Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Bölüm Analizleri

Act'lar arası hep zaman dilimi oluyor, 1 ve 2 arasında 1 hafta falan vardı sanırım, 2 ve 3 arasında da 1 gün var. Festival de başladı zaten, bence başka act gelmez.
Olacak. Ha'nın içindeyiz. Ha üç act'tan oluşuyor. Oda 924. bölümde Ha deyip ilk act'ı bitirmese neyse de, adam kendi elleriyle bunu verdiğine göre 5 act olması gerekiyor.

He described the first act as "Love"; the play opens auspiciously, using gentle themes and pleasant music to draw in the attention of the audience. The second act is described as "Warriors and Battles" (shura). Though it need not contain actual battle, it is generally typified by heightened tempo and intensity of plot. The third act, the climax of the entire play, is typified by pathos and tragedy. The plot achieves its dramatic climax. Takemoto describes the fourth act as a michiyuki (journey), which eases out of the intense drama of the climactic act, and often consists primarily of song and dance rather than dialogue and plot. The fifth act, then, is a rapid conclusion. All loose ends are tied up, and the play returns to an auspicious setting.

Bak mesela şu an 3. act'a girdik ve koyu olan yerde olduğu noktadayız.

Yolculuk dediğine göre 3. act'ın sonunda Luffy'nin klasik yenilme muhabbeti yaşanabilir ve bu noktada Oda'nın 4. act ile birlikte ya da 3 ve 4 arasında filoydu, (gelecekse) denizcilerdi, falandı, filandı derken onların Wano'ya gelişini gösterebilir. Aynı şekilde geçmiş sahneleri de olabilir.

İyi günler. :)

958 bence son 3-4 bölüme göre sıkıcı olan ortalama bir bölümdü. Özelikle ayıla bayıla okuduğum 957'den sonra ve araya girildiğini öğrenince bölüm kalan büyüsünü de kaybetti.

Neyse bölüme geçelim. :)

Bölümün adı "Sözleşilmiş Liman" Kin'emonun belirlediği Habu'nun ardından Yasuie'nin yaptığı değişikle belirlenen Tokage limanı.

Bege'nin kapak hikayesi devam ediyor. Chiffon kardeşi Lola'yı görmeye yaklaşmış gibi. Kapaktaki adam Lola'nın Dressrosa'ya gittiğini söylüyor. Muhtemelen Lola gelecek kapakta ya da diğerinde gözükür. Lola ve Chiffon karşı karşıya dururken aradaki benzerliği izleyen Bege ve Lola korsanlarını resmeden bir kapak bekliyorum. Lola'yı en son gördüğümüz yeri de hatırlatalım.

Lola tayfasını genişletmiş mi bakalım. Bu kapakta olmasını bekleyebileceğim bir diğer gelişme Bege ve Chiffon'un Rebecca, Violet, Rebecca ve ya Kyros dörtlüsünden biriyle karşılaşabileceği. Rebecca "Gazetelerden okudum siz Lucy'nin emrindeymişsiniz." derse gör Bege'deki siniri. :oleyo:

Bir diğer ihtimalde Vivi hakkında endişelenen bir Rebecca ile karşılaşmaları.

İlk sayfaya gelelim.

Bölüm bir flashbackle başlıyor. Dressrosa ve hatta Zou zamanında görsek ayılıp bayılacağım bu flashback beni çok da etkilemedi. Bahsettiğim arclardan sonra çıkan Revery bölümleri ve 957'yi okuduktan sonra son derece sıradan kaçıyor artık.

Flashbackin geçtiği zaman diliminde Roger korsanları bir veda partisi yapıyorlar gibi. Grand line'ın fethine, Roger'ın KK olarak anıldığı bir dönem olabilir. Zira Oden ayrılıyormuş gibi. Roger'ın dağılma emrini verdiği ya da az kaldığı bir dönem. Mangastream "A few years ago" (Bİrkaç sene önce) Jaiminisbox ise "Not long before" (çok uzun zaman olmayan bir süre önce) diye çeviri yapmış zaman dilimini belirtirken. Doğrusunu VIZ çevirisinde görürüz ama şimdilik bana Jaiminsbox çevirisinin daha doğru geldiğini belirteyim. Birkaç sene çevirisini kabul ettiğimizde Raftel'e giden Oden'in bu konuşmayı yapması mantıksız kaçıyor.

Gerçi sonrasında her iki çeviride "25 years have passed." diye üçüncü perdeyi açmış. Yukarıdaki çevirilere bakmaksızın olayın Roger KK olduktan ve tayfayı dağıtmaya karar verdikten sonra olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında ya da hemen öncesinde ise (Muhtemelen Wano'da ya da başka yerde) şu sahnenin gerçekleştiğini söyleyebiliriz:

Neyse Roger korsanları Calm Belt'te bir yerlerde. Orojackson'daki yumurta göze çarpıyor. Yanılmıyorsam mangada bundan önce ilk ve tek kez Bölüm 0'da gözükmüştü.
Yumurtaya dair ne dersem diyeyim dayanaksız olacak benim için. Şöyle bir 200 bölüm bekleyip görelim. :S

Oden "Sizinle geldiğim için memnunum, Roger." diyor.
Roger ise sarhoş, "Ne diyon gebeş asıl biz memnun olmalıyız. :)
Doktor olan Crocus ise "Az iç ulan şu zıkkımı." diyor ve Roger karşılık verince başlıyorlar dövüşmeye.

Buradan anlıyoruz ki Roger korsanlarının Nami'si Crocus imiş. :S Ya da Zoro-Sanji'si Roger-Crocus diyebiliriz. :S Burada Roger Sanji oluyor tabii. :p

Bu arada Roger'ın sarhoş halleri bana Kaido'yu anımsattı. :S

Neredeyse unutuyordum. İlk sayfada dikkat çeken bir insan evladı daha var.

Gaban daha önce gözüktüğü her sahnede gülüyordu.

Gördüğünüz üzere hep gülen bir arkadaş. Buna dayanarak teorimi sunuyorum, Gaban Smile yemiştir!!!

Rayleigh,Shanks ve Buggy Oden'e yardım teklifi yapıyorlar. (Buggy Wano'da olan bir hazineye dair bir şey duymadıysa ben de bir şey bilmiyorum. :S)

Oden ise ""Teşekkürler ama ben bunu kendim halletmeliyim." diyerek ilk hatasını yapıyor. Sonrasında da Wano'nun neden kapalı bir ülke olduğunu anlamadığını belirtiyor. Ülen yanında Rayleigh gibi bir adamla Wano'yu değil Dünya'ya Mars'a bile açardın be! Hem kendi klanını kapatıyorsun yardıma sonra niye Wano kapalı? :of:

Oden içiyor ve konuşmaya devam ediyor. Ülkesine gidip Shogun olacak ve yancılarıyla birlikte Wano'nun sınırlarını açacakmış.

Oden'de şaşırtıcı bir biçimde 20 yıllık bir süreden bahsediyor. Bu iş 20 yıl sürer mi demek istiyor yoksa fazlası mı var? Eğer 20 yıl sürer demek istiyorsa bunu niye söylüyor? Kendisi shogun olacak zaten. Lideri dahi bu kadar da sınırlayacak ne olabilir? Peki Oden karısı aracılığıyla bunu öngörmüş olabilir mi? Toki sadece geleceği gönderebilen değil aynı zamanda onu görebilen birisi olabilir mi? Peki eğer öyleyse Oden neden başaracağından bahsediyordu? Bu konuda yorumuma çok da güvenmiyorum açıkıçası.

Jaiminisbox çevirisine göre ise bu hayal onun 20 yıllık hayaliymiş. Bu daha tutarlı geldi.

Fb bitmeden ve Act 3 başlamadan son olarak şu konuşuluyor.

Roger:Yapabilirsin Oden!
Oden: Yapacağım Roger! (Yapamadı)

Ve bu sahneden sonra 25 yıl geçer, Wano Arcı'nın üçüncü perdesi festival ile açılır. İlk sözleşilen liman olan Habu limanındayız. Wano'nun en büyük limanı.

Wano'lular Ateş festivali için heyecanlıdır. Shogunu sevenler iyi dileklerini Orochi'ye haykırmaktadır.

Uzun kulaklı ninja herifin dediğine göre herkes yokken başkente Denj... yani Kyoshiro bakacakmış. :bilmem: Mimawarigumi adı verilen ekibin başı Kyoshiro'nun şanssızlığından dem vuruyor. Orası belli olmaz. ;) :p Şaka bir yana Denjiro'nun hala gözükmemiş olması halihazırda gözüken Kyoshiro'nun Denjiro olma ihtimalini nazarımda arttırdı.

Bölümün bu kısımlarında söylemeye değer çok az şey var. Biraaz detaycı olayım bari.

-Orochi şimdiden içmeye başlıyor ve Kaido'yu beklemiyor. O hayvan zaten içmeye başlamıştır diyor. Peki koca Big Mom'ın ismi niye geçmiyor? Acaba Big Mom kendi bölgesine mi gitti? Bu festivalden Big Mom'da bahsetmişti. Ama zaten yeterince zorluk varken onun gitmesi de hoş olurdu.
-Adet 40 bin yıllıkmış.
-Herhalde son 20 yılı kastediyor olacak, Wano'yu yöneten 2 lider (Kaido ve Orochi) bu festivalde bir araya gelir ve büyük bir ziyafet verirmiş.
-Wanoluların içki içebildiği tek günmüş.
-Bir ablamız diyor ki "Hava bugün açık. Bu gece dolunayı görebiliriz." Yani diyor ki "Eğer bir mink görürseniz, kaçın." :oleyo:
-Daha öncede belirtildiği gibi Wano mevsimin bulunan kente göre değiştiği bir yer.

Şimdi bölüm en önemli kısmına, bölüme adını veren "Sözleşilmiş Liman" Tokage'ye gidelim.

9 kının 7 tanesi, Momonosuke ve Shinobu gıcığı önceden oraya gidecekti. Gittiklerinde ise...

Bu sahne herhalde sadece benim için değil birçok kişi için bölümün en iyi kısımlarındandır. Tokage'de 4.000 adam ve gemiler bulmayı bekleyen ekibin bulduğu şey koca bir sıfır.

Shinobu artık s*çtıklarından bahsederken Momo tarihi değiştirmekten bahsediyor. +

Her Kın konuya bir yorum yapıyor. Inu'nun bahsettiği şey ise Neko'nun gel(e)memesi. Buna en sonda değineceğim.

Bunlar yakınırken araya bir sahne giriyor ve Oda ufak bir ipucu bırakıyor.

Taşınan şeyin Tokage'ye olanlarla kesinlikle var olan alakası ne? Adamları onunla mı taşıyorlar? 4000 adam sığmayacaı için aynısından daha mı var? Pek sanmıyorum ama ihtimaller öne sürecek bilgide değilim. O yapının Japon kültürü ve ya tarihi ile olan alakasına hakim olsaydım bir yorumda bulunabilirdim ama...

Kin'emon ve diğerleri tek bir kişi ile bile iletişime geçemiyor.

Benim bölümde en beğendiğim kısım ise Kin'emon'un girdiği şok. Her şeyi düşünen, Oden'in hayalini taşıyan ve sonunda işe girişmek üzere olan bir adamın uğradığı yıkım çok iyi yansıtılmış.

Kin'emon yaşadığı hüsranı, yardıma ihtiyacı olduklarını haykırıyor. Ona göre daha soğukkanlı olan Ashura Doji ise Kin'emon'a acı gerçeği söylüyor. "Yapayalnızız."

Bölümdeki kral hareket ise İnu'dan geliyor. Bir tane tekne buluyor ve niyetini belli ediyor. Yine de Oden'in hayali için savaşmak istiyor!

Bölüm Orochi'nin kelebek görse ömrü uzayacağı gülüşü ve şu açıklamayla bitiyor "Dün gece bir olay oldu."

Duruma bir daha bakalım.
-Kalkıpta Luffy ve diğerlerinin yok olmadığından eminiz. Bunu geçelim. Peki iletişimi kopartan şey ne oldu? Neden cevap verilmiyor? En basit açıklama bağlantının kesilmesi ama böyle bir şey yapar mı mangaka? Böyle basit bir yöntemle Kin'emon ve diğerlerini aciz göstermek. :bilmem:

-O kadar adam nereye gitti? Herkesin aklına Caribou geliyor. Mantıklı. Ama her şeye bir açıklama bulacakken ve eninde sonunda bizimkilerin ve büyük ihtimal askerlerin ortaya çıkacağı kesinken niye bu trajedi bize ve karakterlere yaşatıldı?

Acaba adam eksikliği Koshiro ve onun getirdiği Shimotsukililer ile mi giderilecek?

-Kimin ihanet eden kişi olduğu uzun zamandır akılları kurcalayan bir soru. Kanjuro hakkında yazılanları okumadım henüz. Neko ya da Inu daha çok hislerime dayalı olarak dikkatimi çekiyor. Inu bu işi ilk dile getiren kişi. 824. bölümde Wanda'ya bahsetmişti. Hal böyleyken Shinobu, Kiku, Ashura Doji, Denjiro, Kawamatsu devre dışı.

Raizo bunun için çok silik bir isim. Daha çok ön planda olan birisi olmalı. Başından beri tayfa ile yol yürüyen Kin'emon'dan da şüphe duymuyorum.

Kanjuro'da Raizo gibi ama şu hakkındaki iddiayı okumalıyım. Benim şüphe duyduğum bir isim değil. Bir de Kanjuro hiç Zou'ya varamadığı için Jack'i oraya çeken Vivre card ile bağlantısı olmuş olamaz.

Wanda ve Carrot ihanet için saf ve küçük gibiler.

Benim adayım Inu ve Neko ikilisinden birisi ya da belki ikisi.

Dışarıdan gelen Neko'nun girememesi bana garip geldi. En başından bunun yolunu düşünmüş olmalıydı. Burada diğer kınlarla birlikte ağlayanlardan olabilirdi. Özellikle İnu'nun bölümün sonunda atak yapması alakasız gibi gözüksede şüphemi çekti. Üstelik Inu'nun ayağı dikilememişken Neko'nun kolu dikilebilmişti. Zou'dakiler Sanji'ler gelmese dahi Neko'yu ya da hain olanı kurtarmayı planlıyor olabilirler mi? Daha öncede bahsettiğim gibi Inu'nun Neko'nun gelmemesinin dikkat çekmesi şüphe kaynaklı mı?

Neko böyle ihanet işlerine kafası basmayacak kadar aptal ama yürekli ve iyi birisi olarak gözükmüştür bana. O yüzden bunları yazarken bende tam olarak kesin bir şey diyemiyorum.

İnu'nun davranışları ise bir yandan kendisinin hain olabileceğine yorulabilir mi ? Neko'ya dikkat çekmeye ya da en çok istekli olan gibi görünmeye çalışıyor olabilir mi?

Çok değindim ama İnu'nun "Demek o Kedi gelemedi." demesinin üzerine çok düşmüşte olabilirim.

Sanırım bu kadar. Umarım ilk denemeye göre iyi bir iş çıkartmışımdır. Yazdıklarım analiz olarak nitelenebilir mi ondan bile emin olmadan yorumumu atıyorum. :S

İyi günler, iyi forumlar. :)
Çok güzeldi. İnce detayları sayende gördük. Sağolasın. :):sapkali:

Herkes gidici be Rossy.
Sahiden @amaneden senin mesajlarının sonuna -ya çok güzel yakışıyor. Bundan sonra sana Rossi deyek. :good:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık