Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Orta Dünya Genel Başlığı

Balrogun kanatları vardır bence. Morgoth, ungoliantı valar diyarındayken ıșıkla besliyordu (yanlıș hatırlamıyorsam) ve o kadar büyütmüștü ki morgoth bile korkuya kapılmıștı. Morgoth, ungoliantı daha fazla besleyemecegini söyleyince ungoliant morgothu sarmıș ona acı dolu bir çığlık atmasını saglamıștı. Bu çığlığı duyan balroglar utumno kalesinden gelip morgotha yardim ediyorlardi. Balrogların kanatları vardır bence, olmaması saçma olur gibi. Ama öyle havada uçmak için degildir, daha uzaga zıplamak için filan olabilir. Yani kanatlar pasif durumdadır.

Kitabı okuyup filmi izledikten sonra anlıyorsunuz neden Christopher Tolkien'in filmlerden hiz hazzetmediğini. Alakası ve mantığı olmayan bir sürü sahne var.

Kitabı okuyup filmi izledikten sonra anlıyorsunuz neden Christopher Tolkien'in filmlerden hiz hazzetmediğini. Alakası ve mantığı olmayan bir sürü sahne var.
Önceden kesilmiş sahnelerin niye kesildiğine anlam veremiyordum, kitabı okuduktan sonra fark ettim ki; kesilmiş sahneler ne kadar heyecan verici olsa da kitapta yer almıyorlar, kurgunun doğasına aykırı olaylardan ibaretler. Artık Christopher Tolkien'in isteğiyle o sahnelerin kesildiğini düşünüyorum.

Önceden kesilmiş sahnelerin niye kesildiğine anlam veremiyordum, kitabı okuduktan sonra fark ettim ki; kesilmiş sahneler ne kadar heyecan verici olsa da kitapta yer almıyorlar, kurgunun doğasına aykırı olaylardan ibaretler. Artık Christopher Tolkien'in isteğiyle o sahnelerin kesildiğini düşünüyorum.
Ben az önce kesilmemiş versiyonu izlwdim, kesilmiş versiyonu pek hatırlamıyorm. Hangi sahnelerden bahsediyorsun? Merak ettim hangi kısımları kestiklerini.

Ben az önce kesilmemiş versiyonu izlwdim, kesilmiş versiyonu pek hatırlamıyorm. Hangi sahnelerden bahsediyorsun? Merak ettim hangi kısımları kestiklerini.
Kitabı bitirdikten sonra tespit ettiklerimi yazmıştım buraya, bulmam biraz zaman aldı :D
Kralın Dönüşü'nü bitirdim. Filmi ile arasındaki farklardan not aldıklarım:

- Aragorn'un yanına Elrond gelmiyor, akrabaları geliyor ve ölülerin mekanına beraber gidiyorlar. Filmdeki gibi ölülerle bir sürtüşme yok. Savaşmayı hemen kabul ediyorlar.

- Witch King, Minas Tirith'e kapıdan atlı bir şekilde giriyor ve Gandalf onu karşılıyor. Gandalf'ın asasını parçalama olayı yok.

- Filmde Theoden, son anlarında Eowyn ile konuşuyor. Kitapta Theoden, Eowyn'in hemen yanında baygın bir şekilde yattığını bilmeden ölüyor :(

- Büyük savaşta Aragorn, Legolas ve Gimli arasında ork öldürme yarışı yok. Bu yarış sadece İki Kule'de Legolas ile Gimli arasında oluyor ve Gimli bir farkla kazanıyor. Ayrıca Legolas'ın mamut devirmesi de filler :(

- Gondor Vekilharcı Denethor uçurumdan atlamıyor, sadece yanarak ölüyor. Eleman, Sauron ile küre vasıtasıyla görüşmüş ve onun korkutmasıyla ümitsizliğe düştüğünden kuşatma esnasında hiç mücadele vermemiş.

- Merry, Eowyn ve Faramir; Aragorn'un krala özgü iyileştirme yeteneğiyle hayatta kalabiliyor.

- Son savaş için Mordor'a doğru giderken yol üzerinde orklar pusu kuruyor. Bu yer Faramir'in Haradlı askerlere pusu kurduğu yerle aynıdır.

- Son savaş öncesi "Mouth of Sauron"la olan görüşme sonrasında onu öldürmüyorlar. Ama kendisi korkarak uzaklaşıyor.

- Son savaşta Merry yok. Savaş esnasında Minas Tirith'te istirahat ediyor.

- Hüküm Dağı'nda yüzük bir boğuşma sonucunda düşmüyor. Gollum, yüzüğü kapınca sevinç sarhoşluğundan önüne bakmıyor, aşağı düşüyor :)

- Son savaş sonrasında Gandalf; Frodo ile Sam'i kurtarmaya gitmeden önce Yelhükümdarı Gwaihir (kartal) ile karşılıklı konuşuyor.

- Aragorn ve bütün ordu Frodo ile Sam'in önünde eğiliyor. Filmde 4 hobbitin önünde eğiliyorlardı.

- Frodo'nun kopan parmağı sağ el orta parmak. Filmde sol el işaret parmağıydı.

- Hobbitler Shire'a döndüğünde ortalık karışmış halde buluyorlar, hatta onları orada Saruman karşılıyor. Saruman'ın gitmesine izin veriyorlar ama o, Frodo'yu öldürme girişiminde bulunuyor ve gizli zırh sayesinde bıçak darbesi etkisiz kalıyor. Bunun üzerine Saruman'ın üzerine hobbitler çullanıyor. Sam tam kılıcını saplayacakken Frodo onu durduruyor -ve tekrar gözümden düşüyor-. Gitmesine tekrar izin veriliyor. Solucandil, Saruman'ın yanına geliyor; Saruman tarafından birkaç hakaret ve darbeye maruz kalınca nefrete gelip arkasından yaklaşıp onu bıçaklıyor. Sonra okçu hobbitler de Solucandil'i vuruyor.

Bazı ek ayrıntılar

* Olayların bitişinden 10 yıl sonra Pippin'in oğlu olur ve ismini Faramir koyar. (1430 yılı)

* 109 yaşında Sam, son yüzük taşıyıcısı olarak Gri Limanlar'a gider. (1482 yılı)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık