Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kitap Tavsiye

Fantastik okuyucuları, büyünün az olduğu, karakterlerin önde olduğu, karakterlerin iyi-kötü değil de daha çok gri olduğu, birazcık karamsar bir havası olan(grimdark türünün tanımını yaptık) Kadim Kanunlar(The First Law) serisini okuyabilirler. Tarz olarak Buz ve Ateşin şarkısına benzediği söylense de taht oyunu olarak değil de yukarıda söylediğim özellikler yönünden benzediği daha çok söylenir. Daha önce Artemis Yayınları çıkarmıştı ama sonra ortada bırakmıştı. İthaki serinin haklarını aldı, ilk kitap da satışa çıktı bu hafta itibariyle. Kadim Kanunlar bir üçleme.

Bıçağın Kendisi(The Blade Itself 2006)
Asıldıktan Sonra(Before They Are Hanged 2007)
Kralların Son Argümanı(Last Argument of Kings 2008)

Üçleme bir hikayeyi bitiriyor, bunları okuyup işi bitirebilirsiniz. Yazar Joe Abercrombie bu kitaplardan sonra bu evren için 3 tane stand alone(tekil) kitap yazdı, roman serisinde olan bazı karakterleri farklı hikayelerde görüyoruz, bize dünyasının farklı yerlerini tanıtan kitaplar bunlar.

Sırasıyla tekil kitaplar da şöyle: Best Served Cold (2009), Heroes (2011), Red Country (2012)

Dediğim gibi İthaki ilk üçlemeyi yayınlayacak, üçlemenin başarısına göre devam edecek gibi. Zaten üçlemede seri iyi bir şekilde bittiği için bir sıkıntı olmayacaktır.
Not: İthaki editörünün verdiği bilgi için(buradan kopya çektim şu yazıyı yazarken, olası resmi ağzı merak edenler için bu linki koyuyorum. İthaki Yayınları'na soru sormak için kayıp rıhtımı kullanabilirsiniz)
https://forum.kayiprihtim.com/t/joe-abercrombie-kitapligi/13111/8?u=tilqi_gin

Yazar bu yıl ilk üçlemeden 20 yıl sonra geçecek yeni bir üçlemeyi bitirdiğini duyurdu. birer yıl arayla 2019-2020-2021 yıllarında yurtdışında yayınlanacak, ilk kitap "A Little Hatred" 19 Eylül'de satışa sunulacak. Serinin yurtdışında hayranı çok fazla ve yeni üçleme milleti ateşlemiş gibi, millet merakla bekliyor. Fantezi forumlarını gezenler belki tanık olmuşlardır.

Yurtdışında da seveni çok olan bu seriyi çoğu kişinin beğenebileceğini düşünerekten buraya tavsiye ediyorum.
İlk Kitap, Bıçağın Kendisi

Dostoyevski beyaz geceler okudum biraz sarmadı ölüler evinden anılar okudum sarmadı siz ne diyorsunuz :(

Dostoyevski beyaz geceler okudum biraz sarmadı ölüler evinden anılar okudum sarmadı siz ne diyorsunuz :(
"Öluler Evinden Anılar" Kitabi sürgün hayatıni anlatıyor. Bir olay yok orda. Adı uzerinde bir ani kitabi sıkabilir o yüzden. Ama ben beğendim okurken. Güzel yerleri var. Beyaz Geceler hakkında bir fikrim yok.

Dostoyevski'nin Suç ve Ceza veya Kumarbaz'ı okusaydınız keske.

"Öluler Evinden Anılar" Kitabi sürgün hayatıni anlatıyor. Bir olay yok orda. Adı uzerinde bir ani kitabi sıkabilir o yüzden. Ama ben beğendim okurken. Güzel yerleri var. Beyaz Geceler hakkında bir fikrim yok.

Dostoyevski'nin Suç ve Ceza veya Kumarbaz'ı okusaydınız keske.
Suç ve ceza Karamazov kardeşler'de var bende bunları büyük kitaplardan önce ısınma olarak okurum dedim ama sarmadı işte, en kısa zamanda suç ve cezaya başlayacağım karamazov kardeşlere de biraz göz attım çok ağır geldi ama tam anlamıyla okumaya çaba sarfetmedim öyle bi baktıydım.

Suç ve ceza Karamazov kardeşler'de var bende bunları büyük kitaplardan önce ısınma olarak okurum dedim ama sarmadı işte, en kısa zamanda suç ve cezaya başlayacağım karamazov kardeşlere de biraz göz attım çok ağır geldi ama tam anlamıyla okumaya çaba sarfetmedim öyle bi baktıydım.
Başlangıc kitabi olarak Kumarbazı önerirdim. Karamazov Kardesleri bende sona sakladım diğerlerine gore biraz daha ileri olur diye. Elimde Dostoyevski'nin bir romanı daha var ondan sonra alacağım onu. Karamazov'u sona saklamanız iyi bir tercih. Suç ve Ceza'yi okuduktan sonra severseniz ona geçersiniz.

Karamazov'a baslamandan önce Sigmund Freud'un "Dostoyevski ve Baba Katilligi" üzerine makalesini okumanizı tavsiye ederim. Eğer kitap İletisim Yayinlarindan cikmissa makale önsözde var.

Ezilenler i de tavsiye ederim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık