Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Yazım Doğrusu

Bir konuda biri "kayyum ataması" yazmış. Güzel bir noktaya basılmış. Hepimiz ilk sözcüğe böyle alışmıştık ama sözcüğün bu şekilde yazımı artık yanlıştır ve doğrusu kayyım olmuştur.

Dipnot belirteyim. TDK Sözlük uygulamasında bir harfi değişen sözcüklerden farklı olarak kayyum, 'kayyım' yönlendirmesiyle yer almaktadır. Yani sözcük /-u-/ şekliyle uygulamadan kaldırılmamış. Tabii güncel kitapta bu durum yer alıyor mu, araştırmak lazım. Belki uygulama hatası olabilir.

Hala aynı fikirdeyim.

Hepimizin hataları oluyor.
Başlangıç olarak virgül ve nokta kullanalım yeterli.

Yine TDK'da yazana göre Latin alfabesi kullanmayan Japonca gibi dillerin kelimelerini Türkçe'deki ses karşılıklarına göre yazmalıyız.

Shirohige, Shirahoshi yerine Şirohige, Şirahoşi gibi.
Orochi yerine Oroçi gibi.

Öyle ama onun için çok iyi bir okur olmak lazım. Arkadaş daha genç. Otomatik klavyenin tanımladığı ve benim de bunu farketmediğim bir kelimeyi yakalayınca bilgisini gösterme fırsatı buldu. Tebrikler ona.
Fark etmediğim*. Yanlış yazmakta bir sakınca yok, düzeltilince pasif agresif yanıtlar vermek hoş değil ama. Yüksek lisans yapmış birinin daha toleranslı olması gerekir diye düşünüyorum.

Fark etmediğim*. Yanlış yazmakta bir sakınca yok, düzeltilince pasif agresif yanıtlar vermek hoş değil ama. Yüksek lisans yapmış birinin daha toleranslı olması gerekir diye düşünüyorum.
Pasif agresif kelimesini amacına uygun yer ve zamanda kullanacak kadar bilgili olduğunu düşünmüştüm. Ne de olsa 19 yaşında hem doktor, hem mimar, hem mühendis, hem sanatçı, hem edebiyatçı , hem de siyasetçide olmayan bilgi sende. Ayrıca pasif agresif terimini bu özelliklere sahip kişiler dışında psikologlar bile kullanmaz. İnanmıyorsan bir tanesine sor, internette anlamını bile bilmediğin terimleri araştırıp kullanacağına. Yaşını yaşamanı tavsiye ederim, büyümek çok matah bir şey değil.

Pasif agresif kelimesini amacına uygun yer ve zamanda kullanacak kadar bilgili olduğunu düşünmüştüm. Ne de olsa 19 yaşında hem doktor, hem mimar, hem mühendis, hem sanatçı, hem edebiyatçı , hem de siyasetçide olmayan bilgi sende. Ayrıca pasif agresif terimini bu özelliklere sahip kişiler dışında psikologlar bile kullanmaz. İnanmıyorsan bir tanesine sor, internette anlamını bile bilmediğin terimleri araştırıp kullanacağına. Yaşını yaşamanı tavsiye ederim, büyümek çok matah bir şey değil.
Üzüldüm olgun biri olmamana.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık