Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Bölüm Analizleri

Elinize sağlık, çok çok iyi fikir bir arada toplanması. Düşünene ve emeği geçene teşekkürler.

Je Vais Vivre "Ben Yaşayacağım." demek. Robin'in vaktinde söylediği "Je veux vivre" idi. Veux, want, istemek demek. Farkı o. Mangastream'den bakıp göremeyenler olursa diye buraya bırakayım.

Akla ilk olarak Jinbe ve görüntüsü gelebilir lakin dikkat edecek olursanız karakterlerin geçmişteki hâlleri gösterilmiş. Örneğin Jinbe'nin üstündekiler Impel Down'a kadar dayanıyor. Franky'nin saçından Shanks'ın Marineford'daki hâline kadar, bu böyle. Ortalıkta uçuşan Vivre Card'ları görebilirsiniz. Zoro'cular Zoro'nun ağzına düşmüşlerdir zaten çoktan. :oleyo2:

Kapakta fabrikaların üzerinde kuru kafa sembolü görüyoruz. Diğer yandan bir karakter var ve kendisi siyah tavşan gibi duruyor.

İlk bakışta Franky bir şey yapmamış gibi dursa da bu yerde yatan koyun(?) ve ayı da tavşanın adamı gibi gözüküyor zira üstlerinde onun sembolü var. Ancak bu bir kahramanlık gösterisi olduğu için WWE minvalinde yazılmış bir senaryo üzerinden gidiyor olabilir. Iron Star Franky'cağzımızı destekleyenler arasında ise minkleri görüyoruz anladığım kadarıyla. Hatta dikkatli gözler tanıdık bile görebilir.

Diğer yandan şu minnoş kulaklar Pandaman mi yoksa? :oleyo2:

Kid ve Luffy'nin amcayı kurtarıp hipopotama tek değil tekin onda birini atmalarının ardından bir gün geçmiş. Dünden beri de bizimkilerin namı salınmış gitmiş.

Sahne maden ocağına gelirken Luffy'nin bu esnada taşımak yerine maden çıkarma işine girdiğini görüyoruz. Adamlar Luffy'den etkilenip ona hangi aileden/klandan geldiklerini soruyorlar. Esasında "D." aşırı bariz ama Luffy tanınmıyor belli ki burada. Şaşırtıcı değil. Ancak Oda bilerek vurgu yapıyor olabilir, göreceğiz.

Luffy ise bu şöhretten hoşnut değil. Hyou amcamız kıdemli mahkûm olmuş. Adamdaki kıdemin ezikliğine bak yav. Demek ki buranın en eskilerinden. Adamda kelepçe bile yok. O kadar sallamıyorlar. Kafası Marco-vari dursa da sanki alev var. İlginç.

Luffy gene babacanlığını oraya koyup adama yardımda bulunuyor. Aferin Mümin D. Luffy, sadakanı ver. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Biletlerin (tutuş şekline bakılırsa) arkasında Udon yazıyor. Bu da demek oluyor ki yüksek ihtimalle başka madenler, hapishaneler de var.

Bu gidişle Luffy şu gazeli okuyacak seri sonunda:
Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm
Dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm

Bulundum ben dahi dar-üş-şifa-yı Bab-ı Âli'de
Felatun'u beğenmez anda çok divaneler gördüm

Huzur-ı gûşe-yi meyhaneyi ben görmedim gitti
Ne meclisler ne sahbâlar ne işrethaneler gördüm

Cihan namındaki bir maktel-i âma yolum düştü
Hükümet derler anda bir nice salhaneler gördüm

Ziya değmez humarı keyfine meyhane-i dehrin
Bu işretgehte ben çok durmadım ammâ neler gördüm

Amcamız moonwalk ile dışarıya çıkıyor. Billy Jean is not my lover. Because I have fallen into Luffy. Na-na-na.

Derken yoktan var olan bir Raizo var. Raizo başkan kelepçelerin anahtarlarını bulmuş lakin deniztaşından bir kutunun içinde olduğu ve yüksek güvenlikle korunduğu için Luffy'lerin biraz daha beklemesi gerekiyor. bizimkiler zaten hâllerinden memnunlar gerçi.

Kehihi hâlâ 210 milyon ödüle sahip. Forumda da bahsi geçen bir konunun üzerine açıklama geliyor Kehihi'den. Bu adam o kıyafetle nasıl çalışacak ki zaten? Rahatsız herif. :( Neyse. Deniztaşlarından yapılma kelepçeler zayıflatılmış. Buna rağmen Kehihi güçsüzlüğünü koruyor ve Luffy'lerden çok daha önce hapse atıldığını biliyoruz. Gerçi kendisi de dile getiriyor.

Luffy Kehihi'yi tanıdı, adını söyledi. Maşallah. Bu çocuğa kairoseki kelepçeleri deyince aklı başına mı geldi? Demek ki Luffy, meyvesi yüzünden gevşek düşünüyormuş. Vay be. Her şey aydınlandı.

Luffy, Kid'den "spiky-guy" diye bahsetmeye devam ediyor.

Yar saçların spiky spiky...

Caribou Kid'in saldığı namın pek de iyi olmadığından bahsediyor. Söylentilere göre Kid, kolunu BM'nin astlarından birine kaybetmiş. Ardından da geri vites spiky. Ancak Kid kafa göz dalıp gerçekleri anlatmaya geçiyor. BM'nin peşine düşmemiş. Burada ikiye ayrılacağız. Jaiminis ve MS farklı çevirmişler. Jaiminis'e göre BM'nin şeker komutanlarından biri Kid'in adamını yaralamış ve Kid de buna karşılık vermiş. MS'ye göre Kid şeker komutanlardan birini yaralamış ve peşinde olduğu şeyi çaldıktan sonra da gitmiş. Her iki çevirinin de ortak olduğu nokta ise Kid'in kolunu Kızıl Saç Korsanlarına karşı kaybettiği.

Derken Jaiminis düzeltmiş. Yani, Kid tatlı komutanlarından birini yaralamış ve istediği şeyi almış. Kimden almış olabilir? Dahası, ne almış olabilir? Ne almış, onu bilmem ama bana kalırsa Cracker'in ordu askerlerinden biriyle kapışmış ve pekmezini, pardon reçelini akıtmış ve yaraladığını sanmış olabilir. Cracker Kid yüzümü gördü falan demedi. Snack zaten Urouge tarafından yenilmiş, öyle söylendi. Smoothie'nin üzerinde bir yara hatırlamıyorum ve Katakuri... Zaten. :/
Snack'i yaralamış olabilir. Bu sayede Urouge'nin de indirmesi kolaylaşmıştır. Bilemeyiz. Cracker'in posterinde dahi bisküvi askeri olması ve gerçek yüzünde olan yara ile posterdeki yaranın aynı olması da bana yukarıda bahsettiğim senaryonun işlemiş olabileceğini gösteriyor. Olur da Kid, Cracker'in gözünü şirinlemiş diyen olursa diye açıklayayım dedim.

Son olarak da 5. bir komutan vardı da onu mu yaraladı diye düşünecek olan olursa böyle bir bilginin WCI'da verilmiş olması gerektiğini de göz ardı etmeyin derim. Daifuku'nun eski bir şeker komutanı olduğuna dair teoriler de vardı zira.

Kid, Kaido'yu indirip şöhret kazanma peşindeymiş. Bence burada bizim oğlanın burnu biraz daha öne çıkıyor zira şan, şöhret peşinde koşmak bana göre "havalı" bir şey değil. Kendini kanıtlamaya çalışıyor demek. Kime karşı? Ben bilmem.

Komurasaki'nin giydiği ayakkabılara internetten baktım. Daha doğrusu meslek grubunun ve böyle şeyler gördüm. Oda biraz yorum katmış ya da biraz daha eskilere bakmak gerek. Neyse.

Oda'nın hâlâ arkaplanı şehrin manzaralarıyla doldurmaya devam etmesi de takdire şayan.

Komurasaki'ye sulananlar da nedense yaşlı tayfa şeklinde gösterilmiş. Bizlere aktarılan ise Bingou adında bir emice. Geçmişteki amcayla günümüzdeki amcalardan biri aynı adam zaten. Kadın evrağa dökelim dese de adam gerekmez, nasıl bir adam sevdiği kadından şüphe duyar falan diyor. Sanji'nin geleceği yemin ediyorum.

Bu sırada... Uzaylılar aramızda...

Kadının çizim şekli, bölümün devamını görmemize gerek kalmadan "kötülük" ediyormuş gibi. Hoş ben kötü bir şey yaptığını düşünmüyorum. Müstahak! Adam çoluğunu çocuğunu, evini barkını satmış. Kendi sağlığından vazgeçmiş ve bana kalırsa "insanlığını yitirmiş."

Bina mı insan sureti mi bilemedim. :oleyo2:

Bu arada insanları da görebilirsiniz.

İçeriden Kyoshiro çıkıyor. Hele hele. Fingirdeşmeyin lem. Hınzırlar. Bence Komurasaki bu sapık arkadaşlardan topladıkları paralarla Kyoshiro'nun da aracılığıyla ülkeyi kurtarmak için kaynak sağlıyor. Zaten çoluğunu çocuğunu satan kart zamparalara "kötülük" ediyor olması da onu kötü biri yapmaz.

Burada iki yere dikkat çekeyim. Birincisi önündeki adama peçete aracılığıyla dokunuyor. İkincisi üzerinde bir tavuskuşu var. Bizimkiler turnaydı gerçi ama olsun. :(

Bizim velet gülmeye devam ediyor, insanlar tepki veriyor vesaire.

Parası olmayanları başkentten atıyorlarmış. Bunları da sürgün ettiler. Az bile gerçi. Başkentin dışında yaşayanlara da insan gözüyle bakmıyorlarmış. "Artık". :/ Orochi efendi tam bir para düşkünü, yüzeysel bir andaval çıkacak belli ki.

Fakirleri hakir görüyormuş. Bana bunlar hep rolmüş gibi geliyor valla. :/

Sahne Kuri'ye geri dönüyor. Komurasaki'nin üzerine Tama ve Momo, Hiyori'den bahsediyor. Oda "Aha işte kardeşi de bu kadın. Gözünüze girsin." mi diyor yani? Muhtemelen bu hususta da beklentileri ters köşeye yollayabilir.

Bu arada Oda hemen hemen aynı çizmiş diyebiliriz:

Momo, Tama'nın ona davranış şeklini boş veriyor, ilginç. Yaşaması hâlinde şu an 26 yaşında olur diyor. Annesinin ölümüne dair bir şeyler çıtlamışlar ama kardeşinden haber yok. Tama artık tamamen konu dışı muhtemelen ancak Oda'nın işi belli olmaz. Hâlâ Tama olma ihtimali var. :oleyo2: Belki de gerçekten Hiyori'yi ark sonunda görürüz, kim bilir?

Komurasaki'nin gerçek hayattaki karşılığı olan kişiden daha önce bahsetmiştim. Gompachi, yani sevdiği ve onu seven adam fakir olduğu için para toplamak için ortalığı kırıp geçirdikten sonra hırsızlık yaparken yakalanıp idam ediliyordu. Kadın da kendisini satın alan/serbest bırakan kişiyle kalmaktansa onun mezarının başına gidip intihar ediyordu. Bu noktada Oda ne şekilde bir yol çizecek, karakteri hangi yönden, nasıl ele almak isteyecek bunu bilemeyiz. Ancak her zamanki gibi senaryoyu istediği yöne çekebileceği şekilde anlatmaya devam ediyor. Bence bu sağlam bir başarı ve kolay bir şey değil. Gerçi arkadaş alışmış.

Haftaya SJ ara verdiği için bölüm olmayacak. Aynısı üç hafta sonrası için de geçerli. Yani diğer bölümler 4 Ocak ve 18 Ocak'ta gelecek muhtemelen. Sonra eski düzene geçiş yaparız.

Orta seviye bölüm olmuş. Şimdi reklamlar.

Geç gelen edit: Oda Komurasaki'ye dair bir ipucuyu 26. logda vermişti:

Soru: Hangi karakterlerin tasarımlarını yapmak zordu?

Oda: Hancock ve Shirahoshi. One Piece'in uzun bir seri olduğu dikkate alındığında sevdiğim kadın yüzü sayısı sınırlı olduğu için güzel kadın tasarlamak beni gerçekten sıkıntıya sokuyor. İstediğim kadar erkek karakterler tasarlayabilirim. Amazon Lily'deki gibi çeşitli kadın karakter tipleri çizebilirim ama güzel kadın söz konusu olunca işler farklı oluyor.

Hancock görünmeden önce detaylı tasarımlarını açıkca belirtmediğim halde Hancock inanılmaz güzel diyerek takipçilerimi heyecanlandırdım. Bu, Hancock gerçekten mangada göründüğünde takipçilerimi onun güzel olduğuna ikna etmek zorunda olduğum anlamına geliyor. Dünyanın en güzel kadını ne tür bir yüze sahip olurdu konusuna çözüm bulmayı başardım. Hancock'un popüler bir karakter haline geldiğini görünce de rahatlamıştım.

Gel gör ki düşüncesiz bir şekilde Deniz Kızı Prensesi'nin, Hancock kadar güzel olduğunu belirterek takipçilerimi yine heyecanlandırdım. Hancock kadar güzel bir kadın karakter daha ha!? Aslında gelecekteki potansiyelimi bekleyebilen türde bir insanım. Daha sonra Shirahoshi adında güzel bir karakter tasarladım. 10 yıldan fazladır serileştirilmem süresince kaşları aşağı doğru eğimli olan ilk kadındı. Kaşları sanki başı beladaymış gibi görünüyordu. İradeli kadınları sevdiğimden Shirahoshi gibi bir kadın çizmemiştim. "Beklenenden daha hoş görünüyor" diyerek Shirahoshi'nin çizim sürecinden zevk aldım.

Öyleyse, gelecekte "orada" güzel bir kadının görünmesini sağlamam gerekir.

Not: Oda yeni bir karakterden mi yoksa var olan birinden mi bahsediyor emin değiliz.

Son düzenleme:
.
Grati güzel analizdi.
Cracker yüzümü gören çol azdır demişti sanki. Kid'i özellikle belirtmesini gerektiren bir durum yok. Ama o Cracker olduğunu ben de düşünmüyorum. Snack gibi geliyor.

Kyoshiro dünya yansa yorganı yanmaz adam. Ülkede devrim olsa bir şekilde kazanan tarafta olacak gibi. İyi biri olduğundan değil de.

@Kuroro Şu benim 928. bölümün analizini de ilk yoruma ekler misin? Yalnız alıntılayıp ekleme çünkü o aman alıntının içindeki alıntı gider. Benim mesajı düzenlemeye girip ne var ne yoksa kopyala ve ondan sonra ekle ki eksik bir şey kalmasın. Sonra dile benden ne dilersen. :*

@Kuroro Şu benim 928. bölümün analizini de ilk yoruma ekler misin? Yalnız alıntılayıp ekleme çünkü o aman alıntının içindeki alıntı gider. Benim mesajı düzenlemeye girip ne var ne yoksa kopyala ve ondan sonra ekle ki eksik bir şey kalmasın. Sonra dile benden ne dilersen. :*
Tamamdır. Eve geçince halledeceğim hemen.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık