Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Vicdan ya da Özgürlük

Seçiminiz Ne Olurdu?

• Kullanılan toplam oy
    83
Bir askerin videosunu izlemiştim epey önceden. Binlerce kişinin ölümüne sebep olabilecek, senin ve ülkenin düşmanı ve insanların hayatını yoka sayan bir teröristi öldürürken bile iki kere düşündüğünü söylüyordu. Üstelik sen onu vurmazsan onun seni vurabileceğini bildiğin halde. Yani hırsızlık ve insan hayatı çook farklı şeyler. Özgürlüğü seçsen bile daha büyük bir hapis hayatı yaşarsın. Gerçi 15 yıl yatmak yerine birkaç yıl vicdan azabı çekmeyi yeğlemek daha makuldür orası da var. Ama hırsızlıkla insan hayatını ilişkilendirmeyin dostlar. Hırsızlar genel olarak silah ile korkutmayı amaçlarlar öldürmeyi değil. Zaten öldürmeye cesaret eden biri hırsızlık gibi basit ve tehlikeli bir işe girmek zorunda kalmaz.

Borcumu kapattıktan sonra bile hırsızlık yapacak kadar bencil bi insansam 15 yılım için bi adamın idam edilmesine de göz yumarım.
_______

Senaryoya bakmayıp genel olarak konuşursam tanımadığım biri için asla böyle bi fedakarlık yapmam. Suçumu hakedeyim haketmeyeyim farketmez.

Bu fedakarlığı yaparım diyenlerin de samimiyetine güvenmiyorum açıkçası. Oturduğumuz yerden bunu söylemek kolay tabi. 1 yıl olsa hadi neyse 15 yıl bu.

Tüm hayatınız, kariyer planlarınız, eş bulma ve ev kurma hayaliniz gidiyor, sevgiliniz varsa da %99 ayrılıyorsunuz. Tüm okula verdiğiniz yıllar boşa gidecek gençseniz.
Yeni çocuğunuz olduysa tüm çocukluğunu kaçırıyorsunuz ve yetişkin olduklarında anca karşılarına çıkıyorsunuz. Koca nesil kaçırıyorsunuz, hapisten çıktığınızda karşılaşacağınız dünyaya ayak uydurmanız baya zor olacak.

Hayatınız kayacak. Normalde şuan 20 yaşındaysanız 35 yaşınızda yaşayacağınız hayatı yaşamayacaksınız çıktığınızda. Sadece 15 yılınız gitmiyor.

Ben ekstra bencil bi insan olduğum için 1 yıl için yapmam tabi orası da ayrı bi konu :D tanıdığım, sevdiğim biri için canımı vermekten çekinmem ve kendimi öyle riske atmışlığım da var. Ama tanımadığım biri için böyle fedakarlık yapmam asla.

Benim bu senaryoyu aldığım yapımda aynı durumda olan eleman tanıdığı kişiye "İçeride söylediklerine göre bu adam ağır manyakmış, çıkarsam bir daha yaparım falan diyormuş, aman ha bırakmayın, öldürün" diyor. Onun durumu bu senaryoya göre biraz daha farklı. Farkları da şunlar; hapiste ona tecavüz ediyor birisi defalarca, hatta silikon meme takmaya bile zorluyor, bu da eline geçen fırsatta kendisine tecavüz eden adamı öldürüyor.

Benim bu senaryoyu aldığım yapımda aynı durumda olan eleman tanıdığı kişiye "İçeride söylediklerine göre bu adam ağır manyakmış, çıkarsam bir daha yaparım falan diyormuş, aman ha bırakmayın, öldürün" diyor. Onun durumu bu senaryoya göre biraz daha farklı. Farkları da şunlar; hapiste ona tecavüz ediyor birisi defalarca, hatta silikon meme takmaya bile zorluyor, bu da eline geçen fırsatta kendisine tecavüz eden adamı öldürüyor.
Anlamadım burayı.

İnsan doğası gereği bencildir. Bencillikten sıyrılabilen insan tüm konularda vicdan yetisine sahip olabilir :S Evet çoğunluk olarak vicdan der geçeriz ama gerçekte ve içimizde bunu onaylar mıyız ? Bilemedim.

Bencil insanların da vardır vicdan duygusu da kendi durumu araya girdiği zaman bu vicdan duygusu pasifleşip, bencillik duygusu baskınlaşacağı için burda karar vermek cidden zorlaşıyor. Bir de insan doğası gereği özgür olmak falan da istiyordu değil mi ? :d İnsan doğası bu konu da vicdanı düşünmeyi büyük ölçüde engelliyor.
Vicdan insan doğası falan dört duvarın ardına geçince bitiyor xd

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık