Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Shinsekai Yori

Seri hakkında

• İzlemedim, izlerim

Kullanılan: 0 0.0%
  • Belki izlerim

• Sevmem

• Kullanılan toplam oy
    4
Shinsekai Yori

Konu:21.yüzyılda aniden %1'lik kesimin juryoku adını verdiğimiz pşişik güçleri uyanır bu kesim ellerine geçen güçle katliamlar, hırsızlık, tecavüz gibi suçlarla toplumu kaosa sürükler insanlık bu kesimi yok etmek ister ancak yok edilen kesim insanlığın geri kalanı olur hikayemiz tüm bu olayların 1000 yıl sonrasında ya da serinin adı gibi yeni bir dünyada, çağda geçer, 1000 yıl sonrasında medeniyetten eser kalmamış tüm kitaplar yakılmış bilgiden, tarihten ve dünyadan izole olmuş pşisik bir nesil devam ederken normal tek bir insan dahi kalmamıştır kendi tarihlerini bilmeyen yeni nesilden Watanebe saki adlı ana karakterimiz ve arkadaşları kütüphane görevi gören ve yok edilmesi gereken bir saylangoz ile karşılaşıp tarihleri ve juryoku hakkında öğrenmemeleri gereken şeylerin tamamını değilse de bir kısmını öğrenirler ancak mevcut düzen insanları idam edip daha sonrasında hafızalarını silebilecek kadar güçlüyken Saki ve arkadaşlarının hayata devam edebilmeleri oldukça güçtür

Tür: gerilim, psikoloji, felsefe, doğaüstü, bilimkurgu

Yani biraz gereksiz kaçsa da ana karakterin cinsel yönelimleri yüzünden seriyi izlemek istemeyen arkadaşlar varsa şimdiden uyarayım diyorum, bunun haricinde seri distopik denilebilecek sağlam bir bilimkurgu ve hikaye anlayışıyla gidiyor, 1000 yıllık kayıp süreyi ve bir çok gizemi güzelce açıklayan insanı germesini bilen hoş bir seri,

Serinin sadece animesini öneriyorum mangası ecchi etiketinde ve hikaye nasıl devam ediyor bilmiyorum

Son düzenleme:
Izleyeli yıllar oldu ama genelde sevdiğim serileri ya tekrar izlerim ya da aklımda bir şeyler kalıcı olarak kalmış olur. Bu seriyle aklımda kalan şey izlerken sıkıldığımdı. Belki de tekrar bir şans vermem gerekiyordur bilemiyorum

Izleyeli yıllar oldu ama genelde sevdiğim serileri ya tekrar izlerim ya da aklımda bir şeyler kalıcı olarak kalmış olur. Bu seriyle aklımda kalan şey izlerken sıkıldığımdı. Belki de tekrar bir şans vermem gerekiyordur bilemiyorum
ilk bölümleri ağır diyorlardı benim için akmıştı ama yavaş diyen çoktu

Beklediğimi alamadım. Üçüncü bölümden belli olan şeyi son bölümde "Bakın aslında böyle." diye anlatmaları da tadı kaçırmış. Zaten hikâye öyle anlatılmaz. Zamana yayarak verirsin bilgileri, merak uyandırırsın falan filan. Bir diğer eleştirilebilecek şey de konu sahibinin de belirttiği gibi gereksiz cinsellik olması. Bonobolar animede anlatıldığı gibi gerçekten de her sorunu cinsellikle çözen çoğunlukla barışçıl hayvanlar lakin seriye katkısı ne onu anlamış değilim. Bari bu bilgi sonrası bu duruma karşı koymaya falan çalışsalarmış. Genel olarak çok havada bir anlatıma sahip zaten. Kimseyi içselleştiremiyorsun, pat diye zaman atlıyor falan. Oturup üzerine konuşsak eleştirecek çok yer buluruz gibi ama benim konuşasım yok. İzledik, bitti.

Şu an izlesem tahmin edebilir miydim bilmiyorum ama finalinde açıklanan bilgi benim için şaşırtıcı olmuştu, belki amaneden’in bahsettiği ayrıntıyı kaçırmışımdır. 2014’te izlemiştim sanırım, o sıralar MAL puanı 9'a yakındı. Yorumları okuyunca olayları unuttuğumu fark ettim ama bu anime bana göre fantastik ve psikolojik gerilim yaratma konusunda çok başarılıydı. Animenin özellikle son arcı çok sürükleyiciydi, hele bir gece vakti uzun koyu kırmızı saçları olan kızdan kaçmaya çalıştıkları sahne vardı. O bölümleri soluk soluğa izledim doğrusu, bazı olaylarda cidden gerildim.

Olumsuz görüşlerime gelirsek ana karakterlerin yaratıklar konusunda bazen bariz şekilde aptal davranması, sıkça tekrar eden sözler ve sahneler, hafıza kayıpları… Başka bir husus, karşı cins ya da hemcinsler arasındaki çiftlerin oluşması, sonrasında yaşanan ayrılıklar. Romantik açıdan kurgulanan dram bana sahte gelmişti, izlerken karakterlerle bağ kurup onlar için üzülemiyorsun ki. Diğer izleyicilerin aksine ben bu animenin LGBT konularını desteklemek konusunda başarılı olduğunu da düşünmüyorum. Cinsel kimliğini keşfetmeye çalışan gençlerin bu tür süreçlerden geçip bocalaması gayet doğal ama bu karakterlerin neredeyse hepsinin biseksüel olarak tasarlanması saçmaydı, eşcinselliği geçici bir hevesmiş gibi göstermişlerdi. Aralarında romantik eğilim olmamasından kaynaklı finaldeki evlilik de garip hissettirmişti ama birçok badireyi beraber atlatıp can yoldaşı oldukları için bunu sorun etmemek gerek diye düşünüyorum.

Düşündüğümden uzun yazmış oldum, müzikleri ve animasyonlarının çok güzel olduğunu söyleyip bitireyim artık.🤗

Diğer izleyicilerin aksine ben bu animenin LGBT konularını desteklemek konusunda başarılı olduğunu da düşünmüyorum.
Ne kadar büyük bir izleyici kısmı bunu düşünüyor bilmiyorum ama eşcinselliğin özellikle böyle sağlıksız ortamlarda ortaya çıktığını bahane edip bunun hastalık olduğunu belirten bir kısım olmuş

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık