Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dinlediğiniz Son Albüm

Albüm adı: Concrete Flower
Sanatçı: THE ROOP
Yayınlandığı yıl: 2022
Tür: Dans-rock, dans-pop, elektronik pop, indie pop, pop rock, disko
Şarkı sayısı: 10
Şarkı listesi:

1. On Fire
  2. Let's Get Naked
  3. Ohmygodable
  4. Running From Myself
  5. Love Is All We Got
  6. Discoteque
  7. Wabi Sabi
  8. She Lives Here
  9. Every Second
  10. Multiply
Değerlendirme:

Litvanyalı grup THE ROOP'u ilk 2021 yılında ESC sayesinde tanımıştım. Concrete Flower da iki ESC şarkısıyla birlikte gelişen bir albüm. Albümü pop ve dans müziklerinin indie ve rock türleriyle harmanlandığı bir albüm olarak tanımlayabiliriz. O hâlde bazı şarkıları değerlendirmek istiyorum.

On Fire, 2020 yılında yayınlanan ve o yıl grubun ESC'de Litvanya'yı temsil eden minik minik indie tınılı bir dans rock şarkısı. En güçlü şarkıyla başlangıç yapılması güzel bir fikir. Eğer ikinci büyük hiti olmasa şarkının başta olması albümü sonuna kadar dinlenebilmesini sürdürülebilmek riskli düşünülebilirdi. Albümde en sevdiğim şarkıdır. Bu anlamda albümün ilk dakikaları memnuniyetle başlangıç var.

Let's Get Naked, elektronik pop türünde dans parçasıdır. Şarkı bazen 1990-2000 arası remiks esintileri verdiğini söyleyebilirim. Sona doğru tek sözcük oyunları yaparak hareketi yukarıya çıkarıyor. On Fire'dan sonra daha ritmik şarkıya geçiş güzel bence. Sevdim.

Ohmygodable, disko ve elektronik ögeleri taşıyan yüksek tempo bir dans şarkısı. Albümde tempoya yükselten birkaç şarkıdan biridir. Zumba yaptıracak bir şarkıdır. Önceki iki şarkının üstüne ritmik seviyeye çıkar.

Running From Myself, albümün ilk slow şarkısıdır. Indie türüne yakın olan şarkı yüksek tempo şarkılar arasında bir mola olarak güzel yedirilmiş.

Love Is All We Got, başta yavaş ortalara doğru yüksek tempo olan bir elektronik pop ve disko şarkısı. Bu şarkıyı seviyorum ancak şarkı grubun söyleyiş biçimiyle biraz On Fire şarkısının tür farklılığı yapmış havası veriyor. Tekrar belirtiyorum, biraz. O da nakarat kısmında ama tamamen müziğe geçişin olduğu son kısım çok hoş.

Discoteque, 2021 yılında yayınlanan, aynı yıl grubun ESC'de Litvanya'yı temsil eden ve ülkesine sekizincilikle en iyi dereceyi getiren bir elektronik pop ve disko karışımı şarkı. Hemen herkes On Fire karşısında yarışma bazında değerlendirerek bu şarkıyı alt seviyesinde görürler. Ben iki şarkıyı da seviyorum, hatta bu da pozitif etmesiyle albümde en sevdiğim şarkıdır. Şarkının performansını bırakıyorum. Performansta yaptıkları hareketler kişiye geçiyor. Enerjisini yükseltmek isteyene dinlemesini önereceğim şarkı. Şarkının ortalarda olması doğru bir seçim olmuş. Tam ortadan enerji veriyor.

Wabi Sabi, orta tempoda bir dans-rock parçasıdır. Solist Discoteque şarkısını ne kadar yumuşak tonlarda söylediyse burada o kadar kalın tonlarda söylüyor ve vurucu dans ritimleri devreye giriyor. Dans etmek isteyen için devamdır.

She Lives Here, genel havası slow bir şarkı olup bazı kısımlarda ritmi olan indie türünde bir şarkıdır. Önceki şarkılar dinledikten sonra keyif kaçıyor ama dinlenebilir bir şarkı. Müziği insanı sakinleştiriyor.

Every Second, bir dans-pop şarkısıdır ve birkaç kısımda indie pop türü kullanılıyor. Şarkının remiks söylemi var. Yani tekrarlı sözcük ve sözcük grubu ile müzik. Fena değil.

Kapanış şarkısı Multiply, elektronik pop bir dans parçasıdır. Bu da fena değil ama ilk şarkıları gibi enerjik asla değil. Dinlenmesi olan bir dans kapanışı.

Son dört parça ortalamayı biraz düşürüyor. Onlar olmasa sonuç yüksek olurdu. Puanım 10 üzerinden 7.5.

Chanel - ¡Agua!

Albüm adı: ¡Agua!
Sanatçı: Chanel
Yayınlandığı yıl: 2024
Tür: Latin Pop, R&B
Şarkı sayısı: 12

Bir iki şarkı hatrına ortalama bir albüm. Yoksa değil.

Son düzenleme:
Asobi Seksu - Citrus

Albüm adı: Citrus
Sanatçı: Asobi Seksu
Yayınlandığı yıl: 2006
Tür: Shoegaze, Dreampop
Şarkı sayısı: 12

Shoegaze music bandları araştırırken denk geldim. Albümün ilk şarkısını dinleyince "İşte bu benim aradığım şey!" diye düşündükten sonra keyifli bir şekilde dinledim tüm şarkıları. Tabi benim açgözlülüğüm durur mu, Fluorescence ve Asobi Seksu albümlerini de "Sonra dinlenecek" listesine ekleyiverdim. Albümdeki tek sevmediğim şarkı Strings oldu:

Albümdeki en sevdiğim parça ise New Years oldu. Melodi - söz uyumu ile beraber melodinin bir anda yükselmesi, araya sıkıştırılan Japonca sözler v.s derken bi' bakmışım şarkıyı loop'a almışım ajskdhsaddas

Sözün özü, dinleyiniz, dinlettiriniz!

Catherine Wheel - Ferment

Albüm adı: Ferment
Sanatçı: Catherine Wheel
Yayınlandığı yıl: 1992
Tür: Shoegaze, Alternative Rock
Şarkı sayısı: 11

Shoegaze maceramda yeni rotam bu albüm oldu. İlk önce bu albümden biraz daha popüler olan - kişisel düşünce - Chrome albümünü dinledim ve onu da çok beğendim.

Chrome albümünü dinledikten sonra grubun diğer Shoegaze albümlerine göz attığım sırada karşılaştım bu albümle. İlk parçadan son parçaya kadar keyifle dinledim. Türü derin bir şekilde hissetmemi sağladığını düşündüğümden benim için önemli bir albüm hâline geldi.

Albümdeki tüm şarkıları beğendiğimden, bir tanesini seçip buraya paylaşmak zor olacak. En iyisi albümü atayım ben, başka çare bırakmadı askjhdasdkaskljdsa

Son söz, bu albüm sadece Black Metallic'ten ibaret değildir!!

Swervedriver - Raise

Albüm adı: Raise
Sanatçı: Swervedriver
Yayınlandığı yıl: 1991
Tür: Shoegaze
Şarkı sayısı: 13 (2008 reissue bonus tracks )

Asobi Seksu'nun Flourescence albümünde istediğimi bulamadıktan sonra bu albüm ilaç gibi geldi ya. O albümde dream-pop daha baskın gibiydi ama bi' şeyler eksik gibi geldi. Bi' türlü uyum yakalanamamış gibi. Ahh, hatırlamak bile istemiyo'm :'t

Neyse ya, grubun Mezcal Head albümünden daha başarılı buldum bunu. O albümü acaba ben mi iyi dinlemedim de mi böyle düşünüyorum emin değilim, ama albüm beni içine çekmesi gerekirken - bu sonuca neden vardım acaba?? Hmm. - itiyo' gibiydi.

Albümde, gözümde daha çok ön plana çıkan 2 - aslında 3 ama 3 tane paylaşmak istemiyo'm ajsndjsndajsnd - şarkı var. Bunlar Kill the Superheros ve Sci Flyer.

Bu albümle alâkalı sonsöz monsöz v.s bir şey yok. Sadece diyeceğim tek şey var, KAFAMI ALLAK BULLAK EDEN LANET OLASI FİNALLERİM BİTSİN ARTIK.

Four Great Points - June of 44

Albüm adı: Four Great Points
Sanatçı: June of 44
Yayınlandığı yıl: 1998
Tür: Math Rock, Post - Hardcore
Şarkı sayısı: 8

Albüm:

Math Rock'un Post - Rock tarzını yeteri kadar tükettikten sonra Post - Hardcore tarzına geçiş yapma zamanım gelmişti. Bu tarzı ilk bu albümle deneyimlemiş oldum. Post - Rock tarzıyla farklılıklarını öğrenmeye başlamak için iyi bir seçim oldu, ilerledikçe detaylı bir karşılaştırma - umarım :'t - yapabileceğim.

Albümdeki en sevdiğim parça:

Grubun diğer albümlerine de göz atacağım, iyi bir başlangıçtı.

Albüm adı: This Is Me...Now
Sanatçı: Jennifer Lopez
Tür: Pop, R&B
Şarkı sayısı: 13

Jennifer Lopez, tam on yıl sonra yeni stüdyo albümünü geçtiğimiz haftalarda çıkarmıştı. Söz konusu albüm de şimdi değerlendirmeye girecek albümdür.

Albüm, 2002 yılında çıkarılan This Is Me...Then albümünün bir uzantısı veya devamıdır. Tarz ve esintiler aynı, sadece o dönemde yaygın bir tarz olan "old school hip hop" adındaki tür bu albümde bariz bir şekilde yer almamaktadır.

Albüm, bence Lopez'in bundan önceki albümünden daha iyi ve başarılı ama bütün olarak zayıf. Öncelikle vurucu bir hit maalesef yok. If You Had My Love, Ain't It Funny, Jenny from the Block, Get Right, On The Floor vs. her albümünde bir hit tutan burada yok. Dinlenebilir şarkılar var ama kısa ömürlü. Can't Get Enough, Rebound, Hearts and Flowers, not.going.where. müzikleri ve nakaratlarıyla dikkatimi çeken şarkılar oldu. Keşke önceki albümünün bir uzantısı yerine yeniden dans parçaları ya da soft etnik parçalar yapsaymış.

Sonuç olarak eh, meh, orta, vasat diyebileceğim bir albüm ve bu yüzden puanım on üzerinden beş.

Son düzenleme:
Mikolas Josef - One

Albüm adı: One
Sanatçı: Mikolas Josef (Mikolas)
Tür: Pop, R&B, Hip hop, EDM
Şarkı sayısı: 11

Kendisini 5-6 yıl önce Lie to Me şarkısı ile tanıdığım bir isimdir ve bu şarkı ile Eurovision'da Çekya'yı temsil etmişti. Tabii ben o sene yarışmayı takip etmediğim hâlde Youtube keşfetim aracılığıyla görüp dinledim ve başka şarkılarını da beğendiğim için takipçisi oldum. Bu sene ilk albümünü çıkarttı ve ben de dinledim.

Albüme gelirsek eh diyebilirim. Bazı şarkılardaki tekno ve EDM gereksizliği ile vokalini gereksiz öne çıkarma, yani güçlü sesle okumaya zorlama olmamış kısımlar. Bunun dışında daha önce yayınladığı şarkılar öne çıkan şarkılar. Onun dışında yepyeni çıkanlardan da Please Don't Go şarkısını beğendim. Sonuç olarak on üzerinden altı buçuk.

Bu sene başa sardıracak albümler görürüz, umarım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık