Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Biz Mi Büyüdük Güzel Anime Mi Çıkmıyor ?

Biz büyüdük ve kirlendi anime. Yani her ikisi birden. Ama her sektörde bu böyle. Prim ve popülerlik kaliteden önce geliyor artık.

Ben one piece, naruto ve bleach dışında anime izlemedim. Bleach dışındakileri de yarıda bırakıp mangaya geçtim. O yüzden kesin konuşmak istemiyorum ama büyük ihtimalle her sektörde olduğu gibi işini severek yapanlar değil daha çok para kazandıran insanlar yapıyordur animeleri.

Benim için genel problem, izlerken hiçbir şey hissetmemem. Yeni çıkan anime, mangalar da sanki olaylar çok hızlı ilerliyor gibi. Karakterler çabuk gelişiyor, neler yaşadıklarına tam tanıklık edemiyorum, bağ kuramıyorum. Naruto'ya vs. duygusal bakıyor da olabilirim, bilmiyorum. Ama ben Naruto'nun dışlanmışlığını izlerken çok etkilenirdim, sanki kendim dışlanmışım gibi, Luffy, Sanji ile Nami'yi doktor bulmak için dağa tırmandığında garip duygular içerisine girmiştim. Bunun gibi sahneler eski animelerde vardı, mutlaka seni içine çeken vurucu sahneler. Yenilerde pek göremiyorum bunu, bıraktım da izlemeyi zaten.

Bir süreden sonra hepsi aynı gelmeye başlıyor ve zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. İlk Anime izleyerek başladım bir süre sonra vasatlaşmaya hepsinin konusu sanki aynı yere çıkıyormuş gibi geldi. Hem zaman hemde daha ilginç konular olduğu için mangalara başladım bu kez ama onlarda belli bir süreden sonra sıktı. Bu kez novel diye bir şeyle tanıştım millet reenkarnasyon oluyor falan, bu benim için yeni bir şeydi seve seve hızlıca bitirdim 2-3 novel ama sonra diğer novellere bakıyım dedim hepsi nerdeyse aynı ,en güçlü Martial artist olmaya çalışıyorlar(Amacı bu nerdeyse çoğu novelin ve onların başından geçen maceraları anlatıyor).

-Sonuç olarak demek istediğim belli bir süreden sonra kabak tadı vermeye başlıyor. Ve okumayı, izlemeyi zaman kaybı olarak görüyorum ve duygusal bir şey hissettirmiyor bana.

Yaşla alakası yok animeyle ne zaman tanıştığınla alakası var bence.
Ben hiç bir anime izlememiş olsam ne olduğunu bilmesem bence 40 yaşında da one piece severdim.

Aslında her ikisininde geçerli olduğunu düşünüyorum.
Önceden yazılmış, internet kullanımının küçük yaştaki çocuklar arasında artmasıyla bu kitleye özgü şeyler üretmeye başladılar. Anaokulu çocuğu tipli karakterlerin dünyayı kurtarması, ciddi dövüşlere girmesi falan yaşı ilerlemiş kişileri sarmıyor. Yanlız şöylede birşey var yaş ilerledikçe insanın sorumlulukları artıyor. Kafanın hep bir köşesinde iş, güç, problemler oluyor. En azından bende durum böyle.

Bence en büyük hatayı Oda takipçi kitlesinin yıllar içinde büyüdüğünü düşünmeyerek yapıyor. İlk Luffy ile şuanki Luffy’nin görünüş olarak neredeyse aynı olması bunun kanıtıdır. Animede - mangasa geçen zamanı bir şekilder gerçek hayattakiyle yakınlaştırmalıydı.

Bence sebebi anime-manga dünyası'na yakın evrenlerin çıkması oldu.
Kubo söylüyordu galiba yanılmıyorsam dizilerde vs. bu evleri gösteremedikleri için biz çiziyoruz diye.
O devir artık yavaş yavaş kapanıyor.
Dizi,filmler ve bence özellikle oyunların istedikleri evreni yaratma konusunda elleri çok güçlendi.
Eskiden bu evrenleri manga harici görmemiz imkansızdı şimdi görebiliyoruz fark burada bence.

Valla bu yaşıma geldim halen Cowboy Bebop açıp izlerken zevk alıyorum, lakin 2009'dan sonra çıkan şeylerin yüzde 98'i falan dayanılmaz derecede rezil. Kotaku mayın tarlası hepsi, sürekli cringe olmaktan duramıyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık