Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Marvel Soru - Cevap Başlığı

Bu Planet+ vs. ne demek oluyor?
Yani karakter bütün dünyayı döver gibi mi yoksa istese dünyayı patlatır gibi mi?
Bilmiyorum, insanların güç kıyaslamalarında falan kullandıkları bir sıfat olsa gerek. Çizgi romanlarda böyle bir tanım yok.

Sanırım
Sentry>Surfer>Thor>warlock>Ghost rider>Strange>Black bolt>Hulk gibi bir denklem çıktı hocam. Bu usttekiler dışında kahraman statüsünde olup ağır bir top var mıdır hocam
Bu sıralamaya tam katılmıyorum aslında ama dediğim gibi böyle sıralamalar yapmanın bir anlamı olmadığı için benim alternatif bir tane yapmam da havada kalacaktır.

Blue Marvel, Beta Ray Bill, Hercules bunları da ekleyelim. Tabii bu sınıftan üst seviyede olanlar da var, son dönemde güçlerini kaybetmiş olsa da genel bir değerlendirme yapacaksak Franklin Richards var mesela.

Silinmiş Üye

Hocam bu evrene girersek çıkması ne kadar sürer ? Sadece çizgi roman okumayı düşünüyorum.

Hocam bu evrene girersek çıkması ne kadar sürer ? Sadece çizgi roman okumayı düşünüyorum.
Çıkmaktan kastın tüm Marvel çizgi romanlarını okumaksa bir ömür sürecektir. Tahminen şu ana kadar çıkmış 35 bin civarı Marvel çizgi romanı vardır. Modern bir çizgi roman sayısının okuma süresini bir manga sayısının 2 katı, 90'lar ve öncesindeki bir çizgi roman sayısının okuma süresini de bir manga sayısının 4 katı gibi düşünebilirsin.

Yaklaşık kaç sayı okursam gayet iyi bir Marvel okuru olduğumu hissederim ve evrene, pek çok karaktere hakim olurum dersen de 1500-2000 sayı civarı ile gayet iyi bir okur haline gelirsin. Mesela @Karga çizgi romanlarla ilgili düşüncelerine değer verdiğim, Marvel konusundaki bilgisinin de gayet iyi olduğunu düşündüğüm bir arkadaş. Eğer onun kaç sayı Marvel okuduğuyla ilgili bir kişisel bilgisi veya takibi varsa bu soruya katkısı olabilir.

Bense 7000 sayı civarı Marvel çizgi romanı okudum, başlığın ilk mesajında gayet büyük rahatlıkla Marvel'la ilgili sorulara internette benden daha donanımlı Türkçe yanıt verecek birini bulmanın epey zor olacağı iddiamı belirttim.

Yani karakter bütün dünyayı döver gibi mi yoksa istese dünyayı patlatır gibi mi?
Bir gezegeni yok edecek güçte demek o. Bu terimler birbirinden alakasız serilerdeki karakterleri kapıştırabilmek için uydurulmuş bir şey, hâlâ saçma ama X serisindeki A karakteri bir şehri yok edecek güçte, Y serisisindeki B karakteri ise bir gezegeni yok edecek güçte demek ki B>A diyerek karşılaştırma yapıyorlar. Kafalarına göre atmıyorlar tabi bu tarz karakterler bulunduğu seri içerisinde cidden bir gezegeni patlatmış veyahutta bunu yapabilecek güçte oldukları söylenmiş oluyor.

Ben 2000 2200 sayı falan totalde anca çizgi roman okumuşumdur benim çizgi romana yaklaşımımla İso nun @Solid Snake yaklaşımı daha farklı tabi.
Ben biraz post 1990s lar az da 80 lerden okuruz usta kafasindayim.

Çünkü daha öncesi yıllardaki çizgi romanlar aslında hafif romana ya da resimli romana daha yakın. Figürlerin hareket dinamikleri, neler yapabilecekleri çize çize ortaya çıkıyor zamanla. Bugünkü ve doksanlardaki Spider-man kıpır kıpırken bu adam yaratıldığında öyle degil daha kütük gibi.
Ayrıca Eski dönemlerdeki çizgi romanlarda sadece bir sayıda (evet 1) gerçekleşen olaylar bugün bazen 6 - 8 arası sayıda yazılıyor. Adamlar 20 sayfada bir yazmışlar pir yazmışlar konuşma balonu üstüne konuşma balonu. Günümüzde daha fazla aksiyon(aksiyondan kastim sadece dayak değil yürüme, bir şey içme vesaire daha fazla hareket) konuyu daha yayarak anlatma, icap ederse panel kırma, icap ederse geçmiş gelecek bugünü karışık işleme bir dolu farklı tekniği deniyorlar.

Warren Ellis diye bir herif var tam 90 sonlari 2000 başları wide screen nanesini iyice çizgi romana yediriyor. Oralarda hareket daha ön plana çıkıyor.

Widescreen comic (çift sayfada çok fazla olay olmasi yada tek sayfada hatta sadece yanlamasina alt alta çizilmiş panellerde bir taraftan bir tarafa (genelde soldan sağa) giden karakter hareketlerinin iyice cizgi romana yedirilmesi. Misal karakter soldan uçan tekme atiyor olarak havalanmış sağda tekme atacağı karakterde aynı panelde hemen altında gene geniş panelde tekme suratla buluşmuş her iki karakterde sağda yani sinema perdesi gibi)

Eski çizgi romanlarda 9 kare tekniği var mevzular yan yana kutu kutu işleniyor bunlar modern dönemde iyice terkedildi. Widescreen, uzaktan yakına girme, çift sayfa olay tamamıyla gosterilirken rastgele serpiştirilen küçük karelerle bazı şeylerin daha detaylı gösterilmesi vesaire vesaire.
Eskinin 9 kare teknigi artık arthouse kaldı. Çok uzun aldım ama bugünkü modelle o zamanlarki model arasında çok şey değişti kısaca

Ben bugünden 2021-1990 a oradan
1990- 1980 e, artık daha da geçmişe gitmek istiyorsan 1980-1930 lar şeklinde gidilmesi taraftarıyım.
Zaten 1985 civarı öncesi dönemde sansür var. 90larda iyice kırıp attılar sansürü.

Sen şimdi cizgi roman kültürüm olsun karakterlerin kökenlerinden bir girerim pir girerim diyip 1965 ten Spider-man ya da Fantastic four falan okumaya çalışırsan manyak bir kültür şoku yaşarsın. Zaten güncele gelmen dahi düşündüğünden daha uzun sürer çünkü ilk sayilar dedigim gibi daha roman roman ve teknik olarak farklı.

Ben mesela post 90 cı olduğum için geçmişi çok merak edersem Iso ya soruyorum ya da yazılarını okuyorum. :D

Birilerinin geçmişede bakması lazım çünkü eski olaylar remixlenip yeni diye ortaya atılıyor genelde. Ayrıca geçmişte çok iyi tek sayılar var birilerinin bunların kürasyonunu yapması tekrar bulup ortaya çıkarması lazım.

Zamanında şöyle bir öneri yapmıştım marvel/dc/vertigo/image karışık

Uzun Seri/Belirli bir yazarın run ı

The Authority Warren Ellis run
Animal Man Morrison run
Planetary Warren Ellis
Justice League International/Europe/America Keith Giffen run
Moon Knight Lemire run
Saga Brian K. Vaughan
The Walking Dead (ama sayı 167 ye kadar) Robert Kirkman
Silver Surfer Dan Slott run (Hiç sevmem Spider man yazarlığından dolayı. Fakat bu seri beni hem güldürdü hem ağlattı)
Uncanny X Force Rick Remender run
Fantastic Four / Future Foundation Jonathan Hickman run (Bana Reed ve Valeria Richards ı sevdiren adam)
Hitman Garth Ennis
Kill or be Killed Ed Brubaker
Aquaman Geoff Johns run

Mini / Maxi seri /Event

Watchman Alan Moore
Batman Year Two Mike Barr
Formerly known as the Justice League Keith Giffen
Vision Tom King
Wonder Woman Dead Earth Daniel Warren Johnson
Secret Wars Jonathan Hickman
Siege Bendis (Bunun da son dönem yazarlığını hiç sevmem. Eventin sonu da baya abartılı ama aksiyonu güzel)
Siege Battleworld Kieron Gillen (Hickman Reis babalar gibi GoT tan konsept araklıyorsa ( : D ) miss gibi bir duvar hikayesi yazılmalı değil mi?)

Tek Sayı ile işi bitirenler

Batman Annual (2016-) #2 Tom King (Bu one shot tan sonra iki yıl Batman okumaya ara verdim. Tom King in o dönem devam eden serisini bile yarım bıraktım. Bana yetti bu bölüm.)
For the Man Who Has Everything Alan Moore (Öldük baba öldük yapma)

Son yılların devam eden en iyileri

Immortal Hulk Al Ewing
Ice Cream Man Maxwell Prince
Venom Donny Cates
Thor Donny Cates
X- Men Jonathan Hickman

Beni ayar eden vasat altı eventler

Identity Crisis (Yalan yok bunun Flash, Bumerang, Tim Drake etrafında gelişen kısmı baya iyi. Ama JL International/Europe dönemlerini okuyanlar için bazı karakterlerin başına gelen şeyler aşırı tat kaçırıyor , aynı şey Infinite Crisis içinde geçerli)
Axis (Marvel dan çıkan en kötü event. Rick Remender gibi bir yazara bu kadar aptal bir konsepti itelemeleri acayip ayıp olmuş.)
Civil War II (Bendis in son kazığı)

Aklıma gelince ekleme yaparım

Bunlar güzel seriler. Iso nun da bir dolu önerisi vardı o konuda. Ama boylu boyunca bir karaktere hadi bari 80 lerden 90lardan itibaren takip edeyim dersen karakterlerin temalarına göre gir

Spider-man pembe dizi/aksiyon/komedi

X-Men epik / dram/gençlik/yer yer korku

Hulk beyinsiz aksiyon/ beyinli aksiyon :D (yazana bagli) / son iki yıldır korkuydu mesela

Daredevil suç

Avengers aksiyon/ yazan Hickman falansa epik

Gotg uzay operası

Dc de

Batman suç + pembe dizi (yan karakterlerin çok mıymıy dramasi var)

Green Lanternlar genelde uzay operası

Flash Wally West zamanında komedi/trajediydi şuan daha pembe dizi

Ya da bir başka seçenek Event/Büyük olay cizgi romanlarını okuyup oralardan ayrılıp karakterleri okumaya geç

Birde bazı çizgi romanlara pembe dizi denilince üzülüyorlar. Ulan hiç mi Rosalinda izlemedik küçükken? Garip bir şey yok pembe dizi demekte .
600 700 sayida herkes 50 tane manita değiştiriyor, klonlar hafiza kayıpları, birden ortaya çıkan çocuklar , düğünler, düğünü terk etmeler, çocuk/ bebek ölümleri , aldatmalar vesaire bunlar üçer dörder kadar olunca o pembe dizi damarını yakalamış oluyor zaten. 1000 sayı okuyup buraya gelince beni bombalama sende :D

Sen şimdi cizgi roman kültürüm olsun karakterlerin kökenlerinden bir girerim pir girerim diyip 1965 ten Spider-man ya da Fantastic four falan okumaya çalışırsan manyak bir kültür şoku yaşarsın
Aynı ben. Abi o neydi öyle ilk birkaç sayı spiderman okudum da geçtiğimiz yıllarda. Çok garip ya. Spider-man kötü adam kovalarken polis Spider-man'e yardım ederken arada "kahraman polisimisss de fena değil haa suçla başarıda bakın kötü adamı ne de zorluyorlar" diye bir şey geçiyordu mecaz değil dkememe. Şimdiden bakınca çok garip geliyor. Kurgu basit, diyaloglar çok basit.

Loki dizisi için spoiler olur mu bilmiyorum o yüzden spoiler içinde soruyorum. Dizideki TVA'yı yaratan Zaman Koruyucuları kimlerdir, ne kadar güçlüler vs. bilen cevaplarsa sevinirim.

Bu Ultimate evreni vardı oradan birkaç seri okumuştum Spider-Man ölüp yerine Miles falan gelmişti. Hala çıkan seriler var mı o evrene ait yoksa komple bitti mi?

Planet Universal gibi kelimeler güç seviyelerini karşılaştırmak için kullanılır. Mesela bir karakter dediğin gibi tam gücünde gezegen patlatabilirse Planet seviyesi olur. Ya da başka bir karakter bir gezegen patlamsından sağ çıktı diyelim. Bu onun dayanıklılığını planet level yapar. Planet level birine zarar verebilirsen, bu senin güç seviyeni planet seviye yapar en az.
https://vsbattles.fandom.com/wiki/Tiering_System
Bu linkten detaylıca anlayabilirsin. Ben kısaca açıklamaya çalıştım.

Bu Ultimate evreni vardı oradan birkaç seri okumuştum Spider-Man ölüp yerine Miles falan gelmişti. Hala çıkan seriler var mı o evrene ait yoksa komple bitti mi?
2015'de Gizli Savaşlar diye bir event oldu. O eventte Marvel'daki tüm evrenleri yok edip tek bir evrende birleştirdiler. Bazı karakterde bu evrende beraber toplandı. Örneğin ana evrendeki Peter Parker ile Ultimate'deki Miles Morales bu yeni evrende varlar. Yani Ultimate dahil diğer tüm evrenlere ait hiçbir seri yok tek evren üzerinden ilerliyorlar artık. Tabii bildiğim kadarıyla böyle, çoklu evren mevzusuyla ilgili yeni bir şeyler olduysa onu bilmiyorum, son 3-4 senedir iyi takip ediyor sayılmam.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık