Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] One Piece’te 4. Büyük Güç - Şeytani Ruh ve Enerji, Lanetli Kılıçlar

Shuusi ile Yoru.Shuusi kılıcını yapan ailenin soyu yapmış olabilir.
Bu arada Yoru siyah + yeşil, Shuusi de siyah + kırmızı. Mihawk'la Zoro'nun renklerini karşılıklı vermiş.
Shisui kara kılıç diye geçmiyordu hatırladığıma göre (yoksa hafızam beni yanıltıyor mu ?)
@Densetsu no Samurai
Sen hatırlıyor musun Shisui nin siyahlığı üzerinde durulduğunu?

Shisui kara kılıç diye geçmiyordu hatırladığıma göre (yoksa hafızam beni yanıltıyor mu ?)
@Densetsu no Samurai
Sen hatırlıyor musun Shisui nin siyahlığı üzerinde durulduğunu?
Resmi olarak değerlendirerek olursak tek kara kılıç Mihawk'a ait olan. Shusuui hazan suyu olarak geçiyor. Kokutou ise hem görüntü açısından hem de anlam açısından kara kelimesi ve rengiyle ilişkili. Içinde siyah renk olan her kılıca kara kılıç demek pek doğru olmayabilir. Ama siyah - yeşil, siyah kırmızı bağlantısı güzel düşününce. Kırmızı ve yeşil kimi yerlerde birbirini nötrlemesi için kullanılan renkler.

Kılıçların ruhları tabi ki var. Bencede bu önemli bir güç. Hatta buna kanıt olur belki Thriller Bark'da Zoro Yubashiri'yi gömüp dua ediyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Yıllar önce bu forumda Zoro'nun tayfanın karanlık tarafı olduğuyla ilgili bir yorum yapmıştım. Hala daha öyle düşünüyorum. Sonuçta bu bir korsan tayfası ama tayfada gözünü kırpmadan adam öldürebilecek tek kişi Zoro. Usopp olayında hangi açıdan baktığını gördük.

Son düzenleme:
Öncelikle eline sağlık, uğraşıp yazmışsın. Kılıçların ruhunun one piece'de olmasından daha doğal birşey yok. Kaldı ki geminin ruhu bile varken kılıçların olmama gibi bir durum söz konusu değil.

Birçok kılıç ustasının gözünde böyle bir yara mevcut. Bunlar kılıç ruhunun kullanıcıdan daha güçlü olmasından kaynaklandığını, daha sonrasında kullanıcı kılıcın ruh gücünü geçtikten sonra açtıklarını düşünüyorum.

Kara kılıç konusuna gelecek olursak; Mihawk 2yıl boyunca Zoro'yu çalıştırırken bir sahnede haki öğretiyordu. Hatırladığım kadarıya daha önce hiç kılıcın kırıldı mı diye sorup daha sonra haki ile her kılıcı lara kılıç yapabileceğinden bahsediyor. Belkide kokuyou yoro yapımında haki kullanılıp yapılmıştır diye düşünüyorum.

Asura formlarının olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki Sanji'nin önce bir bacağı, sonra iki bacağı yanmaya başladı (diable jambe). Yada Luffy nin gear seviyeleri nasıl arttıysa, asura formlarınında olduğunu düşünüyorum.

Bu sabah okuma fırsatım oldu, güzel derlemişsin eline sağlık. Teorinin doğası gereği zorlama yerler çok fazla ama okuması keyifliydi.

Kılıcın laneti OPta ifade edilen ve fakat adam gibi işlenmeyen konulardan yalnızca biri bana kalırsa. Nasıl korsan serisinde deniz savaşının, ödül avcılığının vs sadece adı varsa kılıcın lanetli oluşunun da adı var sadece, somut bir örnek bulmak güç.

Cavendish örneğine katilamıyorum mesela, özellikle Pudingden sonra çift kişilik olayı OPta siradışı olmaktan çıktı, mangaka artık psikolojik bozukluklara vs de yer vermeye başladı seride. Bunu Durandala mal etmek çok mümkün görülmüyor.

Zoronun gözünün kapalı olması onun Gutstan alıntılanmasının bir tezahürü. Mangaka açık şekilde Zoro ve Mihawk için Guts u, Cavendish için ise Griffithi taslak almış. Bu açıdan ben o gözün kör olduğunu düşünüyorum. Aksi durum kakashi gibi zaraki gibi örnekleri varken bir şonen klişesi olur.

Anime ve filmde gòzün kırmızı çizilmesi ise açık bir sakki örneği. Şeytanı enerjiden çok kana susamışlık göstergesi ve pek çok yapımda bu amaćla kullanılan bir öge. Öncüsü de Kenshirodur eklemeden geçmeyeyim. :)

Eline sağlık, üye olmadan önce okumuştum.

Bir kaç sene sonra döner bak şuraları iyi yakalamışsın deriz.

Ne de olsa ilerde bol zoan göreceğiz : ))

Bu sabah okuma fırsatım oldu, güzel derlemişsin eline sağlık. Teorinin doğası gereği zorlama yerler çok fazla ama okuması keyifliydi.

Kılıcın laneti OPta ifade edilen ve fakat adam gibi işlenmeyen konulardan yalnızca biri bana kalırsa. Nasıl korsan serisinde deniz savaşının, ödül avcılığının vs sadece adı varsa kılıcın lanetli oluşunun da adı var sadece, somut bir örnek bulmak güç.

Cavendish örneğine katilamıyorum mesela, özellikle Pudingden sonra çift kişilik olayı OPta siradışı olmaktan çıktı, mangaka artık psikolojik bozukluklara vs de yer vermeye başladı seride. Bunu Durandala mal etmek çok mümkün görülmüyor.

Zoronun gözünün kapalı olması onun Gutstan alıntılanmasının bir tezahürü. Mangaka açık şekilde Zoro ve Mihawk için Guts u, Cavendish için ise Griffithi taslak almış. Bu açıdan ben o gözün kör olduğunu düşünüyorum. Aksi durum kakashi gibi zaraki gibi örnekleri varken bir şonen klişesi olur.

Anime ve filmde gòzün kırmızı çizilmesi ise açık bir sakki örneği. Şeytanı enerjiden çok kana susamışlık göstergesi ve pek çok yapımda bu amaćla kullanılan bir öge. Öncüsü de Kenshirodur eklemeden geçmeyeyim. :)

Sağol :) Hangi kısımlar zorlama olmuş mesela ?

Zoro'nun şeytani yönü gözüktüğü ilk bölümden itibaren tasarlanmış olan bir şey. Sonradan gerçekleşen bir eklenti değil bu. O yüzden Zoro'nun bu yönüyle Kakashi ya da Zaraki'yle karşılaştırılmasını doğru bulmuyorum.

Cavendish meselesi ise Puding'den farklı. Cabej kişilik değiştirmeden evvel bir uyku evresi geçiriyor. Puding'de böyle bir şey olmamakla birlikte kişilik değişiminden sonra herhangi bir güç değişimi de yaşamıyor. Oysaki Cavendish net bir şekilde daha güçlü bir hale geliyor. İki karakter arasında net bir ayırım var.

Sakki meselesine gelince.. Zoro zevkine insan kesen biri değil. Bunu Shiryuu için desen kabul. O yüzden bu özelliği salt sakki olarak değerlendirmek pek doğru olmaz. Eğer sakki dersen Zoro'nun kırmızı gözle çizildiği sahnelerde arka planda yer alan ruhani görüntüleri açıklayamayız. Bu açıkça şeytani güç ve enerjiden kaynaklı.

Bu konunun yeterince işlenemediği konusunda haklısın. Ama daha önce de dediğim gibi her şeyin bir yeri ve zamanı var. Wano'da bu konu üzerine durulacağını ve bilgilendirileceğimizi düşünüyorum. Hee o zaman da işlenmezse gerçekten eksik kalan bir konu olur ve eleştiri alır. Bir süre daha sabretmeni tavsiye ederim :good::sapkali:

Eline sağlık, üye olmadan önce okumuştum.

Bir kaç sene sonra döner bak şuraları iyi yakalamışsın deriz.

Ne de olsa ilerde bol zoan göreceğiz : ))
Eyvallah :) Aynen öyle. Bakalım başka zoanlar üzerinden bu konu işlenecek mi tekrar ? Merakla beklediğim bir konu.

Sağol :) Hangi kısımlar zorlama olmuş mesela ?

Zoro'nun şeytani yönü gözüktüğü ilk bölümden itibaren tasarlanmış olan bir şey. Sonradan gerçekleşen bir eklenti değil bu. O yüzden Zoro'nun bu yönüyle Kakashi ya da Zaraki'yle karşılaştırılmasını doğru bulmuyorum.

Cavendish meselesi ise Puding'den farklı. Cabej kişilik değiştirmeden evvel bir uyku evresi geçiriyor. Puding'de böyle bir şey olmamakla birlikte kişilik değişiminden sonra herhangi bir güç değişimi de yaşamıyor. Oysaki Cavendish net bir şekilde daha güçlü bir hale geliyor. İki karakter arasında net bir ayırım var.

Sakki meselesine gelince.. Zoro zevkine insan kesen biri değil. Bunu Shiryuu için desen kabul. O yüzden bu özelliği salt sakki olarak değerlendirmek pek doğru olmaz. Eğer sakki dersen Zoro'nun kırmızı gözle çizildiği sahnelerde arka planda yer alan ruhani görüntüleri açıklayamayız. Bu açıkça şeytani güç ve enerjiden kaynaklı.

Bu konunun yeterince işlenemediği konusunda haklısın. Ama daha önce de dediğim gibi her şeyin bir yeri ve zamanı var. Wano'da bu konu üzerine durulacağını ve bilgilendirileceğimizi düşünüyorum. Hee o zaman da işlenmezse gerçekten eksik kalan bir konu olur ve eleştiri alır. Bir süre daha sabretmeni tavsiye ederim :good::sapkali:
Zoro ile Kakashi- Zaraki mukayesesini kapalı gözü için yaptım. Bu konudaki kabul ile genel kabule göre Zoro gözünü açınca patlama yapacak. Bu da Kakashi ve Zarakinin kopyası demek. Bildiğin üzere Kakashi bandını açınca sharingan çıkarıyor, Zaraki ise hayvani gücünü bant takarak dizginlerken bandını çıkarınca patlama yapıyor. Zorodan beklediklerinizle aynı şey yani. Diger yandan 900 bölümün toplamındaki Zoro, Zarakinin veletliģi kadar şeytani olamaz, bu da ayrı konu. :)

Cavendishin Robine yakalandığı sahnelerde nasil ikiye bölündüğunü görmüştük, illa uyuyup uyanması gerekmiyor Hakuba için. Pudingin yaşadığı kişilik bölünmesinin aynını yaşıyor Cavendish. Pudingin diğer kişiliği daha güclü olabilir, 3. Gözünü açıyor çünkü ve ne maharetler taşidığını henüz bilemiyoruz. Diğer yandan Hakuba modu Cavendishin deli tarafı bence, berserker modu. Bir akıllıyı kontrol etmekten çok daha zordur deliyi kontrol etmek. Hakuba kontrolü alınca kontrolsüz güç oluşuyor işte, yoksa beden aynı beden power up almıyor Cavendish.

Sakki demek psikopat demek değil, zevkine insan kesmesi gerekmiyor. Duyan da öldürdükleri için özür dileyen biri sanacak Zoroyu. :) kana susamışlık tek karede de ortaya çıkabilir, bir nedene de bağlı olabilir. Hitokiri Battousai misal. Mangada şeytani resim var mı hatırlamıyorum lakin sakkiyi gayet o şekilde de tasvir esebilir mangaka. Tanrı tanımaz bir keşişin şeytanlık kokan saldırılarını böyle tasvir etmek isteyebilir.

Zoro ile Kakashi- Zaraki mukayesesini kapalı gözü için yaptım. Bu konudaki kabul ile genel kabule göre Zoro gözünü açınca patlama yapacak. Bu da Kakashi ve Zarakinin kopyası demek. Bildiğin üzere Kakashi bandını açınca sharingan çıkarıyor, Zaraki ise hayvani gücünü bant takarak dizginlerken bandını çıkarınca patlama yapıyor. Zorodan beklediklerinizle aynı şey yani. Diger yandan 900 bölümün toplamındaki Zoro, Zarakinin veletliģi kadar şeytani olamaz, bu da ayrı konu. :)

Cavendishin Robine yakalandığı sahnelerde nasil ikiye bölündüğunü görmüştük, illa uyuyup uyanması gerekmiyor Hakuba için. Pudingin yaşadığı kişilik bölünmesinin aynını yaşıyor Cavendish. Pudingin diğer kişiliği daha güclü olabilir, 3. Gözünü açıyor çünkü ve ne maharetler taşidığını henüz bilemiyoruz. Diğer yandan Hakuba modu Cavendishin deli tarafı bence, berserker modu. Bir akıllıyı kontrol etmekten çok daha zordur deliyi kontrol etmek. Hakuba kontrolü alınca kontrolsüz güç oluşuyor işte, yoksa beden aynı beden power up almıyor Cavendish.

Sakki demek psikopat demek değil, zevkine insan kesmesi gerekmiyor. Duyan da öldürdükleri için özür dileyen biri sanacak Zoroyu. :) kana susamışlık tek karede de ortaya çıkabilir, bir nedene de bağlı olabilir. Hitokiri Battousai misal. Mangada şeytani resim var mı hatırlamıyorum lakin sakkiyi gayet o şekilde de tasvir esebilir mangaka. Tanrı tanımaz bir keşişin şeytanlık kokan saldırılarını böyle tasvir etmek isteyebilir.
Zaraki-Kakashi meselesi anlaşıldı. Ayrıca ben de Zaraki'nin şeytanlığını tek geçerim :sapkali:

Cabej olayında katılımıyorum sana hala. Cabej aynı bedende yarı yarıya ikiye bölünüyor resmen. Adamın durumu o kadar vahim :) P-up meselesi şöyle. Hakuba normalde Cabej'in olamayacağı kadar hızlı. Cabej eğer Hakuba'nın gücünü kontrol ederse bu kendisi için bir p-up sayılır. Aksi halde o hız Hakuba'ya ait, Cabej'e değil.

Zoro'da sakki var. Lakin şeytani güç ve enerji sakki ile aynı şey değil.

http://www.korsanfan.com/konu/zoronun-karakter-tasarımı-ve-bilinmeyen-yönleri.5779/

Bu konudaki ilk paragraflar seytani güç ve enerji hakkında birkaç argümana sahip.

Bunun dışında Ashura gibi ruhani bir formu sakki ile açıklayamazsın.

Zoan türlerinin Zoro'da olan enerjiyi ve enerji değişimini algılamasını sakki ile açıklayamazsın. Arlong hayatında sakki mi görmüş ? Choppi sakkiyi kitaplardan mı öğrenmiş ? :)

Kılıçların kendi seçimlerinin olması bir ruhları ve enerjileri olduğunun bir göstergesi vs.

Mihawk, Zoro, Cabej ve muhtemelen Shiryuu. Bu adamların Hakuba gibi ikinci birer formaları var. Kılıçlar, enerji, 2. form.. Bunların hepsini sakki ile açıklayamayız.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık