Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Neler Senaryo, Neler Gerçek?

İyi günler.

Tartışılmasını önerdiğim şey şu: sizce One Piece'de hangi olaylar aslında olması çok zor ve ya imkansızken mangakanın kendi yazdığı şeyi değiştirmesi sonucu olmuştur.

Ben dahil forumda bazı üyelerin One Piece'in mangakası E. Oda'ya yönelttiği eleştirilerden birisi de hikayeyi istediği gibi ilerletmek için karakterlerin bazen kişiliklerinde bazen de güç seviyelerinde oynamalar yaptığı iddiasıdır.

Bu iddiaya göre direkt serinin içinden somut örnek vermek yerine durumun nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağım:

X karakteri bir yerde bulunmalıdır, bir yerde bulunması için oraya gitmelidir ama bulunduğu şartlar altında oraya gidemez. Bunu üzerine birisi gelir ve onu o konuma doğru kovalar. Karakter kaçmayı sevmez ama kaçar.

Diğer örnek, Y karakteri çok güçlüdür. Daha önce kalbini dahi deşmişler ve o halde rakibini indirmiştir. Sonra o karakter kan kaybından dolayı, kalbi delik deşikken yendiği rakipten daha güçsüz birine karşı yenilir. Çünkü şartlar gereği karakterin bir süre saf dışı kalması olaylara karışmaması gerekmektedir. Kendisine en ihtiyaç duyulduğu zamandaysa birden iyileşir.

Örnek 3: Z karakteri kardeşini özlemiştir. Herkes Z'nin bir kardeşi olduğunu yeni öğrenmiştir. 2 gün sonra ilginç bir tesadüfle Z'nin kardeşi onu tanımadan Z'den yardım ister.

Bu benim fikrim ve seride benzerinin olduğunu düşünüyorum . Bahsettiğim X, Yve Z hayali karakterler ve öyle şeyler yaşamadılar ama siz okuduğunuz zaman onları bir karakterle bağdaştırabilirsiniz çünkü tamamen aynısı olmasa da benzerleri çokça yaşandı.

Sizce One Piece'de bunun örnekleri var mıdır? Varsa nelerdir? Çok mu sık yaşanırlar yoksa tek tük denecek kadar az mıdırlar?

İyi günler.

Tartışılmasını önerdiğim şey şu: sizce One Piece'de hangi olaylar aslında olması çok zor ve ya imkansızken mangakanın kendi yazdığı şeyi değiştirmesi sonucu olmuştur.

Ben dahil forumda bazı üyelerin One Piece'in mangakası E. Oda'ya yönelttiği eleştirilerden birisi de hikayeyi istediği gibi ilerletmek için karakterlerin bazen kişiliklerinde bazen de güç seviyelerinde oynamalar yaptığı iddiasıdır.
Bunu yapmayan çok az battle shounen yazarı var zaten. Oda'yı en çok eleştirilenlerden biri ben olsam da bu doğruya doğru.

Onun dışında forum muhabbetlerine pek girmiyorum, olabildiğince dışında kalıyor försümü koruyorum.

Bunu yapmayan çok az battle shounen yazarı var zaten. Oda'yı en çok eleştirilenlerden biri ben olsam da bu doğruya doğru.

Onun dışında forum muhabbetlerine pek girmiyorum, olabildiğince dışında kalıyor försümü koruyorum.
Yapmak ayrı, dikkat çekecek kadar yapmak ayrı.

Bunu dışında başka mangaların yapması yine savunulamaz çünkü One Piece ortaya koyduğu performansla diğer mangalardan ayrılması gereken bir manga.

Yapmak ayrı, dikkat çekecek kadar yapmak ayrı.

Bunu dışında başka mangaların yapması yine savunulamaz çünkü One Piece ortaya koyduğu performansla diğer mangalardan ayrılması gereken bir manga.
Yani zaman atlaması öncesi One Piece'in en iyi shounen olduğu savunulabilir. One Piece elbette özel bir manga ancak rakiplerinden daha kaliteli değil. Daha kötü de değil. Sadece zamanında fan kitlesi sağlam bir algı çalışması yapmış, nası ilerlerse ilerlesin hala laf söylenilmiyor. Bir zamanlar ben bile kanmıştım bu algıya, neyse ki oradan kurtulup objektif bir gözle yorumlamaya başladığımda bozulmaları fark ettim.

Onun dışında Wano'dan genel hatlarıyla memnunum.

Olay bunun çok fazla olması. Mesela Oden karakterini ele alalım adamın düşmesi için hazırlanan sahnelerde Oda'yı görüyorsun girmiş manganın içine düzenleme yapıyor :oleyo2:

Op çok uzun bir seri oldu haliyle ya tekrara düşüyor yada kendini fazla kasıp doğal gelmeyen şeyler sunuyor. Top Kek, Rosa, Wano rezil hikaye anlatımı.

Olay bunun çok fazla olması. Mesela Oden karakterini ele alalım adamın düşmesi için hazırlanan sahnelerde Oda'yı görüyorsun girmiş manganın içine düzenleme yapıyor :oleyo2:

Op çok uzun bir seri oldu haliyle ya tekrara düşüyor yada kendini fazla kasıp doğal gelmeyen şeyler sunuyor. Top Kek, Rosa, Wano rezil hikaye anlatımı.
Rosa ve Tüm Kek'i hiç sevmemiştim. Wano çok daha eğlenceli onlardan bence.

Her mantıksızlık diye görülen olaylar bir mantıkla açıklanınca, mantıksızlık diye bakılan her kısım mantıklı olur. O yüzden her seri kusursuz değildir.
Mantıksız diye görülen her bölümlerin hepsini açıklayamazsın sonuçta;yoksa seriden zevk alamazsın.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık