Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] 973: Kozuki Hanesi

Bölüm nasıldı?

• Kullanılan toplam oy
    156
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Oden flashback sayılarında Wano'ya dönüşten itibaren yapılan hiçbir tercihi, alınan hiçbir kararı, zaman çizelgesi ve mantıksal çerçeveye oturtulması için yapılan hiçbir etraftan dolaşmayı sevmedim. One Piece'in en kötü sayıları, en iyilerinin hemen ardından bağlantılı olay örgüsü içine denk geldi ilginç bir şekilde. İlk defa One Piece'le ilgili yaratılan tüm bu gizemlerin altından tatmin edici cevapların çıkmayabileceğini hissetmeye başladım. Hele şu seçilmiş kişi kehanetinin art arda tekrarlanması iyice mide bulandırıyor. Son sayılardaki Oden ve Wano'yla ilgili gelişmeler de aynı ölçüde hayal kırıklığı tabii ki; Oden'in 5 yıl bekleme motivasyonunun asla ikna edemeyişi, Whitebeard'ın gelmemesi ve Hiyori'nin niçin zamanda atlama yapmadığı gibi soruların inatla cevaplanmayışı, Denjiro'ya ilişkin yapılan tüm Koshiro (Zoro'nun hocası) tease'lerinin ardından olabilecek en absürt şekilde Kyoshiro olması, Gece Yarısı Çocuğu'nun kimliğinin açıklanışındaki özensizlik...

Oda'nın hikaye anlatıcılığı dehasından daha önce hiç şüphe duymamıştım ama bu sayılar berbat be.
Aklı başında herkes aynı fikirde.
Oda son yıllarda çok hayal kırıklığı yaratıyor. İnsanların yıllar geçtikçe tecrübe ve birikimle daha iyi olması gerekirken bu mangakalar neden hep daha kötüye gidiyor anlamıyorum.

Bu fb ile forum öldü bildiğin. Konuda yorum yok bildiğin lsdjfdşlsjf
Aşırı hakedilmiş bir sonuç o ayrı.
Eski arcların yarısı uzunluğunda fb koyarsan, üstüne bu arcları da başka karakterlerinin çakması ile yapıp aynı şeyleri sürekli tekrarlırsan, milletin isteği kalmaz tabii. Wano'nun kapısı açıldı mı? Şafak söktü mü?
İlk kez OP'den soğudumu hissettirdi. Ortamlarda en iyi fb derler tabii kek

Oda son yıllarda çok hayal kırıklığı yaratıyor. İnsanların yıllar geçtikçe tecrübe ve birikimle daha iyi olması gerekirken bu mangakalar neden hep daha kötüye gidiyor anlamıyorum.
Bu aslında Oda'yı gözde ÇOK büyütmekten kaynaklanıyor. One Piece fan forumlarına girsen yaşayan en büyük kurgucu falan filan neler var neler. Halbuki Oda çok net bir şekilde ta en baştan çok iyi yaptığı worldbuildingin ekmeğini yiyor. Tabi ki kurgusu kötü demiyorum ama dünyası da kurgu yazımına yardım ediyor. Grand Line'ın hepsi hava koşulları vs sayesinde birbirinden neredeyse tamamen bağımsız adalardan meydana geliyor. Böylelikle aslında bir adaya gidiş dünya genelinden kopmaya sebep veriyor. Biraz hazırlıklıysa o adanın genel dünyaya etkisi ile alakalı bilgiler verip, ada hikayesini işliyor, ada sonrasında da adada geçen yıl boyunca genel dünya hikayesini genişletirken arc sonu alakalı bilgilere çay kaşığı ile okuyucuya veriyor. Aslında zaman atlaması sonrası batışta bu formulün artık net etki etmemesi var. Çünkü artık log pose nereyi gösterirse oraya gitmiyorsun, hep bir hedefe odaklı, tayfa da sıfırdan güçlenmiyor, eğitim yaptılar yani de mi? Dövüşlerde de o sıkıntı mevcut, tayfa belirli bir yerden sonra mı geliştiriyor yaptığı hareketi yoksa zaman atlamasında geliştirmişti de Oda o ana kadar göstermedi mi belli değil. Belli etse bile şu ana kadar neden yapmadın la o zaman dedirtiyor. Gerçi bu biraz da zaman atlaması denen nanenin laneti. Kishimoto bunu çok güzel aşmıştı(?!). Nasıl mı? Arkadaş ben zaman atlaması yaptım ama hiç sallamayın, yok öyle bir şey diyerek:p. Zaman atlaması önceki Naruto, atlamadan hemen sonraki Naruto'dan güçlü bildiğin. Boyu uzamış, yeni ceket giymiş kadar. Kyuubiyi bile artık kontrol edemeyen Naruto. Yeni teknikleri de sonra öğreniyor falan. E peki zaman atlamasında ne oldu? Sıfır. Ama dövüşler nasıl. Dövüşler bayağı iyi. Power uplar uçana kadar iyiydi en azından.

Neyse adalar birbirine bağlanmaya ve düşmanlar ardı ardına yine çıkmaya, yani hikayeler adalar boyunca devam edince ne oldu? Oda'nın kurgularında delikler oluşmaya başladı. Neden Beyazsakal gelmedi mesela, en basit soru bu arcta. Zaman atlaması öncesi diyoruz mesela ama zaman atlaması öncesinde adalar arası hikayeler çok bağımsız sayılır yani.

Ama ben gene de ümitliyim. çünkü Oda arclar arası hikayede de biraz iyileşmeye başladı bence. Yani Wano sonu ve sonrası beklentim eskisi kadar olmasa da yüksek. Özellikle Karasakal ile karşılaşma. Karasakal karşılaşması iyi olmasa One Piece benim için bitmiş kadar olur.

Yalnız goDa yine yedirdi meselayı bize. Takdir ettim. Kalktı 800 yıl öncesinden bir kadın getirdi ve beklenti oluşturdu ama sonuç olarak Toki 800 yıl öncesine dair hiçbir şeye açıklama getirmedi. Tek derdi ve olayı zamanda atlayarak koca bulmakmış.

Yalnız goDa yine yedirdi meselayı bize. Takdir ettim. Kalktı 800 yıl öncesinden bir kadın getirdi ve beklenti oluşturdu ama sonuç olarak Toki 800 yıl öncesine dair hiçbir şeye açıklama getirmedi. Tek derdi ve olayı zamanda atlayarak koca bulmakmış.
Yine Riful-chan yine güzel söylemler

Zoro yok kötü bölüm. Ancak iyi bölüm kötü bölüm kavramı olduğunu pek düşünmüyorum. Beklentilerle alakalı, battle shounen okuyucuları her bölüm kan gövdeyi götürsün istediğinden yazarın değinmek istediği görece daha yan konular sıkıcı gelebiliyor. Ama sonuçta yazarın anlatmak istediği birşey. O da biraz kitleyle alakalı.

Wano ve Oden'le ilgili yaşanan bu sıkıntıların ana sebebi bana Punk Hazard'dan beri farklı noktalardan bu hikayeye bağlanan çokça bilgi verilmesi gibi geliyor. Yani Oda, Wano'yla ilgili anlatmak istediklerini uzun zamandır kafasında kurmuştu ama muhtemelen adamakıllı bir şekilde hikayenin kronolojik ve neden-sonuç gözeten bir script'ini yazmadı. Burada oluşabilecek çatlakları düşünmeden 250 sayıdır oraya buraya bilgi kırıntısı serpiştirmesi işini çok zorlaştırdı sanırım. Zou'daki çatışmanın inandırıcılığı bile bir yerde Jack'in yaşça genç olmasına ve bu nedenle Çomar ve Mamoş'la daha önce karşılaşmamış olmaları gibi bir temelin üstünde duruyor.

Oda aslında hikaye anlatım tekniklerinde giderek ustalaştı ve şu anda pek çok şeyi çok kolay yapabildiğini hissediyorum. Örneğin Oden flashback'inde birkaç sayıdan sonra bir anda giren "Oden'in Günlüğü" muhabbeti, bu günlüğün hikayede bir önemi olmamasına rağmen yazar hızlanmak isteyince bir anda bunu devreye sokup Oden'in maceralarına ilişkin anlatmak istediklerinin önemli bir kısmını sahne ve diyalog hazırlamaya gerek duymadan tek panellik görsellerin üzerine günlükten anlatımlar ekleyerek gerçekleştirmeye başladı. Bu tür anlatım uygulamalarını artık çok ustaca ve pürüzsüz yapıyor Oda. Daha geniş pencereden bakınca Oden karakterinin varlığı dahi bunun gibi bir şey aslında, muhtemelen çok sonradan planlanan bir karakter olarak bir anda hikayenin merkezinde çok önemli bir aktör oluverdi. Bu sayede hikayede saklamaya devam etmek istediği gizemlerini koruyarak önemli ilerlemeler yapabildi.

Ama işte bu ana One Piece hikayesi haliyle en başından beri etrafına en çok bilgi serpiştirilen olay örgüsü. Wano'da böyle çıkmazlara girilmişken One Piece-Kayıp Yüzyıl-Antik Silah-Joyboy için eğer çok eskiden yazdığı ve seride bir şeyden bahsedeceğinde göz attığı tam teşekküllü bir kronolojik script'i yoksa büyük hayal kırıklıkları bizi bekliyor olabilir.

Neyse adalar birbirine bağlanmaya ve düşmanlar ardı ardına yine çıkmaya, yani hikayeler adalar boyunca devam edince ne oldu? Oda'nın kurgularında delikler oluşmaya başladı. Neden Beyazsakal gelmedi mesela, en basit soru bu arcta. Zaman atlaması öncesi diyoruz mesela ama zaman atlaması öncesinde adalar arası hikayeler çok bağımsız sayılır yani.
Güzel bir kıyaslamalı saptama olmuş bu da, teşekkürler.

Dövüşlerde de o sıkıntı mevcut, tayfa belirli bir yerden sonra mı geliştiriyor yaptığı hareketi yoksa zaman atlamasında geliştirmişti de Oda o ana kadar göstermedi mi belli değil. Belli etse bile şu ana kadar neden yapmadın la o zaman dedirtiyor. Gerçi bu biraz da zaman atlaması denen nanenin laneti.
Bence bu belirsizliğe şu sayfayla biraz somutluk getirmeyi başardı:

Son düzenleme:
Bence bu belirsizliğe şu sayfayla biraz somutluk getirmeyi başardı:
2 yıllık ara sonrası adam akıllı çizilmiş tek dövüş bu zaten, o da son dakika kurtulmaları, Luffy lehine şans faktörleri ile delik deşik. 895. bölüm panel panel, baştan sona bir başyapıt olabilir(arada bir açıp okuyorum, insan doyamıyor) ama oraya gelene kadar sıkıntılar var. Hatta dövüşün bitişi bile sıkıntılı bence de gene başlamayalım eski tartışmalara.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık