Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun. Atatürk ve silah arkadaşlarını sonsuz minnetle ve saygıyla anıyoruz.

Atatürk’ü anmanın en iyi yolu onu anlamaktır fikrimce. Onu anlamanın en iyi yolu da onun ve onun zamanı hakkında bol bol araştırma ve okuma yapmaktır. Bu amaçla yıllar önce kendime bir kitap listesi yapıp bir hedef belirlemiştim. Listeyi paylaşmak isterim buraya. Belki işine yarayan olur.

1. Nutuk- Mustafa Kemal Atatürk

2. Tek Adam 3 cilt- Şevket Süreyya Aydemir (Mutlaka okunmalı belgelere dayanarak hazırlanmış müthiş bir yapıt)

3. Atatürk(Bir Milletin Yeniden Doğuşu) - Lord Kinross

4. Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023) - İlber Ortaylı

5. Sınıf Arkadaşım Atatürk- Ali Fuat Cebesoy

6. Bozukurt- H. C. Armstrong (Atatürk’e karşı birçok eleştiri ve iftiraları içinde bulundurur. Bunların bazılarına bizzat Atatürk o dönem cevap vermitir.)

7. Atatürk: Modern Türkiye'nin Kurucusu - Andrew Mango

8. Atatürk ve Demokratik Türkiye - Halil İnalcık

9. İmparatorluktan Cumhuriyete - Halil İnalcık

10. Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal İle Mülakat- Ruşen Eşref Ünaydın

11. Çankaya - Falih Rıfkı Atay

12. Atatürk’ün Bana Anlattıkları: Mustafa Kemal’in Ağzından Vahdettin- Falih Rıfkı Atay

13. Zeytindağı - Falih Rıfkı Atay

14. Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler – Afet İnan

15. Ya Atatürk Olmasaydı – Uğur Dündar

16. Atatürk - İlber Ortaylı

17. Dahi Diktatör – Celal Şengör

18. Enver - Murat Bardakçı

Her yeni kitap okuduğumda Atatürk hakkında yeni şeyler öğreniyorum.Atatürk düşmanlığı günümüzde fazlaca arttı ve artmaya da devam ediyor. Detaylara girmeyeceğim herkes herşeyin farkında zaten.

Atatürk’ün Bursa’da ki söylevi:

"Türk genci, inkılapların ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır: Rejimi ve inkılapları benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu; bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, adliyesi vardır, ordusu vardır demeyecektir. Hemen müdahale edecek, elle, taşla, topla ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir, asıl suçluları bırakıp suçlu diye onu yakalayacaktır. Yine, 'Polis henüz İnkılap ve Cumhuriyet'in polisi değildir, diye duşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu mahkûm edecektir. Yine düşünecek, 'Demek adliyeyi de islah etmek, rejime göre düzenlemek lazım,' diyecek. Onu hapse atacaklar, kanun yolundan itirazları yapmakla beraber... Meclis'e telgraflar yağdırıp haklı ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışmasını, kayırılmasını istemeyecek... Diyecek ki: 'Ben iman ve kanaatimin icabını yaptım, müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir.’ İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği."

Not: Bu nutuk gençleri anarşizme itiyor denilerek uzun yıllar resmi olarak ülkemizde 1970’li yıllara kadar yasaklandı. Ben de Lord Kinross’un Atatürk kitabında sf 562 de görmüştüm ilk.
Bu geçtiğimiz zor dönemlerde umudunu yitirmiş bir nesil varken. Tekrardan Atamın bir sözünü de ekleyeyim: ‘’Umutsuz durumlar yoktur umutsuz insanlar vardır.’’
Son olarak bir demecinde diyor ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Milletim beni istediği yerde yatırsın, yeter ki unutmasın!’’
Unutturmaya çalışanlara inat unutmayın ve unutturmayın!

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık