Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Bilgisayar Destek (Genel Başlık)

Burasını yeni gördüm yakın zamanda bir iş bilgisayarı alacağım masaüstü bana şunu önerdiler farklı yerlerden al parçaları daha ucuza gelir ben zaten seçtim donanımları sizler ne düşünüyorsunuz.

Çok detaylı bilgiye sahip olmadığım için biraz bakındım, edindiğim bilgileri basitleştirerek anlatmaya çalışayım.
Mavi ekran hatası alırsın diyenler var, ben pek inanmadım.
Sorun olmaz diyen var, bana da sorun olmaz gibi geliyor.
2 farklı marka kullanıyorum kütür kütür diyenler bolca var.
2 farklı marka kullandım, problem çıktı diyen de var.

Şimdi bu konu hakkında şöyle bir kritik detay var: dual channel.
Dual channel nedir, iki tane tıpatıp aynı ram kullandığın zaman bunların bant genişlikleri toplanarak performansa yansıyor.
Dual channel istenilen bişey midir, evet. Tercih edilen bişey midir, evet.
Tabi 2 ayrı ramin tıpatıp aynı olmasının yanı sıra, anakartının da dual channel desteklemesi lazım.
Bu sebeple tek pakette 2x8 gb ramler var piyasada, dual kit deniliyor bunlara.

Bunun yanı sıra, bir eleman baya bilgili olduğu izlenimi uyandırdı bende, şöyle diyor:
Eğer taktığın 2 ram tıpatıp aynı olmazsa, anakart otomatikman kötü değerlere sahip olan ramin teknik özelliklerine adapte ediyormuş iyi değerleri olanı. İyiyi kısıyormuş yani.
Böylelikle 2 farklı ram de dual channel çalışıyormuş.
Takacağın 2 ayrı ramde önem sıralaması şöyleymiş: Ddr>Mhz>Cl>Gb
Aynı ddr, mhz, cl ve gb değerlerine sahip ramleri takmak en mantıklı yatırım oluyormuş.

Riske girmemek için 1 numaralı yapılacak hareket, tıpa tıp aynısını bulmak.
Bunun dışında yapılabilecek bir diğer mantıklı hareket de, alacağın yeni ramin anakartına uyumlu olup olmadığına bakmakmış.

Sen almayı planladığın ramin linkini bi koy buraya, anakartının modelini de yaz.
Anakartının sitesinden bakalım uyumlu ram listelerine, almak istediğin ramin ürün kodu var mı yok mu listelerde diye.
aklımda bir model yok henüz pekte bilgili değilim. Pc geçince bakayım anakarta

Çok detaylı bilgiye sahip olmadığım için biraz bakındım, edindiğim bilgileri basitleştirerek anlatmaya çalışayım.
Mavi ekran hatası alırsın diyenler var, ben pek inanmadım.
Sorun olmaz diyen var, bana da sorun olmaz gibi geliyor.
2 farklı marka kullanıyorum kütür kütür diyenler bolca var.
2 farklı marka kullandım, problem çıktı diyen de var.

Şimdi bu konu hakkında şöyle bir kritik detay var: dual channel.
Dual channel nedir, iki tane tıpatıp aynı ram kullandığın zaman bunların bant genişlikleri toplanarak performansa yansıyor.
Dual channel istenilen bişey midir, evet. Tercih edilen bişey midir, evet.
Tabi 2 ayrı ramin tıpatıp aynı olmasının yanı sıra, anakartının da dual channel desteklemesi lazım.
Bu sebeple tek pakette 2x8 gb ramler var piyasada, dual kit deniliyor bunlara.

Bunun yanı sıra, bir eleman baya bilgili olduğu izlenimi uyandırdı bende, şöyle diyor:
Eğer taktığın 2 ram tıpatıp aynı olmazsa, anakart otomatikman kötü değerlere sahip olan ramin teknik özelliklerine adapte ediyormuş iyi değerleri olanı. İyiyi kısıyormuş yani.
Böylelikle 2 farklı ram de dual channel çalışıyormuş.
Takacağın 2 ayrı ramde önem sıralaması şöyleymiş: Ddr>Mhz>Cl>Gb
Aynı ddr, mhz, cl ve gb değerlerine sahip ramleri takmak en mantıklı yatırım oluyormuş.

Riske girmemek için 1 numaralı yapılacak hareket, tıpa tıp aynısını bulmak.
Bunun dışında yapılabilecek bir diğer mantıklı hareket de, alacağın yeni ramin anakartına uyumlu olup olmadığına bakmakmış.

Sen almayı planladığın ramin linkini bi koy buraya, anakartının modelini de yaz.
Anakartının sitesinden bakalım uyumlu ram listelerine, almak istediğin ramin ürün kodu var mı yok mu listelerde diye.
Baktım.Anakartım A320M-HDV R4.0 bu imiş.Pcde takılı olan ram ise https://www.trendyol.com/adata/baki...MIk8G574X27QIVlACLCh0F1QSqEAAYAiAAEgIQcPD_BwE bu.Benim bütçemi biraz aşıyor 300 lira civarı aynı gb ve hz da bir ram alsam sıkıntı olur mu?
https://www.trendyol.com/xpg/gammix...p-6402175?boutiqueId=537784&merchantId=107311 bunu alsam nasıl olur? dlc gb hz ddr hepsi uyuyor

Son düzenleme:
Senin ramin kodu tam olarak şu yani: AX4U300038G16A-SR10
Almak istediğin de şu: AX4U300038G16A-SR30

Sendeki ram de, almak istediğin ram de, anakartına uyumlu ramler listelerinde yoklar :D
Bu listelerde olmamaları, bu ramlerin çalışmayacakları anlamına gelmiyor tabi, ki zaten çalışıyor kütür kütür.

-Senin ramin aynısı 370 liraya şurda var bak : https://www.teknobiyotik.com/donani...xpg-gammix-d10-red-ram-ax4u300038g16-srg.html
-Ooo 320 liraya buldum, ama siteyi ilk kez duyuyorum : https://kosegraf.net/xpg-gammix-d10-kirmizi-8gb-ddr4-3000mhz-ax4u300038g16a-sr10-gaming-ram-1
-Ooo 356 lira : http://www.pcmatik.net/pc-bilesenle...-3000mhz-ax4u300038g16a-sr10-gaming-ram-tr-tr

Şimdi önümüzdeki tablo şu: senin ram biraz ender bulunduğu için fiyatı çakmışlar.
Ben 320 liraya yeni tek slot almak yerine elimdeki rami satarım.
Satar satmaz da şunu sipariş ederim 645 liraya, ertesi gün kapımda olur:
Teşekkür ettim Yapıcam birşey artık :)

Hoaydaaa
Almak istediğin için 1,35 v gözüküyor:

Bu arada illa alıcam diyosan 289.45 liraya var aynı model:
Ağlamak istiyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık