Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Kengan Asura

Kaliteli avatarı olan üyenin önerilerini dikkate alırım. :d
Psycho-Pass de iyidir onda da bunda da karakter gelişimleri bayağı belli.
Nicolas Tiger Vessel olabilir. Ben de Koga'yı Omega bekliyordumi ama Kengan olacak gibi. Tabi dövüş yeteneği olduğu için Kaozu'dan daha aktif olur. Ki asıl ana karakter o diye biliyordum. Ne güzel karakter her anlamda gelişiyordu. Birden çok geri planda kaldı. :/ Ryuki ölür de, Ohma ve ikisi devam eder.

Lolong ve Okubo dövüşü belki olur. Tabi sonucunda Lolong yener bence, aksi durumda harcamış olur adamı. Sonraki bölüm Liu ile Akoya dövüşebilir. Liu, Ryuki'ye saldırırsa o meydana çıkar bence.
Nicolas yakışıyor da emin değilim son ana kadar muallakta bırakacak bence şahsen Terashi veya Fei bekliyorum. Koga zirve olacak da Fist Eye mevzusunu tam oturtamadım Kuroki'nin, Cosmo'nunkinden ne farkı var etki olarak. Bayağı yetenekli Koga ama aynı yaş grubunda Cosmo, Raian falan var nasıl geçecek onları merak ediyorum. Belki Ohma Niko stilini öğretir Koga ve Ryuki'ye.
Lolong tanıyor ekibi kendini Kanoh veya Waka'ya denk getirir gibi ben Ohma istiyorum tabi. Liu, Akoya iyi dövüş olur.

Silinmiş Üye

Seriyi anime olarak izleyip birakmaktan pismanim. Gensai karakterini cok begenmistim ama ne mangasini okudum ne de omega'ya baslama hevesi geldi. :/ Acaba ashuraya mangadan baslayip omegayi okuyayim mi yoksa anime ve manga arasinda pek fark yok animeden sonra devam edeyim mi ?
Animenin devam edecegini biliyorum, ama manga ile cok farki yoksa mangaya animeden sonraki kisimlarindan baslayacagim.

Seriyi anime olarak izleyip birakmaktan pismanim. Gensai karakterini cok begenmistim ama ne mangasini okudum ne de omega'ya baslama hevesi geldi. :/ Acaba ashuraya mangadan baslayip omegayi okuyayim mi yoksa anime ve manga arasinda pek fark yok animeden sonra devam edeyim mi ?
Animenin devam edecegini biliyorum, ama manga ile cok farki yoksa mangaya animeden sonraki kisimlarindan baslayacagim.
En baştan başlayıp omegaya başlayın hocam spin-off değil direkt devam serisi. Animesi manganın çok altında kalıyor. Ek sayılar falan var bazı karakterlerin geçmişinin anlatıldığı.

Silinmiş Üye

En baştan başlayıp omegaya başlayın hocam spin-off değil direkt devam serisi. Animesi manganın çok altında kalıyor. Ek sayılar falan var bazı karakterlerin geçmişinin anlatıldığı.
Oyleyse mangayi kesin okumak lazim ya. Ben okumaya baslayayim, insallah kisa surede guncele yetisirim. :good:

Bölüm alev Lu Tian bilezik gibi geçirim demiyorsa gu ritüeliyle bağlantılı olabilir. Ohma vs Liu olur mu diyordum iyi ki olmadı. Lu Tian çok karizmatik bence iyi bir dövüş bekliyorum ondan Kanoh için de erken bana kalırsa son üçte Waka-Kanoh-Ohma şeklinde olmalı.

Lolong hareket etti sonunda xd

Son düzenleme:
Muhteşem bir bölüm. Ulan keşke toplu bölüm çıkartma imkanı olsa. Böyle hafta hafta okumak sarmıyor.

Eşleşmeler de pek düşünüldüğü gibi ilerlemeyecek gibi. Sadece ilk üç karşılaşmanın olması bekleniyordu. Bakalım nasıl ilerleyecek.

Muhteşem bir bölüm. Ulan keşke toplu bölüm çıkartma imkanı olsa. Böyle hafta hafta okumak sarmıyor.

Eşleşmeler de pek düşünüldüğü gibi ilerlemeyecek gibi. Sadece ilk üç karşılaşmanın olması bekleniyordu. Bakalım nasıl ilerleyecek.
Orası öyle tabi de şu maç araları opun post-arc zevkini vermeye başladı bana, 1 hafta heyecanlı bekletiyor. Bir de herif karakter yaratmayı çok iyi biliyor bence hiçbir mangada bu kadar sevilesi karakter görmedim.

TRANSLATIONS BELOW: APOLOGIES FOR DELAYS, CURRENTLY IN MIDDLE OF COLLEGE FINALS

Title: Critical Point / Tense situation

Liu: Oi. You ain't going nowhere. You die too.

Kazzy: Pls wait. Naidan came at Ryuki with killing intent too. His true identity was one of the worm.

Liu creates shockwave

<Kanji directly translates to: Earth/Seismic Foot>

Explanation on how the strike originates from Chinese Kenpo. <More details on how it works, I’ll leave it to the official>

Purgatory is proud of its 3 chinese martial artists. They are called the SanKiKen (3 Demon Fists).

One of the 3 Demon Fists is Liu: The Great Snake. <Lists the martial arts he knows, but I’ll refrain from translating them because they are Chinese and I don’t want to make any mistakes>

He knows 5 types of Martial Arts. A true prodigy in Taiwan(?)’s martial arts sphere.

Yamashita: Within team Purgatory, he is one to keep an eye out for especially. What ever happens, I have to leave this place quickly.

Yamashita: Please stop!!

Liu: Get outta the way.

<Ohma blocks>

Liu: What… My strike was diverted?

Okubo: Oi! Tf you think you doing?

Akoya: I will purge thy evil.

Okubo: Yeah evi .. Wait Don’t make this worse!

Ohma: I understand what you are feeling. But if you guys are looking for a fight, we won’t back down.

Nicola: No No! We’ll pull back now. Sorry for that unsightly show. (Note Nicolas is using polite speech)

Liu: I’ll f*king kill you!!

Jurota: Calm down Liu

Tian: Oi trash. Don’t get your hands dirty. (Not sure if talking to Kengan or Liu)

Nicola: Lets settle this peacefully yeah? What you’re saying isn’t very smart.

<Liu remembers what Naidan tells him about Nicolas being sus>

Jurota: What they are saying is true. Clearly Naidan’s behaviour was unusual today. What on earth was he aiming for?

Liu: WHO CARES ABOUT ALL THAT? NAIDAN WAS A GOOD GUY! A MAN WAS JUST KILLED. WHY ISNT (Kengan) WITHDRAWING? (this is my reading of this - will probably be different in tomorrows version)

Lolong: If the competition is cancelled half way through, then Naidan’s loss is meaningless. Do you want your friend’s death to be wasted?

Jurota: Lets return for now.

Liu: Allright….But make no mistake. I’m 100% killing that guy (Ryuki) after the competition.

Okubo: At least things have settled for now. Yeah because if the matches don’t keep coming, we are gonna be in trouble.

Raian: Unfinished business is never good isn’t it. Its like adding fuel to the flames.

<Raian throws the punch>

Tian: You are full of energy arent ya? Save your power for your match

Raian: Sht. He's pretty strong.

Raian: That guy was able to show his killing intent without even the slightest motion.

Raian: And that guy too (lolong)…Good. Now it's getting fun.

Okubo: Oi. What are you standing around for?

<not translating Announcers>

Koga and Kazuo checking if Ryuki can stand.

Akoya: Gaoh Ryuki. You did the right thing.

Nicolas: Oh? Where did Liu wander off to?

Fei: He went out for some fresh air.

Terashi: You guys are awfully calm. I thought you’d react more like Liu. Weren’t you guys close with Naidan too?

Nicolas: Well.. Its not like we disliked him. But that doesn’t matter does it? That guy’s already dead after all.

Nicolas: Liu has changed an awful lot hasn’t he? Getting all flustered like that. Me and Fei are chilled out even when people die aren’t we?

Fei: Oi. Oi. Don’t drag me into this. Well, considering what Nicolas just said, Naidan full well knew the risk about entering this tournament. And yet he still chose to participate.

Nicolas: See? Well, we are allys only for the duration of this competition anyways. The instant this competition ends, we’ll all go our separate ways and see each others as enemies.

Idemitsu: Hm.. It was just as Mr. Nogi said. That he will do something insane.

<Idemitsu Calling>

Hey Muteba. Sorry for disturbing you during your “holiday” but can you take on a job for me? Of course! I’ll reward you generously as usual.

<Tian remains in the ring>

Okubo: Oh, theres still one remaining?

Ohma: Is he next?

EPITHET: THREE DEMON FIST: CENTIPEDE (100 legs) LU TIAN

Kanoh (with a big af nose) : I will go next (Still not using we)

The 5th Fang of Metsudo: Kanoh Agito.

Edit: The raws I was looking at missed a page of Raian punching.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık