Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Zirve Ronaldinho Gaucho vs. Lionel Messi

Kim daha yetenekli?

• Kullanılan toplam oy
    124
Abi Ronaldinho'yu kötüleyen yok ki. Kendisi yetenekli, estetik ve seyir zevki yüksek bir futbolcuydu. Başarılıydı da. Ama bunu kaç sene yaptı? Anket başlığında bile Prime diye belirtme gereği duyulmuş. Messi 17-18 yaşında da milli takımda asist gol yapıyordu, 35 yaşında da. Yani böyle bir istatistik karşısında 4-5 yıllık topçuyu 16 yıllık zirve oyuncusunun önüne mi koyalım yetenekte?
Salt yetenek karşılaştırması yapmak hakikaten zor. Yani Ronaldinho ne yapamaz sorusunun bende pek bir karşılığı yok. Uzun yıllara dayanan performans karşılaştırması ise başka bir mesele. O işin profesyonellik boyutu. Misal Neymar da inanılmaz yetenekli bir oyuncu ama bu dönemin topçusu değil adam. Daha geçen sene bırakıyorum diyordu. Baskı, beklenti ağır geliyor mental olarak kaldıramıyorlar o hayatı kabullenmek istemiyorlar. Ronaldinho seven insanlar - ki Messi seven insanın Ronaldinho sevmemesi bence mümkün değil - oynadığı estetik süratli eğlenceli futbolu seviyor. Kimin daha iyi tartışması gereksiz bir iş zaten. Onu izlerken eğlendiğim kadar kimsede eğlenmiyordum ben. Başarısını nabayım yani kupa bana mı geliyor sanki :D

Ronaldinho'nun yaptığını sokaktaki,2. ligteki adamlar yapar demeyin bu adam zamanında en iyi oyunculara,defanslara karşı o hareketleri yapıp geçiyordu.Verdiği paslarla adamların aklını alıyordu. Pragmatiklik ve efektiflik olarak Messi'nin yaptığı daha doğru tabiki de riske girmeden skora katkı yapıyordu ama Ronaldinho da bu yaptıklarını eğlenerek, skora da katkı yaparak yapıyordu.

Ankete oy verenlerin yaş farkı da dikkatimi çekti. Ronaldinho'ya oy verenler 28-29 yaş ve üstü onu canlı izlemiş kimseler :D

Ronaldinho'nun yaptığını sokaktaki,2. ligteki adamlar yapar demeyin bu adam zamanında en iyi oyunculara,defanslara karşı o hareketleri yapıp geçiyordu.Verdiği paslarla adamların aklını alıyordu. Pragmatiklik ve efektiflik olarak Messi'nin yaptığı daha doğru tabiki de riske girmeden skora katkı yapıyordu ama Ronaldinho da bu yaptıklarını eğlenerek, skora da katkı yaparak yapıyordu.

Ankete oy verenlerin yaş farkı da dikkatimi çekti. Ronaldinho'ya oy verenler 28-29 yaş ve üstü onu canlı izlemiş kimseler :D
Romantik davrandıklarının ispatı demek ki. ✍

Sadece kendisi eğlenmiyordu geçtiği de eğleniyordu onu izleyenler de. Futbolu güzelleştiren şey zevk meselesidir kanımca. Bu maksatla Ronaldinho'yu izlemeyi daha çok severim. Her an şapkadan tavşan çıkarabilecek(sırtıyla, götüyle pas atma, baktığı yönün tersine ayağa pas atma gibi gibi) bir futbolcu kendisi.

Messi daha başarılıdır orası kesin bunu tartışmıyorum da ki bu pek de tartışılacak bir şey değil. Messi işinde gücünde birisi ve işi gücü futbol. Ronaldinho da malum işte... Saf yetenek ama çok az profesyonellik.

Son söz olarak iki farklı maç olsa bir maçta Prime Ronaldinho öbür maçta da Messi oynasa düşünmem ve Ronaldinho'nun maçını seyrederim. Bu versusa da bu bakış açısıyla bakıyorum.

En iyi futbolcular listesi her zaman Messi ile başlar.

Bkz:

1-Messi
2-Cr7
3-Ronaldinho
4-Cruyff
5-Maradona
6-Neymar
7-Zidane
8-Ronaldo
9-Henry
10-Pele

Unuttuğum biri yoksa, sıralamam bu şekilde.

Neymar konusunda objektif olamıyorum, adam benim futbol izlemeye başlama sebebim gibi; bundan dolayı kusuruma bakmayın.
Sadece KSK'nin PTT 1.lig maçlarını izlediğim bir dönemde, Brezilya maçı gördüm ve izlemeye başladım.(Ya Brezilya milli takımı maçı ya da Santos maçı emin değilim) Brezilya'da gözüm sürekli Neymar'daydı ve tarzı çok hoşuma gitti. (beyaz burun bandı, beyaz kolluk, dik saçlar... ayrıca Asyalı'ya benziyordu.) bayağı büyülenip, herkese ''Brezilya'daki Çinli adamı gördünüz mü?'' diye anlatıyordum.(Hafif ırkçıymışım :D) Daha sonralar herkesin tanıdığını fark ettim; sonrası ''Neymar skills'' izleyip, dışarıda top sektirmek...:D Benim için yeri herkesten ayrıdır.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık