Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Zoro'nun Karakter Tasarımı ve Bilinmeyen Yönleri

İtiraf etmeliyim ki uzun bir yazı olduğundan bazı yerleri biraz hızlı geçtim fakat buna rağmen anlatılmak isteneni aldığıma inanıyorum. Çok emek verilmiş bir yazı olduğu belli teşekkürler @Chaos Bringer , @Densetsu no Samurai ellerinize sağlık..

Konu hakkında ki yorumum ise; Oda'nın kişisel hayatı hakkında pek bir bilgim yok nasıl bir insandır nasıl bir eğitim görmüştür ve dini inanca sahiptir bilemiyorum. One Piece'i sadece 1 kere izlemiştim ve 2. kez izlemeye yeni başladım şuan 400. bölümlerdeyim ve ileri ki bölümleri bildiğimden hikayeyi daha iyi anlamaya başlıyorum. (Buraya parantez açmak istedim. Özellikle sabaody ve Balık adam adası arkları neredeyse her şeyin gözümüze sokulduğu bir ark eminim hikaye bittiğinde bu bölümleri dönüp tekrar izlediğimizde oha diyeceğiz. ) Oda her şeyi en başından planlamış ve çoğu teoride Japon tarihi,korsanlar, Myth ve bir çok farklı dini harmanlamış olduğu çok aşikar. Bu da çok fazla araştırma yaptığını ve okuduğunu gösteriyor ve birbirinden bağımsız hikayeleri çok güzel birleştiriyor. Bu tip efsanelere, dine, dünyamızın kayıp hikayelerine bağlanan teorileri ben çok seviyorum. Evet belki One piece de açık açık anlatılmayacak neyin nereden esinlenildiği ne amaçla öyle gösterildiği ama bu tip teoriler hikayenin altındaki beyne ve emeğe çok saygı göstermemiz gerektiğini bize gösteriyor.

Tekrardan ellerinize sağlık, beğendim.

@Caesar

Ben de her karakter için kafasında bir taslak olduğunu düşünüyorum. Kafasındaki taslağa da olabildiğince sadık kalmaya çalışıyor. Bugün @Chaos Bringer ile başka bir teori üzerine sohbet ederken eski bölümlerden bir sahne arıyorduk. O sahnelere bakarken Zoro hakkında bir özelliği daha fark ettim. Mangayı en başından itibaren okuyup bu konunun çok daha geniş bir hal alacağını düşünüyorum. Sürekli kendini yenilecek bir potansiyele sahip. Çok daha fazla örnek bulacağımıza inanıyorum bu konuda. Zaman zaman eklemeler yapacağız konuya.

Bu aralar çok takılamadığımdan yazamadım. Yorumun için teşekkür ederim :)

Sonunda okuyabildim. Güzel olmuş beyler, tebrik ederim. Çok saçma şeyler yazılmadığı sürece teori/analiz okumak her zaman keyifli oluyor. :) Bu konu da o tarz bir konu olmuş.

@Chaos Bringer 'in yazdığını bilmesem bile hissedebilirdim öyle bir yazı olmuş. Elinize sağlık harbiden güzel teori.
Garip olan şey ise böyle güzel bir konunun 4 sayfa yorum alması ve benim daha şimdi görmem.
Ben hep Naminin hırsız kedi lakabından ve kapaktaki yerinden dolayı kaplanı Zoronunda ejderhayı temsil ettiğini düşünmüşümdür. Momonosukeyi gördükten sonra ise ejderhaların Momoyu temsil ettiğini Kaplanın ise uranüsü temsil ettiğini düşünmeye başlamıştım. Bu konuda bu düşüncemi tamamen çürüttü diyebilirim. Teorinin en çok hoşuma giden yeri Mihawkın içindeki şeytani enerjisi ile kayığını hareket ettirmesi. Zaten Zoroda gördüğümüz şeytani ruhun dünyanın en iyi kılıç ustasında olmaması garip olurdu.

Her iyi yazarın kaderi, hikayesi ve karakterleri üzerine ondan daha çok düşünen okurlarının olmasıdır. Oda da bu iyi yazarların en iyilerinden. Bu özenli araştırmada bahsettiğiniz birçok şeyin üzerine düşünmüştür eminim. İlk anda olmasa da zamanla, hikayesinin büyüttüğü karakterinin derinleşmesiyle tek tek düşünüp itinayla işlemiştir her birine. Belki bu kadarını değil, ama ona bu şekilde teveccüh eden okurlarının hatırına bile olsa düşünmüştür. Tevazu ve şakayla "Ben bile bu kadar detaylı düşünmüyorum" dese dahi.
Yazdıklarınızın her birinin tek tek gerçekleşmesini isterim gerçekten de. Sizin kadar sabırlı bir araştırmacı olsaydım bunların fazlasını da bulup ekleyerek daha detaylı olmasını da isterdim. İnce işlenmiş, üzerine itinayla düşünülmüş her karakter, yaratılmış bir insan gibidir benim için. Burada bahsettiğiniz karakter gibi.

Yazdıklarınız dayanaklı ve tutarlı, heyecan verici ve merak uyandırıcı şeyler. Her ne kadar Zoro için kendi temennilerim olsa da umarım bir gün gerçekten böyle, böyle olmasa bile böylesi detaylıca düşünülmüş şekilde işlenir hikayede.

Keyifle okudum. @Chaos Bringer ve @Densetsu no Samurai ; teşekkürler. Bu güzel araştırma, derleme ve öngörü için. Aklınıza, sabrınıza ve kaleminize sağlık.

Böyle iyi konular 4 sayfa konuşulup bir kenara atılmamalı. Bu forumun kuruluş amacıdır oysa bu yazılanlar. :/

Ben şeytanı gücün kişiden ziyade kılıçtan geldiğine inanıyorum.Hakubanın Durandal kaynaklı bir şeytan olduğunu düşündüğün gibi.Keza Zori bey kitetsudaki kan isteğini hissetmişti.Lakin eline aldığı diğer kılıçlarda ise bu konuda hiç bir yorum yapmadı.Zaten seri sonuna doğru shodai kitetsuyu alıp ashurayı komple ortaya çıkaracağını düşünüyorum.

Göz mevzusuna ise hiç girmiyorum.Zaten açıkça belli bir şeyleri gözüne mühürlediği veya sakladığı.Okuduğum diğer mangalarda da böyle şeylere rastlamıştım.

Elinize sağlık.Arada böyle konuları hortlatın da gözden kaçmasın.

:sapkali::sapkali:@Kensei @ch3rl0b11n

Çok teşekkürler güzel yorumlarınız için. Bu konu hakkında başka verilerde elde etmiştik. @Densetsu no Samurai ile düzenleyip, güncelleneceğiz.

Güzel teori ellerinize sağlık :sapkali:
Ben şeytanı gücün kişiden ziyade kılıçtan geldiğine inanıyorum.Hakubanın Durandal kaynaklı bir şeytan olduğunu düşündüğün gibi.Keza Zori bey kitetsudaki kan isteğini hissetmişti.Lakin eline aldığı diğer kılıçlarda ise bu konuda hiç bir yorum yapmadı.Zaten seri sonuna doğru shodai kitetsuyu alıp ashurayı komple ortaya çıkaracağını düşünüyorum.

Göz mevzusuna ise hiç girmiyorum.Zaten açıkça belli bir şeyleri gözüne mühürlediği veya sakladığı.Okuduğum diğer mangalarda da böyle şeylere rastlamıştım.

Elinize sağlık.Arada böyle konuları hortlatın da gözden kaçmasın.
Çok teşekkürler :sapkali:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık