Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Fujitora Bu Sahnede Gözlem Haki Kullandı mı?

Gözlem Haki kullanmış mıdır?

• Kullanılan toplam oy
    61
Bu haki bitme olayı hala saçma geliyor bana. Fujitora misal. Adamın hayatı gözlem haki olmak zorunda. Gözlem hakisi bitince şurda az durayım da hakim yerine gelsin deyip devam mı ediyor ? :hmm::(
Neden saçma olsun ki. Enerji de her canlının hayatı. Tükendiğinde şurada az dinleneyim de yerine gelsin veya bir şeyler yeyip içeyim de yerine gelsin demiyor musun? :(

Neden saçma olsun ki. Enerji de her canlının hayatı. Tükendiğinde şurada az dinleneyim de yerine gelsin veya bir şeyler yeyip içeyim de yerine gelsin demiyor musun? :(
Enerji, vücudun ihtiyacı olan şeydir, ruhun değil. Dolayısıyla vücudun tükendiği için ya da enerjin bittiği için haki kullanamazsın. Arada ufak ama önemli bir fark var bence.

Hakiyi denkleme katmaya gerek var mı bilmiyorum çünkü bu k.haki olmadan da çözülebilir bi soru. Havaya kaldırılan yıkıntılar ve molozlar süzülerek yükseldiklerine göre kütle çekimin sadece nesneleri yerden ayıracak kadar uygulandığını anlayabiliriz ki yer çekimini alt etmek için çok uğraşmaya gerek yok, manyetik güç bile kütle çekimden üstündür. Neyse, sağlam cisimleri kaldırmama nedeni uyguladığı düşük çekimden. Canlıları kaldırmama nedeni de çoğu zaman meyve güçlerinin canlılara dosdoğru bir etkisi olmamasından. Mesela Fujitora bir taşı gücüyle kaldırabilir yine de bir insanı doğrudan kaldıramaz ama... bir insanı kaldıracak çekim veya itim ne dersek alanı oluşturabilir. Doğrudan canlılara etki etmeme nedeni de canlıların iradesi olmasıdır belki de. Meyve güçleri biraz mistik olduğu için işleyişleri küçük ayrıntılarla şekillenebilir. Örneğin korkan oğlundan hayatını çekebilen Bigmom'ın gücünün korkmayan Jinbei'ye etki etmemesi gibi. Yani meyve gücü korkana işliyor ama iradesi sağlam olana işlemiyor gibi. Ha tabi bu ayrıntılara ne gerek var lan k.haki işte de diyebiliriz. Bilemedim.
İnsan için dediklerin olabilir de 100 kg kütleli yıkık bir duvar ile 100 kg kütleli sağlam bir heykeli nasıl ayırt ediyor? Bu kısmı tam anlayamadım. Duvar evin ayrılmış bir yüzü olsun. Yine de bütün sayılır kendi içinde ama eve göre düşününce yıkık oluyor.

Son düzenleme:
İnsan için dediklerin olabilir de 100 kg kütleli yıkık bir duvar ile 100 kg kütleli sağlam bir heykeli nasıl ayırt ediyor? Bu kısmı tam anlayamadım.
Şöyle, çekim alanı oluşturduğunu varsayalım ve bunu yıkıntıların veya enkazların yakınındaki halka zarar vermemek için düşük güçte tuttuğunu varsayalım. Ki bu gücü ilk aktif ettiğinde olan şu

Bak yavaşça yükseliyor molozlar fakat sağlam yapılar duruyor, neden? Çünkü yapılar yer çekimine dayanıklı olmak için zemine tutturulmuş ve uygulanan çekim kuvveti zayıf. Zayıftan kasıt molozların yükselirken yada daha doğrusu çekim kuvvetine yönelme hızları düşük diyelim. Dünyamızda bu hız 10m/sn iken Law ve şehir meydanındaki yerlerde molozların yükselme hızı yavaş resmedilmiş. Mesela sonraki sayfalarda da çadırlar var, onlar da yerinden oynamıyor çünkü bir yerlere tutturulmuş ama molozların tutunacak bir yeri yok. Benim anladığım bu ve bu anladığıma göre zaten gücün basit bir özelliği ile yapılabilecek şeye k.haki yüklemenin anlamsız olması. Ha başkasına anlamlı gelir bilemem.

Kimse değinmemiş ama animede cisimleri kaldırdıktan sonra " sanırım bunlar kimsenin işine yaramaz " diyor.
Önemli bir cümle bu yüzden oyum evet gözlem haki kullanmıştır.

Şöyle, çekim alanı oluşturduğunu varsayalım ve bunu yıkıntıların veya enkazların yakınındaki halka zarar vermemek için düşük güçte tuttuğunu varsayalım. Ki bu gücü ilk aktif ettiğinde olan şu

Bak yavaşça yükseliyor molozlar fakat sağlam yapılar duruyor, neden? Çünkü yapılar yer çekimine dayanıklı olmak için zemine tutturulmuş ve uygulanan çekim kuvveti zayıf. Zayıftan kasıt molozların yükselirken yada daha doğrusu çekim kuvvetine yönelme hızları düşük diyelim. Dünyamızda bu hız 10m/sn iken Law ve şehir meydanındaki yerlerde molozların yükselme hızı yavaş resmedilmiş. Mesela sonraki sayfalarda da çadırlar var, onlar da yerinden oynamıyor çünkü bir yerlere tutturulmuş ama molozların tutunacak bir yeri yok. Benim anladığım bu ve bu anladığıma göre zaten gücün basit bir özelliği ile yapılabilecek şeye k.haki yüklemenin anlamsız olması. Ha başkasına anlamlı gelir bilemem.
Sonraki bölümlerde yere tutturulmamış bardaklar, fıçılar var mesela. Onlar neden uçmadı?

Konuda da denmiş, sorulan soru komple yanlış. Kör olduğu için her an kullanmak durumunda zaten. Meyvenin canlılara etki etmesiyle ilgili ben de bir sınır olduğunu düşünüyorum, mantıken olmak da zorunda. Büyük ihtimal kılıcıyla dokunmak gibi duruyor. Sadece molozların yukarı kalkmasının sebebi de bariz, uyguladığı kuvvet sadece onların havaya kalkmasına sebep oluyor. İstese binaları da kaldırırdı çok rahat.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık