Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Shueisha [Haftalık Shonen/Young Jump - Grand/Ultra Jump - GIGA - SQ] Sohbet Konusu

Ciltleri satın alan elbette bir okuyucu kitlesi var. Kaç yıllık seri ve ilk zamanların getirdiği bir popülerliği var.

Shonen Jump için kıstas haftalık sıralamalardır. Çünkü dergide yayınladıkları serilerin bir sınırı var. Emin ol şuan ki haliyle ön sıralara oynayan 2-3 seri daha çıksın Bleach'i iptal etmezler ama (Bu saattlen sonra iptal olmaz artık) başka dergiye kaydırırlar. Çünkü Bleach genellikle son sıralarda. Jump'ın umrunda olup olmaması dediğim kriterlere bağlı. Manga sona doğru ilerlediği gibi yeni başlayan 4 seriden 2-3 tanesi kesin iptal ediliyor. Şuan ki haliyle tabiki umurlarında olmaz.
Tek bir kritere bağlı kaldıklarını sanmam.Üstelik o sıralamalar çok değişken.Bir ara Nisekoi hep üst sıralardaydı şimdi sonlara düşmüş mesela.Bu adamlar cilt satışlarını umursamıyor yada onun üzerinden para kazanmıyor o zaman söylediklerine göre.Öyle mi gerçekten ? Bana pek olası gelmiyor.

Ben de çift mı sorusuna.
İlk üye olduğum zamanlar ben de sormuştum ama öyle anlaşılıyor.
Çift bölüm çıkacak deniliyor. 2 bölüm çıkacak gibi anlaşılıyor.
Mantığını anlayabilmiş değilim :)
Ara da son sayfayı yarıdan bölüyorlar 2 sayfa gibi görünüyor o yüzden mi çift sayı diyorlar acaba :D :D

Tek bir kritere bağlı kaldıklarını sanmam.Üstelik o sıralamalar çok değişken.Bir ara Nisekoi hep üst sıralardaydı şimdi sonlara düşmüş mesela.Bu adamlar cilt satışlarını umursamıyor yada onun üzerinden para kazanmıyor o zaman söylediklerine göre.Öyle mi gerçekten ? Bana pek olası gelmiyor.
Ciltlerden para kazanıyorlar. Yeni çıkan seriler tutulmuşsa ilerisi için daha çok cilt satışı demek adamlar için. Tutulan serileri dergide yayınlamaları lazım. Dergi zaten ortalama 450-500 sayfa bu yüzden çıkan seri sayısının sınırı var. Nisekoi'nin durumu editörü değiştiğinden beri kötü. Okuduğum bir seriydi ama bir süredir okumuyorum o yüzden içerik olarak ne gibi bir etkisi oldu da bu şekilde düştü tam olarak söyleyemem. Ama düşmeye başlamasının bu editör değişikliğinden sonra olduğunu biliyorum.

Adamlar neticede bundan para kazanıyorlar. Evet Bleach eskiden iyi satıyordu 1.3 m satmış cilti de oldu. O zaman para kazandırdı. Şimdi daha çok para kazandıran seri hangisi, sorun burada.

Dediğim gibi Bleach iptal edilmez. Ama ön sıralara oynayan 2-3 seri daha çıksın ki şu anda görünürde öyle bir şey yok, başka dergiye kaydırırlar.

İlk üye olduğum zamanlar ben de sormuştum ama öyle anlaşılıyor.
Çift bölüm çıkacak deniliyor. 2 bölüm çıkacak gibi anlaşılıyor.
Mantığını anlayabilmiş değilim :)
Ara da son sayfayı yarıdan bölüyorlar 2 sayfa gibi görünüyor o yüzden mi çift sayı diyorlar acaba :D :D
Haftaya bölüm yok demek çift sayı :D ve dergi içeriği fazla yani normale göre bi kaç sayfa daha var.

Zamanında bu konuya güncel mesajlarını ben de atardım. O yüzden şu sıralama konusunda bilgim olduğu kadar yazayım.

Japonya'da yayınlanan manga dergileri arasında serinin iptali konusunda en sert dergi Shonen Jump. Sıralama diğer dergilerde Jumptaki kadar etkili değil.
Öncelikle sıralamalar 8 hafta öncesinin sonuçlarını yansıtıyor. Yani bu haftaki sıralama 8 sayı öncesinin sıralaması. @hdbfresh de bahsetmiş. Sıralama mevzusu yeni serilerde Jump için 1. öncelik, yeni seriler 5-6 hafta son sırada devem ederse %100 iptal ediliyor ki okuduğum röportajlarda bunun bir çok mangaka için ekstra strese neden olduğunu görmüştüm. Bu mangakalardan birisi Togashi. Bu sıralama olayı tabii ki dergide yer edinmiş çoğu seri için 1. öncelik olmaktan çıkıyor. Bleach, One Piece, Hunter x Hunter vb. Lakin bu seriler 10 yılı aşmış seriler. Mesela Beelzebub Jump'ta 4 yıl civarı yayınlanmış bir seri. Beelzebub'ın önce satış rakamları düşmeye başladı, ardından sıralamada da son sıralara düşünce seri final yaptı.

Kısaca bu sıralama mevzusu yeni seriler için çok önemli, sıralama kötüyse seri iptal edilir bu kadar basit. Ama Bleach gibi 15 yıldır yayınlanan bir seri için sıralama 1. öncelikten çıkıyor diyebiliriz. Zaten Bleach 3 yıldır falan ağırlıklı olarak alt sıralarda kendine yer buluyor.

Haftaya bölüm yok demek çift sayı :D ve dergi içeriği fazla yani normale göre bi kaç sayfa daha var.
Nasıl bir kaç sayfa daha fazla. Tam eksine çift sayı diye yutturuyorlar 14 sayfayı bize normalde 17 sayfa çıkmıyor mu net olarak bilmiyorum ama daha fazla sayfa çıkıyor.
Bir de ara vermeden önce öyle bir yerde bırakıyor ki bu adam meraktan 2 hafta bekliyoruz yine öyle olacak :)

Nasıl bir kaç sayfa daha fazla. Tam eksine çift sayı diye yutturuyorlar 14 sayfayı bize normalde 17 sayfa çıkmıyor mu net olarak bilmiyorum ama daha fazla sayfa çıkıyor.
Bir de ara vermeden önce öyle bir yerde bırakıyor ki bu adam meraktan 2 hafta bekliyoruz yine öyle olacak :)
:S çift sayfaları tek mi sayıyorsun kardeş :S.ss:S.sS:S:SS:s

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 11)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık