Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Yemek Tarifleri, Tatlı, Tuzlu Yiyecek ile İçecek Önerileri

Teşekkür ederim. Sadece kendimi bu konuda geliştirmek istediğim için merak etmiştim. Yıllık izinde mutfağa girip biraz bu konuda kendimi geliştireyim.

Dün kremalı mantarlı makarna yaptım, güzel oldu fakat gerçeği nasıl bilmediğim için emin de olamıyorum. Bugün fajita yapıyorum. Bakalım iyi kötü idare edecek gibi.

Soğuk kahve sevenler için bir öneri:

Her zaman hazırladığınız miktarda kahvenizi suda çözdürdükten sonra buz kalıplarına koyun ve yapacağınız soğuk kahvelere normal buz yerine kahveli buz koyarsanız içeceğiniz daha aromatik kalır. Bunu soğuk kahve dışında soğuk sütlü, çikolatalı içeceklere de katabilirsiniz.

Soğuk kahve sevenler için bir öneri:

Her zaman hazırladığınız miktarda kahvenizi suda çözdürdükten sonra buz kalıplarına koyun ve yapacağınız soğuk kahvelere normal buz yerine kahveli buz koyarsanız içeceğiniz daha aromatik kalır. Bunu soğuk kahve dışında soğuk sütlü, çikolatalı içeceklere de katabilirsiniz.

Yaptığım soğuk kahveler pek lezzetli olmuyor. Sıcak kahveden aldığım aroma, soğuk kahvede gelmiyor. Nedeni konusunda bir bilgin var mı?

Dün kremalı mantarlı makarna yaptım, güzel oldu fakat gerçeği nasıl bilmediğim için emin de olamıyorum. Bugün fajita yapıyorum. Bakalım iyi kötü idare edecek gibi.
Fajita lezzetli fakat tavuğu bir süre marine etmeliydim, öyle olsaydı daha lezzetli olurdu. Yine de çıkan bulaşık ve uğraş pek de değmedi.

Yaptığım soğuk kahveler pek lezzetli olmuyor. Sıcak kahveden aldığım aroma, soğuk kahvede gelmiyor. Nedeni konusunda bir bilgin var mı?

Fajita lezzetli fakat tavuğu bir süre marine etmeliydim, öyle olsaydı daha lezzetli olurdu. Yine de çıkan bulaşık ve uğraş pek de değmedi.
Net bir cevap veremem ama kahve konusunda şunu diyebilirim. Sıcak yaptığınla soğuk yaptığın arasında kullandığın kahvenin türü, kahve miktarı, sütlü ya da sade farkı, sütlüyse miktarı bu farkı gösterir. Senin nasıl kullandığını bilmek lazım.

Mesela, ben kışın evde kahve kullanırken bardağa kahvenin acılığı çok gelmesin diye 1 tatlı kaşığından az koyuyorum. Ancak soğuk hazırladığımda aynı miktarı soğuk su üzerinde kullandığım zaman içtiğimde sıcaktaki gibi kahve değil su tadı alıyorum. Böyle durumda miktarı artıyorum.

Şimdi yazarken düşündüm. Geçenlerde birinin videosuna denk gelmiştim. Sıcak kahve için granül, filtre, türk kahvesi vs. kullanmak güzel ama soğuk için "espresso kahve" olarak satılan kahveleri kullanmak daha ideal olduğu söyleniyordu. Belki de doğru olabilir, uygulamak lazım.

Tavuk için de cevap vereyim. Tavuk lime lime olsun istiyorsan marineyi uzun tutmak önemli. Normalde geceden hazırlayıp ertesi güne tutunca fark anlaşılıyor ama gün içnde erkenden hazırlayıp 5-6 saat tutmak da ideal lezzeti sağlar.

Bir süre deneyip uyguladığım şurupların tarifini buraya aktaracağım. Dışarıda içtiğimiz içeceklere eklenen aromayı evde yakalayıp kullanmak mümkün. Şurupta (kendi uyguladığımı aktararak söyleyeyim) üç temel mantık vardır:
  1. Şurubun ana malzemesi şeker ve sudur. Şurupların çoğu bir bardak şekere yarım bardak suyla çeşitli yöntemlerde (karamelize, şerbetleme, vs.) ocağa konularak hazırlanır.
  2. Şurubun yardımcı malzemeleri size kalmıştır. Vanilya, fındık, badem, limon vs. nasıl istiyorsanız ona göre malzeme seçmelisiniz. Ancak malzemenin tazeliği, kalitesi şurubun aromasının kuvvetini belirler. Bunlara dikkat edildiğinde aroma üst düzeye ulaşır.
  3. Ana malzemeden belirtmesem de alkoldür. Dışarıda Starbucks, Gloria gibi kahvecilerde içtiğimiz aromalı içeceklerde buram buram aroma ve lezzet gelir. Bunun sebebi kullanılacak ürünün özü en iyi alkolle sağlandığı için o aromalarda hepsi olmasa da genelde alkol bulunmaktadır.
Bu üç temel mantığın ilk ikisi yeterlidir. Üçüncüsü hem alkolün pahalı olması hem de alkol kullanmayı tercih etmeyen birisi için şurup elde etmek için şart değildir. Kullanan olursa tabii özü en üst düzeye ulaştırdığı gerçektir. Ancak ilk ikisiyle de üst düzey şuruplar hazırlanabileceğini belirtmek gerek.

Ben ilk iki maddeye göre şuruplar hazırladığım için ona göre tarifi paylaşacağım. Bu şurupları sıcak ve soğuk kahvelerinize, içeceklerinize kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Malzemeler:
Lavaş
Kaşar peyniri
Domates
Ketçap

Lavaşı ortasına kadar kesin ve her bir tarafına farklı malzemeler gelecek şekilde yerleştirin. Yerleştirdikten sonra lavaşı katlayıp tost makinesine koyun. Afiyet olsun.

Bir süre deneyip uyguladığım şurupların tarifini buraya aktaracağım. Dışarıda içtiğimiz içeceklere eklenen aromayı evde yakalayıp kullanmak mümkün. Şurupta (kendi uyguladığımı aktararak söyleyeyim) üç temel mantık vardır:
  1. Şurubun ana malzemesi şeker ve sudur. Şurupların çoğu bir bardak şekere yarım bardak suyla çeşitli yöntemlerde (karamelize, şerbetleme, vs.) ocağa konularak hazırlanır.
  2. Şurubun yardımcı malzemeleri size kalmıştır. Vanilya, fındık, badem, limon vs. nasıl istiyorsanız ona göre malzeme seçmelisiniz. Ancak malzemenin tazeliği, kalitesi şurubun aromasının kuvvetini belirler. Bunlara dikkat edildiğinde aroma üst düzeye ulaşır.
  3. Ana malzemeden belirtmesem de alkoldür. Dışarıda Starbucks, Gloria gibi kahvecilerde içtiğimiz aromalı içeceklerde buram buram aroma ve lezzet gelir. Bunun sebebi kullanılacak ürünün özü en iyi alkolle sağlandığı için o aromalarda hepsi olmasa da genelde alkol bulunmaktadır.
Bu üç temel mantığın ilk ikisi yeterlidir. Üçüncüsü hem alkolün pahalı olması hem de alkol kullanmayı tercih etmeyen birisi için şurup elde etmek için şart değildir. Kullanan olursa tabii özü en üst düzeye ulaştırdığı gerçektir. Ancak ilk ikisiyle de üst düzey şuruplar hazırlanabileceğini belirtmek gerek.

Ben ilk iki maddeye göre şuruplar hazırladığım için ona göre tarifi paylaşacağım. Bu şurupları sıcak ve soğuk kahvelerinize, içeceklerinize kullanabilirsiniz.

Dün yukarıda belirttiğim gibi şuruplardan bahsetmiştim. Bugün ilk tarifi bırakıyorum.

Kahve-Kakao Şurubu

Malzemeler:

• 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı sıcak su
  • 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi ya da filtre kahve
  • 1 yemek kaşığı kakao

Hazırlanışı:

1. Şeker, sıcak su, kakao ve kahveyi bir tencereye ekleyip ocakta şeker eriyene kadar sürekli karıştırın. Şeker eridikten sonra 3-4 dakika daha şurubu kaynattıktan sonra ocaktan alın.
  2. Soğuyan şurubu filtre kahvesi kâğıdında süzün. Eğer kahve kâğıdı yoksa bir kâğıt havluyla da süzebilirsiniz (onun filtre kâğıdı formunda yapılışını burada verebilirim).
  3. Bu iki adımdan sonra şurubunuzu sterilize edilmiş cam şişeye (sıcak sudan geçip kurulanmış şişe) aktarın ve bu şurubu karanlık ve serin bir yerde 5-6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Notlar:
  1. Şurubunuzu süzmek pürüzsüzlük açısından önemlidir ancak kahve tortularından rahatsız değilseniz ve seviyorsanız süzmeyebilirsiniz.
  2. Bu şuruptan çıkacak aroma ve lezzeti güzel bir şekilde elde edebilmek için kullandığınız kakao ve kahvenin kalitesi, tazeliği belirleyici noktalardır.
  3. Şurubunuzu buzdolabında da saklayabilirsiniz ancak şurubun içindeki şekerler katılaşmasına sebep vereceği için böyle durumu tercih ettiğiniz zaman şurubu sıcak su dolu kasede 3-5 dakika tutarak kıvamını açabilirsiniz.

Kullanım yerleri:

• Sütlü veya sade soğuk kahveye bir iki kaşık dokunuş katarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde içtiğinde damağınızda hafif kakao ve ekstra kahve tadı gelecektir.
  • Sıcak her türlü sütlü kahveye ekleyebilirsiniz.
  • Sadece soğuk süte bile katılabilir. Süt, buz ve söz konusu şurup eklendiğinde içilebilir bir lezzet sağlayabilir.
  • Dondurma temelli içeceklere de yakışır.

Deneyip beğenen olursa şimdiden herkese afiyet olsun. Teşekkürler.

Yeni şurup tarifini veriyorum. Kahve-kakao şurubunu okumak ya da yapmak isteyen bir önceki mesaja bakabilir.

Şeftali-Fesleğen Şurubu

Malzemeler:

• 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı sıcak su
  • 1 adet şeftali
  • Birkaç minik dal ve ya bir yaprak fesleğen

Hazırlanışı:

1. Şeftaliyi ılık suda iyice yıkadıktan sonra kabuğunu soymadan küp küp dilimleyin.
  2. Şeker, sıcak su, doğranmış şeftalileri bir tencereye ekleyip ocakta şeker eriyene kadar sürekli karıştırın. Şeker eridikten sonra meyve yumuşayana kadar şurubu kaynattıktan sonra ocaktan alın.
  3. Ocaktan alınca içerisine fesleğeni ekleyin.
  4. Soğuyan şurubu bir süzgeçle süzün ve süzgeçte kalan meyveleri ezmeden sularını çıkaracak kadar kaşıkla bastırın.
  5. Bu iki adımdan sonra şurubunuzu sterilize edilmiş cam şişeye (sıcak sudan geçip kurulanmış şişe) aktarın ve bu şurubu karanlık ve serin bir yerde 5-6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Notlar/Öneriler:

1. Şurubunuzu süzmek pürüzsüzlük açısından önemlidir ancak kahve tortularından rahatsız değilseniz ve seviyorsanız süzmeyebilirsiniz.
  2. Bu şuruptan çıkacak aroma ve lezzeti güzel bir şekilde elde edebilmek için kullandığınız şeftalinin olgunlaşmış olması önemlidir. Ayrıca şeftali kabuğu da renk ve koku için kullanılmalı. Hatta şeftalinin çekirdeğini de şurup hazırlarken kullanırsanız şurubunuzdaki şeftali aromasını en üst düzeyde elde edebilirsiniz.
  3. Fesleğen yerine biberiye, nane vs. de kullanabilirsiniz. Fesleğen kuvvetli bir kokuya sahip olduğu için az kullanın. Az önce dediğim gibi şurubu koklarken fesleğen baskın gelebilir, ancak tat olarak fesleğen ya da başka yeşillik az kullanıldığı taktirde şeftali ön planda olacaktır. Ben saksıdan bir iki dal fesleğen koparıp kullandığım için ideal oldu.
  4. Şurubunuzu buzdolabında da saklayabilirsiniz ancak şurubun içindeki şekerler katılaşmasına sebep vereceği için böyle durumu tercih ettiğiniz zaman şurubu sıcak su dolu kasede 3-5 dakika tutarak kıvamını açabilirsiniz.
Kullanım yerleri:

• Karsanbaç (bilinen adıyla smoothie) gibi meyve temelli tüm içeceklerde kullanabilirsiniz.
  • Sade sodanıza aroma olarak katabilirsiniz.
  • Soğuk çay yaparsanız bundan faydalanabilirsiniz.
  • Süt temelli içeceklerde de milkshake ya da çilekli, muzlu sütlere de yakışacağı için ekleyebilirsiniz.
  • Dondurma temelli içeceklere de uygundur.

Deneyecek olanlara ve tadıp görüp beğenenlere şimdiden afiyet olsun!
Ayrıca bu güzel konunun sahibi @Aang sana da afiyet ve ziyafet olsun!

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık