Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Kıbrıs Barış Harekatına Giden Yol

Funduska

Türkiye siyasetinde sağcı kesimin,yarım asır boyunca kullandığı ''yağ ve ekmek kuyruğu'' argümanına sebep olan hadise.

Burada yazmakta sakınca yok. özetleyecek olursak ecevit harekatın görünen yüzü ve uluslararası ilişkileri yürüten ayağını sürdürürken, erbakan arka planda askerlerle birlikte organizasyonu hallediyordu. Ancak 2. Harekat kararı alındıktan sonra iki ortak arasında ipler gerildi. Çünkü milli selamet partililer adanın tamamının işgalini ve Müslüman ülkelere cihat havasının yayılmasını beklerken, ecevit her zamanki gibi harekatı kısıtlı tutup uluslararası arenada çözüm bulunmasını istiyordu. İlerleyen safhada olan olayların başlangıcı da bu anlaşmazlıktan sonra başladı ve hükümet kısa süre sonra dağıldı. Zaten bu koalisyonun kurulması bile başlı başına bir hataydı.
Komple okumayi yeni bitirdim. Gercekten guzel derleme ve anilara basvurman cok guzel. Yanlis hatirlamiyorsam Ecevit daha sonra bu tutumunun yanlis oldugunu eger tum adaya hakimiyet altina aldiktan sonra belli kismi icin geri adim atip biraksaydik yunan tarafin bu kadar eli rahat olmiyacakti. Harekatin durdurulmasi yunan tarafinin isine yaradi. O donemde amerika dahil hic bir ulke buna mudaale etme imkani yoktu. Avrupa ve rusyanin kendi ic dinamiklerindeki sorunlar ve amerikada yaklasan secimler ve ic siyasetteki cekisme aslinda turkiyenin tum adayi ithak etse bile kinamaktan baska birsey edemiyecegini, askeri mudahelenin imkansiz oldugu yonunde diye hatirliyorum. Eksigim varsa duzeltirsen sevinirim cunku bu konuyla alakali yazilari okuyali cok oldu.

Baya uzunmuş he. Oku oku bitmedi. Taraflılık hissetmiş olsam da okurken konu hakkında çok az şey bildiğimi farkettim. Güzel şeyler öğrendim. Güzel konu.

Türkiye siyasetinde sağcı kesimin,yarım asır boyunca kullandığı ''yağ ve ekmek kuyruğu'' argümanına sebep olan hadise.
kesinlikle haklısınız. ancak ecevit hükümetinden sonra kurulan sağ distanslı ''milliyetçi cephe'' hükümetleri de bu kuyrukların azalması yerine çoğalmasını sağlamıştır. kısaca hem sol ağırlıklı hükümetler hemde sağ ağırlıklı hükümetler ülke ekonomisini içinden çıkılmaz hale sokmuştur. yani hiçbir sağcı bu konuda ''sütten çıkmış ak kaşık'' değildir. tabi ki bu ekonomik krizin ilerlemesinde 1973 petrol krizinin artçı sarsıntılarıda etkili olmuştur.

buradan şu sonucu çıkartabiliriz : ''ecevit hükümeti yemeği yapmış ve ekonomik krizi başlatmış; milliyetçi cephe hükümetlerinin ekonomik programları ve beceriksizlikleri de krizin büyümesi konusunda tuz biber olmuştur.'' Taki 1980 yılında demirel ile ileride başbakan ve cumhurbaşkanı olacak çalışma arkadaşı turgut özal'ın liberal ekonomiye geçişine kadar bu böyle devam etmiştir. diğer mesajlarda zikrettiğim gibi bu tamamen farklı bir yazı konusu içerisine giriyor.

Komple okumayi yeni bitirdim. Gercekten guzel derleme ve anilara basvurman cok guzel. Yanlis hatirlamiyorsam Ecevit daha sonra bu tutumunun yanlis oldugunu eger tum adaya hakimiyet altina aldiktan sonra belli kismi icin geri adim atip biraksaydik yunan tarafin bu kadar eli rahat olmiyacakti. Harekatin durdurulmasi yunan tarafinin isine yaradi. O donemde amerika dahil hic bir ulke buna mudaale etme imkani yoktu. Avrupa ve rusyanin kendi ic dinamiklerindeki sorunlar ve amerikada yaklasan secimler ve ic siyasetteki cekisme aslinda turkiyenin tum adayi ithak etse bile kinamaktan baska birsey edemiyecegini, askeri mudahelenin imkansiz oldugu yonunde diye hatirliyorum. Eksigim varsa duzeltirsen sevinirim cunku bu konuyla alakali yazilari okuyali cok oldu.
yaklaşım doğru ama kişiler yanlış. bu yaklaşım ile ilgili hem oğuzhan asiltürk'ün hemde necmeddin Erbakan'ın çeşitli yerlerde beyanatı vardır. kısaca koalisyon ortağı milli selamet partisinin genel yaklaşımı kıbrıs'ın tamamının ele geçirilmesi üzerineydi. bu görüşlerinde ki amaç sizinde mesajınız da belirttiğiniz gibi rumlardan görüşmeler neticesinde daha fazla toprak alınabileceği savıydı. ancak avrupa, rusya ve amerika ile ilgili görüşleriniz tamamen yanlış. önce ingiltereden başlayalım; ingilizlerin adada iki büyük ve stratejik öneme sahip üssü (akrotiri ile dekelia) bulunmaktaydı ve ingililer için türklerle rumların birbiriyle çatışması işlerine gelen bir durumdu. bu yüzden ecevitin ilk harekat konusunda yaptığı önerileri reddetmişlerdir. amerikanın iç siyaset argümanlarının içerisinde yunan ve rum lobileri önemli rol oynar. 2. harekat sonrası ambargoların nedenlerinden biriside bu lobilerin amerika'da yaptığı çalışmalardır. eğer türk ordusu adanın tamamına hakim olmaya kalkacak olsaydı amerikanın ünlü 6. filosunu karşısında bulabilirdi. tabi ki bunlar olmamış olaylar üzerinden oluşturduğumuz komplo teorileri... sayın ilber ortaylı hocanın belirttiği gibi ''tarih böyle yapılsaydı, böyle olurdu ile yazılmaz. tarih yaşanmış olayları yazmakla başlar. işte tarih bu yaşanmış olayları iyi analiz ederek ve ders çıkarttığınız zaman değerlidir.''

yaklaşım doğru ama kişiler yanlış. bu yaklaşım ile ilgili hem oğuzhan asiltürk'ün hemde necmeddin Erbakan'ın çeşitli yerlerde beyanatı vardır. kısaca koalisyon ortağı milli selamet partisinin genel yaklaşımı kıbrıs'ın tamamının ele geçirilmesi üzerineydi. bu görüşlerinde ki amaç sizinde mesajınız da belirttiğiniz gibi rumlardan görüşmeler neticesinde daha fazla toprak alınabileceği savıydı. ancak avrupa, rusya ve amerika ile ilgili görüşleriniz tamamen yanlış. önce ingiltereden başlayalım; ingilizlerin adada iki büyük ve stratejik öneme sahip üssü (akrotiri ile dekelia) bulunmaktaydı ve ingililer için türklerle rumların birbiriyle çatışması işlerine gelen bir durumdu. bu yüzden ecevitin ilk harekat konusunda yaptığı önerileri reddetmişlerdir. amerikanın iç siyaset argümanlarının içerisinde yunan ve rum lobileri önemli rol oynar. 2. harekat sonrası ambargoların nedenlerinden biriside bu lobilerin amerika'da yaptığı çalışmalardır. eğer türk ordusu adanın tamamına hakim olmaya kalkacak olsaydı amerikanın ünlü 6. filosunu karşısında bulabilirdi. tabi ki bunlar olmamış olaylar üzerinden oluşturduğumuz komplo teorileri... sayın ilber ortaylı hocanın belirttiği gibi ''tarih böyle yapılsaydı, böyle olurdu ile yazılmaz. tarih yaşanmış olayları yazmakla başlar. işte tarih bu yaşanmış olayları iyi analiz ederek ve ders çıkarttığınız zaman değerlidir.''
Son donemdeki siyasi durumlar savas icin mudahaleye uygun degil diye okudugumu hatirliyorum ama dedigim gibi ne zaman okudugumu bile hatirlamiyorum :).

olaya birde güncel yönden bakalım. takdir edersiniz ki şuan iktidarda olan hükümet lehine yayın yapan kuruluşlara ''yandaş medya'', muhalif yayın yapanlara da ''bölücü medya'' lakabı takılmış durumda... şimdi bunu kıbrıs barış harekatı kararını alan iki koalisyon ortağına uyarlayarak yayın yapan yazar, medya veya belgesellerle ilişkilendirirseniz durumu daha iyi kavrarsınız. çünkü ecevit herşeyi yaptı, arka planda erbakan ecevite taş koydu diyende var. tam tersi ecevit erbakanın rolünü çalıp tüm harekatı kendi yapmış diyende var. peki bu konunun doğrusunu kim yazdı veya yayınladı derseniz. size http://misak.millidusunce.com/dunden-bugune-kibris-ve-stratejik-onemi/ ve http://www.atam.gov.tr sitelerini önerebilirim.
Iki tarafindan bir cok eksigi ve bir cok hatasi var. O donemde aktif olarak cepede ve gerisinde bulunan kisilerden dinledigim kisimlarda var. Abd, avrupa ve rusya icin yazdigim kisimlar baska kisimlardan okuduklarim. Bunlarin bir cogunda o donemde yasamis kisilerin (siyasi, askeri ve sivil) anilarinin belirttigi atiflara degindim o kadar. Inancli olanlar icin Allah in, olmayanlar icin sansimizla kazandigimiz bir cok seyde var kibrista :). Gecmise suan cok takilmiyorum cunku suan icinki durum artik cikarlar tartismasina donmus durumda. Baska birsey bile yok. Suan orada okuyan veya askerlik yapip gelenlerden gozlemledigim teksey oradikiler artik turklukten isim harici birseyleri kalmis degil. Falan filan zaman ne gosterir ona bakiyorum suan icin.

Edit: @Zero-X verdigin kaynak onermeleri icinde tesekkur ederim. Suan icin bu konu hakkinda tekrardan bir arastirma yapmak istemiyorum. Senin degindigin kisimlar yeterli kanimca.

Son düzenleme:
Baya uzunmuş he. Oku oku bitmedi. Taraflılık hissetmiş olsam da okurken konu hakkında çok az şey bildiğimi farkettim. Güzel şeyler öğrendim. Güzel konu.
Maalesef kısa yazma şansım yoktu kusura bakmayın. :) taraf olarak yazmamdan ötürü taraflılık hissetmeniz gayet normal. Ancak diğer taraftan (Yunanistan) yazmaktansa bu taraftan (Türkiye) yazmayı tercih ederim. Ufkunuza yeni bir bilgi kattığım için memnun oldum ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Eline sağlık. Geçen biraz okumuştum ve okuduğum kadarıyla güzeldi. Pcye geçtiğimde tamamlayacağım. Eğer yönetim izin verirse tarihimizi etkileyen böyle olayların sayısının artmasını isterim.

Eline sağlık. Geçen biraz okumuştum ve okuduğum kadarıyla güzeldi. Pcye geçtiğimde tamamlayacağım. Eğer yönetim izin verirse tarihimizi etkileyen böyle olayların sayısının artmasını isterim.

Teşekkür ederim. Daha öncede 3 tane yazı yayınlamıştım, ancak bu konu kadar ilgi çekmedi. Bu yazıları site yönetiminin izni ve desteğiyle yayınlayarak "genel kütüphane" bölümüne katkı vermek için aranızdayım. Bundan sonraki yazılarım sadece ülke tarihiyle ilgili değil 2. Dünya savaşının az bilinen bazı konularındada olacak. İnşallah ilginizi çeker.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık