Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

İngilizce (Reader At Work) Okuma Kulübü

Nasıl yardımcı olabilirim ki?
Genel olarak işleyiş şöyle olacak. Bir metin paylaşılacak, herkes metnin bir yerinden tutup analiz edecek. Metindeki gramer konularını tespit edecek. Bilenler pekiştirecek, eksiği olanlar tamamlayacak, bilmeyenler de bir gramer kitabına gidip o konuyu çalışacak.

Genel bir ortalama tutturmak için bu şekilde düşündüm. Başka tavsiyesi olanlar varsa lütfen yazsınlar.

haziranda yks var yazın devam ederse ben de katılmak isterim
Yeri gelmişken söyleyeyim. Kulüp günlük programınızı bozacak ya da meşgul edecek türden bir uygulama olmayacak. Metin paylaşılacak gün içinde isteyen istediği saatte metin hakkında garamatik analiz yapacak. Yani okumaların belli bir saati olmayacak.

İşim aksar diye düşünenler varsa haberleri olsun.

Tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamadım ama forumda takıldığım sürece bir şeyler yapmak hoşuma gider. Çok profesyonel sayılmam ama ingilizce makale, haber, yazı okumakta çok zorlanmıyorum.

Tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamadım ama forumda takıldığım sürece bir şeyler yapmak hoşuma gider. Çok profesyonel sayılmam ama ingilizce makale, haber, yazı okumakta çok zorlanmıyorum.
Amacımız Metni Türkçe'ye çevirmek değil. Zaten çevirileri var internette. Özetle amacımız metni analiz etmek.

Hatta en temelde yapacağımız şey o metinde hangi gramer konuları var onu tespit etmek.

Böylece o konuyu çalışmak/öğrenmek isteyene kaynak olmak. Bilenlerin pekiştirmesi, eksiği olanların tamamlaması, bilmeyenlerin de bir gramer kitabından o konuyu bulup öğrenmesi.

Katılmak isterim ama gramer konularını analiz edemem gramer bilgim pek iyi değil fasülyeden sayarsanız olur. Dinleyici olarak.

Katılmak isterim ama gramer konularını analiz edemem gramer bilgim pek iyi değil fasülyeden sayarsanız olur. Dinleyici olarak.
İlk zamanlarda analiz yapamasan da (bende çoğu konuda eksiğim) tespit edilen yapıları bir gramer kitabı yardımıyla çalışırsan zamanla sen de analiz etmeye başlarsın. O zaman aktif olmanı bekliyorum. Seni de yazıyorum listeye.

Bir örnekle açıklayayım.

Örneğin metnimiz bu:

Mary Snyder is American. She is from Michigan. She is a teacher at METU. Her class is small, but it is nice. The students aren’t all from Turkey. Robab is from İran. Mohan is from İndia and Habib is from Egypt. Mrs. Snyder is a very good teacher.
Bu metindeki cümlelerin hepsi isim cümlesi. Yüklemleri "To be (am-is-are)" ile kurulmuş. Beşinci cümlede "am-is-are"ın negatif formu var. "a/an-the" artikelleri" var. "from" edatı, "but" ve "and" bağlaçları kullanılmış. Ayrıca she, her gibi özne ve iyelik zamirleri kullanılmış. "at" yer edatı mevcut. "student"ın çoğul gelmiş.

Metnin kelimeleri: teacher, class, small, but, nice, student, all, and, very, good.

Gramer konuları: İsim cümlesi, To be (am-is-are), olumsuz cümle, a/an, the, from, but ve and, kişi zamirleri, iyelik zamirleri, "at" yer edatı, isimleri çoğul yapma.

Aşağı yukarı format bu şekilde. Herkes metni bir yerinden tutup analiz eder bu şekilde.

@justahuman discorda gel. Oradan yapıyoruz.

İlk metnimiz aşağıdaki metindir arkadaşlar. Discord'da yavaştan başladık. Discord ile uğraşmak istemeyenler buraya da yazabilirler. Metnin gramerine dair kim ne biliyorsa yazabilir. Metnin çevirisini yapmak da serbesttir.

LONGLEAT HOUSE Longleat House is 140 kilometres west of London, between the cities of Salisbury and Bath. The house is the home of Lord Bath. It is about 400 years old. Visitors can walk through and look at the beautiful rooms and they can see the antique furniture in the rooms. There is also a Safari Park at Longleat House. Visitors can drive through the park and see many animals there. Longleat House is open every day from 10 o'clock in the morning to 6 o'clock in the evening. The Safari Park is open only in the summer.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık