Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Sohbet

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Öğretmenlik mesleğinin geleceğini ve nasıl değişeceğini az çok öngörebiliyorum.

Ancak tercümanlık mesleği nasıl değişecek gerçekten çok merak ediyorum.

sence bu gelişmeler meslek bitirici mi
Kendi mesleğim adına konuşayım:

Yapay zekanın öğretmen olarak kullanımı yeni bir şey değil. Gelişmelerde beklentiler üzerinden gidiyor. Öğretmenlik mesleğinin geleneksel çizgiden çıkması gerektiği çok uzun süredir bir realite ancak teknolojik gelişmeler kolay erişilebilir olmadığı için bu çıkış süreci erteleniyordu. Bu nokta da sadece mesleğin işlevinin değişeceğini, buna uymayanlarında işini kaybedeceğini düşünüyorum.

Diğer meslekler hakkında fikrim yok.

Kendi mesleğim adına konuşayım:

Yapay zekanın öğretmen olarak kullanımı yeni bir şey değil. Gelişmelerde beklentiler üzerinden gidiyor. Öğretmenlik mesleğinin geleneksel çizgiden çıkması gerektiği çok uzun süredir bir realite ancak teknolojik gelişmeler kolay erişilebilir olmadığı için bu çıkış süreci erteleniyordu. Bu nokta da sadece mesleğin işlevinin değişeceğini, buna uymayanlarında işini kaybedeceğini düşünüyorum.

Diğer meslekler hakkında fikrim yok.
peki güncel düzende öğretmenlik öğrenciye bişey katıyor mu? başarısız öğrencileri nasıl sınıflandırıyorsun, bireyler mi sisteme uyumlu değil sistem mi bireylere?

peki güncel düzende öğretmenlik öğrenciye bişey katıyor mu? başarısız öğrencileri nasıl sınıflandırıyorsun, bireyler mi sisteme uyumlu değil sistem mi bireylere?
Öğrenmeyi mili eğitim bazında incelersek öğretmenler öğrencilere hiçbir şey katmıyor veya katamıyor. Çünkü sistem ortaöğretim ve yükseköğretimde bulunan iki adet ''gatekeeping'' sınav üzerine kurulu. Bu da öğrencilerin kendi yeteneklerini keşfetmelerinden ziyade sadece sonuç ve ürün odaklı bir eğitime zorunlu bırakıyor. Yani aslında öğrencileri sen sınıflandırmıyorsun, milli eğitimin koyduğu sistem zaten sınıflandırıyor.

Bir ülke de eğitim sisteminin başarılı olması ''değerlendirme sistemi'' ile başlar. Eğer bireysel öğrenmeyi destekleyen bir sistem yoksa, kişileştirilmiş eğitim süreçlerini destekleyen bir değerlendirme sistemi yoksa ve milli eğitimde dolaylı yoldan bunun önüne taş koyuyorsa öğretmenin öğrencinin yeteneklerini ortaya çıkarması çok zordur. Bu nokta da yapay zeka araçları ve diğer şeyler bu kişiselleştirilmiş eğitimi sağlıyor.

Tabii ki öğretmenler gerçekten öğrencilerin güçlü yanlarını çıkarmayı biliyor mu dersen, bilmiyorlar. Bu da ''öğretmen yetiştirmede ki sıkıntılar'' altında konuşulması gereken bir konu.
Bu noktada tartışmayı biraz açmamı gerektiriyor. Şu an röportaj yapmam gerekiyor, geldiğimde konuşabiliriz onu da. :S

Öğrenmeyi mili eğitim bazında incelersek öğretmenler öğrencilere hiçbir şey katmıyor veya katamıyor. Çünkü sistem ortaöğretim ve yükseköğretimde bulunan iki adet ''gatekeeping'' sınav üzerine kurulu. Bu da öğrencilerin kendi yeteneklerini keşfetmelerinden ziyade sadece sonuç ve ürün odaklı bir eğitime zorunlu bırakıyor. Yani aslında öğrencileri sen sınıflandırmıyorsun, milli eğitimin koyduğu sistem zaten sınıflandırıyor.

Bir ülke de eğitim sisteminin başarılı olması ''değerlendirme sistemi'' ile başlar. Eğer bireysel öğrenmeyi destekleyen bir sistem yoksa, kişileştirilmiş eğitim süreçlerini destekleyen bir değerlendirme sistemi yoksa ve milli eğitimde dolaylı yoldan bunun önüne taş koyuyorsa öğretmenin öğrencinin yeteneklerini ortaya çıkarması çok zordur. Bu nokta da yapay zeka araçları ve diğer şeyler bu kişiselleştirilmiş eğitimi sağlıyor.

Tabii ki öğretmenler gerçekten öğrencilerin güçlü yanlarını çıkarmayı biliyor mu dersen, bilmiyorlar. Bu da ''öğretmen yetiştirmede ki sıkıntılar'' altında konuşulması gereken bir konu.
Bu noktada tartışmayı biraz açmamı gerektiriyor. Şu an röportaj yapmam gerekiyor, geldiğimde konuşabiliriz onu da. :S
yani eğitim değil talimat veriyor sistem. aklını kapatıp sadece talimatlara uyacaksın ve zaten kazanan azınlıktan olamazsan toplumdaki yerin az çok belli olacak. bireysel ilgiye indirgediği için yapay zeka araçları öğrenmeyi tetikleyecek diye bakıyorsun. eğitim talep etmemiş kişilere bile eğitim verip toplumu standartlaştırmak zorunda olan okul sistemini belki yapay zeka ile bireysel eğitim harbiden ortadan kaldıracak. fakat bu yapay zeka eğitimine geçmek için daha çok var ve geçilse bile yine kazanan azınlık diye bi gerçek olacak :S

ve ayrıca, herkesle bireysel ilgilenen bi yapay zeka düşünme biçimlerimiz üzerinde nasıl rol oynayacak. insanlar yaşantılarında gördüğü bi takım şeyleri, görme sıklığı ve farklı bağlam gamlarında değerlendirerek bi takım düşünceleri tetikliyor. bu da demektir ki kişileri yönlendirme yeteneğine de erişimi olacak yapay zekanın. peki yönlendirmeleri verim üzerine mi olacak, olacaksa sistemin verimi üzerine mi bireyin verimi üzerine mi olacak :S neyse kafa açmayayım işin gücün var :d

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 7)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık