Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Borsa Yatırımı

borsaya yatırım yapıyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    106
Bilmeyen insanların uzak durması gereken bir şey. Borsada çoğu insan kaybeder. Bu oran kripto gibi riskli yatırımlarda daha da fazladır. Yükselen bir grafik bile sürekli yükselmez. Düşe kalka yükselir. Bu da tecrübesiz ve eğitimsiz insanları panik eder. Yükselen bir piyasada bile kaybedenler olur bu nedenle. Tecrübesiz insanlar yükselen piyasada şans eseri yine de kazanabilir. Ancak düşen piyasada kazanması neredeyse imkansızdır. Çünkü düşerken de sürekli düşmez. Zikzaklar yaparak düşer. Düşüş dönemindeki her küçük yükseliş tecrübesiz insanlarda asıl yükseliş başlıyor algısı oluşturur ve zarar edeceği işlemler yapmasına neden olur. Eğer bu piyasalardan al-sat yaparak para kazanmak istiyorsanız bunun çok kolay olmadığını ve hemen zengin olamayacağınızı bilin. Önce bir çok eğitim alıp kendinizi yetiştirmeniz sonra da diğer meslekler gibi ciddi zaman ayırıp bu işi yapmanız gerekir. Ek iş gibi hobi gibi yapılmaz.

Al-sat işi zordur. Ama düzenli alım yapıp biriktirmek daha kolaydır. Burada yapacağınız yatırım yapacağınız şirketleri iyi seçmek ve araştırma yapmak. Şirketler kısmı önemli. Tüm para, tüm birikim asla tek şirkete yapılmaz. Hatta asla tek bir yatırım enstrümanına yapılmaz. Borsa, altın, döviz, emlak vs imkanınıza göre yatırımı çeşitlendirmek en güvenli yoldur. Tek şirket mevzusuna geri dönersek, yatırım yaptığınız şirket batarsa ya da batmaz ama fiyatı asla yükselmezse, düşerse vaktiniz ve paranız uçar gider. Ancak yatırımı çeşitlendirirseniz örneğin 5-6 şirkete yatırım yaparsanız 1-2 tanesinde sıkıntı olsa bile diğerleri sayesinde süreci totalde yine karda tamamlayabilirsiniz. Yapacağınız şey şirketleri iyi incelemek sonrasında güçlü, güvenilir şirketlerden düzenli alım yapıp biriktirmek. Farklı sektörlerden seçim yaparsanız riski daha da iyi dağıtmış olursunuz. Bu birikim yıllarca devam ederse zamanla karınız katlanacaktır. Al-sat kadar zor olmasa da yine de bir miktar finansal okur yazarlık gerektirir. Ee o kadar da olsun. En ufak bir alışveriş yapmadan önce alacağımız şeyleri iyice inceliyoruz. Dünya kadar para gömeceğiniz yatırımları yapmadan önce de araştırma yapın bir zahmet.

Bu mevzular çok uzun ama kısa keseyim artık. Sokrates'in bir sözü ile bitiriyorum. "Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın."

Son düzenleme:
Hisseler pahali demistim ama girilmiyecek hisse azdi gecen sene, tavan olan hisse azdi. Bugun ama onu soylerim. Şahsen ben suan girmem %95 ine. O riske degmez.
hisselere tavan oldu gözüyle bakmak saçma bence. 100 kat gitmiş hisse fk’sı düşükse hala iyi bir yatırım olabilir . sürekli düşmüş ama fk sı hala yüksek hisseler leş olabilir. endekse dolar bazında bakınca tavan falan yok . bist’te zaten en yüksek seviyesine yakın olmayan hisse yok ki enflasyon sagolsun.

hisselere tavan oldu gözüyle bakmak saçma bence. 100 kat gitmiş hisse fk’sı düşükse hala iyi bir yatırım olabilir . sürekli düşmüş ama fk sı hala yüksek hisseler leş olabilir. endekse dolar bazında bakınca tavan falan yok . bist’te zaten en yüksek seviyesine yakın olmayan hisse yok ki enflasyon sagolsun.
Yaklasim meselesi, belli oranda hakli olsanda, hisseyi takip edecek potansiyellerde onemli. Anlik hareketler buyuklerde fazla olmaz. Yuksek fiyatli hisserdeki hacim oynakligi ile dusuk fiyatlardakini cok degisken. Oransal olarak baktiginda ayni gibi gozuksede, lottaki fiyat yuksekligi belli bir sermaye altindaki icin getirisiz bir yatirim. Sermaye azligini adetle amorti edersin, karini ve cesitliligi artirirsin. 1-20 tl deki oynaklikla 100-500 arasindaki epey etkiliyor. Birde dolarla karsilastirilmasina karsiyim. Bu sekil bakildimi ozellikle gecen sene cok mirmir eden vardi. Millete yalvardigim hisseler en kotu %200 %300 deger kazandi ki acik olan gorunendi. Suanki yuksek demem ise ozellikle kacişlar yuzunden gereksiz bir degerlendirme mevcut. Kirilma oranlari asiri dengesiz ve asiri risk mevcut. Bu yuzden sol goruslu ekonomisleri sevmiyorum. Sazan avlamaktan baska birsey yaptiklari yok.

Yaklasim meselesi, belli oranda hakli olsanda, hisseyi takip edecek potansiyellerde onemli. Anlik hareketler buyuklerde fazla olmaz. Yuksek fiyatli hisserdeki hacim oynakligi ile dusuk fiyatlardakini cok degisken. Oransal olarak baktiginda ayni gibi gozuksede, lottaki fiyat yuksekligi belli bir sermaye altindaki icin getirisiz bir yatirim. Sermaye azligini adetle amorti edersin, karini ve cesitliligi artirirsin. 1-20 tl deki oynaklikla 100-500 arasindaki epey etkiliyor. Birde dolarla karsilastirilmasina karsiyim. Bu sekil bakildimi ozellikle gecen sene cok mirmir eden vardi. Millete yalvardigim hisseler en kotu %200 %300 deger kazandi ki acik olan gorunendi. Suanki yuksek demem ise ozellikle kacişlar yuzunden gereksiz bir degerlendirme mevcut. Kirilma oranlari asiri dengesiz ve asiri risk mevcut. Bu yuzden sol goruslu ekonomisleri sevmiyorum. Sazan avlamaktan baska birsey yaptiklari yok.
lottaki fiyat yüksekliği belli sermaye altıicin neden getirisiz yatırım oluyormus?

@Bavs Bu arada konu için teşekkur ederim. Adam akilli bir konu acildi bari. Farkli kisilerin farkli yorumlarini gormek guzel. Bilmedigim veya bana uygun oldugunu dusunmedigim, yatirim araclarini anlatan, belirtten yazilar mesajlar var. Bu cok guzel birsey. Dahada farkli ayrintilar eklersen guzel olur. Ders gibi farkli seyler gormek guzel. Ozellikle grafik turlerini anlatirsan bence cok iyi olur. Bilmedigim yada ilgimi cekmedigi icin bakmadigin cok farkli grafik setleri var. Bu tur cesitli seyleri gormek guzel oluyor.

lottaki fiyat yüksekliği belli sermaye altıicin neden getirisiz yatırım oluyormus?
Belli bir adetin altindaki lotlarda beklenti dusuk benim gordugum. Dusuk sermayeli yatirimci bunlara girmesi azdir. 500+ ustundeki lotlardaki haftalik oranla, 50tl altindakiler cok degisken. Bir ara bunlara cok bakip hesapladim. Ozellikle gecen sene 15 tl nin ustundeki hisselerde gunlul ve haftalik kar makaslari cok azdi. ( dusuk sermaye ve dusuk adetler icin) Bide tercih meselesi fazla birsey diyemem :). 12aylik fiyat araliginda deger orani %90 larda olanlar pek kazandirmiyor. (Suanki asiri girisler bundan mustesna, sicak paranin nasil girecegi belli olmuyor :D ).

Not: bunu eklemek zorundayim ben gunluk veya haftalik islemler icin soyluyorum. Orta ve uzun vade icin durum incelemsi daha farkli olur. Ben suan ts ve bjk hisselerini takip ediyorum. Ts 5.50, bjk 6.30 dan yukari girilmez benim icin. Alta dustukce alinir, sinirdan sonrasi keyif. Ts 4.48 den basladim cikmasin diye bakiyorum 2 kere gir cik yaptim. Karla hisse bile aldim :). Tek sanssiz yanim tuccar oldugum icim iceri para atamiyorum. Cerez parasi misalini ufak gorursem atiyorum :/. Borsa 100k nim alti benim icin yatirim yapma getirisi yok. Ticarette zaten daha misli elime geliyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık