Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsanın Doğada Yaşanan Olaylara Müdahalesi Hakkında Bir Soru

Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız?

• Kullanılan toplam oy
    54

Silinmiş Üye

Kuş yemi aldım dışarıdan. Balkondaki kumruları besliyorum. İlk katta olduğum için bazen kediler gelip yemleri yiyen kumrulara saldırıyor. Yerde kedilerin yediği kumruların tüylerini bulduğum oldu birkaç kere.
Genelde kuşlara sinsice saldırmaya çalışan kedileri görürsem kovuyorum. Tabii doğa ile farklı bir durum bu, sorudaki durumda kalırsam ne yapacağımdan emin değilim.
O kadar yemlere para vermişin bari işe yarasın :D

Doğaya, bitkiye zararı olmayan hayvanların yavrularını kurtarırdım sadece. Bunu da duygusallık yüzünden değil rasyonel düşünme etkisiyle yapardım. Bir kuzunuz yada buzağınız olsa onu yavruyken kesmez büyüyüp çiftleşip çoğalmasını ve kg olarak ağırlaşmasını beklersiniz. He bir de nesli tükenme tehlikesinde olan hayvanları kurtarırdım, onun dışında bir şey yapmazdım.

Kaçan oradan kaçar zaten bütün bir sürüyü yakalayamazlar. Diğerleri de can derdin zevkine yemek yiyen hayvan yoktur. Ama bir belgesel de bir 2 Aslanın bir çıtayı yakalayıp öldürdüğünü ve yemediğini görmüştüm. Herhalde orada bile zevki bir şey yoktu galiba onların avlanma bölgelerine girmiştiler. Diğer yandan hatırladığım aslında Aslanlar etrafta Çıtaların olmasına izin verirler çünkü onların yakaladıkları avları onlardan alabiliyorlar diye. Herhalde bu Çıta bahsedilen Aslanları çok kızdırmıştı ya da başka bir şey olmuştu. Kısaca hatır kutarmazdım Aslan sürüsünün de yemeğe ihtiyacı var, yavruları felan var.

Ben soruyu mantıklı bulmadım. Tavşan sürüsünü kurtarsam, Aslan sürüsünün bacağına sıkmış olurum.
Araya almışlar ise zaten aç oldukları anlamına geliyor olabilir.

Benim burda tam olarak kastetmek istediğim insanlar olarak sizler hayvan sürüsünü kurtarmadığınız zaman ve aslanların avlarını yediği olayına şahit olduğunuz zaman kendinize bu durumu kabul ettirebilecek misiniz yoksa, yine zayıfa acıyıp ve vicdandan dolayı doğanın dengesini bozmak adına kurtaracak mısınız?

Hiç düşünmeden kurtarmam dedim, bence çok zor bir soru da değil. Kendi halinde işleyen bir sisteme niye durduk yere çomak sokayım, sincaplar daha tatlı diye mi? @Smoker 'ın dediği şekil bir soru bence de daha zorlayıcı olurdu.
Sincaplar sadece zayıf bir canlıya örnek olarak verilen hayvan yav. Orda Zebra'da olabilir, Deve Kuşu da olabilir v.s .vs. Aslan hariç ona yem olabilecek herhangi bir hayvan.

Yalnız her hayvan yemek için öldürmüyor mesela en basitinden kediler bir sürü canlıyı öldürüyorlar. Bunu nereye koyacağız? Kedinin kuşu öldürmesine göz yummam ama vahşi kedigillerin de avını önlemek olmaz. Ankete oy atamam bu vaziyette .

Ulan sanırsın dört dörtlük düzen var da, ben kurtarınca kıyametler kopacak... tabiki de kurtarırım.

Meselam herkesin hayatına kimse karışamaz. Ha nasıl karışamaz? Aslan şu şekil yer, o tavşan şu şekil yer. Kimsenin doğaya karışmaya hakkı yok. Özgürlük bidir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık