Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Eiichiro Oda Övme

Arada çok gömerim ama şunu hatırladıkça Oda reyize şapka çıkartıyorum.
Muazzam foreshadowing. :sapkali:

Adam öyle bir seri yaratmış ki bundan otuz yıl sonra bile en iyi seriler One Piece ile karşılaştırılacak. Kimisi daha iyi bulunacak kimisi daha kötü bulunacak ama skala her zaman One Piece olucak. Bu bile inanılmaz bir başarı bence.

Bu arada adamı eleştirenler kötü olduğu için değil, beklenildiği kadar iyi olmadığı için eleştiriyor. Üstat öyle bir evren yarattı ki artık kendi bile yeterince hakkını veremiyor.

Ve hayır, hesabım amaneden tarafından hacklenmedi.

Adam öyle bir seri yaratmış ki bundan otuz yıl sonra bile en iyi seriler One Piece ile karşılaştırılacak. Kimisi daha iyi bulunacak kimisi daha kötü bulunacak ama skala her zaman One Piece olucak. Bu bile inanılmaz bir başarı bence.

Bu arada adamı eleştirenler kötü olduğu için değil, beklenildiği kadar iyi olmadığı için eleştiriyor. Üstat öyle bir evren yarattı ki artık kendi bile yeterince hakkını veremiyor.

Ve hayır, hesabım amaneden tarafından hacklenmedi.
Not için teşekkürler.

Arada çok gömerim ama şunu hatırladıkça Oda reyize şapka çıkartıyorum.
Muazzam foreshadowing. :sapkali:
Bence Punk Hazard sonu Kinemon'un sinirle Zoro'yu Shusui'yi yaşına bakmadan çalmakla suçlaması ama Wano'nun ilk bölümünde Zoro'yu katillikle suçlayan kişinin yaşının genç olduğu nedeniyle Shusui'yi çalma olayını Zoro'ya yüklememesi daha güzel bir ayrıntıydı.
(https://mobile.twitter.com/newworldartur/status/1044661890801172480)

Ben güzel hikayelerin kendi bilinçleri ve iradeleri olduğuna inanırım. Bu hikayeleri yazan yazarlar, o hikayelerin kendilerini yazması için seçtikleri araçlardır sadece.

Bu açıdan bakıldığında Oda'nın ne kadar iyi bir yazar olduğunu anlayabiliriz.

Çünkü onlarca güzel hikaye kendilerini yazması için Oda'yı seçmiş.

Ama güzel bir hikayenin yazıcısı olmak kolay iş değildir. Yazar kontrolün kendisinde değil, hikayede olduğunu kabul etmelidir. Hikayenin kendi yolu, kendi kaderi vardır. Ara ara yazıcının aklındaki ufak önemli detaylar için hikayeye müdahale etmesi doğal olsa da fazla müdahale o hikayeye uygulanan bir şiddettir.

Ve Oda bunu çok yapıyor.

Hikayelerin elini kolunu bağlıyor, kanatlarını kırıyor, ruhunu baskı altına almaya çalışıyor.

Bu açıdan bakıldığında ise Oda gerçekten zorba bir yazar olduğunu anlayabiliriz.

Bu yüzden bu yazıyı, hem "Oda övme" hem de "Oda taşlama" kısımlarında yazıyorum.

Çünkü one piece'in içinde onlarca harika hikaye var. Ve hepsi esir ve yaralı.
Bu hikayeleri okumak beni mutlu etse de bu yaraların varlığı beni üzüyor.

Bunu belirtmem gerektiğini düşündüm. Benim için One piece ve Oda budur.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık