky (Üye)
  Mesaj Sayısı 502
  Üyelik Tarihi24 Eki 2011
  Sabo bitmiş.
   
 3. Pwn Goat Sengoku

  Pwn Goat (Sengoku)
  Mesaj Sayısı 1,238
  Üyelik Tarihi25 Eyl 2010
  Valla ölmemiş olmasını isteyen kişilerden birisiyim. Çok da severim keratayı ama hayattaysa ve Ace'in idamına gelmemişse benim için bitmiştir Sabo.
   
 4. Kompositör (Üye)
  Mesaj Sayısı 7,695
  Üyelik Tarihi27 Tem 2010
  Ölüp ölmemesi birşey değiştirmez, öldü varsayalım adam bundan 200 bölüm sonra gösterse buna kılıfta uyduracak kadar zeki ve tecrübeli bir mangaka, ben ölmedi derim , wikide yazsın yada databookta yazsın eminim ki E.oda bakın ölmedi derse çok güzel birşekilde fb girerek bizi ayakta uyutur.
  Şu seride mera mera çıkmadan önce şeytan meyvesinin 50 yılda bir geldiğini düşünenler büyük büyük çoğunluktayken gördük ki E.oda çok güzel kılıf uyduruyor işe.
   
 5. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 19,603
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Yukarıdaki sayfayı gördüğüm anda benim için Sabo net olarak öldü. Kimse serinin geleceğini etkileyebilecek bir karakter hakkında Oda'dan izin almadan kafasına göre bir şey yazamaz.
   
 6. Keyserav Üye

  Keyserav (Üye)
  Mesaj Sayısı 418
  Üyelik Tarihi6 Haz 2009
  Bende Sabo'nun yaşadığına inanıyordum ama Robin Baltigo'dan dönüp de Luffy'ye bu konuda ağzını açmıyor ise ya ölmüştür ya da Robin'in ağzını yüzünü kırmak lazım :) diye düşünüyorum... O yüzden çorbada bir miktar tuzum bulunsun diye çevirilerini yapıyorum sana...

  Wiki Çevirisi:

  -Efsane: Devrimcilerin kurtardığı kimliği belli olmayan kişi bariz Sabo...
  -Gerçek: Tenryuubito'nun soğuk kanlılıkla Sabo'ya ateş ettiği sahneden sonra, Devrimcilerin ciddi şekilde yaralanmış birini kurtarmayı başardıklarını duyduk. Buna rağmen yeni databook da (ki bu databook One Piece Blue Deep: Characters World oluyor) Sabo'nun öldüğü resmi olarak doğrulandı. Ancak bu databooku Oda hazırlamadığı için Sabo yaşadığı ve devrimcilerle birlikte olduğuda düşünülebilir.
  Kişisel Yorum: Bu bahsedilen Databook tam bir çöplük. X-Drake'in doğum günü Oda'nın SBS'de söylediğinden farklı, Shiki'nin Jolly Roger'i yanlış falan filan, bir sürü şey var. O yüzden bir kıymeti yok.


  Orojackson Çevirisi:

  İşte uzun uzadıya çevirmeye gerek yok. Senin dediğini diyor. Ayrıca "Oda Sabo hakkında ki soruya direk öldü ya da yaşıyor hatta databook doğru söylüyor demek yerine bariz bir biçimde kıvırarak fanlar buna karar versin demiş" diyor. Sonra da herkesin teoriler üretmesine sebep olan o sahneyi tekrar tekrar inceledim diyor eleman. Burada gemideki elemanlar "bu çok kötü ONU (eril olarak -him- manasında) hemen tedavi etmeliyiz diyorlarmış. İva kendisine neden geç kaldığını sorduğunda da Dragon özür dileyip Tenryuubito'nun geliş seramonisini izlediğini (hani şu Sabo'nun vurulduğu an) söylüyor. Eleman Sabo ile Dragon'un ilk konuştuğu sahneye falan gönderme yapıp buda mı yetmez yaşadığını kanıtlamaya diyor. Ve "eğer hala Green Databook yüzünden ikna olmadıysanız" diyor; unutmayın bu databook mangadaki sahnelerin birebir ele alınmasıyla oluşturuluyor, basitçe mangada verileni alıp koyuyorlar, sonrasına çok kafa yormuyorlar diyor. SBS 68 de ise Oda kıvırdı diyor.

  Kişisel Yorum: Yahu açıkçası işte Sabo yaşıyor diyor. Zaten biraz kafası çalışan adamda der ki Ulan bu Oda bu sahneleri boşuna mı çizdi? Boşuna mı milletin aklına karpuz kabuğu düşürüyor, yaşıyor işte Sabo bariz der ama... Ah Robin ah... :D
   
 7. Safa6 Üye

  Safa6 (Üye)
  Mesaj Sayısı 252
  Üyelik Tarihi18 Tem 2011
  @Keyserav

  Hocam çok teşekkür ederim çeviriler için. Robin konusunda da şöyle bir şey takıldı kafama. Sence Sabo Robin'in orda olduğu anlarda bi yerlerde görevde olamaz mı?
   
 8. Minato Üye

  Minato (Üye)
  Mesaj Sayısı 951
  Üyelik Tarihi24 Eyl 2011
  İvankov el attıysa bizim çocuğa, Sabo işte o zaman ölmüştür. Yoksa Reiper'in dediği gibi #direnSabo
   
 9. Benn Beckman The First Mate of Red Hair Pirates

  Benn Beckman (The First Mate of Red Hair Pirates)
  Mesaj Sayısı 342
  Üyelik Tarihi24 Şub 2011
  Sonunda Oda'nın hasta halinde yatağında döve döve söyleteceksiniz öldü işte :D
   
 10. Keyserav Üye

  Keyserav (Üye)
  Mesaj Sayısı 418
  Üyelik Tarihi6 Haz 2009
  @Safa6

  Bende onu düşündüm de, Robin dediğin bütün devrimciler tarafından tanınan bilinen bir kişilik, Dragon ordunun moralini yükseltmek adına elbette bu misafirlik haberini yaymıştır herkese. Robin aynı zamanda dünya alem biliyor ki Hasırların tayfasında, kendisi için hükümete savaş ilan eden bu tayfanın bir parçası. Yav bre allahsız Sabo, bir haber eyle, bir göz kırp, gülücük at, dürt... Hiç mi hatrı yok bu kardeşlerinin senin üzerinde. Üstelik bu Sabo yavrum, koca 3 senedir, hiç mi haber etmedin yahu bu Ace'e... Ama tabi Oda'dır bu. GOda-Sama bir kapıyı kapatır, bir diğerini açar. Bir kardeş gittiyse bu Yaoi-Shounen abi kardeş ilişkisini devam ettirecek bir kardeş gelmelidir... :) ben yalnızca Sabo'nun bahanesini merak ediyorum. Yoksa yemişim Ankoku Robin'i... Ağzından kerpetenle anca laf alırsın. Baksana, demedi Luffy'ye ben babanın dizinin dibindeydim iki senedir diye... Hoş Luffy'de ne sallar ya babasını... :) ama abi öyle mi? :) velhasıl bekleyecez Oda'yı da mangayı da... Hele bakak ne oldu bu yiğit Sabo'ya? Hafızasını falan mı kaybetti acep? Yeşilçam GOda :)
   
Konu Durumu:
Özür dileriz,Bu konu cevaplara kapatılmıştır.

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık