Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Marvel Soru - Cevap Başlığı

@Solid Snake

Bir soru daha sorayım, sence Marvel evreni kaç yılları arasında vuku buluyor? Yani Kaptan Amerikanın ölümünden sonra 1960'da Fantastic Fourla başladı bu işler. Ama şuan karakterler 70 80 yaşında olmadığına göre sonradan retcon yediğini ve başlangıç tarihinin daha ilerilere çekildiğini söylemek mümkün sanırım :D. Net olarak hangi zaman aralıklarını baz alabiliriz?

Bunun dışında meşhur Earth X serisi var, birkaç yıl önce denk gelmiş olabileceğin açıklama bu seride işlenenler olabilir.
Evet. Celestial kısmı aklımdan uçmuş ama aklımda kalan basitçe her insanda bir çeşit evrime, mutantlaşmaya meyilli olma durumu vardı. Nükleer çağ bu süreci hızlandırmış(mutantlar) ve nükleerlerin etkisi altında kalarak özel güçler kazanan süperkahramanlar ortaya çıkmıştı.

Bir soru daha sorayım o zaman. Diğer sorularin cevaplarında da geçen ana evren çizgisinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum ancak böyle bir ana evren veya " Canon hikaye" tarzı bir durum varsa 2-3 yılda bir sifirlanmasi gerekmez mi?
Aslında böyle tartışmalarda ana evren ve diğer alternatif evren hikayeleri ayrımlarını yapmak gerektiğinden insanların kafasında biraz yanlış bir algı oluşabiliyor. Earth-616 olarak isimlendirilen, evrene bu ismi veren de Alan Moore'dur bu arada, ana evren devamlılığı Marvel'dan çıkan çizgi romanların çok çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Kabaca bir tasvirle 80 yıldır Marvel'dan çıkan tüm çizgi romanların %90'ı bu ana devamlılıkta geçiyordur, %5'i 2000-2015 arasında ikincil ve yeni okurlarca giriş yapması daha basit evren olarak pazarlanan Ultimate evreninde, kalan %5'i de yazarların ana devamlılığa uymayacak bazı uçuk fikirlerini işlemek için kullandıkları ve genelde o öyküyle sınırlı kalan başka alternatif evrenlerde geçiyordur. Ama işte senin ilk sorundaki gibi ekstrem olayların ve örneklerin merak edildiği durumların pek çoğu bu uçuk alternatif evren senaryolarında karşımıza çıkabildiği için bu tür konularda çokça evren ayrımlarının bahsi geçiyor. Böyle olunca da insanlar üzerinde "Marvel'da bir sürü farklı evren var, hangisi hangisinde bilmek zor." gibi bir algı oluşabiliyor. Halbuki raftan çekip alabileceğin herhangi bir Marvel çizgi romanı çok yüksek ihtimalle ana devamlılık içindedir zaten.

Bu karışıklığa başlığın erken aşamalarında açıklık getirmek iyi oldu aslında, sorun için teşekkürler.

Sıfırlanma mevzusuna gelirsek de Marvel evreni 80 yıllık tarihinde bir kez bile sıfırlanmadı, yani o 40'larda çıkan Captain America, Human Torch, Namor çizgi romanlarından bu yana günümüze gelinene kadar anlatılan öyküler hep bu Earth-616 devamlılığı içinde yer alıyor. Tabii daha ufak çaplı yamalar zaman zaman oluyor. Örneğin 2000'lerde Spider-Man'in Mary Jane ile evliliğini silip onu daha eski statükosuna döndüren One More Day hikayesi en bilinen örneği. Bu yamalara retcon diyoruz, tümden evren sıfırlanması ise reboot olarak ifade ediliyor. Dediğim gibi Marvel evreninde hiçbir zaman reboot söz konusu olmadı ama DC'de yıllar içinde iki örneği var. 1985'te Crisis on Infinite Earths'ün ardından ve 2011'de New 52 süreciyle ana evrenlerine reboot çekildi.

En son yeni Hulk'ın uzak doğulu olduğu ile ilgili bir şeyler okumuştum, ne kadar zaman önce hatırlamıyorum. Yeni karakter, Hulk'a kendi isteğiyle dönüşebilen ve eskisine göre zeki ve espirili bir karaktere bürünmüş sanırım. Kendim okumadım, yine de Hulk benim için öfke ve delilik temalarıyla bütünleştiği için bu değişikliği okuyunca biraz yadırgamıştım ama sanırsam Marvel'la az çok içli dışlı olan okuyucularca beğenilmiş.

Senin fikrini merak ettim.
Amadeus Cho'dan bahsediyorsun. Aslında eskiden beri sevdiğim bir karakterdir benim, hatta şu son çıkan Agents of Atlas ve devamı niteliğindeki Atlantis Attacks serilerine kadar içinde yer aldığı her bir sayıyı okuduğum bir karakter. Kendisi aslında uzak doğudan değil, Kore asıllı ama Amerika'da doğup büyümüş biri. En öne çıkan özelliği muazzam dehası, hatta "Dünya'nın En Zeki 7. İnsanı" ifadesiyle beraber pazarlanmıştı ilk başta. Sonra çeşitli noktalarda 8. dendiği oldu, 10. dendiği oldu ama çok önemli değil. Kafasında süper bir bilgisayar gibi işlemler yapabilen ekstrem dahi bir genç işte. 2005'te yaratıldığından beri hem Hulk ile hem de Hercules ile yancı kontenjanından değişik dönemlerde birlikte takılıyordu. Özellikle Hercules ile olan dinamikleri epey iyiydi bence.

Marvel, 2014-2015 gibi ANAD sürecinde bu diversity; yani beyaz erkeklerin dışında farklı cinsiyet, renk ve kültürlerden insanların temsiliyetini gösterme politikasının bokunu çıkarmıştı. Captain America, Thor, Iron Man, Wolverine hep bir şekilde kenara itilip başkalarıyla değiştirildiler. Bu süreçte Amadeus Cho'yu da Hulk yapalım dendi ve 3-4 yıl boyunca Hulk serisinin yıldızı Amadeus oldu. Bu süreç karaktere bir şey kattı mı dersen bence pek bir şey katmadı ama yine de o Hulk serisi keyifliydi diyebilirim. Özellikle Jeremy Lin'in olduğu iki sayılık bir hikaye vardı ki Linsanity'yi Marvel evreninde görmek çok keyifliydi benim için. Aha bu:

Amadeus şimdilerde Brawn kahraman ismiyle bir tür Hulk Lite olarak takılıyor, yani gamma güçlerinin bir kısmını kaybetti ama hepsini kaybetmedi gibi bir durum var. Akmasa da damlıyor.

Yalnız karakterle ilgili şöyle bir sıkıntı var, kendisinin yer aldığı tüm bu öykülerin neredeyse tamamını aynı zamanda yaratıcısı da olan Greg Pak yazdı. Diğer yazarlarca pek tutulan bir karakter değil kısacası, birazcık creator's pet konumunda. Yani Pak, benim çocuğu da evrende oynatın diye dayatıyormuş gibi :D Dediğim gibi ben yine de severim.

@Solid Snake

Bir soru daha sorayım, sence Marvel evreni kaç yılları arasında vuku buluyor? Yani Kaptan Amerikanın ölümünden sonra 1960'da Fantastic Fourla başladı bu işler. Ama şuan karakterler 70 80 yaşında olmadığına göre sonradan retcon yediğini ve başlangıç tarihinin daha ilerilere çekildiğini söylemek mümkün sanırım :D. Net olarak hangi zaman aralıklarını baz alabiliriz?
Marvel evrenindeki bu duruma ilişkin "Sliding Timescale" ifadesi kullanıyor. Basitçe zaman çizelgesi sürekli olarak günümüze doğru kaydırılıyor diyebiliriz yani. Tabii Captain America'nın İkinci Dünya Savaşı'ndaki maceraları, yine o yıllarda Namor'un ve orijinal android Human Torch'un ortaya çıkışları tarihsel olarak kaydırılmıyor. Ama bahsettiğin o 1961'de Fantastic Four'la başlayan süreç ve sonrası 60'larda yaşanmış olarak kalmıyor ve belirsiz bir zamanda sürekli başlangıç noktası kayıyor. Hatta bu fenomenin Frankin Richards'ın doğuşuyla başladığını iddia eden ve Franklin'in hep çocuk kalmayı istediği için farkında olmadan zamanın akışını yavaşlattığı şeklinde evren içi açıklama getiren ilginç hayran teorileri de var. Çünkü 60'ların sonlarına kadar karakterler için zaman biraz daha normal ilerliyordu, mesela Peter Parker hikayelerinin ilk birkaç yılında liseyi bitirip üniversiteye başlamıştı. Belli bir noktadan sonraysa bu karakterler için zaman çok daha yavaş akmaya başladı ve neredeyse hiç yaşlanmamaya başladılar, Franklin'in 50 sene boyunca çocuk kalması da bunun en dikkat çekici örneklerinden olduğu için fena bir fikir değil aslında.

Benim kafamdaki yapıya göre Fantastic Four'un ortaya çıkışından itibaren günümüze dek yaklaşık 13-15 yıl civarı geçmiştir, pek çok sıkı Marvel okuru da buna yakın sayılar verir diye tahmin ediyorum. Google'da "Marvel Sliding Timescale" gibi aramalar yaparsan yıl yıl kronoloji oluşturma çabalarının da olduğunu görebilirsin.

Bu arada ilk ortaya çıktıklarında Reed Richards ile Ben Grimm, İkinci Dünya Savaşı veteranlarıydı. Tony Stark ile Punisher Vietnam'da savaşmışlardı. Daha sonrasında bu tür belirli zamana çakılı savaşlar karakterlerin orijinlerinde hep sıkıntıya yol açmaya başladı. Mesela Tony için bunun Afganistan'a kaydırılması bile giderek eskide kaldığı için sorun olmaya başladı diyebiliriz. Ama Marvel son dönemde buna ilginç bir çözüm getirdi, yakında AltEvren'e bu çözümle ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum. Bu şekilde de ipucunu vermiş olayım :D

Evet. Celestial kısmı aklımdan uçmuş ama aklımda kalan basitçe her insanda bir çeşit evrime, mutantlaşmaya meyilli olma durumu vardı. Nükleer çağ bu süreci hızlandırmış(mutantlar) ve nükleerlerin etkisi altında kalarak özel güçler kazanan süperkahramanlar ortaya çıkmıştı.
Detaylar benim de aklımda çok net değil ama sanırım Black Bolt, Terrigen Mist'i tüm insanlara saldığı için herkes süper güçler edinmişti. Bir de Celestiallerin genetik oynamalarının sonunda tüm ırkı tek tipleştireceğine, insanların da tüm Skrull ırkı gibi şekil değiştirme gücüne ulaşacağına dair bir anlatı da vardı sanırım. Yani Skrull ırkı daha önceden bu süreçten geçmiş gibisinden.

Iso sorulara herkes cevap verebiliyor mu yoksa sen ve Smoker mi verecekseniz?

Bu Hickman 'ın dönemindeki NewAvengers/Avengers çizgi romanlarında evren çarpışmaları başlarken 90lardaki Beyonder a gönderme olsun diye beyaz, gri kara kuru tarzda dazlak Beyonders diye bir ırk yaratmisti Hickman hatırlarsın. Secret Wars evreni yaratılmadan hemen önce sanırım Doom 1 vs alayı yaptıktan sonra onlara yeni evrende (Post Secret Wars) ne oldu biliyor musun? Reed le Sue eski evrenleri kendileri yaratıp ortaya salıyorlardı hani o Beyonders lari geri yaratıp bir yere gönderdikleri bir kare hatırlıyor musun? Yoksa Gardenerlar ve diğer New Avengers dönemi çıkarttığı konseptler gibi onları Hickman sonrası dönem kullanan olmadi mı?

Iso sorulara herkes cevap verebiliyor mu yoksa sen ve Smoker mi verecekseniz?

Bu Hickman 'ın dönemindeki NewAvengers/Avengers çizgi romanlarında evren çarpışmaları başlarken 90lardaki Beyonder a gönderme olsun diye beyaz, gri kara kuru tarzda dazlak Beyonders diye bir ırk yaratmisti Hickman hatırlarsın. Secret Wars evreni yaratılmadan hemen önce sanırım Doom 1 vs alayı yaptıktan sonra onlara yeni evrende (Post Secret Wars) ne oldu biliyor musun? Reed le Sue eski evrenleri kendileri yaratıp ortaya salıyorlardı hani o Beyonders lari geri yaratıp bir yere gönderdikleri bir kare hatırlıyor musun? Yoksa Gardenerlar ve diğer New Avengers dönemi çıkarttığı konseptler gibi onları Hickman sonrası dönem kullanan olmadi mı?
Herkes cevap verebilir. Ben soruyu görünce aklıma gelenleri yazayım dedim. Marvel evrenine pek hakim değilim, DC severim.

İlk yaratılan celestial lar mı yoksa daha yüce tanrı modunda (yazarlar hariç) karakterler var mı ? Venom un tanrısı varmış az biraz baktım ilklerden deniyor doğru mu kimdir bu abi ? Bir de doctor strange multiverse ilgimi çekti karanlık ve korku öğesi bol olacak denmişti ÇR de nasıl ?

Adam warlock,silver surfer,Thor,sentry,black Bolt,ghost rider,hulk,Dr strange gibi üst segment sayılabilecek kahramanları sıralayabilir misiniz güç olarak. Genel olan hallerini soruyorum. Rune king Thor falan hallerini katmaz isek

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık