Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Şeytan Meyveleri ve Doğası

Teori gayet mantıklı.Ama ben meyvelerin hammaddesinin mistik bir şey olduğu,bunu bulan insanların bundan bir şekilde yararlandığı düşüncesindeyim.

Bende açıkçası "soru işaretleri" oluştu ;

Paramecia türlerini günlük bir yaşam için kullanıldığını fakat 1-2 istisna durumların olduğunu söylemişsin. Yami Yami de bir paramecia türü olarak bilerekten şu soru geliyor aklıma. "Başta karanlık üretmek için kullanılan bir meyve." Bilimadamları , kral , insanlık , bu meyveyi "zamanında" neden kullandılar ? Yani "karanlık üretmek" ne gibi bir faydalarına dokunabilirdi ki ?

Ve , paramecialar günlük işlerde , logialar atmosfer vs. vs. vs. peki sence neden ilk kullanım amacını "iyi" olarak tanımlıyorsun? Yani sana bunu düşündürten "dürtü" , "his" nedir ? Atıyorum direkt olarak "kötü" amaçlar güdülerek yaratılma amacı olabilir. Veya "dopdoğal" bir şey ve dünyada , raftel'de , GL'de veya NW'de olan bir şey. Demeye çalıştığım şey (LÜTFEN YANLIŞ ANLAMA) teorin "hikayemsi" gibi olmuş , zincirleme ilerlenmiş gibi . 1.halkada fikir argo biçimde "cortlarsa" gerisinin bir önemi kalmayacakmış gibi geldi. O sebepten ötürü "hikayemsi" dedim. Beni aydınlatırsan sevinirim.

Teşekkür ederim.

Bende açıkçası "soru işaretleri" oluştu ;

Paramecia türlerini günlük bir yaşam için kullanıldığını fakat 1-2 istisna durumların olduğunu söylemişsin. Yami Yami de bir paramecia türü olarak bilerekten şu soru geliyor aklıma. "Başta karanlık üretmek için kullanılan bir meyve." Bilimadamları , kral , insanlık , bu meyveyi "zamanında" neden kullandılar ? Yani "karanlık üretmek" ne gibi bir faydalarına dokunabilirdi ki ?

Ve , paramecialar günlük işlerde , logialar atmosfer vs. vs. vs. peki sence neden ilk kullanım amacını "iyi" olarak tanımlıyorsun? Yani sana bunu düşündürten "dürtü" , "his" nedir ? Atıyorum direkt olarak "kötü" amaçlar güdülerek yaratılma amacı olabilir. Veya "dopdoğal" bir şey ve dünyada , raftel'de , GL'de veya NW'de olan bir şey. Demeye çalıştığım şey (LÜTFEN YANLIŞ ANLAMA) teorin "hikayemsi" gibi olmuş , zincirleme ilerlenmiş gibi . 1.halkada fikir argo biçimde "cortlarsa" gerisinin bir önemi kalmayacakmış gibi geldi. O sebepten ötürü "hikayemsi" dedim. Beni aydınlatırsan sevinirim.

Teşekkür ederim.
Yami Yami no Mi, Logia türü bir meyve, Paramecia değil. Yami Yami no Mi'nin karanlığını bir öğütücü gibi düşün. Hapishane gibi bir şey yani.

Kötü amaçlar için üretilmiş olsalar, işe yaramayan tuhaf meyveler var olmazdı. Hepsi savaş odaklı olmalı ki, böyle bir yorum yapabilelim. Hikayemsi teorimin bir yeri "cortlasa" bile, diğer yerleri pek etkilemiyor.

Yami Yami no Mi, Logia türü bir meyve, Paramecia değil. Yami Yami no Mi'nin karanlığını bir öğütücü gibi düşün. Hapishane gibi bir şey yani.

Kötü amaçlar için üretilmiş olsalar, işe yaramayan tuhaf meyveler var olmazdı. Hepsi savaş odaklı olmalı ki, böyle bir yorum yapabilelim. Hikayemsi teorimin bir yeri "cortlasa" bile, diğer yerleri pek etkilemiyor.
Özür dilerim benim hatam , paramecia değil logia idi. Anladım o şekilde düşünüyorsun.

Benim cortluyordan kastım , iyilik temelli başlamıssın ve ilerlemişsin. Ama biz daha temelinde "doğal" mı yoksa "yapay" mı olduğundan bi haberiz. Ama sonuçta "teori" ve gerçektende sağlam bir teori. N'olur yanlış anlama beni Smoker-san. OP evrenine senin gözünden bakmaya çalışıyorum .

Özür dilerim benim hatam , paramecia değil logia idi. Anladım o şekilde düşünüyorsun.

Benim cortluyordan kastım , iyilik temelli başlamıssın ve ilerlemişsin. Ama biz daha temelinde "doğal" mı yoksa "yapay" mı olduğundan bi haberiz. Ama sonuçta "teori" ve gerçektende sağlam bir teori. N'olur yanlış anlama beni Smoker-san. OP evrenine senin gözünden bakmaya çalışıyorum .
Başta yapaymış, sonradan kendi benliğii kazanıp başlı başına bir varlığa dönüşmüş. Aslında yazdıklarımdan saf iyilik tarzı bir yaklaşım beklenmesi garibime gitti. Şayet tüm meyveler günlük kullanıma uygun olsaydı, dediğin gibi "iyilik" temelli bir yaklaşım düşünülebilirdi. Ancak seride Buki Buki no Mi gibi bedeni envai çeşit silaha dönüştürebilen bir meyve varken, bu şekilde düşünmek fazla iyimser olur.

''Ben ölmeyeceğim ortak'',''Bir adamın hayalleri asla ölmez'' bunlar romantik laflar. Ben bunda bir teori aranmasına gerek bulmuyorum. Şu açıdan bile bakabiliriz animesinde Rogerin lafının geçmediği bir bölüm yok :) (bölüm açılışı da olsa), İrade taşıma olayıysa herkes için geçerli Zoro'nun ölüp giden Kuina'nın, Chopper'ın Hiluluk'un veya Franky'nin Tom'un iradesini taşıması gibi Luffy'nin yolculuğu sırasında kaybettiği abisinin iradesini taşıyacaktır ve kararlılığını bileyecektir. Yolculuk ne kadar zorluysa insanın kararlılığı da o kadar keskinleşir. Ayrıca kan bağıyla ilgili birşey olacağını da düşünmüyorum orada bağdan kasıt Luffy ile Ace arasındaki abi-kardeş hukuku kaldı ki kardeşlik aynı anadan doğmak değil aynı payda olmak,aynı tabaktan doymaktır.

Edit:600 bilmem kaç bölümde Luffy'nin bile gözükmediği bölümler olmuştur animede ama Rogerin görünmediği olmamıştır :)

Şöyle ki, teorine göre meyvelerin kendi ruhları var. Anlatımında ise, meyveler daha sonradan bencilleşti, konak olarak bulunduğu diğer meyveleri istemedi, kavga ettiler, yami yaminin ruhu diğer meyveleri karanlığına sakladı ya da sürükledi gibi terimler var (Aklımda kaldığı kadarıyla yazıyorum, ufak farklılıklar olabilir).

Üsteki cümleleri yazmamın nedeni, kendi düşündüklerimi yazmak için bağlantı noktası olarak görmem. Hem senin teorinle Roger'ın meyve kullanması noktasını birleştirmek adına gerekliydi.

Şimdi.. Yazdıklarına göre meyvelerin baya baya bir bilinci var. Koyu renkle yazdığım yerler bunun bir göstergesi zaten. Buna binaen ben de diyorum ki; meyvelerin nasıl bilinçleri ve ruhları varsa, bu iki unsur, kullanıcılarından ruh parçaları taşımalarını da sağlayabilir mi ? Ruh parçacığı terimiyle anlatmak istediğimi de şöyle örneklendireyim :

Hafızasını kaybeden bir insan düşünelim. Kim olduğunu, nerden geldiğini, ne sevdiğini, neden nefret ettiğini bilmesin ve tamamen farklı bir yaşantı sürsün. Bu insan bambaşka bir yerde, bambaşka bir hayat yaşasın. Çevresindeki insanların ve mekanların değişmesi haricinde bu insanda başka bir değişiklik olmaz aslında değil mi ? Yani yine aynı şeyleri sever, aynı şeylere ilgi duyar vs. Huyu, suyu değişmez.

İşte bu örneğin aynısını meyveler için düşünelim. Meyvelerin de kullacınısının içerisinde, kullanıcısına bağlı olmakla birlikte kendi ruhları ve bilinçleri de var. Ama neticede meyve kullanıcısı ölene kadar bir bütünler. Bu bütünlük dediğim nokta ise asıl önemli olan şey. O da şudur :

Meyvenin kendi ruhu ve bilinci, meyve kullacısı ÖLSE BİLE, kullanıcısının amaçlarını, hedeflerini taşıma durumu olamaz mı ? Yani hafızasını kaybeden bir insanın zaman zaman bazı şeyleri hatırlaması ya da bilinçaltında hissetmesi gibi. Bu cümleye 2 adet örnek vereceğim :

1- Roger, Rayleigh ile son görüşmesinde ona ÖLMEYECEĞİM ORTAK dedi. Gerçek manada öleceğini bilen bir insanın bu cümleyi kurması Roger'ın ruhunun, amaç ve hedeflerinin (kullandığı?) meyveye, dolayısıyla bir sonraki meyve kullanıcısına geçtiğini bilmesinden kaynaklanıyor olamaz mı ?

2- Ace öldüğü sırada, Wb Ace için ;

Onun iradesini cesur ve özgürlük için savaşanlar taşıyacak. KAN BAĞLARI OLMASA BİLE.... diyor. Burada kan bağları olmaması demesinin nedeni de meyveyi kendisinden sonra kimin kullanacağını bilmemesi olabilir mi ?

Şimdi bu yazdıklarımla bu sefer ortaya şöyle sorular çıkıyor.

- Bu yazdıklarım her meyve kullanıcısı için geçerli midir ?

- Meyveyi kullanan insanların amaç ve istekleri farklı olursa durum ne olur ? Bir çatışma yaşanmaz mı ?

Kendi aklımda olan ve sizin aklınıza takılan soruları mantıklı ya da tatmin edici bir şekilde cevaplayamayabilirim. Zaten dört dörtlük bir şekilde cevaplasam bunun adı teori olmaz; senaryo olur.

Diğer yandan korsanlar kralı olan ve iradede son noktanın temsili göstergesi olan kral hakiye sahip Roger'ın, iradesinin büyüklüğüyle, meyvesinin ruhuna ve bilincine bu fikri, amacı yerleştirmiş olması mümkün olamaz mı ?

Aklıma bir örnek daha geldi. Mesela Karasakal. Bu adam için çoğu zaman çift kişilikli, dengesiz gibi tanımlamalar yapılır. Bu durum da Karasakal'ın kendi kişiliği ve ruhu ile meyve ruhunun bir mücadelesi olabilir diye düşünüyorum. Belki de yami yami no mi, 8 asır önce, M.Dragon'un da yazdığı gibi, meyve kullanıcılarının, güçlerini kötü amaçla kullanmasını engellemek adına oluşturulmuş bir meyveydi. Dolayısıyla meyve güçlerini iptal ediyordu. Yani iyi bir amaca hizmet ediyordu. Ama Karasakal kötü biri.

Yani Karasakal'ın çift kişilikli bir insan gibi davranmasının nedeni meyve ruhuyla, ya da başka bir deyişle yami yaminin 8 asır önceki kullanıcısının iyimser kimlikli yapısıyla olan mücadelesi olabilir.

Başka bir bakış açısıyla Oda ;

Karasakal'ın durumunu iyi ve kötü, Japonların yaygın inanışlarından biri olan ying yang felsefesiyle de açıklamak istemiş olabilir.

Karasakal ile ilgili bir örnek daha...

Skypia adasından evvel, Zoro ve Luffy'nin hayalleriyle dalga geçilmesine rağmen üstüne dayak yediği sahneyi hatırlayın. Aynı yerde Karasakal da vardı. Ve meşhur sahne :

BİR ADAMIN HAYALLERİ ASLA ÖLMEZ!!!

Karasakal'a bu cümleyi söyleten şey, Smoker'ın ve benim yazdığım şeylerle bağlantılı olabilir mi acaba ? Zira Karasakal hayallerden nefret eden, plancı, çıkarcı bir adam. Bu cümle kendi iradesi dışındaki biri tarafından söylenmiş bir cümle sanki değil mi ?

Benim aklıma gelen bağlantılar şimdilik bu kadar; top sizde arkadaşlar.

Roger'ın iradesini Luffy'nin taşıdığına kesin gözle bakarsak, Roger'ın Gomu Gomu no Mi'nin önceki kullanıcısı olmadığı aşikar. Zira Mera Mera no Mi için nasıl "Ace'in meyvesiydi" tabiri kullanılıyorsa, Gomu Gomu no Mi için de "Roger'ın meyvesiydi" tarzı bir şey denmesi gerekti, ama söylenmedi. Ancak dediğin gibi meyvenin ruhu, eski sahibinin inançlarını devam ettirme isteğinde olabilir. Güzel bir düşünce.

Yami Yami no Mi konusunu açıkladım zaten. Önceden "meyve ruhu" diye bir şey olmadığından, Yami Yami no Mi kullanıcıları meyve güçlerini iptal edemezlerdi. Ruhlar ortaya çıkınca, meyve güçlerini de içine çekmeye başladı.

Ayrıca Teach hayallere ve kadere son derece önem veren bir insandır. O kısımda büyük bir yanlışın var, haberin olsun. Seri boyunca Teach'in söylediklerine bakarsan, kaderci ve hayalci bir adam olduğunu anlayabilirsin. Kaderci olması "Meyve beni seçti" lafından, hayalci olması da 20 yıl boyunca bir meyvenin kendisine geleceğini beklemesinden anlaşılabilir. Teach ve Luffy arasındaki tek fark, biri ölmekten korkarken, diğeri korkmaz.

Alpamis

[/SPOILER]

Roger'ın iradesini Luffy'nin taşıdığına kesin gözle bakarsak, Roger'ın Gomu Gomu no Mi'nin önceki kullanıcısı olmadığı aşikar. Zira Mera Mera no Mi için nasıl "Ace'in meyvesiydi" tabiri kullanılıyorsa, Gomu Gomu no Mi için de "Roger'ın meyvesiydi" tarzı bir şey denmesi gerekti, ama söylenmedi. Ancak dediğin gibi meyvenin ruhu, eski sahibinin inançlarını devam ettirme isteğinde olabilir. Güzel bir düşünce.

Yami Yami no Mi konusunu açıkladım zaten. Önceden "meyve ruhu" diye bir şey olmadığından, Yami Yami no Mi kullanıcıları meyve güçlerini iptal edemezlerdi. Ruhlar ortaya çıkınca, meyve güçlerini de içine çekmeye başladı.

Ayrıca Teach hayallere ve kadere son derece önem veren bir insandır. O kısımda büyük bir yanlışın var, haberin olsun. Seri boyunca Teach'in söylediklerine bakarsan, kaderci ve hayalci bir adam olduğunu anlayabilirsin. Kaderci olması "Meyve beni seçti" lafından, hayalci olması da 20 yıl boyunca bir meyvenin kendisine geleceğini beklemesinden anlaşılabilir. Teach ve Luffy arasındaki tek fark, biri ölmekten korkarken, diğeri korkmaz.
Şu meyve konusunda Oda ters köşe yapmasın.Yani saklayabilir bunu hiç de açıklamasına gerek yok.Tabi bu seferde Rayleigh'nin neden bunu söylemediği gibi bir şey ortaya çıkıyor ama açıklanması gereken bir şey olduğunu da düşünmüyorum belki de çıkabilir Roger'ın meyvesi her ne kadar Roger'ın meyve yemiş olduğunu düşünmüyor olsam da

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık