Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi Kitap Tartışma

Demir'in dedikleri doğrudur.
Bu sahnede benim asıl dikkatimi çeken şey Tywin'in ejderhaları gerçek kabul etmiş olmasıydı. Oberyn bile çok normal bir şeymiş gibi karşıladı ejderha lafını. Kitapta ejderhalar hakkında öyle efsaneler, öyle muhabbetler, öyle masallar, öyle yalanlamalar dönüyordu ki Batıdiyar'da, lan ne zaman gelecek de bu insanları apıştırıp bırakacak bu ejderhalar diye heyecandan titriyorduk. Dizide bir çırpıda silip atmışlar onu. Yani şimdi 5 ve 6. sezonda herkes ejderhaları kabul edecek, kimse bir efsane peşinde yollara düşmeyecek, o güzelim gizem dolu ejderha muhabbetleri yapılmayacak mı? :/
ejderha konusunu ciddiye almamalarının sebebi ejderhaların varolduğuna inanmadıklarından değil. geçmişte ejderhaların var olduğunu kabul ediyorlar. robert tahta çıkmadan önce zaten taht salonunda ejderha iskeletleri vardı. zaten bu da çok eski bi zaman değil 16-17 yıl öncesi. yani 40-50 yaşındaki üst düzey yöneticiler görmüşler iskeletleri.
şuan ki karakterler ejderhaların nesli tükendi olarak kabul ediyorlar. doğru da düşünüyorlar çünkü canlı bi ejderha yoktu dünyada yani çoğalmalarının bi yolu yoktu. dany kan büyüsü yaparak bi şekilde yumurtalarından çıkardı ejderhaları. o yüzden de görmeden inanmıyorlar.

O efsaneler, muhabbetler halkı uyutmak için "Targaryen gelir bu aptallar galeyana gelir" diye söylenmiş şeyler değil mi?
Bir nevi yönetimin halkı uyutma şekli, hangi yönetim birimi yapmaz ki bunu :/
Halk arasında hala o heyecan, gizem, bilinmemezlik vardır ama esas adamlar gerçeği biliyorlar :(
ejderha konusunu ciddiye almamalarının sebebi ejderhaların varolduğuna inanmadıklarından değil. geçmişte ejderhaların var olduğunu kabul ediyorlar. robert tahta çıkmadan önce zaten taht salonunda ejderha iskeletleri vardı. zaten bu da çok eski bi zaman değil 16-17 yıl öncesi. yani 40-50 yaşındaki üst düzey yöneticiler görmüşler iskeletleri.
şuan ki karakterler ejderhaların nesli tükendi olarak kabul ediyorlar. doğru da düşünüyorlar çünkü canlı bi ejderha yoktu dünyada yani çoğalmalarının bi yolu yoktu. dany kan büyüsü yaparak bi şekilde yumurtalarından çıkardı ejderhaları. o yüzden de görmeden inanmıyorlar.
Ülen ben ne diyorum siz ne diyorsunuz. :D

Ejderhaların nesli tükeneli 170 küsur yıl olmuş, yaşayan son, ufacık, çok az kişinin gördüğü ejderha hakkında bile ancak kitaplarda biraz bilgi veriliyorken, Esoss'tan ticaret yaparak gelen gemiciler bir Targeryen ve onun üç ejderhası hakkında dedikodular ve efsaneler taşıyorlar. Halk arasında bu ejderha mitleri inanılmaz yayılıyor ve yediden yetmişe herkes konuşur oluyor. Çoğu efsane ve yalan olarak görüyor bu haberi, inananlar ise sırf maceraperest olduklarından inanıyor, mantıklı birkaç kişi ise akıl yürüterek gerçek oldukları sonucunu çıkarıp bundan bile emin olamıyor. Ne üst düzeylerin ne de alt düzeylerin bildiği kesin bir şey yok, kimsenin kimseyi uyuttuğu da yok. Bu ejderhalar Westeross'ta sadece dedikodu olarak biliniyor ve gelen denizcilerin dedikodularını bekliyorlar.
4. kitabın prolog bölümünü okursanız demek istediğimi daha iyi anlarsınız. O bahsedilen ejderhaların gizemli yayılışını ve haklarındaki akıl yürütmeleri, büyüleri vesaire. Ayrıca Cercei, Brienne ve Arya bölümlerinde dikkatinizi çekeceği üzere, ejderhalardan sık sık bahsediliyor dedikodu olarak.
Yani inanılmaz bir dedikodu yayılıyor, korku ve endişe, heyecan ve mutluluk aynı anda yaşanıyor bu ejderha meselesi için. Kitapta o efsaneleri ve onların yayılışını çok sevmiştim ben ve acayip de heyecanlanmıştım. "Lan gelseler de artık herkes görse ejderhaları" diye feryat ediyordum artık. Siz okurken böyle bir tat alamadıysanız bir daha okuyun derim, zira bu seri hakkında en çok dillendirilen mevzu budur. "Ejderhalar ne zaman gelecek" meselesidir.

Ülen ben ne diyorum siz ne diyorsunuz. :D

Ejderhaların nesli tükeneli 170 küsur yıl olmuş, yaşayan son, ufacık, çok az kişinin gördüğü ejderha hakkında bile ancak kitaplarda biraz bilgi veriliyorken, Esoss'tan ticaret yaparak gelen gemiciler bir Targeryen ve onun üç ejderhası hakkında dedikodular ve efsaneler taşıyorlar. Halk arasında bu ejderha mitleri inanılmaz yayılıyor ve yediden yetmişe herkes konuşur oluyor. Çoğu efsane ve yalan olarak görüyor bu haberi, inananlar ise sırf maceraperest olduklarından inanıyor, mantıklı birkaç kişi ise akıl yürüterek gerçek oldukları sonucunu çıkarıp bundan bile emin olamıyor. Ne üst düzeylerin ne de alt düzeylerin bildiği kesin bir şey yok, kimsenin kimseyi uyuttuğu da yok. Bu ejderhalar Westeross'ta sadece dedikodu olarak biliniyor ve gelen denizcilerin dedikodularını bekliyorlar.
4. kitabın prolog bölümünü okursanız demek istediğimi daha iyi anlarsınız. O bahsedilen ejderhaların gizemli yayılışını ve haklarındaki akıl yürütmeleri, büyüleri vesaire. Ayrıca Cercei, Brienne ve Arya bölümlerinde dikkatinizi çekeceği üzere, ejderhalardan sık sık bahsediliyor dedikodu olarak.
Yani inanılmaz bir dedikodu yayılıyor, korku ve endişe, heyecan ve mutluluk aynı anda yaşanıyor bu ejderha meselesi için. Kitapta o efsaneleri ve onların yayılışını çok sevmiştim ben ve acayip de heyecanlanmıştım. "Lan gelseler de artık herkes görse ejderhaları" diye feryat ediyordum artık. Siz okurken böyle bir tat alamadıysanız bir daha okuyun derim, zira bu seri hakkında en çok dillendirilen mevzu budur. "Ejderhalar ne zaman gelecek" meselesidir.

pardon yanlış anlamışım söylediğin şeyi :D benim anladığıma göre sen "yöneticiler geçmişteki ejderhaları efsane olarak görüyor" demek istiyordun ama yanlış anlamışım işte olay düzeldi :D
senin dediğine gelirsek evet ejderhalar hakkında dedikodular yayılıyor varys tywin'i uyarmaya da çalışıyor ama kimse hesaba almıyor. ama ben ejderhaları sevmiyorum. bence haksızlık oluyor :D hiçbişeyi olmayan yarı deli bi sarışın çıkıyor geliyor 3 ejderhası var diye adam yerine konuluyor. diğer tarafta da ejderha olsa tamam derdim ama tek tarafta olunca hiç güzel olmuyor. birilerinin çıkıp küçükken ejderhaları öldürmesini dört gözle bekliyorum. ne de olsa yılanın başını küçükken ezeceksin :artiz:
he ejderhaların asıl işe yarayacağı yer ötekilerle olan savaş. tüm olaylar ve sonuçları o savaş için gelişiyor. ama çıkıp bi ejderhayla hemen ötekiler yok edilirse de hiç güzel olmaz :D
ötekiler suru yıkıp Westeros'a çok büyük yıkım getirmeli. dany ölmeli. onun yerine geçecek azor ahai zorlanarak savaşı kazanmalı. kazanmasa daha da güzel olur tabi :a:

Tahtın asıl sahibi. Gençler problem ne diye geliyor resmen.:D hoop fırtına burnu:D
Asıl sahibi olabilir ama reislik tek noktası yok. Kibirli, tecrübesiz, gaza gelen, yönlendirilmeye oldukça müsait, işe yaramazın teki. Yanındaki adamlar olmasa hiç bir halta yaramayacak biri. Keşke Varys'in bahsettiği gibi biri olsaydı, ben de pek severdim kendisini ama görünen köy de kılavuz istemiyor ne yazık ki. :(

Öncelikle isim özürlüyüm.Spoiler sorunum yoktur.Size sorum bu kara kalede ki yaşlı kör amca neciydi ? Targaryen diye hatırlıyorum ama,oğlu kızı falan.Birde sakat çocuk,ağaç adam mı,ağacın altında ki adam mı ne biri ile konuşmaya gitmiş.Tüm hayvanlarla konuşma özelliği mi ne almış.Hatta geçen bölümde beni bul diyen oydu sanırım.O ne ci ? :D

Öncelikle isim özürlüyüm.Spoiler sorunum yoktur.Size sorum bu kara kalede ki yaşlı kör amca neciydi ? Targaryen diye hatırlıyorum ama,oğlu kızı falan.Birde sakat çocuk,ağaç adam mı,ağacın altında ki adam mı ne biri ile konuşmaya gitmiş.Tüm hayvanlarla konuşma özelliği mi ne almış.Hatta geçen bölümde beni bul diyen oydu sanırım.O ne ci ? :D
Yaşlı adam Aemon Tergeryen, zamanında taht hakkından feragat edip duvara gitmiş. Çoluğu çocuğu yoktur.
Brann de son yeşilgörenin yanına gidiyor, ne amaçla gittiğini hala bilmiyoruz. Yeşigören dediğim de ağaçların ruhuna işleyip çok uzaklardaki şeyleri görüp duyabiliyor, geçmişi görebiliyor ve bazen geleceği bile görebiliyor. Tahminen Brann oradan savaş için bir girişimde bulunacak, insanlara yardım edecek. Ama neden olduğunu ve ne yapacağını hala tam olarak bilmiyoruz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık