Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Abi DUNE serisini kitabını bilmem beni de bağlamaz kitabı. Film olarak değerlendirince olmamış film bir dizinin ilk bölümü gibi film yapmış adam. Hikaye bir şekilde bağlanmıyor. Karakterleri tanıttı evreni açtı gibi olmuş. Kitabı mükemmel olabilir fakat. Film olarak saçma sapan yarım kalmış bir iş olmuş. Yani yüzüklerin efendisi gibi seri bir filmle karşılaştırılıyor ama orada birşeyler bağlanıyor filmde bir şeyler oluyor gayette. Evrenin özeti gibi film çekilmiş bence.Devamı da part ikide gibi olmuş. Birde böyle aşırı kasvetli havası var, biraz içim şişti o yüzden. Sondaki savaşda daha epic çekilebilirdi özet gibi çekmişler. Filmden herşey özet gibi. Hani sanki evreni biliyoz izlemişiz yeni sezon gelicek öncesi özet gibi. Kısa kısa partlar var. Bir bütün olduğunda çok iyi iş çıkabilir. Neyse beklentiyi de hypladı bu yutubrlar falan da ondan oldu sanırım. Yüzüklerin efendisi bekleyince o zevki alamadım malesef. :(
Kitapların kendisi Yüzüklerin Efendisi'ne benzemiyor zaten. Filmlerde farklı bir tonda muhtemelen o yüzden. Özellikle filmin uyarlandığı ilk 400 sayfa çok fazla aksiyonlu bir bölüm değil. Ben filmi pazar günü izleyeceğim ama anladığım kadarı ile durağan ve yarıda bitmiş bir film yapmışlar. Kitabın sadece bir bölümünü yaptıkları için normal filmin öyle bitmesi. Durağan olması da kitabın genel havası . 2. film daha iyi olabilir bu açıdan. Daha aksiyonlu olacak büyük ihtimalle.

Kitapların kendisi Yüzüklerin Efendisi'ne benzemiyor zaten. Filmlerde farklı bir tonda muhtemelen o yüzden. Özellikle filmin uyarlandığı ilk 400 sayfa çok fazla aksiyonlu bir bölüm değil. Ben filmi pazar günü izleyeceğim ama anladığım kadarı ile durağan ve yarıda bitmiş bir film yapmışlar. Kitabın sadece bir bölümünü yaptıkları için normal filmin öyle bitmesi. Durağan olması da kitabın genel havası . 2. film daha iyi olabilir bu açıdan. Daha aksiyonlu olacak büyük ihtimalle.
Abi işte o zaman kitabın ilk yarısı film olmaya uygun değil.Yada senaryo olarak güzel dizayn edilmmemiş. Filmle kitap başka matematikler üzerinden yapılıyor. Bir bütün olarak tamamlanınca Dune hoş durabilir hepsine toplu bakınca fakat tek başına ele alınınca baya film olmak için gerekliliklere sahip değil gibi olmuş bence. :( Zaten 2. film onayını yeni aldı. İzlenmelerden sonra gişede batsaydı 2. film gelmeyebilirdi. Buda filmi dediğim gibi tek başına yetersiz yapıyor.

Dune'u izledim. Net bir şey söylemek gerekirse kitapları okuyanlar için olmuş bir film. Sadece filmi izleyen bence pek bir cacık anlamaz.

Ek: Baharat önemli ama neden önemli onu pek verememişler. Yapay zekanın yasaklanması vs... Bene Gesseritleri biraz verebilmişler gibi ama gene çok yüzeysel olmuş bazı yerler. Yueh olayı ise verilememiş resmen. Cihat görüleri verilmiş, fena da olmamış ama arkadaşım Paul Chani'yi kitapta da görüyordu hep ama burada cılkı çıkmış. Kitaptaki bazı yerleri es geçmeyi biliyorsunuz da bu sahneleri neden bu kadar fazla yapıyorsunuz anlamadım gitti.
Ek2: Ses'i beklediğimden iyi vermişler onun hakkını vermek lazım.

Son düzenleme:
Abi işte o zaman kitabın ilk yarısı film olmaya uygun değil.Yada senaryo olarak güzel dizayn edilmmemiş. Filmle kitap başka matematikler üzerinden yapılıyor. Bir bütün olarak tamamlanınca Dune hoş durabilir hepsine toplu bakınca fakat tek başına ele alınınca baya film olmak için gerekliliklere sahip değil gibi olmuş bence. :( Zaten 2. film onayını yeni aldı. İzlenmelerden sonra gişede batsaydı 2. film gelmeyebilirdi. Buda filmi dediğim gibi tek başına yetersiz yapıyor.
1. kitap çok enteresan aslında iyi ellerde güzel bir film yapılır ama bir film için uzun iki-üç film için kısa kalabilir(özüne bağlı kalırlarsa tabi).

Nereye kadar neyi işlediler bilemiyorum tabi izlemedim ama Dune koca bir evren öyle ha deyip içine dalmışlarsa herkesin kafası alak bullak olur hele de düşündüğüm yerde bitirmişlerse iyice yarım yamalak bırakmışlardır filmi. İzleyecem yakında umarım güzel bir şeyler yapıp Dune'u tanıtabilirler insanlar faydalanır bari böyle iyi bir kurgudan.

Zaten okuduğuma göre en büyük eleştiri filmin kitabın tonuna çok fazla benzemesi. Olaylar hiç yükselmiyor falan deniyor. Bir de kitabı okuyanlara göre bir film yapmış deniyor Denis için. Filmi izledikten sonra tam incelerim ama adam kitaba çok sadık yapmışsa evreni bilmeyenlerin çok beğenmemesi normal ilk filmi.

Zaten okuduğuma göre en büyük eleştiri filmin kitabın tonuna çok fazla benzemesi. Olaylar hiç yükselmiyor falan deniyor. Bir de kitabı okuyanlara göre bir film yapmış deniyor Denis için. Filmi izledikten sonra tam incelerim ama adam kitaba çok sadık yapmışsa evreni bilmeyenlerin çok beğenmemesi normal ilk filmi.
Bence kitapta aşırı etkileyici olan yükselen sahneleri öylesine bir şeymiş gibi göstermiş film görsellik dışında sevmedim.

1. kitap çok enteresan aslında iyi ellerde güzel bir film yapılır ama bir film için uzun iki-üç film için kısa kalabilir(özüne bağlı kalırlarsa tabi).

Nereye kadar neyi işlediler bilemiyorum tabi izlemedim ama Dune koca bir evren öyle ha deyip içine dalmışlarsa herkesin kafası alak bullak olur hele de düşündüğüm yerde bitirmişlerse iyice yarım yamalak bırakmışlardır filmi. İzleyecem yakında umarım güzel bir şeyler yapıp Dune'u tanıtabilirler insanlar faydalanır bari böyle iyi bir kurgudan.
İnternette var reis izleyebilrsin.
Abi zaten bu yönetmenin sıkıntısı bu bence genelde filmleri durağan yapıyor baya. Olayın görsel şölenine daha çok odaklanıyor. Ben seriyi hiç bilmeyen bir adam olarak evrene adapte olamadım. Hee kitabı okumuş olsam derdim lan bu herif tamda hayal ettiğim gibi yapmış diye falan. O yüzden herifin bunu tercih etmesi yönetmenin ilginç yani. Sadece kitabı okuyanlara hiap edecek bir film. Gerçi Blade Runner 2049da aynını yapmıştı tamamen ilk filme yönelik refreanslarla gitmişti gişe de patlamıştı. Şimdilik fena izlenmemiş zaten 2.sinin onayını almasıda yapımcının harcağığ parayı çıkarmasından sonra geldi yapımcılar bile güvenmiyor adam 160 milyon dolares koymuş bir daha hiç ettirmez yani. Ben ama kötü film olmuş demiyorum dediğim gibi lotra rakip geliyor denince new sagalar falan şuan için o ışığı alamadım. Eleştirelecek yönleri de bunlardı ha farklı bir şey izlemek istiyorum falan diyenler için izlenebilir bir film fakat üstte de yazığım sebeplerden dolayı kötü olan yönleri var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık