Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Crocodile

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 • Severim

  Kullanılan: 177 66.5%
 • Sevmem

  Kullanılan: 90 33.8%

 • Kullanılan toplam oy
  266

Crocodile (Kurokodairu), gizemli suç örgütü Barok Eserleri'nin eski başkanıdır. Arabasta Arkı'nın ve Arabasta Sagası'nın ana düşmanıydı.

Crocodile, Monkey D. Luffy'yi tam ve kesin bir yenilgiye uğratan ilk düşman olduğu için, uzun süre seride kendine yer bulabilmiş en dikkate değer ana düşmanlarından biridir. En başta Denizin Yedi Savaş Lordu'ndan biri olarak tanıtılmıştır, ancak daha sonra çöl krallığı Arabasta'nın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı için unvanı elinden alınmış ve tutuklanmıştır.

Luffy sayesinde Impel Down'dan kaçmayı başarmış ve Marineford'a giderek savaşa katılmıştır. Savaştan sonra da adamı Daz Bonez ile Yeni Dünya'ya gitmiştir.

Görünümü

Crocodile geniş göğüslü, geniş omuzlu, kaslı kollara ve bacaklara sahip, kalın boyunlu ve uzun boylu bir adamdır. Soluk teni ve arkaya düzgünce taranmış ensesine kadar gelen siyah renkte saçları vardır, ancak dövüşürken darbe aldığı zaman saç telleri yüzünün önüne düşer. Çeşitli savaş yaralarına sahiptir ve bunlardan en yüzünü boydan boya kaplayan dikişli yara izidir. Ayrıca sol eli yoktur, sol elinin yerine sert bir altın alaşımından yapılmış büyük bir kanca takar. Gözleri derin ve kalın kapaklıdır. İnce kaşları karakteristik olarak ortadan yukarıya doğru çıkıyormuş gibi durur. Kaşlarının duruşu yüz ifadesinde küçümseme ve güvensizlik hissi yaratır. Derin, rahat bir sesle konuşur ve genellikle şirketi tarafından üretilen kalın bir puro içerken görülür. Animede cildi daha grimsi bir renktedir.

Kıyafetlerinden dolayı tipik bir İtalyan mafya babasını andırır. İlk gösterildiğinde üzerinde uzun kollu ve beyaz renkteki gömlek ve onun üzerinde parlak turuncu renkte, siyah çizgili ve düğmeli bir yelek vardı. Boynuna mavi renkte bir eşarp bağlar, koyu renkte pantolon ve altın tokalı siyah ayakkabılar giyerdi. Ayrıca kalın ve koyu renkte tüylü bir kürk paltoyu omuzlarında pelerin gibi taşırdı.

Impel Down'da hapsedildikten sonra, tıpkı diğer mahkumlar gibi Crocodile da standart mahkum üniforması giymiştir, ancak nedenbir bilinmez altın kancası kendisinden alınmamıştır. Portgas D. Ace'i kurtarma operasyonunda Luffy ve Jinbe'ye katıldıktan sonra Newkama Diyarı'na gitmiş ve burada kıyafetlerini değiştirmiştir. Yeni görünümünde siyah renkte bir gömlek, koyu gri renkte
bir pantolon ve yakasında kahverengi kürk olan siyah renkte bir palto giymiş ve boynuna yeşil renkte bir eşarp bağlamıştır. Zirve Savaşı'ndan sonra Arabasta'dakine çok benzeyen kıyafetler giymiştir.

Crocodile'ın tüm gösterimlerinde, sağ kulağına tek bir halka biçimli altından küpe vardır. Nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle yüzük parmağı hariç her parmağında farklı renkteki değerli taşlarla süslenmiş altın yüzünler takar. (Arabasta Arkı'nın anime versiyonunda orta parmağına yüzük takmıyordu. Bu durum sonraki yayınlarda düzeltilmiştir.)

Crocodile çocukken de yetişkinliğindekine benzer bir saç stiline sahipti, ancak yüzünde yara izi ve sol elinde kancası yoktu. Basit giysiler giyiyordu ve kemerine asılı büyük bir tabanca taşıyordu.

Kişiliği

Crocodile yıllardır elinde tuttuğu Savaş Lordu unvanından da anlaşılacağı üzere, kendine ve yeteneklerine güvenen, tecrübeli, kurnaz ve iş yapma konusundaoldukça bilgili bir korsandır. Kendinden zayıf rakiplerle oynamaktan, dövüş sırasında genellikle sırıtarak ve kendini beğenmiş bir şekilde gülmekten hoşlanır. Ancak kendine olan aşırı güveni nedeniyle, Luffy'nin iradesini ciddi şekilde hafife almış ve bunun sonucunda da yenilmiştir.

Crocodile en başta göz korkutucu ve sofistike bir suç dehası olarak tanıtılmıştır, ancak Savaş Lordu olduğu için Arabasta halkının gözünde ülkeyi korsan saldırılarından koruyan bir kurtarıcı rolündedir. Ulusal kahraman olarak statüsüne rağmen, yerel halkı ve onların ona olan hayranlığını umursamıyordu, hatta onları aptal olarak görüyor ve sadece halk gözündeki itibarını korumak için tehditlerle ilgileniyordu. Arabasta'yı ele geçirmek için kanlı bir iç savaşa yol açacak olan çekişmeyi kışkırtmak amacıyla, duygusuzca ve insanlık dışı bir şekilde birçok topluluğun yok edilmesi emrini vermiştir. Crocodile'ın eylemleri, Savaş Lordları'nı alçak insanlar olarak gören eski ödül avcısı Roronoa Zoro'yu bile tiksindirmeye yetmiştir.

Crocodile'ın öldürmeye istekli olması onun acımasız doğasını gösterir ve birini öldürmek istediyse, bunu ikinci kez düşünmez. Ayrıca birisi ona herhangi bir şekilde hakaret ederse veya onunla alay ederse buna çok sinirlenir. Nico Robin'e kendisine hakaret eden herkesi öldürdüğünü söylemiştir. Bu asabiyeti ilk kez Sanji'nin telesalyangoz üzerinden onunla dalga geçer gibi olan konuşması sırasında görülmüştür, ancak Luffy ile yaptığı ilk dövüşte bunu daha açık şekilde göstermiştir. Luffy ona ona aptal dediğinde sinirden purosunu ısırarak ikiye bölmüş ve başka bir olayda da sırf güldüğü için Robin'i öldürmekle tehdit etmiştir. Her zaman rasyonel düşünemediğini kendisi de kabul etmektedir.

Her ne kadar Crocodile kendisi ile alay edilmesine katlanamıyor olsa da, başkalarıyla alay etmeyi sever. Düşmanlarının umutsuz mücadelelerine atıfta bulunmak için sıklıkla "değersiz" kelimesini kullanır, ancak bu alışkanlığını Luffy'ye yenildikten sonra biraz değiştirmiş gibi görünmektedir. Karşısına çıkan bütün düşmanları küçümser, onların kendisinden çok daha aşağıda olduklarını ima eder. Bu durum rakibe göre değişiklik göstermez. İster bir çaylakla, isterse de bir Savaş Lordu ile dövüşüyor olsun (kendisinden neredeyse 300.000.000 beri daha yüksek bir ödüle sahip olan Donquixote Doflamingo'ya yaptığı gibi), tutumu aynıdır. Crocodile'ın karşısındakileri aşağı görme huyu o kadar fazladır ki, Dünyanın En Güçlü Kılıç Ustası Dracule Mihawk'a "kendine dikkat etmesini" söylemiştir.

Crocodile dövüşürken asla korkmaz ve şüpheye düşmez, ancak Luffy ile olan üçüncü dövüşünde bu durum hafif de olsa bozulmuştur. Beyazbıyık, Mihawk veya Sakazuki gibi korkunç rakiplerle karşılaştığında bile genellikle çok sakin ve korkusuz görünür. Eğer rakibine aşırı derecede kızmışsa veya rakibi onu aşırı derecede rahatsız etmişse, onu doğrudan öldürmek yerine yavaş yavaş ve acı çektirerek ölüme terk etmeyi tercih eder. Bu aslında kötü bir alışkanlıktır ve bu alışkanlığı onun yenilmesine yol açmıştır. Luffy ile yaptığı ilk iki dövüşte onu öldürmek yerine, ölüme terk etmiştir. Bu dikkatsizliği nedeniyle, her iki seferde de geri dönmeyi ve onu yenmeyi başarmıştır. Luffy'nin şu an hayatta olmasının tek nedeni, Crocodile'ın bu kötü alışkanlığıdır. Bu alışkanlığı yüzünden genelde rakiplerini Timuzah olarak bilinen hayvanlara yedirmeyi tercih eder, ancak bu durum Galdino ve Hasır Şapkalar'ın hayatta kalmalarını sağlamıştır.

Crocodile diğer korsanlara son derece alaycı ve tepeden bakan bir tavır sergiler, romantik korsan yaşam tarzını tamamen hiçe sayar. Korsan Kral statüsünün bir zamanlar simgelediği tüm değerlerin artık onun için değersiz olduğunu söylemiştir. Sadece cahil aptalların görkemli hayallerin peşinden koştuğuna inanır, bu yüzden de askeri güce popülerlikten, şöhretten ve hazineden daha çok değer verir. Arabasta Arkı sırasında başkalarına güvenen ve inanan insanların aslında aptalca bir şey yaptıklarını, bu mantıkta olan sayısız insanı ortadan kaldırdığını iddia etmiştir.

Crocodile; onur, şeref ve haysiyetten yoksun bir adamdır. İhanet derecesinde son derece pragmatik olduğundan, Nefertari Vivi'ye hiçbir anlamı olmayan sadist bir seçim teklif yapmış, ancak daha sonra seçiminin bir öneminin olmadığını ve çabasının anlamsız olduğunu söylemiştir. Luffy ile olan üçüncü savaşında biraz onur kırıntısı göstermiş ve Luffy'nin zehirli kancasından gelecek onurlu bir ölümü hak ettiğini belirtmiştir. Yine de bu durum ironik bir zalimlik eylemi olarak görülebilir, ancak zehirli kancasını nadiren kullandığı için Luffy'nin azmini övmüş olduğu da söylenebilir. Beyazbıyık, Squard tarafından yaralandıktan sonra, onun bu zayıflamış haliyle savaşmayı reddetmesi, onur duygusu olmamasının bir başka göstergesidir. Geçmişte yenilmiş olduğu Beyazbıyık'ın o zamanki gücünü kaybetmiş olmasına öfkelenmiştir.

Crocodile hiçbir adamına yakınlık duymaz. Hırslarına ulaşmak için onları feda etmekten çekinmez. Bunun en iyi örneği, Alubarna'da Üst Kademe Ajanlar da dahil olmak üzere her Barok Eserleri üyesinin gerçekleşecek top patlaması ile öleceği Ütopya Operasyonu'nu düzenlemiş olmasıdır. Ayrıca başarısız olan veya ona ihanet eden adamlarını öldürmekten de çekinmez. Planlarının sonucunu tehdit edebilecek herhangi bir şeye karşı çok az toleransı vardır. Yakınındaki insanlara gerçek bir bağlılık veya sevgi göstermez, onlara güvenmez ve onları sadece piyon olarak görür. Bütün bunlara rağmen nadiren de olsa kendisinden başka birine saygı duyabilir. Kurtarmak için yolunu değiştirdiği eski adamı Bonez ile ile iyi bir ilişkisi varmış gibi görünmektedir.

Crocodile, Luffy'ye yenildikten ve Savaş Lordu unvanı elinden alındıktan sonra, dış dünyaya olan ilgisini kaybetmiştir. Sekizinci Kapak Hikayesi'nde ayrıntıları verilen kaçış öyküsünde imkanı olmasına rağmen adamlarıyla birlikte kaçmadığı görülmüştür. Yakalandıktan sonra, sırf canı istemediği için kaçmak istememiştir. Benzer şekilde, Impel Down'a gönderileceğini öğrendiğinde gülümsemiş ve tutuklu olmaya kayıtsız görünmüştür. Aslında Crocodile, içinde bulunduğu durumdan rahatsız olmayan tek Impel Down mahkumuydu. Kendi istediği için Impel Down'da olduğunu iddia etmiştir, ki bu onun aşırı küçümseyici tavrına uygun bir harekettir. Impel Down'dan kaçmak için de tek motivasyonu, Beyazbıyık'tan intikam alma fırsatıydı. Savaşın ardından hırslı tarafını bir kez daha göstererek, adamı Bonez ile birlikte Yeni Dünya'ya gitmiştir.

Crocodile'ın kişiliği Arabasta'daki yenilgisinden bu yana, en azından bir dereceye kadar yumuşamış gibi görünmektedir. Luffy'nin Impel Down'dan kaçmasına yardım etmeyi teklif ettiği için başkalarına yardım etmeye daha isteklidir. Ayrıca başkalarından gelen yardım tekliflerini de kabul etmiştir. Bazı hareketleri onun söylediği kadar kalpsiz olmayabileceğini ima etmektedir. Savaş sırasında birlikte olduğu kişilerin hayatlarını kurtarmak için birkaç kez kritik hamlelerde bulunmuştur. Ace'in hayatını kurtarmış ve Bozez ile Luffy'yi Mihawk'tan korumuştur. Luffy ve Jinbe umutsuzca savaş alanından kaçmaya çalışırken, Sakazuki'nin onları köşeye sıkıştırmasını engellemiştir. Yine de tüm bunları Denizciler'in zafer hissini yaşamasını istemediği için yaptığını söylemiştir.

Birçok One Piece karakterinde olduğu gibi, Crocodile'ın da kendine has bir gülüş tarzı vardır; Kuhahahaha!. Animede gülüşü olması gerekenden daha yavaştır ve "hahaha" yerine, arada esler vererek "ah-ah-ah" şeklinde güler.

Yetenek ve Güçleri

Eski bir Savaş Lordu olan Crocodile, Dünya Hükümeti tarafından tanınacak kadar güçlüdür. Savaş Lordu olduğu dönemde Savaş Lordları içerisinde en düşük ikinci ödüle sahipti, ancak unvanı o kadar uzun süre elinde tutmuştur ki böylesine düşük bir ödülü olmasının önemi kalmamıştır. Savaş Lordu unvanı elinden alınıp Impel Down'a kapatıldığında, dünyanın mutlak en kötü suçlularının tutulduğu 6. Kat'a yerleştirilmiştir.

Nihai yenilgisinden önce Luffy'yi en az iki kez yenmiştir. Aslında şansı ve birkaç kişiden aldığı yardım olmasaydı Luffy her üç dövüşte de ölecekti. İlk dövüşte Crocodile'ın kancası tarafından delinmiş ve kum bataklığına atılmıştır (buradan Robin tarafından kurtarılmıştır), ikinci dövüşte vücudundaki su tamamen çekilmiştir (Su Tabancası ile attığı su damlası kendi üzerine düştüğü için kurtulmuştur) ve üçüncü dövüşte de kuvvetli bir zehir ile zehirlenmiştir (Robin'in verdiği panzehir sayesinde kurtılmuştur). Dahası eğer Luffy'nin kanı Crocodile'ın Logia tipi savunmasını geçersiz kılmasaydı ve Robin, Luffy'ye aldığı zehrin panzehirini sağlamasaydı, üçüncü savaş da Crocodile'ın zaferi ile sonuçlanacaktı.

Zirve Savaşı sırasında, usta bir şekilde haki kullanabilen Savaş Lordları Doflamingo ve Mihawk ile karşı karşıya gelmiş ve onlarla giriştiği dövüşlerden herhangi bir yara almamıştır. Hatta o dönemde bir Amiral olan Sakazuki ile bile savaşabilmiş ve zarar görmemiştir.

Fiziksel Yetenekleri
Logia türü Şeytan Meyvesi sayesinde fiziksel saldırılardan zarar görmemesine rağmen Crocodile'ın muazzam miktarda fiziksel dayanıklılığa, acı toleransına ve sağlamlığa sahiptir. Dayanıklılığına ek olarak olağanüstü bir hızı ve refleksleri vardır. Üçüncü dövüşte Luffy'den çok ciddi saldırılar alsa da kendi saldırıları ile ona karşılık verebilmiş ve daha sonra elmas kaplı Jozu'nun yaptığı saldırıyı doğrudan almasına rağmen sadece ağzından az miktarda kan gelmiştir. Impel Down'daki kaynayan suda çekinmeden girebilen (bu etkileyici bir başarı olarak kabul edilir) birkaç kişiden biriydi. 3. Kat'ın (bir kuşu canlı canlı kızartabilecek kadar sıcaktır), 4. Kat'ın (3. Kat'tan birkaç kat daha sıcaktır) ve 5. Kat'ın (sıcaklık sıfırın altındadır) aşırı sıcaklık değerlerine dayanabilmiştir.

Crocodile büyük bir fiziksel güce sahiptir. İlk olarak Puppu'nun tüm korsan tayfasını Şeytan Meyvesi güçleriyle kurutarak öldürmüş, sonra da onların kurumuş cesetlerini bir çuvala doldurarak götürmüştür. Luffy, Mihawk'a misilleme yapamayıp sadece onun saldırılarından kaçmak zorunda kalırken, Crocodile araya girmiş ve Mihawk'ın kılıcını kancası ile durdurmuştur. Böylesine güçlü bir rakiple karşılaştığı için hiç endişeli görünmemiş ve hatta onu küçümsemiştir. Ayrıca olağanüstü fiziksel yetenekleriyle tanınan bir korsan olan Doflamingo ile denk olarak dövüşebilmiştir. İkilinin çarpışmaları, yakındaki Denizciler'i geriye savuracak kadar güçlü bir şok dalgası yaratmıştır.

Zekası
Crocodile son derece zeki ve kurnaz bir adamdır. Dünya Hükümeti'nin radarına yakalanmadan Barok Eserleri gibi büyük bir örgüt kurabilmiş ve kendini insanların gözünde bir kahraman haline getirebilmiştir. Ayrıca neredeyse kusursuz planlar yapmakta ve çoğu insanın fark etmeyeceği şeyleri fark etmekte de yeteneklidir.

Çok az bilgiyle, doğru sonuçlara ulaşması ile bilinir. Örneğin Hasır Şapkalar'ın kollarındaki beyaz sargıları gördükten sonra, anında bunun onların Bentham'ın Şeytan Meyvesi yeteneklerine karşı aldıkları bir önlem olduğunu anlamıştır. Büyük bir bölgesel kuraklık döneminde gizlice başkente yağmur üreten tozu getirmiş, tozu bilerek herkesin göreceği şekilde bir kaza sonucuymuş gibi ortaya saçmış, iç savaş tehdidini kışkırtarak ve böylece dikkatleri şehirden uzaklaştırarak, halk arasında kralın itibarını sabote etmeyi başarmıştır.

Arabasta Sagası'nın tamamı, Crocodile'ın stratejilerinin ve manipülatif becerilerinin bir kanıtıdır. Bir Savaş Lordu olarak gerçek kimliğini Robin dışında herkesten saklarken, "Barok Eserleri"nin tüm operasyonları üzerindeki kontrolünü çok uzun bir süre boyunca başarıyla sürdürebilmiştir. Ayrıca olası istilacıları veya korsanları vahşice yok etmiş ve bu sayede Arabasta halkı arasında onların "kurtarıcısı" olarak yüksek düzeyde saygı ve prestij kazanmıştır. Vivi'yi en başından beridir sahte olan bir anahtar arayarak zaman kaybetmesi için kandırmış, Luffy ve Toto arasındaki dostluğu öğrendikten sonra bir kum fırtınası ile Yuba'yı hedef alarak Luffy'nin gardını düşürmesini sağlamıştır. Ütopya Operasyonu sırasında, Alubarna'yı havaya uçurma girişiminde büyük bir öngörü sergilemiştir. Alubarna'yı yok edecek bombanın içine iki ajanına verdiği bomba patlatma görevinin başarısız olması durumunda devreye girecek yedek mekanizma kurmuştur.

Bunlara ek olarak, uzun yıllar boyunca korsanlık yaptığından çoğu konuda deneyim sahibidir. Logia tipi güçlerinin kullanımı konusundaki ustalığından anlaşıldığı üzere, Şeytan Meyveleri özelinde çoğu insandan daha bilgili gibi görünmektedir. Kimse Gardiyan Canavarlar'ın Şeytan Meyvesi kullanıcıları bile olduğunu anlamamışken, Crocodile onların "Uyanmış" Zoan türü meyve kullanıcıları olduğunu söylemiştir.

Şeytan Meyvesi
Crocodile, Logia türü bir Şeytan Meyvesi olan Kum Meyvesi'ni yemiştir. Meyvesinin gücü sayesinde kuma dönüşebilir, kum üretebilir ve kumu kontrol edebilir. Yeteneğinde mükemmellik derecesinde ustalaşmıştır ve saldırıya uğradığında refleks olarak kuma dönüşebilir. Dikkati dağınık olmasına rağmen, Doflamingo'nun yaptığı kafa kesme saldırısından bu sayede kurtulmuştur.

Bir çöl bölgesindeyken güçleri sayesinde neredeyse yenilmez olur. Devasa kum fırtınaları, kumdan bıçaklar ve kum bataklıkları yaratabilir ve yeraltı sularının yerini tespit edebilir. Ayrıca kendisinin bile onları durduramayacağı kadar güçlenip, büyüyebilen kum fırtınaları oluşturabilir.

Sağ eli ile dokunarak, canlı veya cansız herhangi bir varlığın içindeki tüm sıvıyı emebilir. Bu yetenek, çevresini tamamen yok etmesine, herhangi bir biyolojik maddeyi dehidrasyon yoluyla öldürmesine ve insanları mumyaya dönüştürmesine olanak sağlar. Bu özelliği metalik maddeler üzerinde işe yaramaz.

Silahı
Kanca

Crocodile, Şeytan Meyvesi üzerinde yüksek derecede ustalığa sahip olduğu gösterilen birkaç karakterden biri olmasının yanı sıra, yakın dövüşte kanca kullanarak da dövüşür. Luffy ile yaptığı üçüncü dövüşte çoğunlukla kancasını kullanmıştır, ancak dövüşün kendi lehine ilerlemediğini fark ettiğinde yine Şeytan Meyvesi güçlerine başvurmuştur. Kancası son derece sert ve esnek bir altın alaşımından yapılmıştır, bu sayede paslanmaya karşı dirençlidir. Kanca etkileyici bir dayanıklılığa sahiptir. Mihawk'ın Gece isimli kılıcı ile çarpışmasına rağmen gözle görülür bir hasar almamıştır.

Kancanın uç kısmı oyuktur ve içinde gizlenmiş zehirli bir kanca daha vardır. Altın kancayı çıkararak bu zehirli ikinci kancayı kullanabilir. İkinci kanca gözeneklidir, kayaları eritecek ve tek bir darbenin etkisiyle birçok öldürebilecek kadar güçlü bir akrep zehri salgılar.

Düşük bir ihtimal olsa da, kancanın kırılması durumunda ortaya çıkarılabilen gizli bir bıçak vardır. Crocodile'ın Luffy'yi duvara çarpmak için ham gücünü kullandığında gösterildiği gibi, kancanın geniş tabanı aynı zamanda topuz benzeri bir silah olarak da kullanılabilir.

Hem normal bir hapishanedeyken, hem de Impel Down'dayken, Crocodile'ın kancası elinden alınmamıştır.

Zaman Ayarlı Bomba
Crocodile, Ütopya Operasyonu'nun sonu için özel bir bomba hazırlamıştır. Bomba, başkent Alubarna'yı tamamen yok edecek kadar büyük ve maksimum beş kilometrelik bir yarıçaptaki bir alanı etkilemesi için tasarlanmıştır. Planlanan ateşleme zamanından yaklaşık 30 dakika önce hazırlanmış ve hantal bir toptan serbest bırakılacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak bu yöntemin engellenmesi durumunda, bombanın kendi kendine patlaması için içine özel bir zamanlayıcı takılmıştır. Zamanlayıcı, planlanan süreden sonra bir dakikadan daha kısa bir süreye ayarlanmıştı.

Ek Bilgiler

- One Piece Green: Secret Pieces'te Crocodile'ın konsept tasarımı paylaşılmıştır. Crocodile'ın aslında insanlara zor bilmecelerle meydan okuyan bir düşman olacaktı. Bu yüzden kancası bir soru işaretine benzeyecek şekilde tasarlanmıştır.
- Crocodile'ın hayvan teması timsahtır. Adı, evcil hayvan olarak beslediği Timuzah isimli hayvanlar ve yüzündeki timsah yüzünü andıran büyük yara izi bu temanın güçlendiren özelliklerdir.
- Crocodile'ın yenilgisi sırasında çalan müzik Dvorak'ın Yeni Dünya Senfonisi'nin 4. bölümü olan "Allegro con fuoco"dur. Bu müzik, animede çalınmış üçüncü klasik müzik eseridir (ilki Buggy ve Gaimon'nun ayrılışı sırasında çalan Chopin'in Etude in E Major isimli eseri, ikincisi ise Hiriluk'un ölürken yaptığı konuşma esnasında çalan Ave Maria isimli eserdir. Animede çalan dördüncü klasik müzik eseri ise zombilerin Absalom'un liderleri olduğunu söylerken çalan Ludwig van Beethoven'ın Ode to Joy yorumudur.
- Bayan Altınhafta'nın Gökkuşağı Renk Tuzağı tekniği, Crocodile'ın hayalinin Korsan Kral olmak olduğunu ortaya çıkarmıştır.
- Crocodile, Luffy tarafından mağlup edilen ilk Savaş Lordu'dur.
- Crocodile, orjinal Savaş Lordları içerisinde Logia türü Şeytan Meyvesi gücüne sahip olan tek kişidir.
- Crocodile, 2., 3., 4., 5. ve 6. One Piece Popüler Karakterler anketlerinde sırasıyla 15., 25., 28., 15. ve 18. sırada yer almıştır.
 • 2. ve 3. ankette Mihawk'tan sonraki en popüler ikinci Savaş Lordudur. 4. ankette Trafalgar D. Water Law ve Boa Hancock'dan sonraki en popüler üçüncü Savaş Lordu'dur. 6. ankette ise Law, Hancock ve Doflamingo'dan sonraki en popüler dördüncü Savaş Lordu'dur.
- Crocodile, 398. bölümün kapak sayfasının orijinal Shonen Jump baskısında (Bayan Altınhafta'nın "Operasyon: Barok Eserleri ile Tanışma" hikayesinin bir bölümüdür) iki eli sağlam olarak çizilmiştir. Bu durum kancanın aslında sökülüp takılabilen bir silah olduğuna dair bir spekülasyona neden olsa da, tankōbon baskısında bu hata düzeltilmiştir.
- Şimdiye kadar Oda tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Crocodile'ın görünümü ve metodolojisi güçlü bir şekilde Batı pop kültüründeki iki ikonik kötü adamı çağrıştırmaktadır;
 • Peter Pan'daki Kaptan Kanca isimli karakter timsahlarla da güçlü bir şekilde ilişkili olan bir kancalı korsan arketipidir. Dahası Disney'nin 1953 yılındaki uyarlamasında, yaptığı planın nihai noktası zaman ayarlı bir bombanın patlamasıdır.
 • James Bond serisindeki Blofeld isimli karakter savaşı kışkırtmak ve kitle imha silahlarını takip etmek için gizli bir suç örgütü (üst kademeli üyeleri numaralar ile çağırılır) kurmuş ve halk gözünde yüksek derecede saygınlığa sahip olan bir suç dehası arketipidir. 1967 yapımı You Only Live Twice filminde bu karakter, belirgin bir yüz yarasıyla ve egzotik hayvanlarla yapılan ayrıntılı ölüm tuzaklarına olan düşkünlüğüyle betimlenmiştir.

SBS Tabanlı Ek Bilgiler
- 56. SBS'de bir okur Oda'ya Crocodile'ın serbest bırakıldıktan sonra mahkum üniforması giymesi gerekirken, nasıl eski kıyafetlerine benzer şeyler giydiğini sormuş, Oda da onun Newkama Diyarı'na gittiğini ve kıyafetleri oradan aldığını söylemiştir. Bu sahne animede gösterilmiştir.
- Crocodile'ın doğum günü olan 5 Eylül adına yapılmış bir atıftır. 9/5 cu-co şeklinde okunabilir, bu da Crocodile'ın adının birinci ve üçüncü heceleridir.
- Dünya Hükümeti, Crocodile'ın Barok Eserleri'nin başı olduğunu bilseydi, başındaki ödülü en az iki katına çıkarırdı.
- Crocodile'ın en sevdiği yiyecekler timsah eti ve domatestir, en sevmediği yiyecek ise ketçaptır.

Künye

Adı: Crocodile
Okunuşu: Kurokodairu
İngilizce Adı: Crocodile
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 126, Anime 76
Bağlantıları: Denizin Yedi Savaş Lordu (eski), Barok Eserleri (eski), Impel Down (eski)
Unvanları: Korsan, Barok Eserleri Başkanı (eski), Matar Ziyafeti'nin Sahibi (eski), Büyük Hapishane Mahkumu (eski)
Doğduğu Yer: Büyük Hat
Yaşadığı Yerler: Mataroluk, Arabasta (eski)
Takma Adı: Bay 0 (Jap. Misuta Zero, İng. Mr. 0)
Lakapları: Sör Crocodile (Jap. Sā Kurokodairu, İng. Sir Crocodile), Çöl Kralı (Jap. Sabaku no Ō, İng. Desert King)
Durumu: Canlı
Yaşı: 46
Doğum Günü: 5 Eylül
Boyu: 253 cm
Ödülü: Bilinmiyor

Şeytan Meyvesi
Adı:
Kum Meyvesi (Jap. Suna Suna no Mi, İng. Sand-Sand Fruit)
Anlamı: Kum
Türü: Logia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Crocodile
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: korsanfan.com
 
Son düzenleme:
1 elinde kaç marifetin var ya?!
Güzel olmuş tanıtım ^^ Amacını falan da yazsaymışsın tam olacakmış U_U
 
rica ederim.. arkadaslar...

yeni yeni tanınmaya başlanır başlanmaz shcbukai yapmışlardır o yüzden ödülü bu kadar düşük olabilir anca yoksa crocodile için o ödül çok basit
olabilir..

süper kumdan kale yapar :flaugh: paylaşım için saol eline sağlık
eyvallah sağol...

- Crocodile One Piece Popüler Karakterler sıralamasında 28. sıradadır.

bu sıralamayı görmek isterdim. çevirilerin için teşekkürler
rica ederim..
 
Son düzenleme:
pekte güçlü birisi gibi durmuyor aslında hani Luffy onu yenerken gear second felan kullanmadı zorlanmadı diyeceğim ama Crocodile'e ayıp etmiş olacağım :) tek merak ettiğim yüzündeki o kesik nasıl oluştu meyveyi yemeden önce olmuşsa tamamda meyveli halie ile hakili birisi ile karşılaşmış olmalı :) bilgiler içinde teşekkürler Smoker kardeşim :) ...
Rica ederim... Ama o adamın Luffy'i iki kere yendiğini unutma...
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2021.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık