Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Dressrosa Tarihi ve Kyros Anlatısı

Öncelikle Kyros'un tarihsel anlatısıyla başlayalım...

KEYler soyundan biri olarak size Keyhüsrev'in; The Great Kyros'un her yerde bulamayacağınız, herkesten öğrenemeyeceğiniz eski bir hikayesini anlatayım izin verirseniz... Bu yaşanmış tarihsel bir gerçeklik olduğu kadar, aynı zamanda benim için bir mirasın anlatısıdır… Oda-Sama artık hangi hikayeyi göz önüne alırsa artık….

Medel Basar (Gözün görebildiği yere kadar),
Medel Avam (Yılların bitimine kadar),
Meded Dühur (Dünyanın sonuna kadar),
Medel Eyyam (Günlerin bitimine kadar),
Medel Ezman (Zamanın sonuna kadar)…

Kralların nasıl kral olduğu, fethedilemeyenin nasıl aşıldığı, zamanının Bediüz-Zaman’larının, kader denen bulanık sularda nasıl kirlenmeden yol aldığının anlatısıdır bu. Kulaklar duymayı unuttuğunda, gözler görmekten acı duyduğunda, derinlikler dile gelmekten bitap düşüp hicap olduğunda, bunlar anlatılacak güneşin sonsuz yokluğunda.

633 denen yılda, doğudan yükseldi Keyaksar. Med altın çağını getirdi 7 Surlu kente, Asur’un zulmüne son verdi ve soyunu lanetledi Ninova’nın yıkıntılarında... İskitleri Medya’dan kovduğunda, güneşin yürüyüşünü başlattı doğudan batıya, Hurri atalarının Marassantiya dediği Kızılırmak sularına, 585 yılının baharında…

618 denen yılda, Şahin Krallar denerek anılan o yüce soydan Alyat geçti Lidya’nın başına. Huzuru ve barışı getirdi güneşin dinlenmeye çekildiği batı yurtlarına ve kovdu Kimerlerin korkusu olmayan okları ve baltalarını Dugdamme’nin cesediyle tarihin karanlık sularına… ve başlattı yürüyüşünü atalarının Hallys dediği Kızılırmak’a, 585 yılının arifesinde, doğudan ayak sesleri gelen aslanları karşılamaya…

Savaş 60 gün doğumu sürdü, ama yıkıcı, ama tarihin en kanlısı, ama sonuçsuz kaldı çatışmalar. Aynı yılın ortalarında, Maia’nın ayının 28. gününde, mümkün olmayan hakikate büründü ve karardı dünya, güneş simsiyah bir örtüye büründü… Miletli Thales’in haberini verdiği Tutulma’nın gerçekliğe bürünmesiydi orduların üstünde, evrenin kayıtsız ve sonsuz devinimi… Bilge krallar, ordularının yorgunluğuna ve korkusuna kulak verip, “Tanrılar savaş istemiyor” dediler, akan kanla Kızıllaşan Marassantiya’dan, kandan Kızıla kesen Hallys’ten bir sınır çektiler topraklarının arasına ve başladılar en kudretli soyun yaratımına…

Keyaksar, oğlu yeteneksiz ve kibirli Astiyag’ı, Şahin Kral Alyat’ın kızıyla evlendirdi. Astiyag’dan doğan kız çocuğu da, Med Krallığının en namlı komutanıyla, köle halk denen Perslerin biricik gururuyla, Komutan Kambises ile evlendirildi. Astiyag daha doğduğu gün korktu bebek torunundan… Kehanetler iyi değildi, iyi işaretler vermiyordu yıldızlar Astiyag’ın şansına. Öldüremedi torununu, ama bakamadı da kudretle büyüyen bu yüze ve tüm ailesini sürgüne gönderdi Babil’in lanetli topraklarına…

O kudretli çocuk; atalarının mirasını yüklenen Keyhüsrev büyüdü… Babil’i eline aldı, esir tutulan İbranileri özgürlüklerine kavuşturup, Kenan diyarına geri gönderdi. Özgürlüğün ve erdemin ilk kayıtlarını, adıyla anılan bir silindire, üzerine kendi soyunun kayıtlarını da kazıtıp Keyaksar’ın ve Alyat’ın mirasını sahiplenmeye ilerledi. Ne ilk Aryen Medlerin sonsuz kibri, ne zenginlikten başı dönmüş Lidyalıların sonsuz altını duramadı kudretinin karşısında… İşte böyle başladı sonsuz yükselişi, Ahameniş’in Şahı, Anshan Kralı, Medya Kralı, Babil ve Sümer Kralı, Dünyanın Dört Köşesinin Kralı Keyhüsrev’in hayatı Güneş İmparatorluğunun kendi yazgısında…

- Saklı Lotus Tarihi
Ortadoğu Demir Kayıtları

Şimdi de benim Dressrosa tarihine dair analizime hatta tabiri caiz ise kurguma ve aşağı yukarı nasıl şekilleneceğine dair teorilerime geçelim...

GOda-Sama’nın dediği gibi Tayfa için dönüm noktası yaklaşıyor… Bu yüzden ben sorular üzerinden yürümeyi tercih ediyorum. Ben Dragon’un şu " " anketindeki iki şıkkı birden işaretlemekten yanayım açıkçası. Dress Rosa’nın eski kralı ve Revecca’nın babası. Aslında bu ikili aynı kişi ve Kyros’un bizzat kendisi.

Hatta bu Kyros bana kalırsa bir D. Ve yine bana göre bu D. Amcamız ülkesini Sekai Seifu’nun bir parçası yapmak istemedi. Ayrıca hükümet için büyük bir tehlike içeren Poneglyphlerden biri de bu adadaydı. Ancak bu ülkede Kyros ve hanesinin geliştirdiği bir teknoloji vardı ki hükümet için müdahale hakkını dolduruyordu. Yaşayan oyuncaklar yapma teknolojisi. Ve hükümet bu teknolojiyi ele almak istiyordu. Water 7’dekine benzer bir şekilde çeşitli yollar denedi, ancak hiçbiri fayda etmedi. CP0 denen ekipte biraz bunun intikamını göstere göstere alma biçiminin bir sonucu aslında. Öncesinde hem insanlar, hem oyuncaklar hem de Kobito Kabilesi denen cüceler birlikte barış içinde yaşıyorlardı. Hatta bu oyuncak teknolojisinin ilk ürettiği oyuncak “ikari no kaminari hei” denen (öfkenin yıldırım askeri mi ne diye çevriliyorsa artık) vatandaştır. Aslında bu vatandaş da asker masker olarak üretilmiyor, büyük yıkımdan sonra kendini modifiye ediyor bu biçimde. Bu krallığın düşüşünden beridir de tarihine tanıklık eden bir vatandaş. Revecca’yı da buradan tanıyor, doğumundan beridir bu hatuna destek olan bir arkadaş aslında. Revecca’nın gerçek kimliğini de Kobitolar dışında bir tek bu biliyor. Ve taa o zamanlardan beridir gerçek krallık adına tek kişilik ordu gibi bir savaş yürütüyor.

Velhasıl bu amcamı bir biçimde tahttan indirmek istediler. Bunun içinde ailedeki sürtüşmeyi fırsat bilip namlı bir korsan olan sürgün yeğeni D. Oflamingo’yu kullandılar. Klasik Ortadoğu Trajedisi yeğenin amcaya ihanetiyle birlikte krallık el değiştirdi ve Dof tahta geçti. Hemen ardından ülkede birkaç değişikliğe gittiler. Bunun içinde Dof’un özel yeteneği olan Algı-Hafıza manipülasyonunu kullandılar. Demek istediğim özel yetenek; "Ten Yasha"nın bir çeşit "Anti-D." olduğunu göz önüne alırsak, 700 bölümdür ince ince işlenen bu Dof karakterinin asıl gücü diyorum... Nasıl ki Hasır'ı Hasır yapan düşmanlarını müttefike çevirme yeteneğiyse, Dof'ta buna benzer olarak hafızaları zehirleme, bir nevi türk medyası gibi işlev var… Hemen ardından orijinal oyuncakların kıyımı, Krallarına bağlı, güçlü ama bir o kadar da saf Kobitoların ülkeden kovuluşu var. Ama Kobitolar boylarına rağmen güçlü ve hızlı oldukları, bir de sayısal olarak çoğunluk oldukları için bir anlaşmaya gidildi. Kobitolarla yapılan özel anlaşma sonucunda bir daha kimseye görünmemeleri, görünürseler kıyıma uğrayacakları söylendi…

Ancak! Dof’un bile ülkede değiştiremeyeceği bir tutku vardı. Bu da arenanın kendi kurallarıydı. Atalarına ait bu kurallara karşı halkı zehirleyemedi. Ve Kyros tahttan düşürüldükten sonra hayatta kaldı ve kimliğini gizleyerek arenada büyük zaferler kazandı. Haykırdığı sözler, zaferleriyle halkın gönlünde taht kuran Kyros’u unutturmayacak, insanlara direnme umudunu aşılayacak sözlerdi. Bu sözler sayesinde Kaminari Hei ve Revecca gibi kişiler kişisel savaşlarını devam ettirebildiler. Bu hanedan kıyımından sağ kurtulan bebek Revecca da Kobitolar tarafından büyütüldü. Şu zamana kadar bir biçimde kendini korumayı başaran Oyuncak asker de bu arenanın koruyuculuğu altında bunu yapabildi. Hatta Poneglyph’in kendisi de bir biçimde bu Kyros statüsü içerisinde, ya da ormanda Kobitolar ve boynuzlu balıklar tarafından gizlendi ve korundu…

Amma ve lakin şimdiye kadar dengede ilerleyen her şey, Hasırların adaya gelişiyle beraber sekteye uğradı. Buradan artık tayfayla birleşen Kobitolar ve oyuncak askerin anlattığı tarihi gerçeklerle beraber, Revecca’nın da zor duruma düşmesiyle beraber, Luffy’ler adayı yakıp yıkacak. Hatta bu yıkımdan mütevellit Smile Factory'nin ortaya çıkışı da yüksek ihtimal Luffy'nin arenayı kırışıyla birlikte Collesium'un altında çıkan fabrika sayesinde gerçekleşecektir. Sonuç olarak krallık tekrar el değiştirerek gerçek sahiplerine geçecek ve halk ayaklanması sonucu denizcilerde etkisiz kalacak. Luffy bir adayı daha kendi bölgesi yapacak ve maceraya devam… Şahsen ben kabataslak olarak hikâyenin Dressrosa’da aşağı yukarı bu eksende gelişeceğini düşünüyorum.

Buraya kadar zahmet edip de okuyan, yorumlarını esirgemeyecek olan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Kendimce bir şeyler karaladım, en azından bir kısmı tutacak diye düşünüyorum... Tutmasa da GOda-Sama'nın canı sağolsun. Kyros karekteriyle beni yeterince sevince boğdu zaten... :) Bu abuklamalar tamamiyle kişiseldir. Çok yüklenmez iseniz sevinirim... :)

Gerçekten çok güzel yazmışsın ellerine sağlık.
Kyros,oyuncaklar,fabrika,cücelere falan boşuna değinmedi oda.Dressrosanın belli bir tarihi,başından geçen önemli olayları olduğu belli.Teorin gördüğümüz şeyler ile birbirini çok tutmuş.
Özellikle şu orjinal oyuncak,anlaşma falan bence kesin çıkacaktır.
Uzun zamandır böyle teori okumamıştım.:good:

@Gümüş

Yorumlar için teşekkürler dostum, gerçekten de buradan kafa açıcı şeyler çıkabilir diyerek umutlanıyorum... :) Hım-hım-hımmmm... Sende diğer noktalara bu biçimde katılıyorsan demek ki iş var bu kurguda... :) "Sükut ikrardandır" ha üstat, güzel demişsin vallahi... :) artık farklı yorumlar gelmezse kendimi bununla rahatlıkla avutabilirim... :)

Fabrikanın yeri konusunu "zayıf teori - ilginç fikir" diyerek net özetlemişsin zaten... :) Ancak bu arca başladığımız yerden itibaren gördüğümüz daha doğrusu özellikle gözümüze sokulan yerlerin sayısını ele alarak Poneglyph ve Fabrikayı ikiye böldüm... Fabrikanın Green Bit'te olması çok da olası olmadığından, Collessium'un altı da seriye yakışır bir cliffhanger gibi göründü gözüme... :)

Poneghlyph konusuna gelirsek buradan... Law'ın Robin'i yanına almakta ki amacı o mudur değil midir bilmem ama, ben artık serinin ilk yarısında odaklanılmadığı kadar yoğun olarak Pon. üstünden şekilleneceğini düşünüyorum ikinci yarının. Tayfanın hemen her dövüşte iki yıllık eğitimlerine flashback yapılacağı kesin ve bu fblerin en önemlilerinin Robin'in Baltigo fbleri olacağını düşünüyorum. Olaki tayfa Raftel'e ulaştı ve Rio Pon.i okudu, dünyayı bekleyen ciddi bir savaş var demektir artık. Bu savaşın ilk adımları da bu Pon.ler üzerinden atılacak diye tahmin ediyorum. Bu yüzden artık hemen her arctan ya da 2 arcta 1 Pon.ler karşımıza çıkacaktır muhtemelen. Sonuçta "JoyBoy" denen kişilik isimden dolayı tam anlamıyla bir Gol D. Roger, bir Luffy kişiliğidir bence. O yüzden Robin ya ormanlardan çıkacak ya mağaralardan. Artık hangisi denk gelirse... :)

Yaşayan oyuncaklar bence her açıdan bir anomali, OP için bile. Devler, cüceler, balıkadamlar vs. vs. eyvallahta, oyuncak??? Hakikaten çok önemli bir alt metin olmalı burada diye düşünüyorum. Ki Enel'in artık bir Shichi olduğuna delalet eden bir durum da var burada. Yani o kapak hikayelerinde ki ay halkı neydi yahu öyle? Kapak hikayeleri çok önemli. Coby-Helmeppo, Buggy, Franky'nin Shogun'u yaratırken kullandığı "Wapo-Metal"... Anime içerisinde ki bir çok boşluk bunlarla dolacak bence. Örneğin son kapaktaki Caribou durumu. Caribou Poseidon'un kim olduğunu biliyor, bu bilgiyi kime satacağı ya da vermek zorunda kalacağı ileride çok önemli bir etken olacak hikayede...

Adada ki eski birliktelikte sanırım Revecca'nın dediğiyle güçlendi. Bunun öncesinde ben daha çok adanın insanlar tarafından Kobitoların elinden alındığına inanıyordum. Revecca olayı ile bambaşka bir boyut kazandı bu düşüncem. Dof olayı da aşağı yukarı D. olayıdır bence. Sende bunu belirtmiştin daha önce, etrafındaki insanların derinden bağlılığı, Vergo'nun söylediği "O'nun geçmişi" göndermeleri. Hep buna işaret ediyor bence.

Kobitoların anlaşma olayıda, Dof'un onları manipüle etmesi aslında, yani gelin bakim buraya sizle bir anlaşma yapak deyip bilinçli bir biçimde sürgünü seçmelerini sağlamak tam dofluk bir hareket gibi duruyor... :)

Aşağı yukarı benim kafamda şekillenenler bunlar. Kurgu konusunda GOda-Sama asla trollemez orası kesin, ama cliffhangerlara bayılır orası da kesin... :) Bu yüzden kesinlikle beklentilerin altında kalmayacak bir arc bizi bekliyor... Bir de nazar değecek adama, hasta oluyor, yayıncılar pislik yapıyor, Allah vere de şu hikayeyi tamamlaya bari. :) Ya da sonunu kaba taslak falan bir yere not alsın da bişe olur dünya halidir, bilelim ne olacak ne bitecek değil mi... :)

Off yine uzattım :) Neyse yeter bu kadar baş ağrıttığım, zamanla göreceğiz ne oluyor artık... :)

@Bavs

Gerçekten sağolasın dostum... Vakit ayırıp okuduğun ve yorumladığın için teşekkür ederim. Genelde sitedeki tecrübeli arkadaşlar bu tip yazılarını gerekli yerlerde araya giren resimlerle sunup okumayı rahatlatıyorlar. Bu benim eskiden beri beceremediğim bir olaydır... :) Bu yüzden yazılarım her zaman biraz zahmetlidir. :)

Bende şu ana kadar gördüklerimiz üzerinden en iyi nasıl kurgulanır diye düşündüm. Sonuçta Oda yıllardır takip ettiğimiz bir manga-ka. Tarzına iyi kötü alıştık sanırım. :) Ama yine de her arc bize cevaptan çok soruyla döndüğü için hiç belli olmaya da biliyor doğrusu... :) Oyuncaklar hakikaten dikkat çekici. Oda bile kendi aştı denebilir bu konuda. :) Masal dünyasına girmeden çözülecek bir bilimsel altyapısı ve kesinlikle bizi sarsacak bir alt-metini vardır diye düşünüyorum. Umarım çok yanılmam. :) Tekrardan teşekkürler... :)

@Gümüş

Dostum nedir bu Aohige'nin olayı, adam bire bir içinde her haberin... İnternational OP Agency... :) Yormasınlar Oda'mı... Adam hakikaten çok yoruluyor. Bunca materyal topla, kurguyu bozmadan 15 sene götür, oradan buradan bilgi toplayıp bunu malzemeye çevir, tüm hikayeyi beyninin içinde bur - evir - çevir ortaya ham halinde koy onu işle... Diğerleri de takılsın işte öyle. Mashima, Tite falan... :) İyi oluyor böyle arada, Oda ara verdiğinin ertesi hafta deli sayılar koydu şu ana değin hep... :) Bari bu arc sonrası şu animeye de bir ara verselerde filler olayına hiç girmeden biraz sayı birikmesini beklese. Sakız gibi uzamasın mevzu böyle... :)

Ellerine saglık. Gayet akıcı ve güzeldi. Gereksiz boş boş cümleler yoktu tek solukta okudum :) Hani edebiyatci olarak belirteyim dedim .p

Cogu yerde sana katılıyorum.

şu bazı kişilerin fufu diye gülmesi belki ondan dresrosa tarihiyle ilgili birşey çıkabilir akrabalık bağı gibi

Harika bilgiler, müthiş teori.

Tarihi bilgiler ışığında üretilen teoriler her zaman daha inandırıcı oluyor. Bu teoriye göre Robin yeni bir poneoglyph bulacak herhalde ve çokta güzel olur. Uranüs hakkında da kısa bir bilgi gelme olasılığı var yani ve bu olasılık bile başlı başına çok heyecanlandırıyor.

Rebecca yeni Vivi olacak herhalde. Law ile olan planı için değilde Rebecca için o adayı yakıp yıkacak herhalde. Bunun için öncelikle Rebecca arenada büyük bir haksızlığa uğrayacaktır herhalde bir şekilde Luffy'nin ilgi alanına girecek ve sonra Luffy malumunuz :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık