Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Newcomb Paradoksu

Makine değil, makine olursa soruyu tam karşılamaz. Neredeyse kusursuz ve neredeyse yapacağın her tahmini önceden bilebilen bir varlık var karşında. Sen alacağın bir kararla onun tahmin yeteneğinin ötesine nasıl geçersin? Sen bir karar aldığında bunu kendin mi almış olacaksın, yoksa onun tahmin yeteneğinin ötesine geçebilmek için onun iradesine bağlı olarak mı alacaksın?
Eğer çok küçük de olsa yanılma payı varsa, onun tahminin ötesine geçebilmem en azından aklen mümkün görünüyor.

Bunu yapabilmem için aklıma gelen tek yol onu kandırmak. Böyle mükemmel bir varlığı kandırabilmem için kendimle çelişmem gerekiyor. Yani mesela A kutusunu seçeceksem, aynı anda hem A'yı seçmem hem de seçmemem gerekiyor. Paradoksa yol açan da bu sanırım.

Umarım meseleyi doğru anlamışımdır.

Eğer çok küçük de olsa yanılma payı varsa, onun tahminin ötesine geçebilmem en azından aklen mümkün görünüyor.

Bunu yapabilmem için aklıma gelen tek yol onu kandırmak. Böyle mükemmel bir varlığı kandırabilmem için kendimle çelişmem gerekiyor. Yani mesela A kutusunu seçeceksem, aynı anda hem A'yı seçmem hem de seçmemem gerekiyor. Paradoksa yol açan da bu sanırım.

Umarım meseleyi doğru anlamışımdır.
Evet, ama sen bunun kararını tam olarak ne zaman vereceksin? Tam olarak ne zaman üstün zekalı varlığın tahmin edemeyeceği bir şey yapacağından emin olacaksın? "Acaba bilebilir mi?" sorusuna asla cevap bulamayacak ve bir karar veremeyeceksin. O yüzden üstün zekalı varlık senin kararını bilemez ve sen de bir karar veremezsin. Elbette buradaki amacının karşındaki varlığı alt etmek olduğunu düşünüyorum, aksi halde bir noktada sıkılır ve "ne olacaksa olsun" diyerek rastgele bir karar verebilirsin.

Eğer zamanda yolculuk mümkün olursa yapabilirsin. Zar düştükten sonra zamanda geri gelip, masayı oynatırsın. Zar farklı düşer.

"Uzaylılar parayı kesin olarak koyacaklar" deseydim, sorunun bir anlamı kalmazdı. Fakat koymama ihtimallerini ortaya atınca, soru senin ne kadar risk alabileceğin kısmına geliyor. Seçenekler belli;

Ya iki kutuyu da alır, bir milyon bin dolar kazanırsın.
Ya iki kutuyu alırsın biri boş çıkar, elinde bin dolar kalır.
Ya tek kutuyu seçer ve bir milyon dolar kazanırsın.
Ya tek kutuyu seçer ve hiçbir şey kazanamazsın.
Burada da iki kutuyu seçmemek için sebep yok ki :confused:

Burada da iki kutuyu seçmemek için sebep yok ki :confused:
Yahu mesele burada alacağın para değil, karşındaki varlığın boş kutuya bir milyon dolar koymasını sağlamak. Fayda/zarar açısından bakarsak iki kutuyu seçmek en mantıklısı, çünkü her türlü bin doların cepte oluyor. Sen karşındaki varlığı bir milyon doları koyabilmesi için kandırabilir misin?

Bana göre zamanın geçmiş, şu an ve gelecek algısı bir yanılgıdan ibaret. Zaman var ve o kadar. Bir zar atışının ne tür bir sonuç doğuracağını tahmin edebiliyor olmak için yalnızca kişinin değil aynı zamanda da zamanın kendisini okuyabilmek gerekir. Konuya gerçekçi girdim ama aslında bu dediklerimin bir öneminin olmadığını biliyorum. Olay özgür irade ve belirlenimcilik ilişkisi. Yine benim görüşüme göre zaman öyle kazulet gibi var olan bir şeyse bugüne dek verilmiş her karar da biliniyor demektir. Bu durumda özgür irade yok mu? Özgür irade pekâlâ yine olabilir. Tüm kararlar belli olmasına rağmen tüm kararları özgür irademizle alıyor olabiliriz. Ama bu üstün zekâlı varlık yine de bilebilir çünkü o artık zamanı okuyabilen bir varlığa dönüşmüştür. Bu teorik evrenimizde uzay ve zamanın dokusunu değiştirip olayın zincirlerinden birini koparıp ötekine bağlayabilen ya da çeşitli yollarda uzay ve zamanda yol alabilen biri değilsek hiçbir şey yapabileceğimizi düşünmüyorum. Zaten bu söylediğim karakterlerden biri olmamıza imkân olduğunu sanmıyorum. Smoker 0.001 hata payı demiş ama bana kalırsa o 0.000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 falan gibi. Az bile koydum sıfır.

Söylediklerim kulağa anlamsız geliyor olabilir çünkü kafamda kurduğum bir cümleyi öteki cümle kestiği için kendimi izah edemedim. Özetle sıradan bir insanın üstün zekâlı varlık karşısında çaresizlikten başka bir şansı yoktur. Hesaplanabilirliğin dışına çıkamam, kimse çıkamaz.

Yahu mesele burada alacağın para değil, karşındaki varlığın boş kutuya bir milyon dolar koymasını sağlamak. Fayda/zarar açısından bakarsak iki kutuyu seçmek en mantıklısı, çünkü her türlü bin doların cepte oluyor. Sen karşındaki varlığı bir milyon doları koyabilmesi için kandırabilir misin?
He şimdi anladım. kandıramam diye düşünüyorum .

Zar oyununun diğer bir seçeneği de zar üzerinde oynama olabilir. 6'nın yanına bir nokta daha koyarsın 7 olur. Tüm numaralarla oynayabilirsin. Makine önceden tahmin yapacağı için, zar ile oynama yapacağınızı bilse bile oynama durumunda 7 gelecek diyelim bu sefer 7 derse zarda oynama yapmama şansınız var. Yani tek tahmin hakkını elersin.

Zar oyununun diğer bir seçeneği de zar üzerinde oynama olabilir. 6'nın yanına bir nokta daha koyarsın 7 olur. Tüm numaralarla oynayabilirsin. Makine önceden tahmin yapacağı için, zar ile oynama yapacağınızı bilse bile oynama durumunda 7 gelecek diyelim bu sefer 7 derse zarda oynama yapmama şansınız var. Yani tek tahmin hakkını elersin.
Einstein tanrı zar atmaz diyip ispatlama çabasına girmişti sanırım.@Smoker kuantuma mı giriyor paradoks ?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık