Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Portgas D. Ace'i Anlamak

''Kaçmayacağım''mis pehh
Kusura bakmayın bu hıyarın bu gereksiz gururu yüzünden
1 Roger'in idam edilmeden önce benim çocuğum korsanlar kralı olacak diye harcadığı onca emek
2 Annesinin bu çocuk yakalanmasın diye bu çocuğu karnında tuttuğu ve sonra doğumda ölümü
3 Garp'in bu hıyarı koruyacağım diye girdiği onca iş, harcadığı emekler
4 Beyazsakal'in Karasakal'in pesinde gitmemesi için yaptığı uyarılar
5 Luffy'nin bunu kurtarmak için hapishanede yaptığı onca iş
6 Hapishaneye atılan Jimbei'nin çilesi
7 Marineford da bunu kurtarmaya gelen onca adamın emeği, Ayağını kaybeden yüce gönüllü Oz'un fedakarlığı
8 ve bence en önemlisi Beyazsakal gibi hakikaten seride ki en baba adamın cani
Hepsine yazık olmuştur
''Kaçmayacağım''mis hakikaten pehh
Neyini anlayacağım Ace'in
Tek diyeceğim fazla gurur g*te vurur

Bu arada cidden Ace'i severdim ölümü de baya koymuştu ama suan ki bakış açım yukardaki gibidir
Bu adam Roger, Garp, Luffy, Dadan, Beyazsakal gibi adamların hiçbirinin emeğini haketmiyor

Son düzenleme:
@Kaidou Roger, güçlü olduğu için kaçmadı değil. Roger, Roger olduğu için kaçmadı. Bunu Garp` ın ağzından duymak yetmiyorsa kendi tayfasının adamı Shanks`in ağzından üstüne basa basa bir kere daha duyuluyor. Roger sadece şanslıydı. Amacına uygun olarak tasarlanmıștı.
Ace`in kimsesi yokken, toplumdakiler babasını leke olarak görürken, o bilinçle yetişen bir çocuktan kalkıp babasının macerasını ve elemanlarını kovalamayı istemekte ne bileyim. Buna empati kuramıyorsan zaten anlayamazsın. Roger`ın yoldaşı gördüğü elemanlar Roger`ın oğlu kimsesiz kalmış bir çocuğu değil, Luffy`i kovalıyordu. Luffy, Ray`in peşinden koşturmadı, Ray`le şans eseri karşılaştı, Ray Luffy`nin peşinden koşturdu. Rayleigh dediğin adam kaptanının oğlunun ölümünü içki eşliğinde seyrediyordu. Üstelik göz yaşları bile düşman kankası Wb içindi sadece. Bir yanda akılları başlarında yaşını almış insanlar, öteki yanda bilinci oturmamış bir çocuk. Suçladığın taraf, sığ baktığını gösteriyor maalesef.

Güzel yazı olmuş. Ace'i severim, bu yazı da duygulandırdı.

Ama Ace'in Akainu'dan kaçmayışı zorlamadır. Ace başta çok güzel kaçıyordu Luffy ile birlikte. Akainu bunu görünce kurnazlık yaptı ve WB'ye laf etti. Bu da Ace'i tahrik etti ve geri dönüp saldırmasına yol açtı. Yani Ace arkasında birini bıraktığını düşündüğünden dolayı değil tamamen tahrik üzerine geri döndü ve Akainu'ya saldırdı. Bu noktada hata yapmıştır. Ama Ace'e de bir şey diyemiyorum. Oda kafasına Ace'i öldürmeyi koyduğu için olayı buraya bağladı. Luffy'nin pilini de tam zamanında bitirdi ki dramatik bir ölüm sahnesi görelim. Kardeşini korumak için yumruğun önüne atlayan abi.

Yine de Ace tahrik olmasa bunlar olmazdı. Orada tahrik olan bir sürü kişi var. Marco sanki tahrik olmuyor o laflara. Ama herkes biliyor karşıdaki bunu sırf seni zaten saldırman için yapıyor diye. Ace de bunun bilincinde idi. Değil ise gerizaklı demektir. Ona rağmen saldırdı. Her şeyi küçüklük kabuslarına yıkmaya gerek yok. Ace aradığını WB tayfasında bulmuştu. Bu azıcık karakterini değiştirmeliydi diye bir eleştiri de yapılabilir. Hep yaşadıkları yüzünden Luffy hala karakter olarak değişmedi diye eleştirilir. Ace'in eleştirildiğini görmedik. Her hareketi küçüklük trajedileri ve kabuslarına bağlanacaksa eleştiri göremeyiz.

Konuyu okudum, üzgünüm ama orada tek tehlikede olan kişi Ace değildi. O yüzden Ace'e karşı gram samimiyet hissedemiyorum.

Kardeşin senin için hayatının yirmi yılını çöpe atsın, Oars dahil yüzlerce arkadaşın ölsün. Kaptanın sana ben burada sizin için öleceğim, gidin siz yaşayın diye emir versin, sen git sırf Akainu iki laf ettiği için egona yedireme ve her şeyi anlamsızlaştır.

Ve bu kadarla da bitmiyor. Zaman atamasından sonra Beyazsakal korsanlarının hem Teach tayfası, hem de Weeble tarafından avlandığını gördük.

@Kaidou Roger, güçlü olduğu için kaçmadı değil. Roger, Roger olduğu için kaçmadı. Bunu Garp` ın ağzından duymak yetmiyorsa kendi tayfasının adamı Shanks`in ağzından üstüne basa basa bir kere daha duyuluyor. Roger sadece şanslıydı. Amacına uygun olarak tasarlanmıștı.
Ace`in kimsesi yokken, toplumdakiler babasını leke olarak görürken, o bilinçle yetişen bir çocuktan kalkıp babasının macerasını ve elemanlarını kovalamayı istemekte ne bileyim. Buna empati kuramıyorsan zaten anlayamazsın. Roger`ın yoldaşı gördüğü elemanlar Roger`ın oğlu kimsesiz kalmış bir çocuğu değil, Luffy`i kovalıyordu. Luffy, Ray`in peşinden koşturmadı, Ray`le şans eseri karşılaştı, Ray Luffy`nin peşinden koşturdu. Rayleigh dediğin adam kaptanının oğlunun ölümünü içki eşliğinde seyrediyordu. Üstelik göz yaşları bile düşman kankası Wb içindi sadece. Bir yanda akılları başlarında yaşını almış insanlar, öteki yanda bilinci oturmamış bir çocuk. Suçladığın taraf, sığ baktığını gösteriyor maalesef.
Sen git Garp gibi, Şanks hatta Wb gibi adamlarla bire bir konuşma fırsatı yakala ama gidip elin zengininden babanın kim olduğunu öğrenmeye çalış, sonra benim babam pis diye hayıflan :/ Rayleigh'e de hak veriyorum, sen babanın yolundan gidenleri bir araya toplamaya çalışmak yerine, babanın rakibinin arkasına geçersen, başın sıkışınca arkasında durduğun adam yardıma gelir. Şunu da bilmek lazımdır ki, sadece Ray değil, hiçbir Roger Korsanı oraya gelmedi, neden gelsin ki? Dava Wb'in davasıydı, Wb muhtemelen başka bir korsanın yardımını da reddederdi.

Ayrıca Roger, Bm'dan kaçtığı zaman kafası yerinde değildi o zaman :artiz:

Kendini feda etmek istiyorsan ve başkalarını korumak istiyorsan önce kendini diğerlerinden soyutlayıp öyle yapacaksın ne yapacaksan ama savaşın sonuna gelinmiş ve ölen ölmüş sen gidiyorsun vay anam sen babama ne dedin dersen işte o zaman sıvarsın. Kurtarıldıktan sonra senin kendini feda etme veya her hangi bir kompleks hakkın olamaz. Sevdiklerin senin kaçman için öldüyse sende tıpış tıpış kaçacaksın.
Ha madem tayfanı çok seviyordun ve atarlı bir ergen olduğunu biliyorsun o zaman savaş çıkmadan mapusta intihar edecektin ki kimse de ölmeyecekti.

Yok kan beynine gitmiş falan geçiniz bunları. Beyinsiz Luffy bile gerektiğinde kaçmasını biliyor.

Ace'den nefet etmiyorum kendisine karşı neutralim ama şu savaştaki hareketi ne psikolojik ne de duygusal olarak kabul etmek mümkün değil. Senin kaçman için bir yandan çok sevdiğin baban mermi manyağı oluyor ama biri laf söyleyince arkanı dönüyorsun wtf bruh.

Son düzenleme:
Eline emeğine sağlık çok iyi bir analiz olmuş.
Daha dün @Roronoa Zoro ile Ace’in romanı hakkında konuşuyorduk. Orada’da Ace’in “Luffy ve Sabo olmasaydı asla yaşamak istemezdim” sözünden bahsediliyormuş. Bunu duyunca bir duygulanmıştım. Şimdi de bu analiz onun üzerine denk geldi. Bazen bazı şeyleri böyle dikkatli göremiyoruz mangayı okurken. Ben hep Wb’nin yaptıklarını boşa çıkardı diye Ace’e laf ederdim ama o bağlantıları ve olayları çok güzel açıklamışsın. Sanırım artık Ace’e kızamayacağım.

Kendini feda etmek istiyorsan ve başkalarını korumak istiyorsan önce kendini diğerlerinden soyutlayıp öyle yapacaksın ne yapacaksan ama savaşın sonuna gelinmiş ve ölen ölmüş sen gidiyorsun vay anam sen babama ne dedin dersen işte o zaman sıvarsın. Kurtarıldıktan sonra senin kendini feda etme veya her hangi bir kompleks hakkın olamaz. Sevdiklerin senin kaçman için öldüyse sende tıpış tıpış kaçacaksın.
Ha madem tayfanı çok seviyordun ve atarlı bir ergen olduğunu biliyorsun o zaman savaş çıkmadan mapusta intihar edecektin ki kimse de ölmeyecekti.

Yok kan beynine gitmiş falan geçiniz bunları. Beyinsiz Luffy bile gerektiğinde kaçmasını biliyor.

Ace'den nefet etmiyorum kendisine karşı neutralim ama şu savaştaki hareketi ne psikolojik ne de duygusal olarak kabul etmek mümkün değil. Senin kaçman için bir yandan çok sevdiğin baban mermi manyağı oluyor ama biri laf söyleyince arkanı dönüyorsun wtf bruh.
Sonuna kadar katılıyorum Historya.. Genç tayfasi zarar görmesin diye çöp denizcilerden bile kaçan WB vardı gerektiğinde. Oars, WB. Bunlara yaptığı ihanet oldu

Sonuna kadar katılıyorum Historya.. Genç tayfasi zarar görmesin diye çöp denizcilerden bile kaçan WB vardı gerektiğinde. Oars, WB. Bunlara yaptığı ihanet oldu
Sadece Oars ve Wb değil ki, onca ittifak da hiç oldu. Weevil ve Tiç Wb'in mekana çöreklendi, Ace olsaydı Şenks ile beraber bu çöreklenmeye bir dur diyebilirlerdi belki.

Ace’in yaptığı yanlıştı ama altında pekçok sebep vardı, konuda çok iyi açıklanmış zaten. Bu yüzünden Ace en sevdiğim karakterdir sanırım; yanlış yaptığı, doğru yaptığı şeyler var ve sonunda bu hatasını canıyla ödüyor zaten. Asıl bakılması gereken nokta bence de onun altındaki nedenleri. Hikayede Ace yoluna devam etseydi bile eminim ki içinde her zaman karşılık vermemesi onu rahatsız ederdi— ki bu da onun kendi karakterinden sapması demek ayrıca.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık