Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sevgi Nedir?

Sevgi...

• +Sahtedir, insanın kendini kandırmasıdır, yanılgıdır.

Kullanılan: 5 12.8%
  • +Gerçektir, insan olmanın bir parçasıdır.

Kullanılan: 18 46.2%
  • +Gerçek üstüdür, imkansızdır, bir idealdir ve herkes idealine en yakın olana sığınır.

Kullanılan: 4 10.3%
  • =Eros ile açıklanabilir.

Kullanılan: 7 17.9%
  • =Philos ile açıklanabilir.

• =Agape ile açıklanabilir.

• •Duygudan çok düşüncelerle alakalıdır.

Kullanılan: 3 7.7%
  • •Düşünceden çok duygularla alakalıdır.

Kullanılan: 7 17.9%
  • •Duygu ve düşüncelerin ortak ürünüdür.

Kullanılan: 15 38.5%
  • ~Kişiye göre tanımı değişebilir.

Kullanılan: 16 41.0%
  • ~Tek ve herkes için ortak bir tanıma sahiptir.

• ~Tanımlanamaz bir şeydir.

Kullanılan: 9 23.1%
  • *Daha önce gerçekten sevdiğimi/sevildiğimi düşünmüyorum.

Kullanılan: 6 15.4%
  • *Daha önce sevdiğimi/sevildiğimi biliyorum.

Kullanılan: 13 33.3%
  • *Sevgi nedir, bilmiyorum.

Kullanılan: 10 25.6%

• Kullanılan toplam oy
    39
Klasik Yunan'da sevginin üç türü hakkında kısaca bilgi vermiş olayım.

Eros
Philos
Agape
Eski Yunan'da eros insanın tüm fiziksel iştahlarına gönderme yapıyordu. Cinselliğe olduğu kadar yemek ve içmeye olan iştah da erotikti. Bu görüş açısıyla seks de yemeğe verilen değer yargılarından fazlası içermeyen bir başka iştahtı.
Bugünün tabiriyle "erotik aşk", cinsel sevgi demektir ve albeni, cazibe, gizem, kimya ve hayvani çekim gibi çağrışımları vardır.
"Philos", birine ya da bir şeye karşı duyulan entelektüel çekimin bir tür sevgiye dönüşmesidir. Philos, insanları, nesneleri ya da fikirleri cinsellik içermeyen bir biçimde sevmek demektir. Bir öğrenci ve öğretmeni arasındaki ilişki ya da bir arkadaşa, şiire, manzaraya, matematik teorisine, ahlak teorisine, çalışma alanına ya da sosyal bir amaca duyulan çekim bu türden bir sevgi olabilir.
Philos' un en güçlü dışavurumlarından biri ise arkadaşlıktır.​

"Agape", karşılık beklemeyen sevgidir. Sevginin en nadir ve değerli çeşididir. Agape' ye sahip kişiler tamamen kişisel nedenlerle hareket eder: Dünya kocaman bir kalp tarafından sevilmeye ihtiyaç duyan insanlarla doludur ve Agape böyle bir kalbin sevgisidir. Agape insanların ilahi sevgiyi kendi içlerinde yaşamalarını ve başkalarına gösterebilmelerini sağlar. Çünkü Agape bencil değildir; dışavurumu başkalarına her zaman yardım eder, hiçbir zaman kötülüğü dokunmaz.​

Sevgi acıdır deyip Star Wars'a saygımı bırakıyorum.
İzninle ben de ekleme yapayım.
"Karanlık cömerttir, sabırlıdır ve her zaman kazanır -ama gücünün yüreğinde zayıflığı yatar: onu durdurmak için tek bir mum yeterlidir. Sevgi, bir mumdan fazlası demektir. Sevgi, yıldızları yeniden alevlendirebilir."

Sevgi mücadeledir.
''Karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevgi olarak sevginiz karşılıklı sevgi yaratmıyorsa; seven bir kişi olarak dışavurumunuzla kendinizi sevilen bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bu bir talihsizliktir'' demiş üğmstad Marx.

Objeye, canlıya, düşe veya madde ötesi olan herhangi bir varlığa karşı alınan içsel veya fiziksel ya da her ikisini de içeren bir takım hazlar almanı sağlayan o varlığa karşı beslediğin bağ sevgidir.
der ve ben kaçar....

Klasik Yunan'da sevginin üç türü hakkında kısaca bilgi vermiş olayım.

Eros
Philos
Agape
Eski Yunan'da eros insanın tüm fiziksel iştahlarına gönderme yapıyordu. Cinselliğe olduğu kadar yemek ve içmeye olan iştah da erotikti. Bu görüş açısıyla seks de yemeğe verilen değer yargılarından fazlası içermeyen bir başka iştahtı.
Bugünün tabiriyle "erotik aşk", cinsel sevgi demektir ve albeni, cazibe, gizem, kimya ve hayvani çekim gibi çağrışımları vardır.
"Philos", birine ya da bir şeye karşı duyulan entelektüel çekimin bir tür sevgiye dönüşmesidir. Philos, insanları, nesneleri ya da fikirleri cinsellik içermeyen bir biçimde sevmek demektir. Bir öğrenci ve öğretmeni arasındaki ilişki ya da bir arkadaşa, şiire, manzaraya, matematik teorisine, ahlak teorisine, çalışma alanına ya da sosyal bir amaca duyulan çekim bu türden bir sevgi olabilir.
Philos' un en güçlü dışavurumlarından biri ise arkadaşlıktır.​
"Agape", karşılık beklemeyen sevgidir. Sevginin en nadir ve değerli çeşididir. Agape' ye sahip kişiler tamamen kişisel nedenlerle hareket eder: Dünya kocaman bir kalp tarafından sevilmeye ihtiyaç duyan insanlarla doludur ve Agape böyle bir kalbin sevgisidir. Agape insanların ilahi sevgiyi kendi içlerinde yaşamalarını ve başkalarına gösterebilmelerini sağlar. Çünkü Agape bencil değildir; dışavurumu başkalarına her zaman yardım eder, hiçbir zaman kötülüğü dokunmaz.​
Bunu başa tutturup üçünü ankete eklersen misal"Philos bana göre doğru "diye ekle iyi olur bence.
Edit;tutturmussun zaten :) seceneklere de eklersen sevinirim ben Agapeyi beğendim

Son düzenleme:
Bir insanı sevmek demek korkmak demektir belki.Çünkü sevdiğimiz bir şeyi kaybetmek korkarız.Veya sevgi insanı insan yapan şeydir belki.Ya da tanımı yoktur,açıklayamazsın ama gerçektir.(Boş mu yaptım lan acaba?)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık