Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Zimbardo Deneyi

Bu deney etğie uygun mudur?

• Kullanılan toplam oy
    17
Tutsaklar gönüllü değil mi?

Gardiyanlar dahil herkes gönüllü.Başvuru sistemi ile gönüllüleri belirliyorlar. Yaşanmadan önce psikolojik,fiziksel testlere tabi tutuluyor ama mahkumlar sadece deneyin içeriğini bilmiyorlar. Gardiyanlara da sadece rolleri söyleniyor. Yazı da belirttim diye hatırlıyorum ama belirtmemişsem düzeltmeyi yaparım.

Ahlak var mıdır'a geçeriz yakında güzel güzel. Bir de devletle alakalı bir konu vardı bak o da güzeldi.

Ayrıca bebek deneyi vardı doğuştan kötülük var mıdır'a cevap aramak için.
Kültürleniyoruz be ?
Sonraki konu ideoloji ile alakalı etik dışı bir deney olacak.

Bebek deneyi derken hangi deneyden bahsediyorsun?

Olay böyle mi gerçekleşti pek böyle bilgi bulamadım ama eğer böyle gerçekleşmemişse yazar iyi senaryo yazmış.
Entry’i yazan psikolog oldugu için yanlıs oldugunu sanmıyorum. Simdi baktımda biraz bu adamın kız arkadaşıda ünlü bir psikologmus ve deneyin bitirilmesi için bu kadının ön ayak oldugu yazıyor birden fazla kaynakta. Bu da baska bir entry.

standford hapishane deneyinin 6. günde durdurulması için sonrasında eşi olacak zimbardo'yu ikna eden sosyal psikolog. tükenmişlik üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinir. şeytan etkisi isimli kitabında zimbardo, maslach ile yaptıkları büyük tartışmanın her şeyi görmesini sağladığını ve onu içine girdiği illüzyondan çıkardığını söyler.

Entry’i yazan psikolog oldugu için yanlıs oldugunu sanmıyorum. Simdi baktımda biraz bu adamın kız arkadaşıda ünlü bir psikologmus ve deneyin bitirilmesi için bu kadının ön ayak oldugu yazıyor birden fazla kaynakta. Bu da baska bir entry.

standford hapishane deneyinin 6. günde durdurulması için sonrasında eşi olacak zimbardo'yu ikna eden sosyal psikolog. tükenmişlik üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinir. şeytan etkisi isimli kitabında zimbardo, maslach ile yaptıkları büyük tartışmanın her şeyi görmesini sağladığını ve onu içine girdiği illüzyondan çıkardığını söyler.
Anladım, kaynak kitaptansa doğru olabilir. "Zimbardo'nun yakını başka bir psikolog" derken ondan bahsetmiştim ama aralarında ki tartışma hakkında pek fazla bilgi bulamamıştım.

Anladım, kaynak kitaptansa doğru olabilir. "Zimbardo'nun yakını bir psikolog" derken ondan bahsetmiştim ama aralarında ki tartışma hakkında pek fazla bilgi bulamamıştım.
Simdi biraz daha baktımda birkaç Türkçe kaynakta da Zimbardo’nun kendisini kaybettiği söyleniyor. Üstteki konusma olmustur herhalde ama olmasa bile Zimbardo’nunda gardiyanlar gibi kendini deneye kaptırdığı gerçekmiş :D

Simdi biraz daha baktımda birkaç Türkçe kaynakta da Zimbardo’nun kendisini kaybettiği söyleniyor. Üstteki konusma olmustur herhalde ama olmasa bile Zimbardo’nunda gardiyanlar gibi kendini deneye kaptırdığı gerçekmiş :D
Evet. Deneyin bir sonucu da bu zaten. Gözlemciler bile oynadıkları role alışmışlardı.Asıl olay gardiyanlarda gözükse de Mahkumlarda ilk günkü kadar isyankar bir tavır sergilememeye başlıyor. Gardiyanlar baskın,agresif olurken mahkumlar ise uysal ve itaatkar olmaya başlıyorlardı.

?

@prokiritya
Bu konu bana baska bir konu açmak için ilham verdi yarına açabilirim beklemede kal :d
Anladım. Bekliyorum o zaman :d

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık