Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

90'larda Çocuk Olmak

93 ve sonrasına acıyorum cidden.Baktığımızda bizden tek önde oldukları konu,teknoloji ile erken yaşta buluşmaları.Ama onunda kölesi olmuş haldeler.Orta okula geçenin elinde s5 falan var şimdi.Biz o zaman pc yi yeni tanımıştık.Öncesinde atari salonlarında dan dan vururduk tuşlara.Mortal combat,metal slug falan.Sokaktan beri gelmezdik.Yaz aylarında gece 1e kadar saklambaç falan.Arabalara top gelmesin diyen huysuz yaşlı amcalar falan.Çok güzel günlerdi.Şimdikiler faceden like peşinde,biz hayatın tadını taa o zaman almıştık.
93 ve sonrasımı la 93 lüyüm ben yapılabilecek her türlü çılgınlığı yaptık bunların hepsini hatta daha fazlasını yaptık neyine acıyon:D 95'i dahil etmiyorum oradan sonraki çoçuklar istisnalar hariç pek tatmadı bu zevkleri biz harbi çok şanslıydık

Mezarlığa saklanırdık 3 kanka ebenin ****ü yemezdi girmeye bizde içerde mavranın gözüne vururduk :D

80'li yıllardan sonra korkutularak yetiştirilmiş nesilizdir. Siyaset ile uzaktan yakından bir alakamız olmamıştır. Anne-babalar kolay kolay o yılları da anlatmazlardı bize zaten o yüzde dertsiz sıkıntısız büyümüşüzdür. Hayatta ki en büyük amaçlarımızdan birisi parmaklarımıza akıtmadan meybuz yiyebilmektir. Arena izleyerek bir çok yemekten tiksinmiş ve memo dondurmalarını yemeyi bırakmış nesildir.

Paint'in gerçek anlamını anlamış nesildir ve saatlerce paint ile uğraşabilir. Mahalle maçları ve mahalle kavgalarına gitmiş son nesildir. Kavgalarda abilere sığınmaktan veya ordan burdan adam toplamaktansa kendi dalar dayak yediği zaman büyükler dahil olurdu.

Daha ufakları kavga çıkarması için karşı tarafa gönderip küfür ettirenlerdir :D. Öğlenci olarak koşa koşa eve gelip pokemon izlemeye çalışırdık. Ekonomik kriz ve ekonomik sıkıntıları küçük yaşta çekmişizdir.

Havanın deli gibi sıcak olduğu zamanlarda atari oynar Goal 3, Batman, flintstone, mario, contra ve bomberman gibi efsanevi oyunları oynayıp gelicek nesile atar yapıcak olan çocuklardır. Büyüklerine saygı ile korku arasında duygular besleyenlerdir.

Sırtında ceyo terliklerin acısını hissetmiş son nesildir ayrıca. Pokemon/Digimon/Beyblade gibi serileri izlemişizdir. Bizden çook önceleri yayınlanmaya başlamış olsada Vikingler ve Heidi gibi serileri de biliriz ayrıca. One Piece'i Star tv'de izlemiş/tanışmış aşık olmuş ve yıllar sonra o aşkını tekrardan bulmuş nesildenizdir.

Ne diyeyim abi başka güzeldik biz yaa iyiydik hoştuk yani. Fast Food yemeden sağlıklı yemekler ile büyüdük. Okula çizme giyerek gittiğimi hatırlarım. Bot ve çizme ile okula gittiğinde bütün suların üzerinden geçerdik, ülker çubuk krakeri sigara gibi yapardık.

Ebelemece, yakalamaç, renk söylerek durduğumuz bir oyun vardı birde adını hatırlamıyorum maviş gibi bir şeydi sanırım, köşe kapmaca ve sanırım simit oyunun oynayan ilk nesildik (çok emin değilim bundan).

Irkçılık ve ayrımcılığı da bilmezdik. mezhebin ne olduğundan hiç haberimiz yoktu hele ki. Sunni-alevi olaylarını, kürt-türk-ermeni muhabbetleri hiç bilmezdik.

Kemal sunal'ın öldüğüne üzüldüğümüz kadar o saatte yayınlanan peter pan'in yarım kalmasına da o kadar üzülmüşüzdür. Ağlamıştım o haberi izlerken. Barış Manço'nun öldüğü günde ne oluyor niye ağlıyorsun diye ablamın yanına gidip onunla bir ağladığımı da hatırlarım.

Baya uzun bir yazı oldu sanırım taso ve fulbolcu kartlarından bahsedemedim ve daha nicesinden :gamyon:.

Atari dönemleri
Ct2, Goal 3, Mario, Popeye, Robocop, Dövüş oyunları vs

Tv programları
Power Rangers, Telatabi, Yılan Hikayesi, Kınalı Kar, Hugo ve Tolga Abi, Çılgın Bediş

Çizgi film olarak izlediğimiz animeler
Pokemon (Bunun hakkında pek bir şey demeye gerek yok. Bilmem kaçıncı kattan atlayan gerizekalı arkadaşa selam gönderiyorum buradan.)
Digimon (6 yaşındaydım ilk sezonu izlerken, 15 yıl öncesi, ilk sınıfa geçtiğimde 2.sezon başladıydı. Karakterler değişince ağladıydım.)
Yu-gi-Oh (Kuralları bilen az kişi vardı ama zevkliydi)
Tsubasa (Değişik vuruşlar denerdik)
Beyblade (Az kapıştırmadıydık, 2 tane demir eklediydim ortaya daha sağlam olur diye, salaklık etmişim bu sefer hızdan kaybettiydim.)

Çizgi filmler ki Nickelodeon hastasıydım ben, orada çıkan programlar falan vardı adlarını hatırlamıyorum.

Pc oyunları olarak Urban Chaos, Fifa 99, Deus Ex'in o meşhur demosu unutulmazdı benim için.
Bu arada ilk japoncayla Captain Tsubasa 2 sayesinde tanışmıştık sağ olsun.

Başıma birşey gelmeyecekse ben Digimon u Pokemondan daha çok severdim çılgınlar gibi izledim. 1. seri tabi. Bitince ne üzülmüştüm be. 2. seriyide izlemiştim oda fena değildi 3. seri tam bir felaketti 2 bölüm dayanamamıştım.
Ben de daha çok severdim Digimon'u. 3. sezon ilk 5 bölümün ardından yayından kaldırılıvermişti zaten :(, belki yanlış hatırlıyorsundur bırakma kısmını :D. İki hafta boyunca her zamanki saatinde televizyonu açıp kontrol etmeye devam etmiştim, her gün gazetelerdeki televizyon yayın akışlarını incelemiştim :(. Gittiğine inanmam vakit almıştı yani.

Okuldan koşarak gelip power rangers izlemek,sonrasında korku saati mi ne vardı.Zeyna,herkül...Daha çok var anlatılacak da aklıma gelmiyor nedense :D

Çamurdan evler, yollar, tepeler falan yapar mıydınız hiç?
Bir keresinde muhteşem bir malikane ve bahçesini yapmıştım tek başıma, arkadaşların bakışları altında. Gerçekten muhteşem olmuştu, bahçesine ağaç diye ince çam dalları diktim, yerlere çim diye çam kırıntıları döktüm, evin pencerelerini falan süsledim kalın kaset bantlarıyla, kibrit çöpleriyle. Keşke bir fotoğraf makinem olsaydı lan. Ertesi gün gidip baktığımızda çakalın teki üstünde tepinmiş mahvetmişti güzelim evi. :(
Hayal gücümüz vardı lan, hayal kurar düşünürdük, yaratıcı fikirlerimiz, hayallerimiz vardı. Bugün kullanılan akıllı telefonlar, tablet pcler falan hep o gün bizim hayalini kurduğumuz, bir gün yapılacak dediğimiz şeylerdi.
Efsaneydik biz. :/

90'larda çocuk olanların aslında atariyle değil, daha çok ps1, nintendo 64, sega vs ile içli dışlı olmaları lazım. Ama yine ucundan olsa herkes o mario, contra, tank oyunlarını oynamış görünüyor. :)
Fakirdik. :/

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık