Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kozmer (Cosmere) Evreni

Kralların Yolu ile girince çıkması zor olur diye onla başlattım :ehe:
Geçen "yapımcılar paraya ihtiyacı olmayan bir yazarla ne yapacaklarını bilmiyorlar" gibisinden bir şey diyordu.
Onu diyorum ben de, paraya ihtiyacı olsa uyarlamada söz hakkı istemez, satıp geçer. Kickstarter ile daha da ün kazanınca eli iyice güçlendi.

Okuma sırası nasıl diye biraz baktım da kayıp rıhtımda adam bir çok başlama seçeneği sunmuş. Yine de içime sinmedi siz hangi sırayla başladınız? Bir de tüm kitapların Türkçesi var mı ve bitti mi seri yoksa daha kitap çıkarmaya devam edecek mi?
Şimdi Kozmer'de başlamak isteyenler ve yazarın tarzını beğenip beğenmeyeceğine karar verecekler için genellikle şu kitaplarla başlayabilirler.

Elantris(tekil kitap), yazarın ilk yayımlanan kitabı. İlk olduğu için yazım olarak da diğerlerine nispeten biraz geride. Genellikle bunu başlangıç için öneriyoruz, çünkü yazarın diğer kitaplarından sonra bunu okumak attan inip eşeğe binme durumuna düşürebilir. Kötü kitap demek değil bu, sadece zayıflıkları belirgin diğer kitaplara göre.

Sissoylu ilk üçleme. Son İmparatorluk- Kuşatma (aslı Miraç Kuyusuydu da yayınevi bu isimle bastı)- Çağların Kahramanı.

Savaşkıran.

Bunlar kendi içinde hikayelerini bitiriyorlar. Bağımsız okunabilirler Bunlar okunduktan sonra ben tuttum bu yazarı fazlasını verin dersen ondan sonra gene konuşalım. Al hepsini deyip de beğenmeme durumu da olabilir. @NiTian ErXing'de böyle oldu zannediyorum çünkü kitapların çoğunu aldı kendisi ama kendisinden bir yorum göremedik hiç :p .

Son düzenleme:
Bunlar kendi içinde hikayelerini bitiriyorlar. Bağımsız okunabilirler Bunlar okunduktan sonra ben tuttum bu yazarı fazlasını verin dersen ondan sonra gene konuşalım. Al hepsini deyip de beğenmeme durumu da olabilir. @NiTian ErXing'de böyle oldu zannediyorum çünkü kitapların çoğunu aldı kendisi ama kendisinden bir yorum göremedik hiç :p .
Kütüphaneciler serisinden sonra steelheart serisine başlamıştım orada kalmıştım. Onları bitirdikten sonra girişecektim ama kafa olarak zaman ayıramıyorum kendime hiç, şu sıralar umarım okuyacağım.....

Okuma sırası nasıl diye biraz baktım da kayıp rıhtımda adam bir çok başlama seçeneği sunmuş. Yine de içime sinmedi siz hangi sırayla başladınız? Bir de tüm kitapların Türkçesi var mı ve bitti mi seri yoksa daha kitap çıkarmaya devam edecek mi?
Emin olamadığın zaman çıkış tarihi sırasına göre git olsun bitsin bence.

@RedTeroR sen şimdi Kralların Yolu ile giriş yapmışsın ya, diğerleri yavan kalabilir. Parlayan Sözler'e başlamadan önce en azından Sissoylu ilk çağ ile Savaşkıran'ı okuman lazım.
Kralların yolu ilk iki cildi bitirdim eğer dediğin kitaplar şuanda gizem halinde olan pek çok konuya doğrudan açıklama getiriyorlarsa daha sonraya bırakabilirim, belli miktarda gizemi her zaman tercih ederim. Karakterlere altyapı oluşturacaklarsa okuyabilirim tabi.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Genel olarak ilk iki kitaptan sonra kısa bir değerlendirme yapayım. Spoilersiz.

Öncelikle Dune ve Zaman Çarkı okurken hissettiğim heyecanı yeniden yakaladım bu da uzun zamandır özlediğim bir his.

Dünyası yeterince orjinallik barındırıyor, tabi sağdan soldan hafif esinlemeler elbette olacak ama kurgu evreni kendine özgü diyebiliyorsun, bence olmazsa olmaz en kritik unsur budur fantastik eserlerde.

Karakterler iyi, çoğu karakter fazlaca derinleşmedi ilk iki kitap mahiyetinde ama bu karakterlerdeki potansiyel ortada. Boş karakter yok diyebilirim (Szeth gereksizi hariç)

Olaylar yeterince ilgi çekici ve sürükleyici, bazen olay akışı durağanlaşsa bile sıkıcılığa kadar kaymıyor. Olaylar pek çok kez düşündüğüm rotada seyretmedi bu da süprizler katarak heyacanımı arttırdı.

Diyaloglar yerinde olmuş, komik olanları da var, felsefeye kayan sohbetler de var. Beyaz, siyah ve gri ile ilgili güzel çıkarımlar yapılmış.

Gizemi de iyi yedirmiş, bazı karakterlerde bir işler olduğunu anlayabiliyorsun ve sonra tahminlerinin sonuçlarına bakmak eğlenceli oluyor.

Ama bu 500 küsür sayfalık iki kitapla konuya tam bir giriş yaptığını hala düşünmüyorum, daha ısınma aşamasında bakalım.

Kralların yolu ilk iki cildi bitirdim eğer dediğin kitaplar şuanda gizem halinde olan pek çok konuya doğrudan açıklama getiriyorlarsa daha sonraya bırakabilirim, belli miktarda gizemi her zaman tercih ederim. Karakterlere altyapı oluşturacaklarsa okuyabilirim tabi.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle Dune ve Zaman Çarkı okurken hissettiğim heyecanı yeniden yakaladım bu da uzun zamandır özlediğim bir his.

Dünyası yeterince orjinallik barındırıyor, tabi sağdan soldan hafif esinlemeler elbette olacak ama kurgu evreni kendine özgü diyebiliyorsun, bence olmazsa olmaz en kritik unsur budur fantastik eserlerde.

Karakterler iyi, çoğu karakter fazlaca derinleşmedi ilk iki kitap mahiyetinde ama bu karakterlerdeki potansiyel ortada. Boş karakter yok diyebilirim (Szeth gereksizi hariç)

Olaylar yeterince ilgi çekici ve sürükleyici, bazen olay akışı durağanlaşsa bile sıkıcılığa kadar kaymıyor. Olaylar pek çok kez düşündüğüm rotada seyretmedi bu da süprizler katarak heyacanımı arttırdı.

Diyaloglar yerinde olmuş, komik olanları da var, felsefeye kayan sohbetler de var. Beyaz, siyah ve gri ile ilgili güzel çıkarımlar yapılmış.

Gizemi de iyi yedirmiş, bazı karakterlerde bir işler olduğunu anlayabiliyorsun ve sonra tahminlerinin sonuçlarına bakmak eğlenceli oluyor.

Ama bu 500 küsür sayfalık iki kitapla konuya tam bir giriş yaptığını hala düşünmüyorum, daha ısınma aşamasında bakalım.
Kralların Yolu aslında tek kitap, kitaplar kalın ve maliyetli olduğu için sanırım Fırtına ışığı arşivi kitaplarını ikişer cilde bölerek yayımlıyorlar.
Konudaki ilk mesajda bahsi geçiyor, gezegenler arasında yolculuk yapan bazı karakterler var, onlardan bazıları ile karşılaşabilirsin diye söyledim.

Serinin ana karakterlerinden ziyade dışarıdan gelen karakterler için alt yapı oluyor o kitaplar. Tabi işler ilerledikçe bazı ilginç detaylar da kesişiyor.
Tahmin edilememe kısmı benim de çok hoşuma gidiyor. Twistleri twist olsun diye eklenmemiş kesinlikle.

Sadece ilk kitabı okumuş olsam da forumdakilerin yorumlarından bende ana karakterlerin aslında ana karakter olmadığı hissi uyandı. Biz örgüyü yan karakterlerin gözünden okuyormuşuz gibi. Bu beni biraz daha meraklandırdı şu an. Akşam bizim ofise gel diyen arkadaşlarımı ekip gidip Sissoyluya başlayacağım.

@Tilqi_Gin gizli projelerden epub var mı piyasada? Aradım biraz da bulamadım.
Gizli projeler 2023'te çıkıyor zaten, epublar düşmez daha. İlk gizli proje Tress of the Emerald Sea Ocak 2023 çıkış tarihi ama günü bile net belli değil daha, epublar belki ay başından hazır olur . Kickstarter dışı çıkış tarihi de 4 Nisan gözüküyor ilk kitabın. Her kitap 3 ay sonra çıkacak sanırım, kickstarter çıkış tarihinin üzerine.

Kickstarterda epubı alanlar paylaşırsa okuma fırsatı olabilir. Akılçelen bir şekilde alırsa önceden başvurup falan belki sürpriz bir şekilde okuyabiliriz ama belli olmaz. Kayıp Metal 150 bin kelime civarıydı. Tress of the Emerald Sea 100 bin kelime civarı olacak.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık