Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Sabo

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 • Severim

  Kullanılan: 212 79.1%
 • Sevmem

  Kullanılan: 57 21.3%

 • Kullanılan toplam oy
  268

Sabo, Devrimci Ordu'nun genelkurmay başkanıdır. Başkomutan Monkey D. Dragon'un ardından örgütün en yüksek ikinci otoritesi olarak kabul edilir. Aynı zamanda kötü şöhretli korsanlarolan Monkey D. Luffy ve Portgas D. Ace'in yeminli kardeşidir.

Sabo, Goa Krallığı'nda Outlook III ve Didit tarafından bir soylu olarak yetiştirilmiş olsa da, 10 yaşında korsan olmak ve seyahatleri hakkında bir kitap yazmak için evden kaçmış ve Gri Terminal'de serseri olarak yaşarken Ace ve Luffy ile tanışmıştır. Bundan birkaç ay sonra ailesinden uzaklaşmak için denize açılmaya çalışmış, ancak gemisi bir Dünya Asili olan Aziz Jalmack tarafından yok edilmiştir. Bu olayda ölecekken, Dragon tarafından kurtarılmış, ancak yaraları nedeniye hafızasını kaybetmiştir ve hayatını Devrimci Ordu'nun hizmetine adamıştır. 10 yıl sonra Ace'in ölümünü duyunca hafızası tekrardan yerine gelmiştir. Hafızasını geri kazandıktan iki yıl sonra, Luffy ile yeniden bir araya gelmiş ve Ace'in anısını yaşatmak için yaşadığı dönemde onun kullandığı Şeytan Meyvesi olan Alev Meyvesi'ni yemiştir.

Sabo, Dressrosa Arkı'nda ve One Piece Film: Gold ve One Piece: Stampede filmlerinde Luffy'nin yandaşlarından biri olmuştur.

Görünümü

Sabo ilk olarak 10 yaşında bir çocuk olarak gösterilmiştir. O zamanlar Ace ile aynı yaştaydı. Bir dişi kırıktı ve kısa, kıvırcık, sarı saçları vardı. Üzerinde mavi gözlükler olan büyük silindir bir şapka takıyordu. Üzerinde de kolları katlanmış mavi bir ceket, kravata benzer bir eşarp, açık renkte bir pantolon ve tokası şekilli bir kemer vardı.

Gri Terminal'de yaşamaya başlamadan önce, beyaz renkli kısa kollu bir gömlek ve mavi renkli bir şort gibi zarif kıyafetler giyerdi.

Yetişkin Sabo daha uzun ve daha kaslıdır. Yüzünün simetrisi daha belirgindir. Aziz Jalmack'in yaptığı saldırıdan dolayı kritik şekilde yaralanmış ve vücudunda yanıklar oluşmuştur. Bu olaydan dolayı sol gözünün üzerinde büyük bir yanık izi vardır. Luffy'den daha uzun olmasına rağmen, onunla aynı kıyafeti giyerek Diamante gibi bir adamı "Lucy" olduğuna inandırmıştır. Bu bağlamda fiziksel olarak Luffy'yi andırdığı söylenebilir. Saçları da gençliğinden bu yana gözle görülür şekilde uzamıştır. Uzun saçı ile gözünün üzerindeki yara izini kapatmaya çalışır.

Luffy'nin yerinde Corrida Kolezyumu'ndaki son dövüşe katılırken Luffy'nin pelerinini, takma sakalını ve viking tarzı miğferini takmıştır. Ayrıca gözlerini gizlemek için gölgelik kullanmış ve göğsüne X şeklinde bir işaret çizmiştir.

Dövüşten sonra, orijinal kıyafetleri gösterilmiş ve giyiminin on iki yıl önceki gibi olduğu görülmüştür. Sol kolunda tokalı bir kemer olan uzun siyah bir ceket, mavi bir gömlek ve yelek giyer. Boynuna fırfırlı bir kravat ve beline basit bir kemer takar. Ayaklarına siyah çizmeler vardır.. Ayrıca ellerine bir çift kahverengi eldiven ve kafasına yine üzerinde gözlükler olan büyük bir silindir şapka takar.

Kişiliği

Sabo hayallerine o kadar bağlıdır ki, bir insan öldürmeyi bilmemesine ve bu konuda herhangi bir deneyime sahip olmamasına rağmen, kimseye hazinelerinden bahsetmemesi için Luffy'yi öldürmeleri gerektiği konusunda Ace ile hemfikir olmuştur. Asil olmaktan çok utanırdı ve hatta asil olarak doğmamış olmayı dilemiştir.

Luffy'ye göre Sabo, Ace'den daha iyi bir ağabeydir. Luffy'nin güçlerini anlamış ve hatta güçlerini geliştirmesi için onu teşvik etmiştir. Genelde Ace ve Luffy'nin kavgalarını ayırmıştır, bu yüzden üçlü arasındaki en iyi ve en diplomatik olan kişiydi.

Sabo'nun hayali, bir korsan olarak dünyayı dolaşmaktır. Yolculuğu boyunca göreceği her şeyin ve ziyaret edeceği her yerin hikayesini içeren bir kitap yazmak ister. Tüm bunların arkasındaki nedenlerden biri, Goa Krallığı'nın büyük sorunlarından biri olan "ayrımcılık" olabilir. Özgürlüğü seven bir ruhu olan Sabo, Yüksek Kasaba'nın duvarlarının dışındaki dünyanın gerçekte nasıl olduğunu kendisine sormuş ve bunu öğrenmek için harekete geçmiştir. Yine de sevdikleri uğruna bu hayalini bir kenara bırakmaya hazırdır. Luffy ve Ace'i kurtarmak için perişan ve "yalnız" hale gelmek pahasına babasının isteklerine boyun eğmiştir. Hafızasını geri kazandıktan sonra, korsan olarak dünyayı gezme hayalinin peşinden gitmemiş, dava uğruna Devrimci Ordu'da kalmaya devam etmiştir.

Sabo, bir soylunun oğlu olmasına rağmen, basmakalıp bir soylu gibi davranmaz ve kendisini soylu olarak görmez. Fakirleri aşağılamaz ya da kendisi iyi durumda olduğu için bununla böbürlenmez. Bu durum, statülerini her şeyden daha önemli gören ve sosyal konumlarını yükseltmek veya mevcut statülerini korumak için ne gerekiyorsa yapacak olan, ailesi de dahil olmak üzere Goa Krallığı'ndaki soyluların geri kalanıyla tam bir tezat oluşturur. Sabo bu değerleri tamamen reddeder ve hatta asil statüsünden utandığını söyleyecek kadar ileri gitmiştir. Bu durum onun soylu mirasını kaybederek evden kaçmasının ve Gri Terminal'de yaşamaya başlamasının nedeni olarak görülebilir. Bir çocuk on sekiz yaşında tam teşekküllü bir soylu olduğundan, Sabo on yedi yaşında Goa Krallığı'ndan ayrılmak, en çok nefret ettiği şey olarak tanınma fikrinden kaçmak niyetindeydi. Hatta soyluların "çekirdeğine kadar çürümüş insanlar oldukları için Çöp Dağı'ndan daha kötü koktuklarını" söylemiştir

Sabo'nun yetişkin hali de tıpkı çocukluğundaki gibi bir kişiliğe sahiptir. Başkalarının isimlerini yanlış telaffuz etme eğilimi de dahil olmak üzere Luffy'den pek çok özellik almış gibi görünmektedir. Ayrıca bir aramanın ortasında telesalyangozu kapatma gibi yoldaşlarını oldukça rahatsız eden bir huyu vardır. Ayrıca Luffy'ye karşı son derece koruyucudur. Luffy'nin tehlikede olduğunu hissederse, Devrimci Ordu'daki görevleri de dahil olmak üzere yaptığı her şeyi göz ardı edebilir. Bu durum, muhtemelen zaman atlamasından önce Ace'i kurtarmaya gidememesinden kaynaklanmaktadır, Bu durum, Sabo'nun bugün bile pişmanlık duyduğu bir gerçektir. Ace'in de, Sabo'nun varsayılan ölümünden sonra çok benzer bir koruyucu çizgi kazandığı düşünülürse, bu oldukça ironiktir.

Yetenek ve Güçleri

Devrimci Ordunun Genelkurmay Başkanı olan Sabo, tüm alt rütbeli üyelere komuta edebilir ve yalnızca liderin kendisine hesap verir. 602.000.000 berilik ödülü, Dünya Hükümeti'nin onu son derece tehlikeli bir tehdit olarak gördüğünü kanıtlamaktadır. Ace'in, Sabo'yu rotacısı yapmayı planlamasından ötürü, Sabo'nun rotacılık yetenekleri olduğu söylenebilir.

Sabo, Devrim Ordusu'na katıldıktan sonra bizzat Dragon tarafından eğitilmiştir. Zaman içerisinde de organizasyonun en güçlü ikinci adamı olmuştur. Örgüt içerisinde Dragon'dan sonraki kişi olduğu için sadece lidere karşı sorumluluğu vardır, geri kalan herkese emir verebilir.

Fiziksel Yetenekleri
Sabo, Colubo Dağı'nın zorlu ortamında maruz kaldığı yoğun eğitimden dolayı, çocukken bile çok yüksek düzeyde fiziksel yeteneklere sahipti. Ace ile birlikte Luffy'yi kurtarmak için Porchemy'yi devirmeyi başarmıştır. Kardeşleri ile günce elli kere yaptığı idman maçlarının hepsinde Luffy'yi yenmiş, Ace'e ise yirmi altı kez yenilmiş, ancak yirmi dört kez onu yenmiştir.

Onu durdurmak için üzerine gelen bir korsanın bıçağını çok ani bir şekilde kapmıştır. Bu hızlı olduğuna bir kanıttır. Aynı zamanda çok iyi bir hırsızdır. Ace ile birlikte birçok insanın paralarını ve değerli eşyalarını çalmıştır. Ayrıca gizlilik konusunda da son derece yeteneklidir. Yüksek bir binadan atladıktan sonra sorun yaşamadan yere inebilir.

Sabo, Devrimci Ordu'ya katıldıktan sonra Hack ve Dragon tarafından kişisel olarak eğitilmiş ve bu sayede yetişkinliğinde muazzam fiziksel hünerlere sahip olmuştur. Muazzam gücüyle tanınan, aynı zamanda Karasakal Korsanları'nın birinci gemi kaptanı ve İmpataror Karasakal'ın kişisel korumalarından biri olan Jesus Burgess ile çarpışabilmiş ve çok az bir çabayla onun omuz zırhını kırabilmiştir. Sonra da Yeni Dünya gladyatörleri arasındaki savaşlara ve Haki ile güçlendirilmiş fiziksel saldırılara dayanabilecek kadar sert olan Corrida Kolezyumu'nun arenasını yok etmiştir. Sadece basit bir tutuşu ile Koramiral Bastille'in kafatasını ve miğferini ezmiştir.

Sabo çocukluktan beri Ace ve Luffy ile yapılan idman maçlarından kazandığı tecrübeler de dahil olmak üzere, yakın dövüş oldukça üstün yeteneklere sahip olmuştur. Çocukken o sırada Şeytan Meyvesi kullanıcısı olan Luffy'yi tamamen alt edecek ve Ace ile eşit şartlarda savaşacak kadar yetenekliydi. Hafızasını kaybettikten sonra bile, dövüş becerilerini koruyabilmiştir. Devrimci Ordu'da eğitim gören tüm çocuklar arasında yalnızca Sabo, Devrimci Ordu'nun zorlu savaş eğitiminde başarılı olabilmiş, uzman bir Balıkadam Karatesi ustası olan Hack'e ayak uydurabilmiştir ve Hack'i yenebilmiştir. Temel yakın dövüş becerilerine ek olarak, Ejder Pençesi Yumruğu isimli dövüş sanatında ustalık kazanmıştır. Lastik Meyvesi'ni çalmak için o sırada bitkin olan Luffy'yi öldürmeye çalışan ve kalıp olarak muazzam büyüklükte bir adam olan Burgess'i tek bir tekmeyle devirebilmiştir. Bir Denizci Amirali ve son derece güçlü bir kılıç ustası olan Issho ile denk bir şekilde dövüşebilmiş ve sadece birkaç ezikle dövüşü tamamlamayı başarabilmiştir (yine de Sabo, Ishho'nun kendini tuttuğundan şüphelenmiştir). Son olarak Karasakal Korsanları'nın en güçlü üyelerinden, son derece güçlü bir güreşçi olan Burgess'i çok az çabayla yenmiştir.

Ejder Pençesi Yumruğu (Ryusoken)
Sabo zaman içerisinde parmak kavramaları ile icra edilen bir dövüş sanatı olan Ejder Pençesi Yumruğu isimli sanatta usta olmuştur. Parmak kavraması; zırhları, büyük kılıçları, topları ve hatta kafataslarını kolaylıkla ve zarar görmeden kıracak kadar güçlüdür. Sabo parmaklarının bir ejderhanın pençeleri gibi olduğunu söylemiştir. Ayrıca haki kullanarak parmaklarının gücünü arttırabilir. Sabo direkt rakiplerini hedef Luffy'nin aksine, onlarla kafa kafaya çarpışmadan önce onların silahlarını yok etmeyi tercih eder. Savaş yaklaşımındaki bu farklılık nedeniyle Diamante, kılık değiştirmiş Sabo'nun aslında Luffy olmadığını fark edebilmiştir.

Şeytan Meyvesi
Sabo, Logia türü bir Şeytan Meyvesi olan Alev Meyvesi'ni yemiştir. Meyvesinin gücü sayesinde ateşe dönüşebilir, ateş yaratabilir ve ateşi kontrol edebilir. En başta tıpkı her yeni Şeytan Meyvesi kullanıcısı gibi, o da meyvesinin yeteneklerini kontrol etmekte zorluk yaşamıştır. Ayrıca Logia savunmasına sahip olmasına rağmen saldırılardan kaçınmaya çalışması, yeni yeteneğine henüz tam olarak alışamadığını göstermiştir. Fakat kısa süre sonra yeteneklerine hızla adapte olmuştur. Meyveyi yediği zamandan beridir güçlerinde ustalaşmak için eğitim yapmıştır.

Ace'in imza saldırısı olan "Ateş Yumruk" tekniğini kullanarak kolunu büyük, güçlü bir ateş patlamasına dönüştürebilmiştir. Bu ateş patlaması o kadar güçlüdür ki, bir devin ağırlığını kaldıracak kadar güçlü olan Corrida Kolezyumu'nun arenasını paramparça etmiş ve Kolezyum'un altındaki yeraltı tesisini ortaya çıkarmıştır.

Bunlara ek olarak ateşini Ejder Pençesi Yumruğu stilini ve silahlarını güçlendirmek için kullanabilir.

Silahı
Sabo çocukken silah olarak metal borular kullanırdı. Yetişkin halinde de metal boru kullanarak dövüşmeye devam ettiği görülmüştür. Borusu ile Donquixote Korsanları'nın üst düzey yöneticilerinden biri olan Diamante ve Karasakal Korsanları'nın birinci gemi kaptanı Burgess gibi güçlü rakiplere karşı etkili bir şekilde savaşabilir ve onlardan gelen saldırılardan kendini koruyabilir. Borusunu Silahlanma Hakisi ile birlikte kullandığında Diamante'nin silahını kolayca kırabilmiştir. Alev Meyvesi'ni elde ettikten sonra borusunu yakabilmeye de başlamıştır.

Haki
Silahlanma Hakisi

Sabo, Silahlanma Hakisi'nde inanılmaz bir ustalığa sahiptir. Hakisini koluna veya borusuna ekleyebilir. Silahlanma Hakisi, Burgess'in Haki ile güçlendirilmiş omuz zırhını ve Diamante'nin kılıcını parçalayacak kadar güçlüdür. Silahlanma Hakisi'ndeki ustalığı Bastille'inkinden daha üstündür. Bastille onu Haki ile güçlendirilmiş kılıç darbeleriyle kesmeye çalışırken, Sabo kılıcı kolaylıkla yakalamış ve parçalamıştır.

Gözlem Hakisi
Sabo, Gözlem Hakisi kullanmakta ustadır. Luffy'nin Haki'sinin Donquixote Doflamingo ile olan savaşı sırasında zayıfladığını hissedebilmiş ve kendisine ateşlenen birden fazla mermiden kaçabilmiştir.

Ek Bilgiler

- 596. bölümün kapağında Sabo yetişkin olarak çizilmiştir. Sabo buradaki çiziminde Ace gibi uzun ve kaslıdır ve hala çocukken giydiği kıyafeti giyer. Ancak kıyafetleri bedenine uyacak şekilde daha büyüktür ve elinde bir boru değil sopa vardır. Ace ve Luffy gibi göğsü çıplaktır. Saçları daha uzundur ve gözleri şapkasının kenarı tarafından gizlenmiş haldedir. Ace'in dövmesi orijinalinde olduğu gibi "ASCE" değil, "ACE" şeklindedir. Dövmeden anlaşılacağı üzere bu kapak Ace, Luffy ve Sabo'nun birlikte yetişkin olsalardı, nasıl olacağını göstermektedir.
 • Sabo'nun bir yetişkin olarak seri içerisindeki ilk görünümünde gömlek, uzun pantolon, eldiven giydiği görülmüştür. Ayrıca saçları kapaktaki çiziminden daha uzundur.
- Sabo'nun varlığı ilk kez 558. bölümde ima edilmiştir. Bu bölümde Ace ve Luffy'nin kardeşlik bağının başlangıcına ait bir geçmiş sahnesinde üçüncü bir sake fincanın ucu görünmektedir.
- Sabo'nun görünüşü, Charles Dickens'ın Oliver Twist isimli eserindeki Artful Dodger karakterine benzer. Artful karakteri de çocuklardan oluşan bir hırsız çetesinin üyesidir. Kafasına bir silindir şapka takar ve üzerine kolları kıvrılmış bir yelek giyer.
- Sabo'nun kaderi seri içerisinde iki kere ima edilmiştir. Bunların ilki 504. bölümde Emporio Ivankov ve Dragon arasında geçen bir sohbet sırasındadır. İkincisi ise 668. bölümün kapak sayfasında Ace'in mezarının önündeki bir kasanın üzerindeki üç sake fincanıdır. Sonra sake fincanlarını oraya koyan kişinin Sabo olduğu ortaya çıkmıştır.
- Sabo animasyon açısından ilk olarak serinin resmi animesi yerine, 3D2Y isimli özel animasyonda görülmüştür.
- Sabo, 6. One Piece Popüler Karakterler anketinde 9. sıradadır. Bu sıra onu en popüler Devrimci Ordu elemanı yapmaktadır. 7. ankette ise 10. olmuştur.
- Sabo, Luffy ve Ace ile karşılaştırıldığında 187 santimlik boyu ile üç kardeş arasında en uzun olanıdır.
- Sabo'nun hikayedeki rolü, Ace'in ilk gösterildiği zamanki hikayesi ile büyük benzerlikler taşır;
 • Her iki karakter de ana düşmanın bir Savaş Lordu olduğu ve bu lordların bir krallığı aldatarak ele geçirdiği bir hikayede ortaya çıkmıştır.
 • Her iki karakter de, Luffy'yi o sırada savaşamayacağı bir düşman(lar)dan korumuştur. Ace onu sadece Smoker'dan korurken, Sabo hem Burgess'tan hem de Issho'dan korumuştur.
 • Her iki karakter de Yaşam Kartları'nı Luffy'ye vermiş ve onu tayfasına emanet etmiştir. Yine de bu kart verme olayında biraz farklılıklar vardır. Ace kartını gelecekte onu bulması için Luffy'ye vermiştir, Sabo, Luffy'nin tayfasına Luffy'yi bulmalarına yardımcı olmak için bir kart vermiş ve bir tane de kendisine almıştır.
- Sabo, Hasır Şapka Korsanları'nın aşçısı Sanji ile bazı benzerlikler taşır.
 • Her iki karakter de soylu olarak doğmalarına rağmen, kendilerini öyle hissetmemiştir.
 • Her iki karakterin da aileleri onları geri getirmek için korsanların yardımına başvurmuştur, ancak iki karakterin de aileleri ile birleşmeleri uzun sürmemiştir.
- Sabo, Shiki ile aynı doğum gününü paylaşmaktadır.
- Sabo'nun en sevdiği yiyecek ramendir.
 • 10 yaşındaki Sabo'nun seslendirme sanatçısı olan Junko Takeuçi, bir manga serisi olan Naruto'nun ana karakteri olan Uzumaki Naruto karakterini de seslendirmektedir. İlginç bir şekilde Naruto'nun da en sevdiği yiyecek ramendir.

Künye

Adı: Sabo
Okunuşu: Sabo
İngilizce Adı: Sabo
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 583, Anime 494
Bağlantıları: Devrimc, Ordu, Dadan Ailesi (eski), Goa Krallığı (eski)
Unvanları: Devrimci Ordu Genelkurmay Başkanı (Sanbō Sōchō), Soylu (eski), Korsan (eski), Hırsız (eski), Haydut (eski)
Doğduğu Yer: Doğu Mavi (Goa Krallığı)
Takma Adı: Lucy (Rūshī)
Durumu: Bilinmiyor
Yaşı: 22
Doğum Günü: 20 Mart
Boyu: 187 cm
Kan Grubu: X
Ödülü: 602,000,000 Beri

Şeytan Meyvesi
Adı:
Alev Meyvesi (Jap. Mera Mera no Mi, İng. Flame-Flame Fruit (Viz ve FUNimation), Flare-Flare Fruit (4Kids)
Anlamı: Yanan ateşin sesi
Türü: Logia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Sabo
Çeviren: Smoker
Yayınlandığı Site: korsanfan.com
 
Son düzenleme:
Eline sağlik smoker inş yaşiyordur diyorum şahsen yaşiyorsa renk getirecek karakterlerden biri olur.Aslinda op'de çoğu zaman birilerinin ölmesi çok zor ama bakalim Öldürmeyen E.oda öldürtmüyo.Paylaşım için teşekkürler.
 

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık