Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Vahşi Doğa

@Vvv imkansız var imkansız var. her hayvan evcilleştirilebilir mi araştırmam lazım bazı yerlerde “teorik” olarak mümkün deniyor. yani bundan 10 bin sene önceki insanların çabalarını bi kenara koy, günümüz teknolojisi ile ciddi bir efor konulduğunu düşün ve bunun nesillerce sürebildigi kadar sürdüğünü düşün. yine de cevap aynı mı olurdu? bunun cevabını bilmiyorum. ama sırf daha önceden denendi yapılamadı diye imkansız denemez. belli biyolojik açıklaması yapılırsa imkansızdır benim için yoksa denendi olmadı imkansız ı kabul etmiyorum.

Zebraya gelecek olursak. Çok güzel açıklamışsın. Ama Zebra'nın evcilleştirelememesinin sebebi o değil sanırım. Genel olarak Afrika hayvanları ile ilgili bir sorun var ortada. Afrika'ya ait hiçbir hayvan evcilleştirilememiş. İnsanlar en çok zamanını burada geçirmesine rağmen. Afrika Mandası var bir kere hayatta evcilleştirilemez bu hayvan.
Bunu akıl etmemiş olabilirler.
Nasıl ki insanlar arasında karakter çeşitliliği var ise aynı tür hayvanlar arasında da var. Avrasya'da hiç çetin ceviz yok muydu? Vardı muhtemelen ama insan eliyle doğal seçilim gerçekleşti. Şöyle ki biz bir grup insanız ve öküzleri evcilleştirmeye çabalıyoruz, içlerinde bize uyanlar var ama bir o kadar da diretenler var. Sonuç, et gerektiğinde diretenleri öldürmek, boyun eğenleri de canlı tutmak. Bunun sonucunda boyun eğenlerin genleri sonraki nesilde devam edecek ve bu böyle ilerleyecek ve her nesil insanla daha da uyum içinde yaşayacak.

@Vvv imkansız var imkansız var. her hayvan evcilleştirilebilir mi araştırmam lazım bazı yerlerde “teorik” olarak mümkün deniyor. yani bundan 10 bin sene önceki insanların çabalarını bi kenara koy, günümüz teknolojisi ile ciddi bir efor konulduğunu düşün ve bunun nesillerce sürebildigi kadar sürdüğünü düşün. yine de cevap aynı mı olurdu? bunun cevabını bilmiyorum. ama sırf daha önceden denendi yapılamadı diye imkansız denemez. belli biyolojik açıklaması yapılırsa imkansızdır benim için yoksa denendi olmadı imkansız ı kabul etmiyorum.
10 bin yıl öncesinden bahsetmiyorum. İlk evcilleştirme zaten M.Ö 10000 de köpek ile oluyor.
Çok denemişler. İmparatorlar krallar. Bunu takıntı haline getirmişler ama terbiye etmeden ötesine gidememişler.
Yani ben araştırmalarımın sonucunda buna vardım.
Eski mısırlıların çıta ve sırtlanı terbiye ettiklerini biliyoruz. Hindistanda Babür İmparatorunun 1000 çıtalık ahırı varmış. Bunun gibi tarihte çok fazla uğraşan var ama başaramamış.

İngiliz bilim insanı Francis Galton "Öyle görünüyor ki her bir yabani hayvana evcilleşme şansı verilmiştir, çok eskiden ... pek azı evcilleştirilmiş ama bazen yalnızca küçücük bir ayrıntı yüzünden evcilleşmeyi başaramayan büyük çoğunluğu sonsuza kadar yabani kalmaya mahkum olmuştur."

Belki dediğin gibi şuan en ince aynrıntıya bile dikkat ederek uzun yıllar harcanarak bu belki başarılabilir. Ama bunun için kaç kuşak geçmesi lazım bu da ayrı bir konu.

Bunu akıl etmemiş olabilirler.
Nasıl ki insanlar arasında karakter çeşitliliği var ise aynı tür hayvanlar arasında da var. Avrasya'da hiç çetin ceviz yok muydu? Vardı muhtemelen ama insan eliyle doğal seçilim gerçekleşti. Şöyle ki biz bir grup insanız ve öküzleri evcilleştirmeye çabalıyoruz, içlerinde bize uyanlar var ama bir o kadar da diretenler var. Sonuç, et gerektiğinde diretenleri öldürmek, boyun eğenleri de canlı tutmak. Bunun sonucunda boyun eğenlerin genleri sonraki nesilde devam edecek ve bu böyle ilerleyecek ve her nesil insanla daha da uyum içinde yaşayacak.
O zaman akıl etmemiş olsalar bile sonradan ettiklerini biliyoruz. İlla o zaman denemeleri gerekmiyordu yani. Evcilleştirmelerin büyük bir çoğunluğunun yapıldığı m.ö 10000-2500 yılları arasında afrika hayvanları da denendi ama başarısız olundu. Bunu kayıtlardan resimlerden bulgulardan görüyoruz. Sonraki tarihlerde defalarca denendi ve günümüzde denenmeye halen devam ediyorlar.

Senin sonraki dediklerin İnsan eliyle gerçekleşen yapay seçiim oluyor işte. Dediğin evcilleştirmenin temel mantığı zaten. Birçok meyve sebze bu yöntem ile yapay seçilim ile evcilleştirildi. Konu bu değil ama konunun fazla dağılması iyi değil.

10 bin yıl öncesinden bahsetmiyorum. İlk evcilleştirme zaten M.Ö 10000 de köpek ile oluyor.
Çok denemişler. İmparatorlar krallar. Bunu takıntı haline getirmişler ama terbiye etmeden ötesine gidememişler.
Yani ben araştırmalarımın sonucunda buna vardım.
Eski mısırlıların çıta ve sırtlanı terbiye ettiklerini biliyoruz. Hindistanda Babür İmparatorunun 1000 çıtalık ahırı varmış. Bunun gibi tarihte çok fazla uğraşan var ama başaramamış.

İngiliz bilim insanı Francis Galton "Öyle görünüyor ki her bir yabani hayvana evcilleşme şansı verilmiştir, çok eskiden ... pek azı evcilleştirilmiş ama bazen yalnızca küçücük bir ayrıntı yüzünden evcilleşmeyi başaramayan büyük çoğunluğu sonsuza kadar yabani kalmaya mahkum olmuştur."

Belki dediğin gibi şuan en ince aynrıntıya bile dikkat ederek uzun yıllar harcanarak bu belki başarılabilir. Ama bunun için kaç kuşak geçmesi lazım bu da ayrı bir konu.
yok yine de başarılamaz. geleneksel yöntemlerle olmaz, gen tedavisi ve diyetlerini değiştirmen lazım, yetmedi vücut modifikasyonları yapman lazım. bunları göze alırsan evet evcilleştirme tanımına yaklaşmış olurlar ama başladığın hayvandan elinde bişey kalmaz, başka bi hayvandır o
Öncelikle her hayvan evcilleştirilemez. Her hayvan terbiye edilir ama her hayvan evcileştirilemez. Tarihte bunun binlerce örneği var çok zorlamışlar olmuyor. Terbiye etmek evcileştirmenin ilk halkası.
Zebraya gelecek olursak. Çok güzel açıklamışsın. Ama Zebra'nın evcilleştirelememesinin sebebi o değil sanırım. Genel olarak Afrika hayvanları ile ilgili bir sorun var ortada. Afrika'ya ait hiçbir hayvan evcilleştirilememiş. İnsanlar en çok zamanını burada geçirmesine rağmen. Afrika Mandası var bir kere hayatta evcilleştirilemez bu hayvan.
Bunun sebebi olarak şu teori var:
Bildiğiniz üzere İnsanlık ilk olarak Afrika da ortaya çıktı.(Fosiller bunu gösteriyor) Sonra diğer kıtalara yayıldılar. Afrika hayvanları evrimsel süreçlerini insanlar ile beraber aynı ortamda yaşadıkları için içgüdüsel olarak insana karşı bir tepkileri var.

Adaylar: Ortalama 45 kg ağırlığı üstünde olan memeli kara hayvanları.

Bu sebepler insanlık afrikadan çıkıp diğer kıtalara yayıldığında buzullar eriyip amerika kıtasına geçtiğinde oradaki hayvanlar çok rahat bir şekilde avlayabilmiş ya da evcilleştirebilmiştir. Sadece Amerika kıtasında insanların bu kıtaya ayak basması ile eş zamanlı yüzlerce hayvanın nesli tükenmiştir. Birçok kişi bu nesil tükenmelerini iklim değişikliğine bağlasada insan türünün etkisini çok bulan da fazladır.

3 yıl önce okumuştum kitabı. Sayfaları karıştırırken evcilleştirmede sürü sistemi ve hiyerarşi ile ilgili kısımda kenara şu notu yazmışım:

''Bir toplumu kullanabilmenin, sömürebilmenin de temeli bu mantığa dayanır. Bir toplum ne kadar birilerinin peşine takılmaya eğilimliyse, tarikat ve cemaatler ne kadar fazlaysa...''
ne demek istiyorsun ben anlamadım. afrikalılar evcilleştirilemez mi demek istiyorsun

Atın evcilleştirilmesi cidden saçma bir eylem. Domuz, köpek, keçi... bunlar mantıklı ama attan bunların verebileceği bir verimi başta almıyorsun. Evet kımız için evcilleştirilmiş olabilir ama "binme" eylemi uçuk bir eylem. Korunma, etten yararlanma, sütten yararlanma bunlar doğaya bakıp insanın bir nebze de olsa rahat akıl edebileceği şeyler. Ama "binmek" bambaşka bir eylem. Var olmayan bir şeyi düşünme. Afrika'da bir şeylerin evcilleştirilememesi oradaki hayvanların vahşi bir tabiata sahip olmasına bağlanabilir ve haklı da olunabilir ama atın evcilleştirilmesi takdire şayan bir akıl işidir.
İlk ata binen elemanla tanışmak isterdim. Muhtemelen tüm dehaları cebinden çıkarabilecek ve dünya tarihinde önemli rol oynamış bir kişidir. Bir diğeri de mızrağı bulan arkadaş. Keşke karşılık oturup yemek yiyip sohbet edebilsem bu muhteşem insanlarla.
Hele de yabancı, alakasız bir grupla karşılaştığını düşünmek asıl daha garip olanı.

Atın üzerinde bir insan sana doğru koşuyor falan, nasıl tepki vermişlerdir acaba?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık