Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İyiler ve Kötüler

Hangisi Daha Kötü?

• Kullanılan toplam oy
    75
Merhaba gençler, bu bir kişilik testi daha doğrusu öyle geçiyor. Lakin benim üzerinde durmak istediğim asıl mevzu testin içinde geçen iki kavram. Bazı arkadaşlarıma yaptım ve epey enteresan tartışmalara sürükledi, sizinle paylaşıp bakış açılarınızı öğrenmek istedim bu yüzden.

Birbirine komşu iki ada var. Birinci adada iki adam yaşıyor. Bu adamlardan biri vahşi, diğeri ise medeni adamdır. İkinci adada birkaç kişi yaşıyor. Burada yaşayanların içinde bir kız vardır. Bu kız ilk adadaki medeni adama aşıktır.
Kız ilk adada yaşayan medeni adama ulaşmak ister. Kendi adasında kayığı olan tek bir kişi vardır. Kız kayıkçıya onu diğer adaya kaç paraya götüreceğini sorar. Kayıkçı para istemediğini, kızın karşı adaya ulaşana kadar çıplak durmasının yeterli olacağını söyler. Kız bu yanıt karşısında şok olur. Ne yapacağını bilemediğinden adadaki bilge adama gider.
Bilge adam kızı dinler ve en sonunda kızın kendi kalbinin sesini dinlemesi gerektiğinin, bunun en doğru çözüm olacağını söyler. Kız düşünür taşınır kayıkçının teklifini kabul eder. Karşı adaya doğru yola çıkarlar.
Ulaştıklarında vahşi adam kıyıda beklemektedir. Vahşi, karşısında çıplak kızı görünce deliye döner ve kıza tecavüz eder. Bu sırada kızın sevdiği adam gelir ve durumu görür. Çok sinirlenir ve artık kızı istemediğini, ona evine geri dönmesini söyler.

Bu hikayedeki 5 karakteri (Kız, bilge adam, medeni adam, vahşi adam, kayıkçı) size göre en iyiden en kötüye doğru sıralayın. 1 numara en iyiyi 5 numara en kötüyü göstersin.

Benim asıl merak ettiğim nokta sizin açınızdan medeni ve vahşi adamın konumları. Size göre hangi karakter daha iyi, hangisi daha kötü? Böyle düşünmenizin nedeni nedir? Tabi diğer karakterler ve temsil ettikleri ögelerde tartışılabilir.

Testin sonucu şu şekilde açıklanmış;
Hikayedeki her bir karakter hayatınızdaki öncelikleri belirlemektedir. İyiden kötüye sıraladığınız karakterler sizin özelliklerinizdir. Ve en iyi olarak gördükleriniz hayatınızda en çok yeri kaplayanlardır. Vahşi adam sizin cinsel arzularınızdır. Medeni adam diğer insanların fikirlerinin sizin için ne kadar önemli olduğunu gösterir. Kız duygusal ilişkiye duyulan ihtiyacı temsil eder. Kayıkçı para kazanma arzusunu gösterir. Bilge kişi hayatınızda mantığın ne kadar önemli olduğunu gösterir.

En iyiden kötüye:
Kız>Kayıkçı>Bilge>Medeni Adam>Vahşi Adam

Hepsinde bir parça kötülük var. Kızı başa mı sonlara mı yazmam gerektiğine karar veremedim. Kız, kişisel istekleri için doğrudan veya dolaylı olarak her şeye sebep olduğundan oldukça kötü. Öte yandan kimseyi bir şeye zorlamadığından kötü değil.
Vahşi olan tartışmasız en kötüsü.
Bilge tam orta yolcu. Bana dokunmayan bin yaşasın diyen kötülerden.
Kayıkçı sadece hizmet karılığı ücret istiyor ve kimseyi zorlamıyor. Ama istediği zor olduğundan o da kötü.
Medeni olan sadece bencilliğinden kötü olabilir. Kıza herhangi bir vaadi yok, sadece ona geleni reddediyor. Yine de fedakarlığı ve kızın saldırıya uğramasını görmezden geldiği için kötü.

Hepsi kötü.

Son düzenleme:
Bilge = Kız > Vahşi adam > Kayıkçı > Medeni adam

Bilge ve kızın herhangi bir kötü niyeti yok onlar o yüzden en iyileri.

Vahşi adamı hayvan olarak kabul edebiliriz zira dürtülerine göre yaşıyor mantık aramak yanlış ama masum demek de olmaz.

Kayıkçı sapık ama lawful sapık diyebiliriz. Zira herhangi bir zorlaması yok.

Medeni adam bencil herifin teki olduğu için ve karşısındakinin fedakarlığına rağmen bu yaptığı en büyük suçlu yapıyor kendisini.

Kayıkçı ve vahşinin yeri değişebilir. Çok emin değilim.

Vahşi adamı ilkel insan olarak kabul ettim bu arada değilse en sona o kayar.

Kız->Bilge Adam->Kayıkçı->Vahşi->Medeni

Hikayede karakterler oldukları gibi tanımlanmış. O yüzden bulundukları konuma göre değerlendiriyorum
Kız ve Bilge Adam en iyileri onları geçiyorum. Diğer kalanlar arasında en az kötü olan kayıkçı. Asıl ikiliye gelirsek. Vahşi daha az kötü çünkü adam vahşi ve ilkel birisi. Medeni adam ise kızın tecavüze uğradığını görünce sinirleniyor ve kızı istemiyor. Bulundukları konumlardan ötürü en kötüsü medeni adam

Bana göre tartışmasız en kötüsü medeni adam. Vahşi adam sıfatının hakkını veriyor, vahşi, ilkel sonuçta. Doğada bir yırtıcı diğerine saldırınca sen çok kötüsün aslan, kaplan adamdır diyor muyuz demiyoruz. Lakin medeni adam dediğimizde sıfatının altı tamamen boş kalıyor. Medeni sıfatını burada sadece şehirli, yerleşik hayatta olarak nitelendirmiyorum spesifik bir mevzu ve yargı var çünkü bizim medeni insan diye nitelendirdiğimiz nokta, bireyde ahlaki, duygu ve mantık açısından daha perspektifli, empatik bir yapı oluşturuyor. Bu delikanlının yaptığı racona ters. Böyle medeni olmaz olsun, vahşi olsun bizim olsun diyorum.

Bilge = Kız > Vahşi adam > Kayıkçı > Medeni adam

Bilge ve kızın herhangi bir kötü niyeti yok onlar o yüzden en iyileri.

Vahşi adamı hayvan olarak kabul edebiliriz zira dürtülerine göre yaşıyor mantık aramak yanlış ama masum demek de olmaz.

Kayıkçı sapık ama lawful sapık diyebiliriz. Zira herhangi bir zorlaması yok.

Medeni adam bencil herifin teki olduğu için ve karşısındakinin fedakarlığına rağmen bu yaptığı en büyük suçlu yapıyor kendisini.

Kayıkçı ve vahşinin yeri değişebilir. Çok emin değilim.

Vahşi adamı ilkel insan olarak kabul ettim bu arada değilse en sona o kayar.
Aynı yaklaşmıșız şaşırdım he, pek görülür bir şey değil.

Sıralamam şu şekilde olur;

Kayıkçı>Medeni Adam>Bilge Adam>Kız>Vahşi Adam
Bilge Adam > Kayıkçı > Medeni Eleman > Vahşi Eleman > Kız
Neden peki?

Bilge Adam>Kız>Medeni adam=Vahşi Adam=Kayıkçi.
Kayıkçı bu olaya sebebiyet veren kisidir.
Vahsi Adam dogasinda dolayi vahsi oldugu icin.
Medeni Adam medeni olamadigi icin.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık