Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

YKS 2023

Sınava girecek misiniz?

• Kullanılan toplam oy
    63
  • Anket kapatılmış .
O ayrımcılığın miktarını nasıl belirleyeceksin ? 10 puan mı 20 puan mı ? Herkes depremden eşit oranda etkilenmedi. Adaletsizlik olacak yine.
Puan eklemesi yapılmadı zaten, depremzedeler kendi içerisinde yarışacakları bir kontenjan eklemesi yapıldı. Bunun kapsamı ve miktarını yetersiz buluyorum.

Merit-based burslardan bahsediyorsun. Need-based burslar gayet pozitif ayrımcılık oluyor. KYK herkese kredi vermeli pozitif ayrımcılık olmasın diye. Okumayı karşılayamayan okumasın.
KYK başvuruları nasıl işliyor ? Eğer çekiliş gibi bir şeyse dediğin doğru, bu yanlış. Herkes hak ettiği kadar, yeteneğine göre yardım almalı. Roma'yı hayatında ilk kez duyan adama da bir zahmet okumak için ihtiyaç bursu verilmesin.

Puan eklemesi yapılmadı zaten, depremzedeler kendi içerisinde yarışacakları bir kontenjan eklemesi yapıldı. Bunun kapsamı ve miktarını yetersiz buluyorum.
Pozitif ayrımcılıkta olabilecek adaletsizliği anlatabilmek için puanla örnek verdim. Ki ayrılan ayrı bir kontenjan sistemi yine yanlış, sonuçta herkes aynı şekilde etkilenmedi.

KYK başvuruları nasıl işliyor ? Eğer çekiliş gibi bir şeyse dediğin doğru, bu yanlış. Herkes hak ettiği kadar, yeteneğine göre yardım almalı. Roma'yı hayatında ilk kez duyan adama da bir zahmet okumak için ihtiyaç bursu verilmesin.

Pozitif ayrımcılıkta olabilecek adaletsizliği anlatabilmek için puanla örnek verdim. Ki ayrılan ayrı bir kontenjan sistemi yine yanlış, sonuçta herkes aynı şekilde etkilenmedi.
İnsanları lisans eğitimine yerleştirmek için bir test uygulanıyor zaten, bunda başarılı olan bir adayın okuma hakkını senin genel kültürünle eşleşmesine (bu bağlamda, Roma'yı duyması) göre ayrıca değerlendiremezsin. Örnek veriyorum sen de hangi koşullarda nadasa bırakılır bunu bilmiyor olabilirsin, bu da taşrada yaşayanlar için genelgeçer bir bilgi. At gözlüğünü çıkarmak gerek. KYK bursunun sisteminden tam emin değilim ama sosyoekonomik kriterlerin, burs çıkma ihtimalini etkilediğini biliyorum. İnsanlar üniversiteye zaten bir eğitim almaya gidiyor, senin gibi bir Fransız lisesinde değil de köyündeki tek sınıflı kulübede okumuş bir insanın bu yönde önünü, ama bu cahil, diyerek kesersen; o insan zaten Roma'yı bilmediğiyle kalır. Belki durumun iyi olduğu için bunu algılamakta güçlük çekiyorsun, emin değilim.

Gelelim deprem konusuna. Herkesin aynı şekilde etkilenmesi mi gerekiyor illa? Yaşanan talihsizliğin, öğrenciler üzerindeki etkisini minimize etmek yanlış bir yaklaşım mı? Sınavın rekabetçi dokusuna da bir zarar verilmedi, yalnızca ek kontenjan eklenerek kendi içlerinde yarışmaları sağlandı.

Yeteneğin (ve buna bağlı olarak senin gözünde hak etmelerinin), kalıtsal bir şey olmadığının farkına varırsın umarım. Bireyin yetiştiği sosyoekonomik koşullar bu bağlamda doğrudan etkili.

sonuçta herkes aynı şekilde etkilenmedi.
Hocam ne demek herkes aynı şekilde etkilenmedi? O kadar ince araştırıp kim madursa onlara mı pozitif ayrımcılık yapmalılar bu mudur? Kaç tane şehir tuzla buz oldu diyorsun ki etkilenmemiş olanlar olmuştur. Milyonlarca insanlar bu geçtiğimiz ayları unutmayacak, psikolojik bile kalıcı etkileri olacak. Neyse çok yanlış düşünüyorsun bence. Empati kurmaya çalışmanı öneririm.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık