Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kozmer (Cosmere) Evreni

Fırtına Işığını baştan başlayıp okudum, birkaç saat önce Elantris'i tekrar okudum. Şimdi Arcanum Unbounded okuyacağım, içindeki hikayelerden bazılarını okumuştum gerçi.

Sadece Elantris'i okudum.

Ama açıkçası tarzı hoşuma gitti diyebilirim. Doğrusu artık masalsı şeyler bulmak kolay değil. Fantastik evrenler iyice realistleşti. Gerçek dünya gibi çirkin, sevimsiz, ikircikli hallere bülündü. Ama Elantrisde o özlediğim masalsı hava vardı. Diğerleri de böyleyse okunur.

Ama tek sorum var, tüm kitaplar Türkçe mi? Çevrilmeyen bir şeyler var mı? Hiç sevmem yarım şeylere başlamayı :D

Sadece Elantris'i okudum.

Ama açıkçası tarzı hoşuma gitti diyebilirim. Doğrusu artık masalsı şeyler bulmak kolay değil. Fantastik evrenler iyice realistleşti. Gerçek dünya gibi çirkin, sevimsiz, ikircikli hallere bülündü. Ama Elantrisde o özlediğim masalsı hava vardı. Diğerleri de böyleyse okunur.

Ama tek sorum var, tüm kitaplar Türkçe mi? Çevrilmeyen bir şeyler var mı? Hiç sevmem yarım şeylere başlamayı :D
Kozmer'de geçen ana kitapların hepsinin çevirisi olmakla beraber kitapların arasında geçen bazı hikayeler var çevrilmeyen. Bir de Fırtına Işığı arşivinin son çıkan 4.kitabı(17 Kasım 2020) henüz çevrilmedi. Fırtına Işığında 3. ve 4. kitaplar arasında geçen Dawnshard adlı kitabın çevirisi yok, gerçi o da 2020 eylül-ekim gibi çıktı ama çevireceklerini sanmıyorum. Arcanum Unbounded Kozmer'deki çeşitli gezegenlerde geçen hikayelerden oluşuyor ancak bunun çevirisi de yok.

Elantris'i ben de çok sevdim, her ne kadar yazarın ilk eserlerinden olduğu için vasat kabul edilse de bir çok fantastik kurgudan çok daha güzel.

Kozmer'de geçen ana kitapların hepsinin çevirisi olmakla beraber kitapların arasında geçen bazı hikayeler var çevrilmeyen. Bir de Fırtına Işığı arşivinin son çıkan 4.kitabı(17 Kasım 2020) henüz çevrilmedi.
Arcanum Unbounded Kozmer'deki çeşitli gezegenlerde geçen hikayelerden oluşuyor ancak bunun çevirisi yok.

Elantris'i ben de çok sevdim, her ne kadar yazarın ilk eserlerinden olduğu için vasat kabul edilse de bir çok fantastik kurgudan çok daha güzel.

Raoden fazla müthiş bir karakterdi . İleride evrenlerin birleşmesi olayında en fazla ağırlığı olan karakter olmasınu isterim :D

Peki o yan hikayeler önemli mi?

Bir de en düzgün okuma sırası nedir? Reading order diye arattım ama birkaç farklı liste çıktı.

Raoden fazla müthiş bir karakterdi . İleride evrenlerin birleşmesi olayında en fazla ağırlığı olan karakter olmasınu isterim :D

Bir de en düzgün okuma sırası nedir? Reading order diye arattım ama birkaç farklı liste çıktı.
Elantris(Tek kitap)

Sissoylu 1-2-3(Çağ 1)

Beyaz Kum (3 cilt çizgi roman, 1 ya da 2 cildin çevirisi var)

Sissoylu 4-5-6 (7 çıkacak) (Çağ 2, Çağ 1'den 300 yıl sonra geçiyor)

Savaşkıran(Tek kitap)

Fırtına Işığı Arşivi (1-5 ve 6-10 kitaplar arasında 15 yıllık zaman geçecek, şu an için 4 kitap çıktı.)

Sana benim de bugün öğrendiğim üzücü bir haberim var. Raoden'in gezegenler arasında etkisi olması pek olası değil gibi. Neden dersen;
Beyaz Kum, Elantris'ten kısa bir süre öncesinde(100 yıl altı olsa gerek) geçiyor. Elantris, Sissoylu 1.Çağdan yüzlerce yıl (1000'den az) önce geçiyor. Fırtına Işığı 1-5, Sissoylu 1.Çağdan sonra 2.Çağdan önce geçiyor. Savaşkıran, Sissoylu 1. Çağdan sonra ve Fırtına Işığı 1-5'ten önce geçiyor. Şöyle bir durum da var; bunlar farklı gezegenlerde geçtiği için her gezegenin yılındaki gün sayısı, gezegenlerin uydusu, gezegendeki canlı çeşidi, gezegenlerin jeolojik yapısı farklı. Dor Elantianların ömrünü binlerce yıl uzatabiliyorsa ancak o şekilde görürüz ki sanmıyorum göreceğimizi. Elantris'in sonraki kitaplarında bahsi geçer belki.

Son düzenleme:
Yazar şu ana kadar serileri birbirinden bağımsız okunması için bayağı çaba sarf etti ama Savaş Ritmi kitabında bayağı bayağı ilerlediğim için net olarak söyleyebilirim, artık bağımsız okuma yalan. Sissoylu Savaşkıran hatta Secret History. Arcanum Unbounded gezegen tanıtımları. Bunların okunması lazım. Okuyan daha zevk alır. Kitap büyü ve genel Pare işleyişine ve arka plan olaylarına bayağı yer ayırmış. Bunları okumadan 4. Kitabı okumak net tuzsuz baharatsız yemek yemek gibi olur.

Sissoylu İlk Üçleme veya Savaşkıran. Savaşkıran'ın hikayesini biraz Elantris'e benzetebilirsin, o yüzden Sissoylu ile devam etmek daha mantıklı olabilir. Sonra Savaşkıran.
Tam burada bir seçim şansı var. Ya direkt Sissoylu 2. Çağa geçersin veya Fırtınaışığına başlarsın. Fırtınaışığı kitapları biraz okur yoran cinsten kitaplar. Öte yandan Sissoylu 2. Çağ birazcık çerezlik gibi kalıyor boyut olarak. Fırtınaışığı 1 veya 2 kitap okuduktan sonra Sissoylu 2. Çağa geçebilirsin. Sonra fırtına devam.

Ara kitaplar olarak en önemlisi kesinlikle Mistborn(Sissoylu)Secret History. Bunun okunması şart ama ne zaman okunması gerektiği konusunda ihtilaf var. En erken okunma dönemi Sissoylu ilk çağ sonu. Arcanum Unbounded Türkçe çıkarsa Türkçe okunma fırsatı olabilir.

Raoden'i bir daha görür müyüz emin değilim. Sel gezegeninde geçecek devam kitapları farklı ülkelere odaklanacak. Direkt devam olmayacak yani Elantris'e.

Evrenle ilgili ilk kitabımı bitirmiş bulunmaktayım:d
Enteresan bir şekilde bir sonrayı hiç tam olarak tahmin edemedim. Bir anda bir şeyler oluyor ve kaosa sürükleniyordun. Bu yönüyle çok ilgi çekici buldum kitabı.
Sevemediğim birkaç şey vardı. Bunlardan biri Vin'in saçma sapan Elend tripleri, diğeri de Marsh'ın bok yoluna gitmesiydi. Elend tripleri değişmedi ama Marsh hiç beklemediğim anda yine hiç beklemediğim işler yaptı...
Bölümlerin başında kısa birkaç cümleden oluşan anlatımlar kitabın ortasından sonra dikkatimi çok fazla çekti. Başlarda Vin'in konuştuğunu zannediyordum, sonradan uyandım duruma. Wano perdeleri gibi bir yerden sonra o kısımları merakla bekler olmuştum.... Rashek kısmı da çok ilginç geldi.
Birkaç gün içinde ikinci kitaba da geçeceğim.

Evrenle ilgili ilk kitabımı bitirmiş bulunmaktayım:d
Enteresan bir şekilde bir sonrayı hiç tam olarak tahmin edemedim. Bir anda bir şeyler oluyor ve kaosa sürükleniyordun. Bu yönüyle çok ilgi çekici buldum kitabı.
Sevemediğim birkaç şey vardı. Bunlardan biri Vin'in saçma sapan Elend tripleri, diğeri de Marsh'ın bok yoluna gitmesiydi. Elend tripleri değişmedi ama Marsh hiç beklemediğim anda yine hiç beklemediğim işler yaptı...
Bölümlerin başında kısa birkaç cümleden oluşan anlatımlar kitabın ortasından sonra dikkatimi çok fazla çekti. Başlarda Vin'in konuştuğunu zannediyordum, sonradan uyandım duruma. Wano perdeleri gibi bir yerden sonra o kısımları merakla bekler olmuştum.... Rashek kısmı da çok ilginç geldi.
Birkaç gün içinde ikinci kitaba da geçeceğim.
Epigraflar önemli ipuçları veriyor, onları dikkatli okumanı tavsiye ederim.
Elend tripleri beni de bezdirmişti. Elend kötü çocuk değil ama Vin fena taktı kafayı. İlk çağı bitir de konuşalım. İlk kitapta tahminlerin boşa çıktıysa diğerleri dumura uğratabilir.

Epigraflar önemli ipuçları veriyor, onları dikkatli okumanı tavsiye ederim.
Elend tripleri beni de bezdirmişti. Elend kötü çocuk değil ama Vin fena taktı kafayı. İlk çağı bitir de konuşalım. İlk kitapta tahminlerin boşa çıktıysa diğerleri dumura uğratabilir.
Epigraflara daha fazla dikkat etmeliydim, evet.. Sonradan dank etti işte:d
Bazı şeyler çok ani oldu. Kelsier'in öleceğini hissediyordum mesela. Ama hiç böyle bir ölüm beklemiyordum. 11. metalin kullanım şekli aha işe yaradı* dedim. Başka bir şey oldu.
İkinci kitabı bugün DR'de bulabilirsem alacağım. Yoksa sipariş bekleyeceğim......
Ay sonunu görmeden ilk çağı bitirmek istiyorum, bakalım. Bitsin konuşacak çok şey olacak sanırım:d

Epigraflara daha fazla dikkat etmeliydim, evet.. Sonradan dank etti işte:d
Bazı şeyler çok ani oldu. Kelsier'in öleceğini hissediyordum mesela. Ama hiç böyle bir ölüm beklemiyordum. 11. metalin kullanım şekli aha işe yaradı* dedim. Başka bir şey oldu.
İkinci kitabı bugün DR'de bulabilirsem alacağım. Yoksa sipariş bekleyeceğim......
Ay sonunu görmeden ilk çağı bitirmek istiyorum, bakalım. Bitsin konuşacak çok şey olacak sanırım:d
İkinci kitabı arıyormuş @NiTian ErXing :D
Tam spoiler sayılmaz ve yanlış hatırlıyor da olabilirim ama dikkat ettiysen 8 metal birbirinin çifti yani özellikler birbirinin karşıtı, atiyum ve bir diğerinin çifti yok. Yani anlayacağın sissoyluların yakabileceği 11'den fazla metal/karışım var. Kelsier adamım viskinin içine koyup içiyordu. İlk çağı bitirdikten hemen sonra Arcanum Unbounded içinde iki hikaye var, ingilizce okurum dersen onları oku; Eleventh Metal ve Mistborn: Secret History. Eleventh Metal o kadar uzun değil, çevrilebilir aslında. Vaktim olursa çevirmeye çalışabilirim. Secret History'yi okumadan ikinci çağa başlama derim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık