Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Kanuni daha muhteşem. Vallahi bizim kadar kendi atalarını yeren bir topluluk daha yoktur yav. Sorunu hep onlarda görelim bizde hiç sorun yok.

Günümüze ulaşan bir eserini söyle de bilelim. Camii vs. hariç. Bir üniversite, rasathane, uluslararası çapta bir kütüphane vs. var mı?

Günümüze ulaşan bir eserini söyle de bilelim. Camii vs. hariç. Bir üniversite, rasathane, uluslararası çapta bir kütüphane vs. var mı?
Ben tarihçi değilim o yüzden geniş bir açıklama yapamam. Ama Batılılar'ın bile Muhteşem olarak adlandırdığı büyük Türk dediği devletin sınırlarını bulunduğu dönemde 2 katına çıkaran bir sürü şiiri olan bir çok mimari eser yaptıran (külliye, medrese, cami, çeşme vb.) birisini yermeye çalışmak gereksiz. Konuda şu anı sorarak neden gerideyiz diyor sen Kanuni Sultan Süleyman'dan bahsediyorsun.:D 500 yıl öncesinden.

Reyiz başarılar diliyorum sana.

Ben tarihçi değilim o yüzden geniş bir açıklama yapamam. Ama Batılılar'ın bile Muhteşem olarak adlandırdığı büyük Türk dediği devletin sınırlarını bulunduğu dönemde 2 katına çıkaran bir sürü şiiri olan bir çok mimari eser yaptıran (külliye, medrese, cami, çeşme vb.) birisini yermeye çalışmak gereksiz. Konuda şu anı sorarak neden gerideyiz diyor sen Kanuni Sultan Süleyman'dan bahsediyorsun.:D 500 yıl öncesinden.

Ben Osmanlı dedim zaten. Süleyman üzerinden örnek verdim. Çeşme örneğin güzelmiş. :d

500 yıllık üniversiteye karşın çeşme yapmış adam.

Batılı onu yendiği için muhteşem diyor zaten.

Osmanlı süperdi, harikaydı, muazzamdı. Tabii niye yok olduğu muamma.

Ben Osmanlı dedim zaten. Süleyman üzerinden örnek verdim. Çeşme örneğin güzelmiş. :d

500 yıllık üniversiteye karşın çeşme yapmış adam.

Batılı onu yendiği için muhteşem diyor zaten.

Osmanlı süperdi, harikaydı, muazzamdı. Tabii niye yok olduğu muamma.
Osmanlı her şeyiyle süperdi diyen yok. Yaptığın kıyas saçma. Osmanlı düşmanlığın gereksiz.

Hep @kekomancer arthouse filmleri izliyor diye böyle.
İzlediğim 10 filmden 8i arthouse değildir la :artiz:
@kekomancer daha olaya el atmadı o yüzden.
Sanat tarihçisi değilim ama kendimce iki kelam edeyim:d
Evropa reform ve rönesans hareketleri bu işlerde sıçrama yaptırdı, muhtemelen. Bizde ise özellikle son 3-4 yüzyılda saray erkanında kaldı. Abdülhamit'in evropalı sanatçılara yaptırdığı bestelere bugün trt-2 radyonun klasik kuşağında denk gelebilirsiniz fakat kızılsultan fanlarının bu durumdan haberleri bile yoktur, yine muhtemelen :hhh:

Mantık iyiymiş. Hümanizmin tüm Avrupa'ya yayılmasında -hem de bir imparator olarak- çok büyük payı olan, rönesans gibi sanatsal bir akımın en büyük destekçisi olarak sanat tarihinin en büyük eserlerinin yaratılmasına aracı olan, kendisi de edebiyat dalında bu akıma eserler veren, modern devletin adımlarını atan ilk hükümdar olarak tarihe geçen bir kral bence de çok övülmemeli. Adamın eline top tüfek almasına da gerek olmadı hani. Ha bir de hukuk sisteminde kilisenin yetkilerini elinden alarak bağımsız yargının da temellerini atmıştır. Tarihçi olmadığını söylediğin için ve ben mimar olduğum ve sanat tarihi eğitimi de aldığım için bilgi vereyim istedim. Tabi ki Türk tarihi çok eski ancak verimlilik denilen de bir kavram var. Bilim ve sanat insanı insan yapan yegane kaynaklardır ve sonu yoktur. Diğer türlüsünün ömrüyse kısadır.

Osmanlı her şeyiyle süperdi diyen yok. Yaptığın kıyas saçma. Osmanlı düşmanlığın gereksiz.

Yaptığım kıyasın aynısını akademik çalışmaları olan insanlar da söylüyor. Ayrıca ortada bir düşmanlık yok. Aksi fikir söyleyen herkesi düşman diye yaftalamayın. Bir insanın sizin gibi düşünmemesi için illa düşman olması gerekmiyor.

Murat Bardakçı dediğin adam Kuvai Milliyeyi Hamas ile bir tutmuş bir zavallıdır. Ciddiye almıyorum şahsen.

Yaptığım kıyasın aynısını akademik çalışmaları olan insanlar da söylüyor. Ayrıca ortada bir düşmanlık yok. Aksi fikir söyleyen herkesi düşman diye yaftalamayın. Bir insanın sizin gibi düşünmemesi için illa düşman olması gerekmiyor.

Murat Bardakçı dediğin adam Kuvai Milliyeyi Hamas ile bir tutmuş bir zavallıdır. Ciddiye almıyorum şahsen.
İlber Ortaylı diyor.

Kardeş üslubundan anlaşılıyor olaya objektif yaklaşmadığın. Konuda günümüz açısından bir soru sorulmuş. Sen gitmişsin 500 sene öncesinden örnek veriyorsun. Oradan bu yana olan gelişmelerin hiçbirinden bahsetmiyorsun. Acaba Osmanlı'nın o tarz ilim yerleri var mıydı yok muydu? Bunlara ne oldu? Kapatıldı mı niye çöktüler felan sorgulamadan sadece sonuç odaklı 500 yıl öncesinden bu yana onun gelmiş bunun gelmemiş o zaman hangisi daha muhteşem gibisinden bir argüman sunuyorsun.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık